Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Možná mi blbne HD (rotační)  (Přečteno 2139 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Možná mi blbne HD (rotační)
« kdy: 05 Března 2019, 18:40:35 »
Ahoj.
Mám xubuntu 18.4 a v poslední době se mi při práce ve Správci souborů stává taková věc.
Strašně se zpomalí zobrazení obsahu adresáře. Ale jen některých. třeba určitý podadresář je v pohodě, ale nadřízený se zasekne a trvá to třeba několik minut, než se objeví seznam souborů a podadresářů (200 položek)
V počítači je ještě systémový SSD a ten to asi nedělá, respektive zatím jsem si nevšiml, že by se to projevilo, ale do něj tak často nelezu, protože je na něm jen systém.
Dělá to totéž i Double commanderu.
Kromě toho když kopíruju soubor z tohoto disku někam, třeba na flash, taky se občas celé kopírování neuvěřitelně zpomalí.
Je třeba možné, že je nějak nabouraný filesystém? Nevím, jestli je to HW nebo SW chyba a nevím, jeký nástroj použít, abych to zjistil.
Dík.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #1 kdy: 05 Března 2019, 19:16:49 »
Není na škodu zkontrolovat systém souborů např. pomocí GParted nebo z Terminálu:
Kód: [Vybrat]
fsck /dev/sdxy
Ale musí se to udělat offline, z boot media (disk/oddíl musí být odpojený - umount).

Fyzický stav disku "prověříš" jednoduše v aplikaci Disky (gnome-disks). Pokud nemáš, doinstaluj. Pak ho spusť a zobraz si smart toho disku. Příklad viz obrázek.
------------------------------------------------------------------------------------------
Kromě toho je v U18.04 bug který způsobuje, že se kopírování (v kterémkoli správci souborů) jakoby záhadně "zasekne" na 90% a pak se po dlouhé době dokončí.
Ale ono se nezasekne, jen se chybně zobrazuje ten průběh. Opraví se to jednoduše změnou hodnoty "dirty bit":
Kód: [Vybrat]
sudo su
echo vm.dirty_bytes=15728640 >> /etc/sysctl.conf
sysctl -p
« Poslední změna: 05 Března 2019, 19:26:54 od juwa2 »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #2 kdy: 05 Března 2019, 20:54:33 »
Toto přesně se mi u 18-ky také stalo. Nepřikládal jsem tomu zvláštní význam, protože "zamrzání" se děje napříč operačními systémy a zjistitelná závislost je pouze u období měsíce v úplňku.

Abych jen nekecal.
V případě, se kterým jsem se setkal, provedl majitel počítače obnovu souborů (programy jako testdisk atd). Na disku pak měl přibližně 8 milionů jednotlivých souborů a žurnálovací log měl objem, pokud dobře vzpomínám, něco přes 14 MB !!!

Vlastně byl celý problém v tom čemu se Linux celou dobu vysmívá. V nápovědách Linuxu běžně narážím na fráze typu: "V případě, že používáte OS, který má problém s větším množstvím souborů........".
Tak Linux ten problém má.
Odstraněním 8 milionů souborů se systém rozjel..... a týpek mi už měsíc nevolá s žádným problémem.


Netvrdím, že je to řešení.  Říkám jen, že i toto se stává.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #3 kdy: 06 Března 2019, 10:21:43 »
Zatím dělám toto:
Umountnul jsem ten disk a mountnul jsem ho read only, abych zamezil jakémukoliv zápisu a většímu poškození dat. Od včerejšího večera, kdy jsem sem postl první dotaz, se kopírujou data. Furt, nonstop. Rychlost někdy klesne na 1 fotka (z 15000) za deset sekund, ale zatím se asi nic neztratilo. Pak ze zas rychlost nahodile zvedá. Až bude všechno zkopírované, pustím se do nějaké analýzy, ale bylo mi doporučeno s tím diskem NIC neprovádět, dokud nemám komplet data jinde. Dám vědět.
Xubuntu 18.4.

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #4 kdy: 06 Března 2019, 10:42:22 »
V podobnem pripade jsem ziskal i jinou zkusenost.
Pred asi dvema roky jsem koupil 1T HDD pro zalozni system. Mam na nem mimo archivy a XP
nainstalovano i U16.04 v poslednim 100G partition. Asi po dvou mesicich se mi U16 zhroutilo.
Predchazelo tomu podobne 'zamrzani' systemu. Pritom se na U16 neprovozovalo nic zvlastniho.
Nova instalace po beznem formatovanim obnovovala nefunkcni system ! Funkcni system
U16 se podarilo nainstalovat az po formatovani s prepisem vsech byte tohoto partition do 00.
Nasledny test diskovym nastrojem vykazoval 1 vadny sektor. Od te doby jsem k tomuto HDD jiz nemel duveru
a obcas jsem stav chyb kontroloval. Pocet vadnych sektoru se jiz dale dosud nezvetsoval.

Tento disk s U16 uzivam nyni jen asi 1hod tydne pro nahravani pres Audacity.
Asi pred mesicem se pri ukladani nahraneho zaznamu objevil podobny stav 'zamrznuti'.
Predpokladal jsem dalsi vyskyt vadneho sektoru. S prekvapenim jsem zjistil ze vadny sektor zmizel !

Mam zkusenost jeste z 'PATA HDD', ze informaci o vadnych sektorech bylo mozno vymazat
'Low-level' formatovanim HDD.

 Ze by linuxy zkousely neco podobneho nejak za provozu ?

 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #5 kdy: 06 Března 2019, 11:46:22 »
Mam zkusenost jeste z 'PATA HDD', ze informaci o vadnych sektorech bylo mozno vymazat
'Low-level' formatovanim HDD.

 Ze by linuxy zkousely neco podobneho nejak za provozu ?

Zkušenost z "mizením" vadných sektorů mám také. Ovšem je to mizení pouze zdánlivé, protože následný pořádný test (HDTune > Error scan (ne quick!)) odhalí v plné nahotě skutečný stav který je vždy horší než byl minule.
Od té doby beru údaje smart pouze jako orientační..
Zkoušel jsem i HDD Regenerator který rovněž vadné sektory "opraví", ale je to jenom na chvíli. Nicméně mnohdy je to užitečné k tomu, že lze alespoň takovýto disk překlonovat na nový bez nutnosti přeskakovat vadné sektory (Clonezilla).
« Poslední změna: 06 Března 2019, 11:48:46 od juwa2 »

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Možná mi blbne HD (rotační)
« Odpověď #6 kdy: 08 Března 2019, 11:11:17 »
Koupil jsem novou Barracudu, data přetáhl průměrnou rychlostí 400GB za 24 hodin a fachčí to zatím bez problémů.
Starou Toshibu DT01aca200, která má s velkou pravděpodobností vadný kontroller, ale zdravý povrch, jsem znehodnotil dvojím projetím
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb bs=4Ma klidně ji někomu věnuju na pokusy :)
Dejte vědět a díky.
Xubuntu 18.4.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.