Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu vs. Vista 6 alebo 4  (Přečteno 2206 krát)

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Ubuntu vs. Vista 6 alebo 4
« kdy: 12 Března 2007, 17:02:28 »
Súčasná situácia je taká, že Vista je síce nová ale stále 32 bitová. Existuje síce aj 64 bitová verzia ale myslím že nie je lokalizovaná (opravte ma ak sa mýlim). Nová Vista je založená najme na novom pracovnom prostredí Aero - s rovnakým názvom ako čokoláda od istej českej firmy.  Priznám sa že Vistu ešte nemám ani ju neplánujem kradnúť (a v žiadnom prípade ešte kupovať), lebo viem, že firma Microsoft podobne ako každá komerčná firma nám šikovne predáva menej čokolády za viac peňazí - a ja nexcem utrácať peniaze za vzduchové bubliny.
Prejdime ale k veci. Mal som tú česť vyskúšať 64bitové XP a 64 bitové Ubuntu. Pri inštalácií XP mi windows nenašiel sieťovú kartu, ubuntu ju spoznalo hneď (myslím že už jadro ju poznalo).
1:0 pre Ubuntu. Pod XP som nainštaloval vraj 64 bitový IE7 v skutočnosti mi však nainštalovalo 2 prehliadače 1 32b a jeden 64b. Keď otvorím IE7 z plochy tak sa otvorí 64bitová verzia ale ak poklikám na stránku uloženú na lokálnom disku tak sa otvorí v 32b verzií (smiešne). V Ubuntu bol hneď po inštalácií 64b Firefox. (2:0 pre Ubuntu). Počase som zistil, že vo Win je 64bitový flash player a pod ubuntu nie je (ale to nie je vina Ubuntu - možno sa mohli viac snažiť presvedčiť firmu Adobe).  Vo Windows XP sa dajú spúšťať 32bitové aplikácie v rovnakom pamäťovom priestore ako 64bitové - myslel som si, že to bude spôsobovať nestabilitu systému ale zatiaľ mi padol iba half life 2. Pod Ubuntu sa 32 bitové aplikácie spúšťať nedajú a keď hej je k tomu potrebná dosť naróčná procedúra našťastie niektoré aplikácie pomôže nainštalovať automatix. Podľa mňa za toto si XP zaskúži aspoň 2 body (môžeme o tom polemizovať). Ak však porovnám počet dostupných aplikácií v XP a Ubuntu dostáva sa Ubuntu do vedenia.

U mňa tesným rozdielom (3:2) vyhral Ubuntu a spoň čo sa týka 64 bitových vecí. Stále mi však pod Ubuntu chýbajú daktoré aplikácie, bez ktorých sa neviem zaobísť tak stále používam XP, sorry.

Ako je to s Vami?

Engi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Ubuntu vs. Vista 6 alebo 4
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2007, 17:15:05 »
U mna vyhralo kubuntu min 10:1. Jedine co sa mi paci na WIN XP ze nan robia vacsinu good games a programov... co nieje vyna Ubuntu ... ale vyvojarov co su tak "sebecky" a myslia len pre windowsakov. Na wine som chodil dlho da sa povedat ze od malicka ale ked som pochopil linux uz sa nechcem ani vratit ... A co sa tyka vysti mas pravdu neplanujem ju kradnut nie to ani kupovat .. lebo podla mna ani za to kradnutie nestoji .... inak sranda ze VISTU kazdy posiela pod zem... A aj v roznych odbornych clankoch... ale na Zive.cz sa mi zda ze len tam ju chvalia... teda neviem ako teraz dlho som tam nebol... ale podla mna linux napr Ubuntu ma presne to co Vista a este o mnoho viac. A ked je niekto nie je spokojny s nim tak si ho prerobi na svoj obraz od zakladov... co sa o Viste a Winoch vseobecne neda povedadat.... HAWK dohovoril som :D
Intel Pentium 4 1700 Hz 640 DDR Nvidia GeForce FX 5200 128 RAM
OS: Kubuntu 6.10 + moje nesikovne ruky ktore ho casto d****u :D ... kazdy sa raz uci :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.