Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi  (Přečteno 1858 krát)

Polda18

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
  • Q33NY
    • Quake III Arena by CZghost
Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« kdy: 14 Března 2017, 02:15:20 »
Zdravím. Rád bych si vytvořil zkratku pro přístup k mým souborům na disku přes terminál Ubuntu ve Windows (Bash ve vývojářských nástrojích). Zkoušel jsem příkaz ln -s /mnt/c/cesta/ke/složce ~/cesta/zkratky, ale to bohužel vytváří rekurzivní adresář a i když lze přistoupit do skutečných adresářů a ke skutečným souborům uvnitř, Bash je nenajde a stále to vypisuje pořád obsah přilinkovaného adresáře a nic jiného :( Vytváří to tak dojem nekonečné smyčky a Bash si myslí, že je stále v té samé složce a přistupuje k adresářům a souborům, které neexistují.

Tak jsem se porozhlédnul po alternativách a nenašel nic kloudného :( Dobrou alternativou by byl soubor *.desktop, ale jeho syntaxe je mi poněkud skryta :( Dále by byla možnost manuálního kopírování, ale pak neexistuje žádné propojení mezi originálem a kopií (jsou to dva samostatné oddíly). Tady už mi docházejí nápady :(

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #1 kdy: 14 Března 2017, 08:40:32 »
Nebude to tymto?
https://www.maxiorel.cz/jak-instalovat-bash-ve-windows-10-anniversary-update
Kód: [Vybrat]
První kroky s bash ve Windows 10

Linuxový subsystém ve Windows 10 nevidí přímo do souborů ve Windows.
 Je tedy oddělen a funguje jako jakási samostatná součástka.
Na rozdíl od projektu Cygwin, což byla dříve jediná možnost, jak linuxový shell do Windows dostat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Polda18

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
  • Q33NY
    • Quake III Arena by CZghost
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2017, 13:13:50 »
No já nevím. Disk C je namountován do složky /mnt/c/ a v podstatě prakticky jakýkoliv disk (i vyměnitelný) je namoutován do nějaké složky ve složce /mnt/, takže to funguje jako by to bylo součástí toho subsystému Linux. Jenže jsem si chtěl vytvořit zkratku, a ejhle, ono to vytváří rekurzivní složku :(

Znamená to tedy, že nemohu použít Bash od Microsoftu pro zkrácení cesty (budu se muset spokojit se složitým zadáváním úplné cesty v Bashi) nebo si nainstalovat Cygwin bash? Nebude jednodušší prostě nainstalovat rovnou Linux vedle Windows nebo používat Linux ve virtuálním stroji?

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #3 kdy: 14 Března 2017, 13:19:20 »
Řekl bych, že jsi nepochopil, jak linky fungují. Ty jsi tím příkazem udělal z ~/cesta/zkratky link na /mnt/c/cesta/ke/složce. Pokud chceš v adresáři ~/cesta/zkratky linky na různá místa v souborovém systému, musíš do svého příkazu cestu doplnit o jméno kýženého linku. Každopádně to funguje tak, že oba adresáře (originální, i ten link) pak vedou na stejné místo ve fs, nikoli jako záložka ve správci souborů.
« Poslední změna: 14 Března 2017, 13:20:51 od GdH »

Polda18

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
  • Q33NY
    • Quake III Arena by CZghost
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #4 kdy: 14 Března 2017, 14:35:16 »
A to udělám jak? Například mám tuto složku: /mnt/c/Users/blabla/Documents/Vývoj/ a v ní mám další složky a v nich další a další, ke kterým chci přistupovat z jediného linku, ktrý vede na tu složku Vývoj. Tu chci mít přístupnou třeba odtud: ~/Dokumenty/Vývoj. Jak to mám tedy udělat, aby se z tohoto linku dalo dostat postupně do dalších složek, jako bych byl přímo v té složce?

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #5 kdy: 14 Března 2017, 15:10:58 »
Moje tipy, které by mohly pomoci:
Nepoužívat cestu s tildou "~", ale úplnou cestu, někdy to nefunguje.
Napsat cesty do uvozovek by také mohlo pomoci.
Vykašlat se na diakritiku a psát cesty v čistém ascii.

Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #6 kdy: 14 Března 2017, 17:20:05 »
A to udělám jak? Například mám tuto složku: /mnt/c/Users/blabla/Documents/Vývoj/ a v ní mám další složky a v nich další a další, ke kterým chci přistupovat z jediného linku, ktrý vede na tu složku Vývoj. Tu chci mít přístupnou třeba odtud: ~/Dokumenty/Vývoj. Jak to mám tedy udělat, aby se z tohoto linku dalo dostat postupně do dalších složek, jako bych byl přímo v té složce?
Příkaz
Kód: [Vybrat]
ln -s /mnt/c/Users/blabla/Documents/Vývoj /home/Franta/Dokumenty/Vývoj
vytvoří ve složce /home/Franta/Dokumenty odkaz s názvem "Vývoj" na složku /mnt/c/Users/blabla/Documents/Vývoj

A to že "Linuxový subsystém ve Windows 10 nevidí přímo do souborů ve Windows" sice platí, nikoli však pro složku (disk) který je v rámci linuxového systému mountnutý - ten přirozeně vidět je.
« Poslední změna: 14 Března 2017, 17:40:25 od juwa2 »

Polda18

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
  • Q33NY
    • Quake III Arena by CZghost
Re:Ubuntu subsystém pro Windows a zástupce v Bashi
« Odpověď #7 kdy: 14 Března 2017, 18:21:51 »
Tak díky za tipy, zkusím :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.