Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...  (Přečteno 2361 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« kdy: 27 Března 2019, 11:34:30 »
Na starém NB, spustím MATE18 a procesor pracuje, větrák chladí. Když spustím správce systému, v grafu kolísá vytížení procesoru mezi 20-50%, když se podívám na výpis všech procesů, nejvíc  CPU zaměstnává monitor cca 3-5%, dál samý nuly. Kde najdu ty ostatní, co užírají výkon CPU?

Chtěl bych dosáhnout stavu, aby při žádné činnosti uživatele (zpravidla po přihlášení, nebo po ukončení writeru, thunderbirdu a chromia), neběžel větrák... někdy to tak je, ale v 90% ne...

Díky za rady a tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #1 kdy: 27 Března 2019, 11:44:58 »
Součet příspěvků od jednotlivých procesů nebývá totožný s % vytížení v grafu. Proč to tak je netuším, ale je to tak...

K tomu větráku: u staršího NB bych tipoval prachem zanesený chladič a to pak větrák jede jak o závod i v "idle".

Rozdělat, zkontrolovat, vyčistit, případně i vyměnit ztuhlou tepelně vodivou pastu mezi CPU a chladičem.

Jinak i v Linuxu existují aplikace, pomocí kterých se dá nastavit bod spínání ventilátoru (zejména pro některé značky, typicky tuším IBM/Lenovo). Někdy to (snad) jde i v BIOSu, ale teď po pravdě řečeno netuším, zda si to vybavuju dobře...
« Poslední změna: 27 Března 2019, 11:52:48 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #2 kdy: 27 Března 2019, 11:48:20 »
Rozdělat, zkontrolovat, vyčistit, případně i vyměnit ztuhlou tepelně vodivou pastu mezi CPU a chladičem.

Díky, pustím se do toho...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2019, 11:52:44 »
V spravcovi systemu sa da prepnut z moje procesy na vsetky procesy. Mas to tak?
Karta procesy-menu zobrazit.
« Poslední změna: 27 Března 2019, 12:13:52 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2019, 11:53:55 »
V spravcovi systemu sa da prepnut z moje procesy na vsetky procesy. Mas o tak?
Karta procesy-menu zobrazit.

Mám.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2019, 14:18:17 »
Pro monitoring vytížení CPU použij nějaký lepší nástroj, třeba osvědčený htop (běží v Terminálu - viz obrázek).
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install htop
htop

Tam si všimni, že součet CPU všech procesů sedí s celkovým vytížením = součtem CPU obou jader (9.2 + 17.4 = 26.6%)
Takže "žrouta" výkonu najdeš snadno.
Vytížení v "klidu" by mělo být pod 5%
« Poslední změna: 27 Března 2019, 14:34:30 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2019, 14:32:53 »
díky, je super
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #7 kdy: 31 Března 2019, 15:03:05 »
Vyřešeno. Stačilo vyměnit jednu vadnou RAM za novou. Nepodceňujte kontrolu HW. Kdybych udělal ihned test, ušetřil bych si plno trápení s blbnoucími OS. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #8 kdy: 18 Dubna 2019, 15:17:38 »
Někdy ji stačí vytáhnout a zasunout zpět. Někdy, samozřejmě při vybitém veškerém elektrickém náboji, pročistit chemikálií typu Kontaktol obě strany kontaktů, slot i grafiku/RAMku, např. dnes hojně využívaným WD-40.

Někdy je samozřejmě v hajzlu.
To se pak strčí na hodinu do trouby na 180°C  a za hodinku se vyzkouší funkčnost znovu.
Pečení elektroniky samozřejmě provádíme až tehdy, pokud nezbývá jiná možnost. Zničení komponentu v troubě je přibližně stejně pravděpodobné, jako jeho záchrana. Z vlastní zkušenosti jsem takto kdysi pekl grafiku AMD. Jede i po deseti letech.
Krabička poslední záchrany: Strč to do trouby troubo. :-)

EDIT: Harddisky nepečeme nikdy !!!!! Harddisky se mrazí. Ale to je už jiný příběh.
« Poslední změna: 18 Dubna 2019, 15:20:51 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #9 kdy: 18 Dubna 2019, 15:22:43 »
Díky, pro příště. Už je v kontejneru. Nová RAM stála 105 Kč i s poštou www.ebay.com
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #10 kdy: 18 Dubna 2019, 16:45:30 »
Já tato zvěrstva páchám rád. Je to takový koníček, který mám s Vámi společný. Uskutečnění neuskutečnitelného.
Myslím, že takový juwa2 by nás ale mohl školit ;-)
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #11 kdy: 18 Dubna 2019, 16:49:19 »
Já tato zvěrstva páchám rád. Je to takový koníček, který mám s Vámi společný. Uskutečnění neuskutečnitelného.
Myslím, že takový juwa2 by nás ale mohl školit ;-)

Disky a mobily samozřejmě mrazím, nakládám do lihu, potom suším a mrazím v pytlíku s rýží apod... nakonec zkouším na větší napětí, většinou z toho něco dostanu... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #12 kdy: 19 Dubna 2019, 21:00:53 »
Já tato zvěrstva páchám rád. Je to takový koníček, který mám s Vámi společný. Uskutečnění neuskutečnitelného.
Myslím, že takový juwa2 by nás ale mohl školit ;-)

Odvahu!

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #13 kdy: 19 Dubna 2019, 21:02:01 »
Já peču teď nádivku... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:procesor pracuje, větrák větrá, ale pořád...
« Odpověď #14 kdy: 24 Dubna 2019, 18:06:41 »
Hele... a když to peču v elektrické troubě, neměl bych tam přidat misku s vodou, aby se to podobalo pečení v plynové troubě?
 ;D
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.