Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Autor Téma: Jakou zvukovou kartu? A trochu o HW  (Přečteno 348 krát)

Abby

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 323
  • Karma: +6/-5
    • Zobrazit profil
Jakou zvukovou kartu? A trochu o HW
« kdy: 14 Květen 2018, 20:10:23 »
Už skoro 14 dnů mám nový jarní update Windows 10 a za tu dobu jsem měla třikrát bluescreen (do té doby cca rok a půl dokonalé stability a bezproblémovosti) a je jedno, jestli PC je vytížené nebo je v klidu a nic se neděje. Navíc jsem si myslela, že mi něco ruší myš, protože neskutečně laguje a ona to je jedna z chyb jarního update. Takže přemýšlím o trvalém přechodu na Linux, protože na PC jen hraju hry (není problém kvůli tomu občas spustit Windows), používám Handbrake na převod videa do h265 (v Linuxu bez problémů) poslouchám hudbu, pouštím si filmy a k tomu internet a e-maily. Jenže problém je, že mám zvukovou kartu, která sice skvěle hraje, ale v Linuxu nefunguje - Creative Sound Blaster Z. Ale faktem je, že Windows 10 mě zlobí stále víc, tak nespolehlivý a nedodělaný systém jsem snad ještě neviděla. Tak se chci zeptat. Poradíte mi kvalitní zvukovou kartu do PCI-E, která bude 1. perfektně použitelná pro hry ve Windows a 2. bude plnohodnotně (tedy včetně 5.1 analogového výstupu) fungovat v Linuxu? Cenově okolo onoho Sound Blaster Z tedy cca 2.200 kč. A samozřejmě kvalitou zvuku na stejné nebo lepší úrovni (integrovaného prdítka mám dost, navíc stejně Realtek ALC 892 v 5.1 kdovíproč nefunguje).


Druhá věc, mám vodní chlazení NZXT kraken X62, tak jestli je možné ho z Linuxu ovládat, hlavně nastavení pumpy a ventilátorů, příjemné by bylo i nastavení světel.


Třetí věc, UPS Eaton, dá se nastavit, aby to bylo možné používat tak jako ve Windows, tedy v případě výpadku proudu se PC vypne podle nastavení (mám nastavenou hibernaci po dvou minutách běhu z UPS).


Díky moc.


Jinak používám normálně Linux na notebooku, tam je to bez problémů, na PC jsem řešila problém s chybou v instalátoru Ubuntu, že nezapíše GRUB tam, kam si já sama určím, ale už to fakt nijak řešit nebudu, prostě jestli mi poradíte s tou zvukovkou hlavně, tak nechám Windows jen na ty hry, už nemám trpělivost řešit každou aktualizaci která něco rozbije, v tom je Linux mnohem lepší. Navíc stejně používám multiplatformí programy, takže kromě nepodpory iCloud (která ani ve Windows není kdovíjaká) jsem SW na 100% kompatibilní. Akorát tedy nevím jakou bych použila distribuci. Určitě tedy grafické rozhraní KDE. V Ubuntu se mi líbí, že je nejrozšířenější a většina návodu je pro něj. Jenže má dost mizernou správu SW. V OpenSUSE se mi hrozně moc líbí Yast, ten je úplně geniální, ale když něco nefunguje, tak najít návod je dost problém. A také se mi líbí Tumbleweed, že je stále aktuální s nejnovějším softwarem a asi nejjednodušší instalací Nvidia ovladačů. Mint má dobrou správu SW, ale přijde mi, že má poměrně dost různých drobných bugů (třeba v 18.3 KDE nereaguje v panelu nic na dvojklik myší, ale musí se kliknout pravým tlačítkem a vybrat si volbu z kontextového menu).


Tak prosím o radu. Díky moc.