Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: klonovanie oddielu na menší oddiel  (Přečteno 974 krát)

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
klonovanie oddielu na menší oddiel
« kdy: 13 Dubna 2019, 15:02:37 »
Mám pravdepodobne vadný jeden alebo niekoľko sektorov na SSD disku, z ktorého mi štartuje Ubuntu. Z tohto dôvodu nemôžem obnoviť tento oddiel zo zálohy vytvorenej CloneZillou, pretože mi hlási, že cieľový oddiel je menší ako jeho obraz. Pritom oddiel je zaplnený len asi na 1/3. Je nejaká možnosť, ako ten oddiel obnoviť, alebo budem musieť celý počítač preinštalovať?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:klonovanie oddielu na menší oddiel
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2019, 15:41:09 »
Mám pravdepodobne vadný jeden alebo niekoľko sektorov na SSD disku, z ktorého mi štartuje Ubuntu. Z tohto dôvodu nemôžem obnoviť tento oddiel zo zálohy vytvorenej CloneZillou, pretože mi hlási, že cieľový oddiel je menší ako jeho obraz. Pritom oddiel je zaplnený len asi na 1/3. Je nejaká možnosť, ako ten oddiel obnoviť, alebo budem musieť celý počítač preinštalovať?

Nerozhoduje "zaplněnost" (při obnově se stejně všechny stávající data smažou/přepíšou zálohou), ale celková velikost oddílu.
Pokud jsi ale s tím oddílem nic nedělal (např. nezmenšoval ho) tak je možné, že Clonezilla ho nyní v důsledku těch vadných sektorů vidí jako menší a obnovu logicky odmítne.

Můžeš se pokusit ty vadné sektory opravit/přemapovat utilitou výrobce disku (z boot media) a v případě úspěchu pokus o obnovu opakovat.

Dále se nabízí otázka, proč obnovovat zálohu oddílu na vadný disk - zkrátka tam dej disk nový a zálohu obnov na něj.
Na novém disku si napřed vytvoř potřebný oddíl (velikost stejná nebo větší). A pokud se bude lišit označení oddílu (dev/sdaX), je třeba to uvést do souladu s konfig. souborem v záloze (aby označení nového a původního oddílu který byl zálohován sedělo). Jinak obnova selže.

Nebo rovnou naklonuj celý ten starý disk na nový. Do Clonezilly ovšem musíš zadat parametr -rescue aby přeskakovala ty vadné sektory.  https://clonezilla.org/clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone/advanced/05-advanced-param.php
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně můžeš ještě zkusit ten stávající oddíl (o něco) zvětšit, pokud to lze (GParted z live media). Ale počítej s tím, že i když se obnova nakonec rozeběhne, stejně může skončit chybou v důsledku vadných sektorů (nelze do nich zapisovat).

Přeinstalovávat tedy rozhodně nemusíš...
« Poslední změna: 13 Dubna 2019, 15:54:05 od juwa2 »

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:klonovanie oddielu na menší oddiel
« Odpověď #2 kdy: 15 Dubna 2019, 14:27:46 »
Oddiel je na celom disku, takže ho zväčšiť nemôžem. Navyše je nečitateľný. Takže to skončilo tak, že som kúpil nový disk, nainštaloval nové ubuntu a postupne dopĺňam aplikácie. Ďakujem za informácie.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.