Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přechod z Windowsu - Základní dotazy po přechodu  (Přečteno 1460 krát)

Peta85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Přechod z Windowsu - Základní dotazy po přechodu
« kdy: 28 Listopadu 2017, 09:11:35 »
Dobrý den, přecházím na Ubuntu z Windowsu, kdysi jsem již Ubuntu zkoušel ale snad vše jsem zapoměl.
Nainstaloval jsem si Ubuntu 17.10 přes UEFI Flashdisk na prázdný HDD. SSD s Windowsem jsem pro jistotu odpojil, pry jsou někdy problémy, že to hodí zavaděč pro boot na disk s Windowsem.

Zpět k otázkám.

Ze začátku jedna duležitější, při zapnutí počítače mi nabootuje automaticky Ubuntu což je v pořádku.
Ale zkoušel jsem otevřít bootovací nabídku a mám tam 2x Ubuntu a 1X UEFI OS, proč je tam toho tolik ?
Přitom při instalaci jsem nemohl udělat chybu, žádné rozdělování disku jsem nedělal, proště jsem dal jen vymazat disk a nainstalovat Ubuntu (a disk byl předtím i tak prázdný a naformátovaný)

Kdyžtak tady je fotka - https://i.imgur.com/uS3oRHO.jpg

Zpátky k otázkám:

1. Jak nastavit scrollovani na stránce pomocí prostředního tlačítka na myši, tím že ho zmáčknu a stránka se scrolluje.
2. Jak přidat zástupce (ikonu aplikace) na plochu
3. Jak odinstalovat nebo odstranit nejakou aplikaci - např. z toho seznamu j(např. app jako cheese, mahjong a další nepotřebné věci.
4. Jak se dostanu rychle na plochu, něco podobného jako je u Windows ta tabulka v pravo dole na liště, kde vás to přepne na plochu.
5. Když připojím telefon k PC tak se mi zdá že ty šložky sttrašně pomalu načítají, u Windowsu to je hned.
6. Jak zjistím jestli mám správně nainstalované ovladače na grafickou kartu, mám GTX 960 2GB, tu první variantu od nvidie jsem už stáhnul co mi to nabídlo ve správci aktualizací a momentálně to hlásí že mám vše aktuální.
Akorát se mi to zdá takové pomalejší, nevím jestli to je tím HDD.
7. Nainstaloval jsem si takový moc pěkný vzhled s názvem Pop přes Tweak tool ( v češtině vylepšení) a následně přes terminal, vše funguje akorát při spuštění Ubuntu jak zadávám heslo tak není na pozadí obrázek, jinak jak se přihlásím tak už je, nastavneý ho mám. Tak mě napadlo jestli třeba není problém že tam nemám něco v tom Shell, co to vlastně je ? Obrázek zde - https://i.imgur.com/crSBRha.png
8. Lze na Ubuntu vytvářet výstřižky obrázků něco jako na Windows aniž bych spouštěl nějaký graf.program. Tak ted jsem narazil na shotwell ale chtělo by to něco rychlejšího jestli existuje.
9. Jak vypnout to nucené zadávání hesla při všem
10. Jak si pouštím písničky přes spotify nebo přehrávač a zvýším zvuk jde vidět na obrazovce znázornění že zvyšuju zvuk, lze to nějak vypnout aby to nešlo vidět, nebo aby se to přesunulo někde jinde ?

Zatím to je asi vše, kdyžtak bych pak případně něco ještě přidal jestli si vzpomenu. Ale celkově je ten systém fakt super, a když jsem si na to nastavil takovy novy vzhled tak to vypadá fakt skvěle. Akorát teda pro začátečníka je to trochu složitější. Moc díky za odpovědi, pomůže mi to a doporučím Ubuntu dalším lidem :-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přechod z Windowsu - Základní dotazy po přechodu
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2017, 11:55:39 »
Bootování je způsobeno použitím "automatické" instalace. Máš použít ruční rozdělení, kde si sám určíš co a kam se bude instalovat včetně zavaděče. Ten můžeš klidně nainstalovat na disk s Win. do EFI oddílu. Pak se nemusíš zabývat boot menu, systém budeš vybírat z grub nabídky.
--------------------------------------------------------------------------------------
Instalovat non LTS verze (a to 17.10 je) se nedoporučuje, začátečníkům zvláště. Jsou neodladěné a plné chyb.
--------------------------------------------------------------------------------------
9. To je základní prvek bezpečnosti - ani ve snu neuvažuj o jeho "vypnutí".
Ostatní dotazy se týkají obecného fungování Ubuntu, odpovědi na ně najdeš např. na http://wiki.ubuntu.cz/
Recyklovat je sem proto nemá význam.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Přechod z Windowsu - Základní dotazy po přechodu
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2017, 04:17:03 »
1. rozšíření pro Firefox
2. přetažením, pravý klik a vybrat
3. wiki.ubuntu.cz
4. win+D
5. -
6. správce ovladačů
7. ovladaci panely-spusteni pc
8. gthumb a zapnout si lištu v pravo pro lepší přehled funkcí
9. nastav si jednopismenkové heslo v terminálu příkazem:
sudo passwd <jmeno uživatele>
10. pravý klik a snad to pujde vybrat

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.