Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Síť po probuzeni zůstane nepřipojena  (Přečteno 5865 krát)

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« kdy: 23 Října 2018, 20:30:17 »
Ahoj, potřeboval bych poradit, proč,  mi (drátové) připojení internetu po probuyení ze spánku hlásí nepřipojeno a jak se znovu připojit (funguje mi jen restart). Frčím na Ubuntu Budgies 18.04, Lenovo-ideapad-330-17AST, 3,7 GiB, AMD® E2-9000 radeon r2, 4 compute cores 2c+2g × 2 , předem dík.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #1 kdy: 23 Října 2018, 21:17:34 »
To je poměrně častý bug. A nemusíš hned restartovat celý PC, stačí pouze restartovat network managera:
Kód: [Vybrat]
sudo service network-manager restart
Můžeš si dát ten příkaz do skriptu a spouštět ho po probuzení automaticky, pak to budeš mít bez starostí...
Je však třeba dát ho do výjímek v sudoers aby nebylo potřeba zadávat heslo. Podrobnosti na dotaz....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zkus taky editovat soubor
Kód: [Vybrat]
/etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
změň řádek
managed=false
na
managed=true

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #2 kdy: 23 Října 2018, 21:40:54 »
Díky za radu, zatím to můžu psát aspoň ručně. Editovat NetworkManager se mi nepovedlo. Píše, že musím použít příkaz sudo, a když to napíšu za sudo, tak je to pro něj neznámý příkaz. Jak otevřu ten skript, abych tam dopsal to zaklínadlo? Jak potom udělím tu výjimku? Jedu sice už na Ubuntu pár let, ale hrabu se v tom, jen když je to nutné, takže když nemám algoritmus krok po kroku, jsem v háji :-)

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #3 kdy: 23 Října 2018, 21:48:53 »
musíš to otevřít nějakým editorem, např. gedit
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
nicméně grafické aplikace by se se sudo spouštět neměly, takže správně by mělo být

Kód: [Vybrat]
pkexec gedit /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2018, 03:28:53 »
Díky za radu, zatím to můžu psát aspoň ručně. Editovat NetworkManager se mi nepovedlo. Píše, že musím použít příkaz sudo, a když to napíšu za sudo, tak je to pro něj neznámý příkaz. Jak otevřu ten skript, abych tam dopsal to zaklínadlo? Jak potom udělím tu výjimku? Jedu sice už na Ubuntu pár let, ale hrabu se v tom, jen když je to nutné, takže když nemám algoritmus krok po kroku, jsem v háji :-)

Za těch "pár let" už ses mohl aspoň základní věci naučit, to se na mě tedy nezlob.... :-\   Takže jak na to:

1.)  Nejprve si zprovozni pkexec pro gedit:
Kód: [Vybrat]
wget https://raw.githubusercontent.com/hotice/webupd8/master/org.gnome.gedit.policy -O /tmp/org.gnome.gedit.policy
sudo cp /tmp/org.gnome.gedit.policy /usr/share/polkit-1/actions/

2.)  Jak editovat ten .conf soubor:
Kód: [Vybrat]
pkexec gedit /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
Editovat, dát uložit a gedit zavřít.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.)  Skript si musíš vytvořit. Pojmenuj ho třeba network_restart:
Kód: [Vybrat]
pkexec gedit /bin/network_restart
Jeho obsah bude:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
sleep 2
sudo service network-manager restart

Dej uložit, gedit zavři a souboru nastav spustitelnost:
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+x /bin/network_restart
4.)  Výjimka se nastavuje příkazem:
Kód: [Vybrat]
export EDITOR=nano && sudo -E visudo
Otevře se editor nano (pokud nano náhodou nemáš, doinstaluj si ho příkazem sudo apt-get install nano) kam na konec dopíšeš řádek:
Kód: [Vybrat]
uživatel ALL=NOPASSWD: /usr/sbin/service network-manager restart
(Viz obrázek, místo "juwa" tam pochopitelně napiš svoje "jméno". V editoru se pohybuj pomocí kurzorů (šipek na klávesnici)).

