Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čo ma na Ubuntu najviac štve 1  (Přečteno 5171 krát)

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Čo ma na Ubuntu najviac štve 1
« kdy: 08 Března 2007, 21:30:45 »
Najviac ma štve že, keď po Ubuntu nainštalujem win, tak to prepíše zavádzač Grub (to ešte nie je ten dôvod). Keď sa snažím opraviť zavádzač z inštalačného CD tak tam musím prejsť neviem koľko bodov inštalácie, potom musím ručne zadať označenie partície pre /, o ktorej nemám ani šajnu akú ju mám a po odskúšaní všetkých možností od hda, hd0, ...., hd3 pri jednej z možnosti to už konečne funguje ale nakoniec predsa len vyhodí chybu (už si nepamätám akú). Podstata veci - prečo kurnik šopa už konečne nevymyslíte niekto nejaký spôsob rýchlej obnovy zavádzača alebo oprava inštalácie ako pri win, ktorá by automaticky detekovala Ubuntu aj partície na ktorých je natiahnutý.
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:38:15 od Anna Taliánová »

Vojtin

  • Host
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2007, 21:38:59 »
Za to, že Windows přemažou grub a neznají jiný OS může Linux? Tak tos mě teda fakt pobavil.
:) :) :) :)
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:38:26 od Anna Taliánová »

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #2 kdy: 08 Března 2007, 21:44:25 »
Tak, tak... raději se zeptej "strýčka Billa", kdy přestane prznit cokoli jiného na disku...

Pavelp

  • Host
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2007, 22:07:51 »
On ma pravdu, vazeni. Linux pri instalaci vyzaduje PODSTATNE vetsi znalosti a obezretnost pri deleni disku, nez win. A ta obnova je taky na draka.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2007, 22:18:05 »
Citace: Pavelp
On ma pravdu, vazeni. Linux pri instalaci vyzaduje PODSTATNE vetsi znalosti a obezretnost pri deleni disku, nez win. A ta obnova je taky na draka.
No nevím - poprvé když jsem instaloval Linux, tak jsem měl pouze mlhavé tušení, že existuje něco jako diskový oddíl a o tom, že může být primární nebo rozšířený ani o nějakých filesystemech jsem neměl nejmenší tušení atd. a přesto jsem Linux nainstaloval a Windows oddílem jsem nic neudělal (dodnes mě ničí pomyšlení, že jsem neměl ani zazálohované dokumenty).

Jinak: Vojtin má pravdu - to, že Windows neumí provést instalaci bez přepsání MBR je orpavdu největší chyba Linuxu. :D
« Poslední změna: 20 Října 2007, 01:39:07 od Anna Taliánová »

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2007, 22:49:20 »
Přepsání MBR je opravdu způsobeno "arogancí" Windows.
Vstřícným krokem od tvůrců linuxových distribucí by mohla být možnost "Opravit GRUB" v menu po nabootování z instalačního/live CD. Myslím, že by ji spoustu lidí uvítalo.

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #6 kdy: 08 Března 2007, 23:00:32 »
2 Pavelp
No nevím, primární problém byl, že Wokna přepsala zavaděč ("bez náhrady"), což opačně Ubuntu neudělá =)

... Gparted je rozhodně schůdnější a mocnější nástroj než Fdisk (včetně neofic. fcí)...  a Wokna Ti rozhodně při instalaci nenabídnou např. vytvořit nový oddíl ve volném místě na disku (např. ext2 s Ubuntu, ale ani na FAT-ce) se zachováním dat.... atd.... =)

Pavelp

  • Host
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2007, 06:48:10 »
2 Dratenik: Mate recht.
2 Jony: Ano, ale newbie je z toho na vetvi a aby ta distribuce o sobe nekecala, mely by nastroje k tomuto a dokumentace byt kvalitnejsi. I kdyz priznavam, ze sam nevim jak toho docilit.

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2007, 08:10:45 »
vojtech.t: ono když chceš nainstalovat linux a moc toho o discích atd nevíš, tak je vše v pořádku. vybereš nějakou tu základní možnost kde si to instalátor udělá sám, nejlépe na prázdný disk a když se nic nepokazí, nádhera...
Problém spočívá, když už člověk ví oco jde a instaluje třeba v alternative verzy a snaží se disky  rozdělit podle potřeb nebo něco vymyslet s LVM atd... Pak nastává problém, že se kvůli této části musí systém instalovat třeba 5x a to hrozně štve.. Naposledy jsem si vytvořil oddíly externě ve fedoře.
Obecně instalace ubuntu je největším místem úrazu.. Hodněkrát už se mi to seklo a instalace byla v čoudu, nebo při doinstalování se udělala nějaká chyba a dokončení instalace bylo potřeba dokončit naslepo... nevím jak to je teď ale v DD instalace děs a běs...

