Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?  (Přečteno 1807 krát)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« kdy: 08 Května 2017, 13:30:35 »
Lépe, když se coby root zeptám, než bych naletěl.
Dva PC na místní síti mají UBUNTU 14.04.
Na jednom z nich se, po restartu PC (předtím se naposledy kopírovaly disky do záloh),
po GRUB, a po odpočítání logem UBUNTU, ještě na prázdném monitoru objeví info o problému se systémovým programem (viz obr. 2017-A).
Zmizí a po naplnění Plochy všemi ikonami se objeví znovu. (Někdy se navíc objeví i v češtině - viz obr. 2017-B).
Po kliknutí na „Report problem...“ naskočí požadavek na zadání hesla (viz obr. 2017-C) s tím že aplikace vyžaduje oprávnění. (Žádnou aplikaci jsem však nespouštěl.)
Požadavek v podrobnostech uvádí: „Akce: com.ubuntu.apport.apport-gtk-root . Dodavatel: Apport“. Nechápu, proč bych měl kamsi posílanou zprávu o chybě(?) opatřovat heslem root?
Zatím chápu požadavek na heslo u aplikací GPARTED, SYNAPTIC, někdy při aktualizaci od UBUNTU, a při instalacích.
Proto prosím o vysvětlení, zda v tomto případě je odeslání hesla bez rizika. (PC mám zatím odpojen od sítě.)
Děkuje Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2017, 13:52:24 »
Ano, "bojíš" se zbytečně, je to normální chování. Heslo si žádá aplikace Apport která se při problému spouští automaticky. Nicméně odesílání klidně zruš, nikam nic posílat nemusíš, není to "povinné" a za druhé to stejně nikdo nečte....
-----------------------------
Tím však problém samotný nezmizí. Raději si zjisti ze syslogu (/var/log/syslog) o co se jedná a oprav to.
« Poslední změna: 08 Května 2017, 13:56:11 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2017, 15:52:40 »
Milý Juwa2,
díky za vysvětlení a uklidnění. PC ženy už klidně zapnu do sítě. Rád bych odstranil příčinu, aby i ty výzvy zmizely z obrazovky. Syslog vidím po prvé, proto ho zatím neumím "dekódovat". Tudíž jaká je to závada a jak ji odstranit.
Včerejší 8.5 syslog proto přikládám. (Nevím, proč záznam končí ve 14 hod., když PC kopírovalo a testovalo přes 23:59. A dnes 9.5 od rána nezaznamenal nic.))
Díky za pomoc spojenou s výukou. (Přes "mladá" kolena budu v lavici hodný.)
Otak

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2017, 16:15:34 »
Zatím jsem vzpomněl, že aplikace GPARTED nebyla řádně ukončena. Formátoval jsem zřejmě vadný externí disk. Když to trvalo hodinu, opakovaně jsem GPARTED přikázal skončit, což sice vzal v úvahu, ale formátování nehodlal skončit. Tak jsem GPARTED, už nevím jak, dostal z plochy a disk fyzicky odpojil. Je možné, aby to aktivovalo hlásič problému? (A je o tom v syslogu zmínka?)
Otak.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2017, 16:29:00 »
Ano, toto sposobuje hlasku o probleme aj pri dalsom starte. Tiez mi to robi. Log som neprehladaval tak neviem ci je to tam zapisane.

juwa2 cital som ze dajaky malver sa skryva za hlasenia padu programu na ubuntu. Cize uplne nerealne to nieje. Ale uznavam ze v 99.999% je to bezna chyba.
« Poslední změna: 08 Května 2017, 16:31:13 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2017, 16:34:36 »
OMLUVA VŠEM  - Protože dnes je prý skutečně pondělí 8. května 2017 (a nikoliv 9.5), přiložil jsem Syslog z dneška a nikoliv ze včerejška, kdy se to přihodilo. Snad se ten včerejší, nebo aspoň jeho část, vejdou do limitu 1 MByte. Otak.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #6 kdy: 08 Května 2017, 17:29:20 »
Přikládám syslog ze včerejška 7.5.2017, kdy k události došlo. GPARTED jsem řádně ukončil a hlášení ustala. Asi to byla příčina. V syslogu jsem to ale stejně nrnašel. Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2017, 18:17:37 »
To co posíláš je syslog leda tak z nějakého browseru....
Bylo ti přece řečeno, že syslog se nachází ve složce /var/log

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2017, 10:37:34 »
Juwa2. Promiň laickou iniciativu. Zaslaný syslog_2017-04-07.txt cca 390 kB jsem Gedit vybral ze /var/log/syslog jako část pro aktuální datum defektu 7/5. Celý syslog má 2,3 MB a jako příloha zprávy ve fóru je blokován limitem 1 MB. Tak ho celý neumím poslat. (Snad přes úschovnu sám sobě a sem dát odkaz? Nebo na nějaký email?)
Prevence: Jak příště ukončím aplikaci (např. GPARTED), která sice akceptuje příkaz (tlačítko "UKONČIT"), leč běží dál a zavřít okno blokuje s tím, že by došlo k porušení souborového systému? (Formátoval jsem asi vadný disk.). ESC taky nefungoval. (V Terminálu používám "nekončící"  badblocks -sw /dev/sdc1 , který opakuje zápis na disk s různými vzorky. Interrupt je CTRL C  - uvedeno v návodu.) Díky Otak.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2017, 11:07:40 »
Celý originání syslog o velikosti 2,3 MByte je ke stažení do 2017-05-23 na:
http://www.uschovna.cz/zasilka/MAIF55MIV82LDPKT-EWE/
Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 14.04 Nechce virus heslo?
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2017, 14:11:24 »
Juwa2. Promiň laickou iniciativu. Zaslaný syslog_2017-04-07.txt cca 390 kB jsem Gedit vybral ze /var/log/syslog jako část pro aktuální datum defektu 7/5. Celý syslog má 2,3 MB a jako příloha zprávy ve fóru je blokován limitem 1 MB. Tak ho celý neumím poslat. (Snad přes úschovnu sám sobě a sem dát odkaz? Nebo na nějaký email?)
Prevence: Jak příště ukončím aplikaci (např. GPARTED), která sice akceptuje příkaz (tlačítko "UKONČIT"), leč běží dál a zavřít okno blokuje s tím, že by došlo k porušení souborového systému? (Formátoval jsem asi vadný disk.). ESC taky nefungoval. (V Terminálu používám "nekončící"  badblocks -sw /dev/sdc1 , který opakuje zápis na disk s různými vzorky. Interrupt je CTRL C  - uvedeno v návodu.) Díky Otak.
Všechny "zaseknuté" aplikace/procesy lze ukončit (i násilně) ve Sledování systému.
Ano, procesy běžící v Terminálu se ukončují pomocí ctrl+C
Logy lze kvůli (výraznému) zmenšení souboru komprimovat (zip, rar, gzip, 7z atd...).
Např. tebou zaslaný syslog (2,3 MB) má po zkomprimování pomocí 7zip pouhých 118 kB -  tj. cca 5%
Syslog jsem zběžně prohlédl a vypadá to, že ses pokoušel formátovat uspaný disk - což nelze. Pokud v GParted vidíš u disku symbol klíčku, nic s ním nedělej.
« Poslední změna: 09 Května 2017, 14:36:39 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.