Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zmizlo tlačítko na vypnutí NB  (Přečteno 1371 krát)

joem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« kdy: 03 Dubna 2019, 14:54:12 »
Zdravím všechny, mám ubuntu na NB sony vaio a napravo nahoře (viz obrázek v příloze) jsem po instalaci měl po rozkliknutí tlačítko vypnout a teď tam mám pouze ikonku na uspání. Bohužel ani v nastavení, když dám, aby zmáčknutím fyzického tlačítka NB vypnul, tak ho pouze uspí. Hledám to již  tady i na webu 3. den a nenašel jsem pomoc. Příkazový řádek neumím. Prosím o radu. Ubuntu skutečně neumím a prosím o rady s přesnou navigací. Moc děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2019, 15:24:33 »
Vytvoř si na Ploše spouštěč https://linuxconfig.org/how-to-create-desktop-shortcut-launcher-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
a vlož do něj příkaz
Kód: [Vybrat]
shutdown -h now
Po dvojkliku na spouštěč se PC ihned vypne. Můžeš si také vytvořit (nastavit) klávesovou zkratku (hotkey) - příkaz do ní bude stejný.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Abych ti to ještě usnadnil, posílám ti ten spouštěč hotový. Soubor "OFF.zip" si stáhni a rozbal. Uvnitř najdeš soubor "Vypnutí PC". Zkopíruj ho na Plochu.
Pak mu ještě nastav spustitelnost (pravoklik na soubor > Vlastnosti > Oprávnění > zaškrtnout "Povolit spouštění souboru jako programu"). Hotovo. Nyní ho můžeš vyzkoušet (dvojklik). PC by se měl řádně vypnout.
« Poslední změna: 03 Dubna 2019, 21:19:54 od juwa2 »

joem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2019, 17:03:14 »
super, moc děkuji. Funguje to :)

joem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #3 kdy: 03 Dubna 2019, 17:13:33 »
pokud by mi chtěl pouze někdo pro zajímavost vysvětlit, proč to nejde vypnout klasicky tlačítkem napravo nahoře (nefunguje ani přepnutí v nastavení), popřípadě, jak to opravit, tak budu rád.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #4 kdy: 03 Dubna 2019, 21:16:17 »
pokud by mi chtěl pouze někdo pro zajímavost vysvětlit, proč to nejde vypnout klasicky tlačítkem napravo nahoře (nefunguje ani přepnutí v nastavení), popřípadě, jak to opravit, tak budu rád.

Je to bug v Gnome. Pokud chceš tlačítko pro vypnutí PC  vpravo nahoře opět zviditelnit, postupuj podle
https://www.linuxuprising.com/2018/06/how-to-access-suspend-button-in-ubuntu.html
Je to sice anglicky, ale snad se tím "prokoušeš", není to příliš složité... ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ve zkratce:
Princip spočívá v podržení klávesy "Alt".  Pak se tlačítko uspání (suspend) změní na tlačítko vypnutí.
Potom na něj stačí kliknout a PC se vypne (tj. musí se zároveň podržet klávesa "Alt").

Pokud ti ani toto nevyhovuje a požaduješ aby tlačítko vypnutí  bylo zobrazeno permanentně (tj. tak jak tomu bylo dříve),
je třeba doinstalovat gnome-extension "suspend button" https://extensions.gnome.org/extension/826/suspend-button/
Po doinstalaci tohoto rozšíření bude pravděpodobně nutné se odhlásit/přihlásit aby se změna projevila (aby se tam  to tlačítko objevilo).
« Poslední změna: 04 Dubna 2019, 15:35:53 od juwa2 »

joem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #5 kdy: 04 Dubna 2019, 16:25:13 »
díky za odpověď, bohužel mi  na alt nereaguje, ani, když přidržím tlačítko na dlouho, tak se nic neděje. Ohledně toho nainstalování rozlišení, které jsem si stáhl, tak vůbec nevím co mám udělat, aby se to nainstalovalo. Co mám prosím zkopírovat do příkazového řádku, popřípadě na co mám kliknout, viz příloha?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #6 kdy: 04 Dubna 2019, 18:57:18 »
Rozšíření se instaluje (ze staženého .zip souboru) takto https://linuxconfig.org/how-to-install-gnome-shell-extensions-from-zip-file-using-command-line-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
Je nutno ale nejprve zjistit verzi gnome-shellu aby sis stáhl správnou verzi (jak je to popsané v tom návodu).
Návod sice popisuje (jako příklad) instalaci rozšíření jiného, ale princip je stejný. Proto doufám, že to zvládneš...

Nebo to můžeš zkusit takto https://linuxconfig.org/how-to-install-gnome-shell-extensions-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
Nevím ale, jestli to rozšíření mezi těmi ostatními bude (možná v sekci "power").
« Poslední změna: 04 Dubna 2019, 20:26:24 od juwa2 »

joem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #7 kdy: 05 Dubna 2019, 11:01:24 »
díky, koukám na to, ale nejde mi to do palice :(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:zmizlo tlačítko na vypnutí NB
« Odpověď #8 kdy: 05 Dubna 2019, 12:47:00 »
díky, koukám na to, ale nejde mi to do palice :(

Sám vidíš, že je tam napsáno "Difficulty: EASY"  (obtížnost: snadné). Ten postup je popsán opravdu detailně, takže se snaž...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.