Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nápad ako spopularizovať Ubuntu  (Přečteno 8873 krát)

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Nápad ako spopularizovať Ubuntu
« kdy: 12 Března 2007, 20:12:44 »
Viem ako spopularizovať Ubuntu. Stačí ak ho pretlačíme do škôl. K tomu aby to bolo možné, bude potrebné vypracovať návody a zbierky úloh pre Linuxovské aplikácie v slovenskom jazyku. Je potrebné vytvoriť webový informačný systém pre školy, ktorý si získa vedenie škôl (program na tvorbu rozvrhu, internetové žiacke knižky, evidenciu majetku a podobne).
V ďalšom kroku bude potrebné zorganizovať sled prezentácií na školách. To zabezpečí rast novej generácie zvyknutej úplne na systém Ubuntu.

Je to sen?
« Poslední změna: 19 Října 2007, 15:28:21 od Anna Taliánová »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6533
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2007, 20:21:46 »
To je super napad a ked sa to vsetko zrealizuje niekto o tom posle dokument na ministerstvo a tam ho nedokazu otvorit lebo bol robeny v OO(Teda nie na zachode ale v OpenOffice) a vsetko im zatrhnu. :-)
Inak napad je to dobry, len realizacia nebude jednoducha. V prvom rade by ich bolo treba prehovorit na sucasne pouzivanie win. lin. aby mohli porovnavat a tak povediac si linux ohmatat. A dalsi problem bude presvedcit ich aby sa ucili nieco nove.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2007, 20:29:22 »
základ je dostatek návodů a dokumentace v rodném jazyce...
třeba pro demonstraci možností ubuntu by se hodil skriptík do gnome, co by dokázal změnit komplexně grafiku atd.. ukázat, že to je stejně zdatné jako vista na jejich designu a čuflítkem dát linuxácký design, který by byl mnohem lepší.. to se jim bude íbit..
ze začátku by to chtělo aspoň nějaký ucelený grafický design se všemy importy a designem..
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=8018

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2007, 20:30:31 »
V rozhovore s jednym zaritym BSDckarom som sa dozvedel preco nema rad Linux. Vraj okolo neho existuje velmi militantna skupina, ktora sa snazi nasilu ho vsade presadzovat, vraj preto radsej to svoje BSD, ktore sa nikde nenatiska...

Nieco na tom asi bude, na linuxe bezim od cca 1999. A oblubil som si ho preto, ze mi ho nikto nenatiskal, ale ze to bola prijemna alternativa k stavajucim systemom, rad by som bol, keby to tak aj zostalo....

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6533
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2007, 20:47:04 »
Spopularizovanie nieje nanutenie, jednoducho vela ludi o linuxe poculo ale nikdy ho nevidelo. Preto jednoducha, nenutena reklama napr. aj v skolach mu nemoze ublizit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2007, 20:55:48 »
Citace: etki
Viem ako spopularizovať Ubuntu. Stačí ak ho pretlačíme do škôl.
Možná (~60%) se mi podaří prosadit linux (Xubuntu) u nás na škole - tvoří se nová pc učebna, kde budou staré počítače a škola nemá licence na Windows a ani na ně nemá peníze.

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2007, 20:59:54 »
Reklama je možnosť výberu. Viem to z vlastnej skúsenosti. Dokial som detom neukazal ze existuje aj firefox a opera tak si mysleli ze internet explorer = internet.

Teraz ide o to ci o tom budeme len kecat alebo ci to zrealizujeme.
Zaklad je vytvorit kvalitnu dokumentaciu návody, úlohy, tutorialy atď v slovenčine zamerané na výuku v školách. Ponúknuť alternatívne metódy pre učebné plány informatiky. Pretože 99% škôl používa windows a to 1% je dual boot.

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2007, 21:08:24 »
tiež som sa pohrával s myšlienkou nainštalovať Ubuntu do školy na staré počítače, ale stroskotal som na autocade. Pod Ubuntov je síce qcad ale problém je s úlohami (okrem návodu to je dosť slabé).

Ďalší problém vidím v tom, že nainštalovať na staré počítače xubuntu a na nové Win - žiaci budú mať stále pocit že Ubuntu je nafigu. Snažím sa presadiť projekt a na nové PC xcem dať 64 bitové Ubunty.

