Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: RedHat & SuSE - Linux víkend [vyřešeno]  (Přečteno 3098 krát)

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
RedHat & SuSE - Linux víkend [vyřešeno]
« kdy: 07 Března 2007, 16:55:22 »
koukal jsem na linuxovej víkend: http://avc.sh.cvut.cz/avc.php?id=1446 a trochu mě zarazila přednáška od Suse a RedHatu.. Ta od Suse byla docela hrozná a ten týpek mi připad docela nesympatický.

Měl bych k tomu pár otázek. Oboje to jsou komerční verze pro firmy, co chtějí outsourcingovou správu OS Linuxu.. to je ok. já jim to neberu, ale ten typoš od Suse vlastně řekl, že ať si Suse používá kdo chce (nezodpověděl, v čem jsou lepší) a je mu to uplně ukradený, že mu de jen o firmy a o prachy. K tomu ta smlouva s widlema.. Pochopil jsem, že Novell z toho má pár urovnaných sporů, lepší podporu pro uživatele od woken a to že widláci od nich odkoupili 70000 strojů nebo tak.. Co z toho má ale Mrkev?
Trochu mě chybělo nějaké info, že podpora je i pro normální uživatele atd. ...

To samý u RedHatu.. ta prezentace byla mnohem lepší, ale také mě nějak chybělo víc podrobností, jak to je s podporou atd. .. A RedHat distribuci (nemyslim Fedoru) je nutnost stáhnout a zkompilovat, nebo už existuje zkompilovaná verze? Nějak tam naznačili, že RedHat verze je něco víc a že ji jen prodávají...

trochu mi připadli arogantní a docela dost.. už chápu kde se vzalo to, že Linuxáci jsou namyšlení arogantní a z jiného světa.. :)  Nato že vlastně jen postahujou jádra a balíčky a pak to poskládaj dohromady, aby to fungovalo; mi přišli, že si osobě moc myslej...
Samozřejmě přínos RedHatu jak bylo zmíněno je určitě obrovský a nebýt komerčních společností které vydělávají na outsourcingu by Linux nebyl kde je. Ale naopak bez běžných uživatelů by nebyli ony firmy kde jsou... Ono opovrhování tím, že uživatelé používají a v podstatě testují a rozšiřují značku a zaučují se na daném systému a tak pomalu donutí šéfa přejít na jiný systém.. toto se mi zdá jim trochu nedochází...

Připadly Vám ty dvě prezentace taky tak trochu divné a málo o oněch systémech? (až mě to zkazilo náladu)
Ani pořád nevím, jaké balíčkovací systémy používá Suse a na čem je postaven... (jsou ještě nějaké kromě deb a rpm)?

Debian je úplně svobodná komunitní distribuce, kde bere prachy a zdroje?
Ubuntu má nějakého mecenáše že.. Jak to je u ní s komerčností?
« Poslední změna: 02 Července 2010, 11:00:19 od Anna Taliánová »

Jakub Zelenka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 171
redhat & suse: linux víkend
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2007, 19:09:43 »
Suse je na RPM
jo a je ještě jeden ( možná víc ) Portage (.ebuild — Gentoo Linux)
Něco o tom zde
Mainboard DFI Infinity nF4 Ultra-U, AMD Athlon 64 3200+ 939, MSI nVidea NX7300GT, 2×512 MB RAM  Kingston HyperX , 80 + 250 GB HDD ,
Ubuntu 6.10 -> Ubuntu 7.04 -> Debian Unstable -> Fedora 8

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
redhat & suse: linux víkend
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2007, 20:07:50 »

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
redhat & suse: linux víkend
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2007, 20:33:47 »
mibo: tyjo... to je drsný.. to sem si nemyslel, že existuje tolik distribucí...
z toho odkazu sem vydedukoval, že dle autora je deb balíčkovací systém lepší... a že lidi a distribuce spíš přecházej na deb... dobrá zpráva pro lidi co tomu nerozuměj a vybrali si ubuntu, že udělali dobře, že nešli na suse.. :)
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 10:55:26 od Anna Taliánová »

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
redhat & suse: linux víkend
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2007, 22:44:33 »
To neni poradi od nejlepsich k nejhorsim je to cista statistika jake distribuce pouzivaji co a ze nejvic distribuci pouziva DEB jeste nic nerika o kvalite, ale spis o tom, ze hodne distribuci vzniklo z Debianu viz. http://distrowatch.com/stats.php?section=independence . Kazdopadne DEB urcite neni spatny balickovaci system, ale netroufal bych si tvrdit, ze nejlepsi.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.