Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VYŘEŠENO - zmenšení oddílu Win a inst UBU  (Přečteno 2660 krát)

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
VYŘEŠENO - zmenšení oddílu Win a inst UBU
« kdy: 27 Dubna 2018, 09:50:08 »
Zdravím všechny. Před 10 lety jsem se rozešel s Windows a přesedlal na UBUntu. Nicméně mám asi tři aplikace, které běží jen na widlích a nenašel jsem odpovídající náhrady. Řeším to multibootem. Nyní jsem si pořídil notebook, který má W10. Nechci se W10 přímo zbavit (viz výše), ale jen zmenšit oddíl a nainstalovat UBU. Jde to, aniž bych musel W10 znovu instalovat? 

« Poslední změna: 03 Května 2018, 18:00:21 od JoK »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #1 kdy: 27 Dubna 2018, 10:09:36 »
V prvom rade zisti ako je rozdeleny disk a ktory oddiel mozes zmensit. Pravdepodobne to bude ten s instalaciou win. Potom si zisti aku tabulku odielov mas na disku, pravdepodobne tam bude GPT co ti zlahci pracu pretoze nebudes musiet vytvarat rozsireny oddiel. GPT umoznuje vytvorit 128 primarnych particii.
Kedze to je novy stroj tak bude win nainstalovany v UEFI rezime.
Vo win vypni fastboot, v UEFI vypni secureboot a defragmentuj particiu s win. Po tomto mozes zmensit particiu s win.
Najdi si postup ako instalovat ubuntu v UEFI rezime a postupuj podla neho. Ak instalujes U 18.04 tak sa pise ze uz ma SWAP rieseny ako subor na disku a nieje treba vytvarat zvlast particiu.(toto este nemam overene/vyskusane)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Standa99

  • Host
Re:zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #2 kdy: 27 Dubna 2018, 10:48:08 »
Raději bych ten oddíl zmenšil přímo ve windows (např. tady) a připravil si flešku s Ubuntu v Rufus.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #3 kdy: 27 Dubna 2018, 16:10:38 »
Instalace Ubuntu pod UEFI biosem se od instalace pod Legacy biosem liší.  Pokud to nezohledníš, instalace se nezdaří (systém nespustíš).
http://linuxbsdos.com/2013/03/12/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-12-04-in-uefi-mode

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #4 kdy: 27 Dubna 2018, 16:36:10 »
Citace
ale jen zmenšit oddíl a nainstalovat UBU. Jde to, aniž bych musel W10 znovu instalovat? 
Ako písali kolegovia, ide to. Zmenšenie partície bezpečne urobí sám Win (pred tým sa doporučuje urobiť defrag) a potom záleží akú verziu UEFI máš. Novšie Uefi alebo staršie Uefi.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
Re:zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2018, 18:00:00 »
Děkuji všem za info. Udělal jsem defragment, zálohu, zmenšil part nástrojem W10 a pak nainstaloval U16.04 Vše bez problémů.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:VYŘEŠENO - zmenšení oddílu Win a inst UBU
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2018, 19:11:57 »
Šikula  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.