Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak jsem instaloval s uefi na usb.  (Přečteno 2123 krát)

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« kdy: 03 Dubna 2017, 14:54:22 »
Zdravím. Může se hodit moje zkušenost s instalací ubuntu na flash usb3. Potřeboval instalovat na externí disk z důvodu relativně malého ssd 128GB, navíc jsem nechtěl jakkoli zasahovat do instalace win, protože je to společné domácí pc. Co mne překvapilo nemile: Přímo na Acer viz. podpis nebylo možné instalovay grub na externí disk a instalace tím skončila. Nezbylo, než instalovat na jiném PC. Instalace proběhla systém nabootoval, takže sláva? Ne!  Na Aceru disk vůbec nebyl rozeznán jako bootovatelná jednotka. Zkusil jsem spoustu různých návodů,ale nic. Nakonec jsem ze zoufalství zkusil po vzoru EFI na interním disku natvrdo přejmenovat z "ubuntu" na "boot" . Voila disk se objevil v biosu. Bohužel skončil v grub shellu, ale byla naděje. Provedl jsem tedy na druhém PC z live boot repair, tam rovnou systém spustil a složka se zase jmenovala ubuntu. Tak jsem ji znovu přejmenoval a boot-repair provedl ihned tak jak to běželo.To sice vytvořilo znova složku ubuntu, ale složka boot tam zůstala. Světe div se mám na Aceru funkční instalaci ubuntu na usb.
Co potěšilo: Rychlost instalace i běh systému je stejná jako na plotnovém hdd.
Zjednodušený postup: Instalace systému na flash na PC který nemá připojeny jiné disky.
Restart do systému tamtéž, přejmenovat pod rootem v EFI složku "ubuntu" na "boot" a spustit boot-repair. Hotovo.
Pokud máte notebook ze kterého je možné interní disky vyndat, jiné pc nejspíš nebude třeba.
Pokud po instalaci nabootuje na cílovém stroji systém bez přejmenování ušetříte krok přejmenování.
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2017, 19:24:34 »
wrrrrrrrrr you went through so much *censored*

Standa99

  • Host
Re:Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2017, 20:01:10 »
Flashdisk je dobrý akorát na přenášení dat. Rychlost má výbornou jen při jednovláknovém sekvenčním zápisu/čtení velkých souborů, u malých už se zapotí a při paralelním (vícevláknovém) zápisu/čtení už je to bída. Sám to pochopíš.

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re:Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« Odpověď #3 kdy: 03 Dubna 2017, 23:09:11 »
Že jsou tam omezení a třeba kompilovat na tom je blbost vim a taky to nemám v plánu. Systém startuje i běží subjektivně viděno svižně a na internet kancl a přehrávání streamovaného videa to stačí. Navíc to nejspíš pojede na kterymkoli modernějším intelu do kterýho to píchnu. Ideální to nebude, ale když to jinak nejde.
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

Standa99

  • Host
Re:Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« Odpověď #4 kdy: 23 Dubna 2017, 18:54:35 »
Vzpomněl jsem si na tohle vlákno při výměně SSD v HTPC. Je na něm i (mini)USB konektor a při použítí jako systémového disku (přes USB), funguje vemi slušně, protože uvnitř využívá více IOPS, než klasická USB fleška. A jde pouze o USB 2.0.

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Jak jsem instaloval s uefi na usb.
« Odpověď #5 kdy: 24 Dubna 2017, 10:32:46 »
Nevim zda uzivani USB flash je takto vhodne. Flash neni SSD ! Pred nekolika lety jsem byl nadsen z provozovani Ubuntu-10.04cnc
takto na USB flash. Bohuzel po kratke dobe flash odesla. Mam podezreni, ze nektera mista pameti byla prepisy systemem
znicena, viz. omezena zivotnost flash pameti.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.