Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 10 ubuntu najednou  (Přečteno 2337 krát)

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
10 ubuntu najednou
« kdy: 09 Prosince 2016, 13:31:59 »
Chci studentům ve třídě ukázat Ubuntu. Na flašce mám instalaci, Ubuntu normálně naběhne. Zkoušíme Internet, LibreOffice, Software center atp. Asi po deseti minutách všem najednou (10+) přestal jít internet. Na stanicích s windows internet fungoval normálně. Nějaký nápad čím by to mohlo být? Díky-

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #1 kdy: 09 Prosince 2016, 13:50:52 »
Ale to není chyba Ubuntu. Spíše komunikace routeru s počítači - přidělování adres atd.
Ale na to snadno přijdeš, máš na to jistě školy když učíš děcka IT....

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #2 kdy: 09 Prosince 2016, 14:05:32 »
No nevím, zpočátku internet jede, takže DHCP zjevně funguje. Já bych to spíše tipoval, jestli se Ubuntu nesnaží aktualizovat na pozadí.....

"máš na to jistě školy když učíš děcka IT...."  já děcka učím, moje hlavní povolání je učitel, ale správu PC tudíž nemohu dávat stejně jako ten, co se tím živí, tak proto se tu ptám. Snad to chápete, a nebudete mi říkat, že tohle mám znát. Navíc Linux je jaksi jen okrajová záležitost, ale chci jí žákům ukázat jako možnost, ale občas holt s tím potřebuji pomoci....
« Poslední změna: 09 Prosince 2016, 14:07:26 od peekaa »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #3 kdy: 09 Prosince 2016, 14:13:32 »
Ubuntu se zásadně na pozadí neaktualizuje. Veškeré aktualizace proběhnou až po odsouhlasení uživatelem a zadání hesla. Tyhle "windowsí" manýry jsou mu cizí...
----------------
A jak může někdo chtít někoho něco naučit když to sám neumí - to mi hlava nebere,
a ještě za to brát peníze a přitom tvrdit že ho to neživí...
« Poslední změna: 09 Prosince 2016, 14:19:01 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #4 kdy: 09 Prosince 2016, 14:21:21 »
Ako vyzera
Kód: [Vybrat]
ifconfigpred vypadkom a po vypadku. Je tam zmena?
Pocas vypadku ide?
Kód: [Vybrat]
ping google.cz
Kód: [Vybrat]
ping 172.217.22.67Sprava sa to rovnako aj ked je na sieti len pc s ubuntu sam alebo to vypadne iba ak je na sieti spolu s pc s win.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #5 kdy: 09 Prosince 2016, 14:38:33 »
Tak když žáci odešli, tak jsem zkusil jen jedno PC a udělalo to to samé. Po 10m konec. Tak jsem zkoumal, mám přístup na DHCP server a zjistil jsem, že shodou okolností  včera kolega přidával a měnil DHCP servery, a u všech nastavil lease time na 10 minut. Nechápu proč. Win stanice si s tím evidentně poradí, Live Ubuntu evidentně ne. :-( Tak jsem tam dal lease time 7dní a zdá se že funguje.


Díky.

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #6 kdy: 09 Prosince 2016, 14:41:02 »
----------------
A jak může někdo chtít někoho něco naučit když to sám neumí - to mi hlava nebere,
a ještě za to brát peníze a přitom tvrdit že ho to neživí...

nechápu. Proč si myslíš, že žáky učím dhcp, pingy a další pro tebe samozřejmé věci? Proč si myslíš, že jsem na elektro průmslovce? Potřebuji pomoc a od tebe se mi dostává jen urážky, že jako učitel mám umět všechno, že si mám umět poradit. A ještě za to beru peníze. Ach jo :-(

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #7 kdy: 09 Prosince 2016, 18:38:23 »
Citace
Chci studentům ve třídě ukázat Ubuntu
To je chvályhodný počin  ;)
Možno Ťa budú zaujímať skúsenosti kolegu.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #8 kdy: 09 Prosince 2016, 18:45:26 »
Jo, díky, tuhle část jsem zvádl trochu jinak, ale zvládl :-)

Nyní "bojuji" s detaily. Chtěl bych, aby Ubuntu/Linux prostě v základu na 30 minut fungoval out of the box. Ta jedna skupina byla ztracená - jak vám nejde Internet, tak to u studentů prostě prohrajete :-( No tak snad u dalších skupin to již bude lepší :-)

Ještě mám jeden dotaz, ohledně češtiny, ale to asi spíše do dalšího vlákna.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #9 kdy: 10 Prosince 2016, 14:22:31 »
Asi čeština v livesystému, čeština se i po instalaci musí kompletně doinstalovat viz. část doplnění lokalizace
http://wiki.ubuntu.cz/pr%C5%AFvodce_po_instalaci

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #10 kdy: 10 Prosince 2016, 16:33:24 »
Jo, to je přesně ono. Po bootu se nám nabídne čeština /at již v uefi nebo textovém režimu/, ale po náběhu Ubuntu ta čeština je jaksi nekompletní, nějak napůl, dost to nedokáži popsat. To je škoda, kdyby to bylo rovnou, bylo by to mnohem snažší. Díky.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #11 kdy: 12 Prosince 2016, 09:28:51 »
Osobně bych využil VirtualBox, který má OSS licenci, nainstaloval na jedné stanici a pak rozkopíroval.  Správa je snadná, jen je potřeba alespoň trochu slušný HW...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:10 ubuntu najednou
« Odpověď #12 kdy: 12 Prosince 2016, 16:25:46 »
Případně boot po síti ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.