Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde mi zápis na externí disk zformátovaný na ext4 v Gparted  (Přečteno 1172 krát)

Radim Váňa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Disk jsem zformátoval v Gparted na systém ext4, ale nepovolí mi zápis. Napíše pouze "Odmítnut přístup
Nelze zapisovat do . "
Taky mi trochu také mate, že na disku je pořád nějaká uzamčená složka lost+found.


Konkrétně se jedná o tento disk, ale měl by být plně funkční. Mám ho dlouho, ale využit byl minimálně.
http://www.lc-power.com/en/product/archive/external-enclosures/eh-35bsii/

Předem díky za případnou radu

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nejde mi zápis na externí disk zformátovaný na ext4 v Gparted
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2018, 16:35:51 »
1.) Záleží na tom, jak je připojený (mountnutý). Pokud je připojen s parametrem "pouze pro čtení" (ro), logicky na něj nic nezapíšeš. Takže to prověř (např. v aplikaci Disky) kde můžeš parametry připojení změnit.

2.) Druhá příčina může být ve vlastnictví/právech složky (ano, disk je v podstatě kořenová složka). Pokud je vlastníkem default user (#1000) na disk rovněž nic nezapíšeš. Změň vlastnictví disku na sebe (pomocí chown) a přiděl si práva (čtení/zápis) (pomocí chmod). Aktuálního vlastníka zjistíš např. ve Vlastnostech složky (disku).
-----------------------------------------------------------------
Tohle vše jsou ale SW záležitosti. Pokud je disk HW (fyzicky) špatný, nepomůže nic. Stav disku zkontroluješ v aplikaci Disky.  Disk může odejít z minuty na minutu kdykoli - bez varování...
« Poslední změna: 08 Listopadu 2018, 16:54:56 od juwa2 »

Radim Váňa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nejde mi zápis na externí disk zformátovaný na ext4 v Gparted
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2018, 20:20:51 »
Díky moc za navedení správným směrem. Použití a popis příkazů jsem našel zde http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/unixove-nastroje-5-opravneni-chmod-chown-chgrp. Šlo opravdu jen o nastavení práv. Trochu mě to překvapilo, u zformátovaného disku bych nečekal takové omezení.
Díky!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nejde mi zápis na externí disk zformátovaný na ext4 v Gparted
« Odpověď #3 kdy: 08 Listopadu 2018, 20:39:36 »
Trochu mě to překvapilo, u zformátovaného disku bych nečekal takové omezení.

Tohle se většinou "stává" pokud formátuješ z live systému. Disk dostane default vlastníka který je pak v běžném systému brán jako "cizí" a na disk nejde zapisovat.  Jinak chválím  8) za samostatnost, protože jsem spíše očekával následný dotaz jak se mění vlastnictví/práva, ale našel sis to sám...
Kód: [Vybrat]
sudo chown uživatel:uživatel /složka
sudo chmod 775 -R /složka

(kde /složka je mountpoint (přípojný bod) toho disku, např. u externích disků to bývá  /media/něco  nebo  /mnt/něco)

Jo, a složkou lost+found se nevzrušuj, slouží k uložení souborů po případné opravě filesystému (fsck nebo chkdsk ve windows). Klidně ji můžeš smáznout, ale při spuštění kontroly FS se stejně vytvoří znova...
« Poslední změna: 08 Listopadu 2018, 21:16:13 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.