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2007, 16:49:18 »
Najviac ma stve ked je to kvalitne popisane na wiki a na fore sa aj tak niekto pyta...

http://wiki.ubuntu.cz/Obnova_boot_mana%C5%BEeru_Grub_po_reinstalaci_Windows

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2007, 17:06:38 »
viem ze za to ze mi grub prepisalo moze windoz Dopekla snim (aj by som ho prestal použivať keby bolo ubuntu ešte o kapanek viac dotiahnute a bol by vnom nejaky poriadny program na robenie web stranok ako dreamveawer).  Ja som netvrdil ze zato moze ubuntu.

Pozeral som ten návod.
1. mám install cd nie livko (nexce sa mi kvoli to mu stahovat 650 MB Dát)
2. preco ja ako newbie mam pisat daco do konzoly ked niekomu co to vie stacia povedzme 4 hodiny a urobi to tak aby na cd bola dalsia moznost opravit Grub alebo aspon recovery konzola s jadrom a zopar utilitkami.

Dalsia vec Mam particie rozdelene takto: 1. NTFS system 2 NTFS Data 3 EXT3 4Swap

Potreboval som z istych dôvodov rozdelit 2. particiu na dve a cuduj sa svete po rozdeleni mi uz grub nenabehol Nedostal som sa uz ani do win.

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2007, 17:23:14 »
este dodavam ze v case ked som sa pokúsal obnovit grub (asi mesiac dozadu tak som jediný návod nasiel niekde tu) a ten mi nesiel
http://wiki.ubuntu.cz/Pot%C5%99ebn%C3%A9_%C4%8Dl%C3%A1nky

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #12 kdy: 09 Března 2007, 17:33:10 »
Ďalsia vec preco ma ubuntu sve je to ze vsetky návody, ktoré nájdem sú vytvorené pre konzolu aj ked existujú grafické nástroje cez, ktoré sa to dá urobit jednoduchsie(uz pocujem reakcie linuxákov). Podla mna celý úspech win spocíva v tom ze pochopili ze lahsie je niekde postukat, nieco zafajknut, nieco vybrat zo zoznamu ako pisat aptitude get a podobne voloviny. Myslím, ze aj zamerom projektu Ubuntu je priblizit a viac zjednodusit Linux, ale neviem preco sa stále stretávam s negativistickým postojmi zarytých konzolistov.

Vojtin

  • Host
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #13 kdy: 09 Března 2007, 17:36:18 »
Ne pro všechny je linux určen. :)

Engi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #14 kdy: 09 Března 2007, 18:25:46 »
Ja myslim ze nemas pravdu ze lahsie je nmieco potukat mysou a mas to. Aj ked som prechadzal k linuxu som mal rovnaky narozr... Konzola bleee.... Pouzival som napr. adept a vsetko graficky lebo mam Kubuntu... ale zrazu ma v jeden den osvietilo a zacalo sa to pouzivanim apt-get potom stahovanim wget a potom sa to rozbehlo ze graficky by som nenastavoval nic :D.... lebo predsa ked si nieco spravim do prikazovej riadky tak viem co to spravy a mam istotu ze to bude fungovat (ak samozrejme nespravim blbost :P co ja casto :D) a ked nieco len tukas tak nevies co a tak
Intel Pentium 4 1700 Hz 640 DDR Nvidia GeForce FX 5200 128 RAM
OS: Kubuntu 6.10 + moje nesikovne ruky ktore ho casto d****u :D ... kazdy sa raz uci :D

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #15 kdy: 09 Března 2007, 18:27:37 »
Citace: etki
este dodavam ze v case ked som sa pokúsal obnovit grub (asi mesiac dozadu tak som jediný návod nasiel niekde tu) a ten mi nesiel
http://wiki.ubuntu.cz/Pot%C5%99ebn%C3%A9_%C4%8Dl%C3%A1nky
Tak to nechápu, jak jste hledal, protože článek na obnovu Grubu je v této podobě nejméně od 21. prosince loňského roku - Obnova boot manažeru Grub po reinstalaci Windows (last edited 2006-12-21 20:56:14 by KamilPáral), kromě toho jsou návody i zde na fóru...

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #16 kdy: 09 Března 2007, 18:35:55 »
Citace: etki
Dalsia vec Mam particie rozdelene takto: 1. NTFS system 2 NTFS Data 3 EXT3 4Swap

Potreboval som z istych dôvodov rozdelit 2. particiu na dve a cuduj sa svete po rozdeleni mi uz grub nenabehol Nedostal som sa uz ani do win.
Rozdělil jste disk na 5 primárních oddílů? No teď už se nediví jenom svět, ale i já...

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Čo ma na Ubuntu najviac štve
« Odpověď #17 kdy: 09 Března 2007, 20:41:28 »
Nie swap bol na rozširenom to ze viac ako styry primarne oddiely nejdu to viem do konca aj ja. ale problem nie je vtom kolko je tam oddielov ale v tom  ze linuxovska particia bola na 3 particii a potom zrazu bola az na stvrtej.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.