potom dej uložit (ctrl+o)
enter
a nano ukonči (ctrl+x)
-------------------------------------------------------------------------------
5.)  No a ještě zbývá "zařídit", aby se skript spouštěl po probuzení PC ze spánku. Vytvoř soubor s názvem třeba net_restart:
Kód: [Vybrat]
pkexec gedit /lib/systemd/system-sleep/net_restart
jeho obsah bude:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
if [ "${1}" = "post" ]; then
sh /bin/network_restart
fi

Dej uložit, gedit zavři a opět souboru nastav spustitelnost:
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+x /lib/systemd/system-sleep/net_restart
Nyní PC uspi a pak probuď  a už můžeš vidět výsledek svého snažení...... :)
« Poslední změna: 24 Října 2018, 04:37:33 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2018, 20:35:18 »
JUWO2, děkuji mockrát za podrobný manál a čas, který jsi mi věnoval. Mrzí mě, že jsem tě svými schopnostmi editovat ubuntu zklamal, ale nejspíš jsi ke mně moc přísný, ajťák ze mne prostě nikdy nebude. Nemám na to časovou kapacitu, ani ambice, je pro mne životně důležité naprogramovat CNC-frézu, co se týče ubuntu, nechám si raději poradit, než bych to rozvrtal a už nedal dohromady. Inu ten umí to a ten zas tohle,... :-) Pár let Ubuntu sice používám a pár problémů jsem už musel vyřešit ale že jsem se toho moc naučit nemusel,  budiž ubuntu ke slávě... Jsem prostě jen obyčejný uživatel, který nemá rád Mikrosoft s celou jeho filosofii. Takže se na tebe nezlobím, že jsem se toho za tu dobu moc nenaučil a prosím o trochu shovívavosti.

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #6 kdy: 24 Října 2018, 20:53:25 »
...no ani tak to nebude se mnou jednoduche, skončil jsem v bodě 1. (wget: neplatný přepínač - "0")

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #7 kdy: 24 Října 2018, 21:07:31 »
respektive, pokud to mělo být "-O", tak následuje CHYBA 404: Not Found.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #8 kdy: 24 Října 2018, 21:11:19 »
respektive, pokud to mělo být "-O", tak následuje CHYBA 404: Not Found.

1. Ano, je to velké O a mezi pomlčkou a tím O je mezera. Ale pokud bys příkaz zkopíroval a pak vložil do Terminálu (zkratkou shift+Ins), ušetřil by sis tyhle problémy, nemusel bys zbytečně "polemizovat", jestli je to O nebo nula...
2. Takže buď jsi to místo zkopírování špatně opsal, nebo, pokud dobře, tak zřejmě nemáš nainstalovaný "wget".
3. Takže si ho nejprve nainstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wget
A pak pokračuj podle návodu bodem č. 1.)   
A příkazy ručně neopisuj, ale kopíruj + vkládej.   Od toho se sem dávají tímto způsobem protože musí být naprosto přesné.  Jakákoli tečka, pomlčka či mezera v nich má svůj význam, zcela mění celý příkaz....
« Poslední změna: 24 Října 2018, 21:38:46 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #9 kdy: 24 Října 2018, 22:05:05 »
:-) máš pravdu, Juwo2, nevěděl jsem jak zkopírovat příkaz do termínálu, to byla moc užitečná rada :-D
Hele, dám to uspat a uvidím, co bude, zatím díky!

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2018, 10:05:56 »
Super, funguje to!

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #11 kdy: 31 Října 2018, 21:23:01 »
Tak a jsem zase na začátku, nevím, jestli za to může nějaká aktualizace, ale komp se po probuzení opět nepřihlásí k síti. Pokud restartuji ručně network-manager, proběhne jen hláška o tom, že není žádné připojení k síti. Pokud restaruji celý počítač, je to o.k.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #12 kdy: 31 Října 2018, 21:44:49 »
Tak a jsem zase na začátku, nevím, jestli za to může nějaká aktualizace, ale komp se po probuzení opět nepřihlásí k síti. Pokud restartuji ručně network-manager, proběhne jen hláška o tom, že není žádné připojení k síti. Pokud restaruji celý počítač, je to o.k.