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2007, 21:20:26 »
Ja by som to spravil asi takto:

Na 1 PC by som nainstaloval Linux a na ostatne Windows. K tomu s Linuxom by som zakazal pristup s odovodnenim, ze je to len pre profikov, hackerov, crackerov a podobne individua, skratka tajomna cierna skrinka, ktora bude okolo seba sirit tu spravnu atmosferu.... Ono zakazane ovocie najviac chuti a negativna reklama ma aj svoje kuzlo ;)

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 12 Března 2007, 21:30:41 »
Vsetci by sme asi brali, keby take Ubuntu na skolach bolo. Avsak su tu problemy aj ine ako je dokumentacia a podobne. Neviem ci sa to vidi len mne ale nebol by problem s niektorymi programami, ktore sa pri vyucbe pouzivaju??(napr. taky pascal, flash a podobne). Viem ze existuju alernativy, ale tu nejde len o zvyk uzivatelov ale aj ucitelov. Nie kazdy sa s Linuxom ako takym vobec stretol. Chcelo by to niekoho schopneho na kazdu skolu, ktory by dokazal decka naucit co a ako v linuxe robit. Bohuzial dnesny ucitelai(aspon tí moji) ledva dokazu nieco urobit aj vo windowse nie este to v Ubuntu alebo inom distre.

V konecnom dôsledku som ale ZA UBUNTU NA SKOLACH.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 12 Března 2007, 21:38:41 »
Já mám docela dobré podmínky - naše učitelka IVT se o linux docela zajímá, dokonce škola měla několik let na serveru linux a pokud jde o podporu, tak dokud jí dostatečně "nevychovám" tak tam jsem já a ještě jeden linuxový fanatik.

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 12 Března 2007, 21:39:53 »
Pascla nie je problém, flash vraj tiež nie, a to že učitelia nevedia robiť vo win - tým lepšie, treba im začať robiť školenia o linuxe, naučiť ich OOo a tie super programy ako Inkscape, Gimp, Scribus a podobne.

Ale privedli ste ma na ďalšiu myšlienku, zalobovať trochu na vysokých školách kde sa pripravujú učitelia informatiky.

Mimochodom podľa maturitných požiadaviek,by mal každý žiak poznať výhody a nevýhody aspoň 2 OS

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 12 Března 2007, 21:46:47 »
Co takhle kouknout co se kolem deje, nez nekam placnout ze mas napad, ackoliv nejsem ze slovenska, tak i tak vim, ze zrovna na slovensku, je v tomto smeru aktivni http://www.skosi.org/ a aj tu je projekt http://sk.openacademy.eu. A take nevim proc tlacit konkretne na Ubuntu, je dulezite protlacit open source a free software jako takovy, protoze neni nutne nikoho nutit, ale naopak zbavit svet uzavrenych standartu a softwarovych mastodontu ala microsoft. To same plati o tom fan klubu (o.s.) ubuntu co tu par lidi zaklada, dalsi aktivita k nicemu, kdyz uz jsou podobne veci rozjete.

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 12 Března 2007, 21:49:44 »
Uz treti rok sa staram o pocitace na jednej skole a takisto tam mam pocitacovy kruzok. Tento rok som presvedcil riaditela na kupu servera, ktory bezi na Ubuntu. Klientske stanice maju zatial dualboot, pretoze fakt ide hlavne o ucitelov, ktori sa nechcu ucit nieco nove (teda vacsinou nevedia ani ten windows, ale ten uz aspon ako tak poznaju). Este mi ostava dorobit par stanic a bude to komplet frcat. Ja budem mat vyucbu na linuxe, a ucitelia ZATIAL na windowsoch. Co sa tyka deti, tie su velmi zvedave, napr boli prekvapene co to je, ale ked som im porozpraval vyhody a nevyhody linuxu, celkom sa im to zapacilo a prestavaju mat problem s nim pracovat. Poste naozaj treba ukazat uz na skolach ze existuje aj nieco ine ako MS. Zo zaciatku ked som na skolu prisiel tak to bolo presne tak ako pisal etki, tiez to bolo ze Internet Explorer = Internet. A vyucbove programy? Za pascal mam freepascal, za Delphi mam Lazarus, office snad nemusim spominat, a dokonca aj internet na tom linuxe bezi :)

Teraz k nam prisla nova ucitelka vytvarnej a chce robit graficke kruzky na pocitacoch, tak som jej ukazal GIMP. Fuuu... takze teraz musi byt na kazom stroji :D
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 12 Března 2007, 21:59:58 »
Citace: mibo
Co takhle kouknout co se kolem deje, nez nekam placnout ze mas napad, ackoliv nejsem ze slovenska, tak i tak vim, ze zrovna na slovensku, je v tomto smeru aktivni http://www.skosi.org/ a aj tu je projekt http://sk.openacademy.eu. A take nevim proc tlacit konkretne na Ubuntu, je dulezite protlacit open source a free software jako takovy, protoze neni nutne nikoho nutit, ale naopak zbavit svet uzavrenych standartu a softwarovych mastodontu ala microsoft. To same plati o tom fan klubu (o.s.) ubuntu co tu par lidi zaklada, dalsi aktivita k nicemu, kdyz uz jsou podobne veci rozjete.
mibo neboj, funcluby vznikaju a zanikaju ale open source zostava. Ja som svojho casu fandil steinovej dvanastke, Sex Pistols a The Exploited, funclub Linuxu ma napodiv zakladat nenapadlo :D

javo97

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 12 Března 2007, 23:07:58 »
myslim ze to je docela dobry napad ale na druhej strane imho to pride samo, napr ja som si vybral linux okrem toho ze je free aj preto lebo je podla mna lepsie graf. spracovany (aspon pre mna je KDE idealne) ale hlavne dobrej podpore, mnozstvo manualov a ochotnych ludi ci uz na IRC alebo forach , takze s dobrou podporou ako je teraz sa niet coho obavat, len aby to tak aj ostalo

etki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 12 Března 2007, 23:25:06 »
no ono to bude asi tým, že to nikto neregistruje, že by sa dačo dialo. Pokiaľ nepošle niekto aspoň mail učiteľom aby sa do dajakeho projektu zapojili tak o tom bude vedieť len malá hŕstka ľudí. O wikipedii som tiež nič nevedel dokial na školu neprišiel mail aby sme pomohli pri vytváraní, od vtedy tam občas dačo napíšem.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6533
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 16 Března 2007, 19:10:47 »
Dnes som si vsimol v praci jednu knihu(momentalne pracujem vo velkosklade knih) tusim sa volala windows pre skoly a ked som v nej listoval uvedomil som si ze cela prezentacia sa zaoberala grafickym prostredim. Ktore prostredie by sa prezentovalo v linuxe, Gnome, KDE? Myslim ze toto by bol dost velky problem lebo by vznikli rozpory a prezentovat obe(viac) by bolo matuce pre zaciatocnikov.
Co si o tom myslite.

P.s Co sa tyka prezentacie Ubuntu6.06 neslo by to tak ze by sa oslovil casopis a dali by ho ako prilohu? Samozrejme musel by byt vypracovany elektronicky manual (navod na obsluhu). Napadlo ma to pri citani tohto
http://www.pcspace.sk/forum/viewtopic.php?t=4650&postdays=0&postorder=asc&start=0
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 17 Března 2007, 18:12:19 »
ad prezentacia graf. prostredia.: Co som cital viac vseobecnych knih, povacsine bolo prezentovane iba jedno prostredie, bud to ktore preferoval autor alebo to, ktore je preferovane v ramci distribucie o ktorej ta knizka bola - teda v pripade RedHat  to bolo Gnome, Mandriva - KDE, SUSE - KDE, Ubuntu - Gnome atd...

pavolzetor

  • Host
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 15 Června 2007, 14:27:22 »
neco s webom by som mohol pomoct je to peckovy napad

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 15 Června 2007, 14:45:15 »
Môj veľmi dobrý známy, ktorý má v jednej škole na starosti PC a má aj dočinenia s Infowekom, tak sa ma už pýtal na to, ako je to s Linuxom, či by som mu ho nedal na nejaké stroje čo tam má. Zatiaľ tam má Win98. Ale má to veľký problém a tým je HW tých PC. Sú to staré šunky cca 300MHz s cca 32RAM :-(
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 15 Června 2007, 14:49:58 »
Vcera som sa opat presvedcil ze je to u ucitelov problem. Ja neviem, ale ak tito ludia maju ucit deti, ako to ze oni vobec nemaju zaujem sa ucit? V jednej skole chcu kupit nove pocitace, tak som im navrhol urobit celu ucebnu na linuxe. Vysvetlil som im vyhody, nevyhody a rozdiely. No a pri rozdieloch som skoncil. "Jaaaaj ono to je ine ako nas ucili na tom skoleni? Tak to nechceme...." Skvely postoj. A to som sa este ponukol ze im aj skolenie urobim (cisto z uzivatelskeho hladiska, na ine zatial nemam :) ). Proste nezaujem sa nieco nove ucit. A toto je cely problem, preco je linux malo rozsireny. Neochota sa ucit nieco nove.
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Beduin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 18 Června 2007, 10:18:33 »
I já jsem dostal možnost nainstalovat Ubuntu na svojí bývalé škole, ale ztroskotal jsem na problému, že škola používá různý software od firmy Terasoft. Jsou to staré výukové programy typu Zeměpis, Český jazyk, ... Prostě nějaké cvičení ve výuce. Zkoušel jsem to rozjet přes wine, ale nepovedlo se. Ani se nespustilo. Kdybyste ale někdo věděli, co s tím, můžete mi klidně poradit :)