Tak si to připojení k síti správně nakonfiguruj. Pokud je nakonfigurované chybně, restart network-managera pochopitelně nepomůže (= načte opět tuto chybnou konfiguraci).
Sám vidíš, že se tvůj systém neustále zhoršuje.  Pokud je nabořený, reinstalaci se nevyhneš.
Používej Timeshift pro návrat do funkčního stavu (funguje podobně jako body obnovy ve Win.). Ušetříš si zdlouhavé a pracné reinstalace...    https://medium.com/@teejeetech/timeshift-v18-2-843bb4d39dfd
« Poslední změna: 31 Října 2018, 21:52:16 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #13 kdy: 03 Listopadu 2018, 22:28:00 »
...tak jsem přišel na zajímavou věc, když síť odpojím před uspáním, po probuzení se sama normálně přihlásí. Asi je to pro mne nejjednodušší řešení.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #14 kdy: 03 Listopadu 2018, 22:52:10 »
...tak jsem přišel na zajímavou věc, když síť odpojím před uspáním, po probuzení se sama normálně přihlásí. Asi je to pro mne nejjednodušší řešení.

Tak si pro mě za mě ten káblík pořád vytahuj, když tě to baví - dokud nepoškodíš konektor který na tohle rozhodně není stavěný...  :-\
A zárověň se modli, ať se k tomu nepřidá ještě něco jiného, protože s takovou pak s tím budeš třepat, bouchat do toho, případně provádět rituální tance a zaříkávání.....
Ale teď vážně - za tu dobu už to mohlo být reinstalované 10x... :P

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #15 kdy: 04 Listopadu 2018, 13:49:50 »
Ale já neodpojuji kábel, jen kliknu na ikonku odpojit.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #16 kdy: 04 Listopadu 2018, 16:27:55 »
Ale já neodpojuji kábel, jen kliknu na ikonku odpojit.

Napiš si skript, pak nebudeš muset "klikat na ikonku", odpojí se to před uspáním samo....
Vytvoř skript /home/uživatel/net_off.sh
s obsahem:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
nmcli networking off

a nastav mu spustitelnost. Dále vytvoř soubor:
Kód: [Vybrat]
/lib/systemd/system-sleep/pre-suspend
s obsahem:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
if [ "${1}" = "pre" ]; then
sh /home/uživatel/net_off.sh

a nastav mu spustitelnost. Nyní před každým uspáním se síť odpojí automaticky.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2018, 18:49:16 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #17 kdy: 04 Listopadu 2018, 20:06:13 »
Opět jsem něco neudělal správně.

poutnik@poutnik-Lenovo-ideapad-330-17AST:~$ pkexec gedit /home/poutnik/net_off.sh

** (gedit:380): WARNING **: 20:01:58.723: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-spell-language není podporováno

** (gedit:380): WARNING **: 20:01:58.723: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-encoding není podporováno

** (gedit:380): WARNING **: 20:02:59.752: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-position není podporováno


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Síť po probuzeni zůstane nepřipojena
« Odpověď #18 kdy: 04 Listopadu 2018, 21:01:19 »
Opět jsem něco neudělal správně.

poutnik@poutnik-Lenovo-ideapad-330-17AST:~$ pkexec gedit /home/poutnik/net_off.sh

** (gedit:380): WARNING **: 20:01:58.723: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-spell-language není podporováno

** (gedit:380): WARNING **: 20:01:58.723: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-encoding není podporováno

** (gedit:380): WARNING **: 20:02:59.752: Set document metadata failed: Nastavení atributu metadata::gedit-position není podporováno

Pokud vytváříš soubor ve svojí domovské složce, není třeba spouštět gedit s admin. právy. Takže příkaz bude jednoduše:
Kód: [Vybrat]
gedit /home/poutnik/net_off.sh

Nebo jednoduše spusť Gedit, nahoře Soubor > nový > vlož tam ten text > uložit jako > /home/poutnik/net_off.sh
Základní věci.......
« Poslední změna: 04 Listopadu 2018, 21:04:33 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.