fritzek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 24 Června 2007, 01:38:14 »
Precetl jsem jenom par prvnich prispevku a tak mozna budu neco opakovat. Zamerujete se predevsim na kancelarske a vyukove aplikace, ale nesmite zapominat, ze skoly vyuzivaji i informacni systemy(napr. bakalari) pro skolni agendu, ktere jedou jen ve Windows. Klienty techto aplikaci je sice mozne(s vetsim, ci mensim usilim) rozjet pod wine, ale se servery uz to je horsi. Mozna mam zastarale informace a situace uz se lepsi, vyvoj nijak zvlast nesleduji. Jen jsem chtel upozornit, ze se nesmi zapominat na tohle hledisko.
P4 2.94GHz / 1024MB RAM / NVidia 6600 256MB / 80GB Seagate / DVB MSI Megasky / Leadtek Winfast 2000 / LENNY
NB Centrino Duo / 1024MB RAM / Intel 945GM / Intel wifi 3945ABG / Intel ethernet 100 VE

greenroot

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Nápad ako spopularizovať ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 24 Června 2007, 10:47:18 »
Jsem správce sítě a učitel INT na Obchodní akademii a mám několikaleté zkušenosti s nasazením linuxu ve školství, také jsem pořádal na toto téma dva semináře pro správce školních sítí a učitele INT (http://www.oafm.cz/ucitele/pospech/profil/linuxworkshop1.pdf, http://www.oafm.cz/ucitele/pospech/profil/linuxworkshop2.pdf). Linux jsem zařadil do výuky informatiky, zřídil jsem dvě Kubuntu učebny (jedna jede jako Xterminál klienti), a dále provozuji tři win. učebny. Učím kompletní výuku INT všech ročníků právě na Kubuntu. Všude jsme nahradili Microsoft office Open Officem (až na vyjímky). Servery mi jedou na Debianu.
Nasazení Linuxu u nás ve škole nejvíc pomohl nedostatek financí na Microsoftí licence, toto byl hlavní argument jak přesvědčit vedení, učitelům se to pak muselo dát přikazem. To že má linux jiné přednosti pro běžné uživatele a vedení nehraje roli a je to mimo jejich rozlišovací schopnost. Stále tu budete mít ten argument "ono je to jinak". Bohužel většina kolegů se výuce v linuxové učebně brání (neumí s Linuxem a tak je problém aby tam učili, časem se to ale zlepšuje), někeří i dost brblají (ale to jsou ti co brblají vždy a proti všemu) a dokonce i můj kolega, také učitel INT nemá chut se učit něco nového.
Jinak základní problémem linuxu je rigidita uživatelů, právě nejčastější námitky a problémy jsou typu "ono to je jinak než to mám doma" popřípadě  "proč učit Linux když je všude Windows", tady se snažim argumentovat tím, že nejsme tréningová centra jedné monopolní komerční organizace a že máme učit operační systémy a né windows, textové editory a né Word atd....... Ono to, že Windows měl 5let jeden systém, mu velmi pomohlo, vzniklo pevné homogení prostředí mezi aplikacemi, systémem a uživateli.
Učitelů by se zastal, jsou to běžní uživatelé jako jakákoliv jiná profesní skupina se všemi nedostatky. Uvědomte si, že většina učitelů má jinou odbornost a počítače jsou pro ně jen nástroj který lépe nebo hůře zvládají, nesmíte se na ně dívat prizmatem informatika. Pro většinu uživatelů by se mohl zastavi vývoj u Windows98 a MO96. Jakákoliv změna je problém. A tady je právě i možnost pro Linux. Microsoft udělal dle mého názoru zásadní chybu když v MO2007 změnil filozofii ovládání ("ono je tam všechno jinak" :) ). Má se kupovat nová učebna a někteří učitelé bojují aby tam byly MO a já jim tu "radost" udělám  :D. koupíme MO2007 tím jim zalepím na dlouho ústa, neuvědomují si totiž že většina z nich už běžnoupráci po 2letech na OO zvládla, ti budou koukat, že vůbec neumí pracovat s MO. Navíc nový MO má jiné datové formáty a bude úplně  stéjný problém jako s OO, námitky typu "když to uložím ve škole tak to doma neotevřu, ono je to tím OO" budou vyřešeny.:). Jsou lidé kterým nevysvětlíte že stačí dát "uložit jako" a zvolit příslušný formát. Snažím se  dělat osvětu v oblasti otevřených formátů a doporučení Evropskou unií jejich použití ve státní správě.
Dělal jsem před nansazením Linuxu i OO základní školeni pro kantory, někomu to pomohlo a problém nemá někomu nepomůže nic a problém měl vždy, dříve s Windows ted má důvod to hodit na Linux.
Čím víc do toho dělám, tím víc o tom vím a míń tomu rozumím.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.