Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Diakritika v názvech adresářů a souborů  (Přečteno 2398 krát)

Vláďa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Diakritika v názvech adresářů a souborů
« kdy: 09 Června 2019, 22:30:45 »
Zdravím,

mám následující problém. Mám flashku naformátovanou na FAT32 na kterou jsem si zkopíroval z notebooku s Kubuntu pár adresářů. Když jí vrazím do druhého počítače taktéž s Kubuntu, místo znaků s diakritikou se zobrazí otazníky. Asi jako když se pokoušíte něco v ISO/CP kódování zobrazit jako UTF-8.

Pochopil bych ještě nějakou nekompatibilitu mezi Windows a Linuxem. Ale proč proboha flashku vytvořenou na jednom PC v Linuxu nepřečte druhý počítač s identickým OS? Máte někdo tušení, čím to je a co s tím? Díky.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2019, 08:33:21 »
Jen co mě napadá...

Je to FAT, takže nenativní formát. Záleží, jak si ho připojí systém. Zkusil bych v každém systému si vypsat připojené zařízení a porovnat. Pak se třeba dopracujeme dále.

Kód: [Vybrat]
sudo mount -l (malé L)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2019, 09:22:40 »
V prvni rade NEPOUZIVAT v nazvech souboru diakritiku! Nikdy clovek nevi, kam to bude potrebovat strcit a muzou s tim byt i jine potize.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #3 kdy: 15 Června 2019, 20:21:30 »
Ventero, vím přesně o čem hovoříte.

A proto Diakritiku "Vždy a všude!".

Bez průserů nebudou opravy a úpravy. Na serveru mám už i stránky nejen s linky s diakritikou, ale dokonce i s mezerami.

Je velmi důležité nebát se a jít do něčeho, co může bolet, nebo dokonce vědět, že to bude bolet. Váš předek, co zemřel ve válce by vám potvrdil, jak moc důležité je budovat budoucnost. Chtěl by jste parní auto, protože klasický benzín píst klepe?

Odhlédnuto od vážnosti předchozích řádků...: Nefunkční diakritika v čemkoliv je v časech UTF-8-16-atd. jen a jen prachsprostou výmluvou.S diakritikou mi funguje i vzdálené serverování.


Takže pro všechny: "Používejte to a nadávejte na správné adrese!
Těch pár posledních bugů již bude brzy vychytáno, pokud mi pomůžete přitlačit na pilu.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #4 kdy: 16 Června 2019, 09:52:44 »
Ventero, vím přesně o čem hovoříte.

A proto Diakritiku "Vždy a všude!".

Bez průserů nebudou opravy a úpravy. Na serveru mám už i stránky nejen s linky s diakritikou, ale dokonce i s mezerami.

Je velmi důležité nebát se a jít do něčeho, co může bolet, nebo dokonce vědět, že to bude bolet. Váš předek, co zemřel ve válce by vám potvrdil, jak moc důležité je budovat budoucnost. Chtěl by jste parní auto, protože klasický benzín píst klepe?

Odhlédnuto od vážnosti předchozích řádků...: Nefunkční diakritika v čemkoliv je v časech UTF-8-16-atd. jen a jen prachsprostou výmluvou.S diakritikou mi funguje i vzdálené serverování.


Takže pro všechny: "Používejte to a nadávejte na správné adrese!
Těch pár posledních bugů již bude brzy vychytáno, pokud mi pomůžete přitlačit na pilu.

Naprostý nesmysl.

Ono je totiž třeba vidět situaci nejen jako frikulín (který nezná nic jiného než neexistující a nesmyslné světlé zítřky), ale dívat se v rovině současnosti a i do minulosti. Navíc samozřejmě napříč všemi existujícími OS a to na jejich nejnižší úrovni (tj. bez všech GUI atd.).

Existuje - a bude existovat - spousta zařízení a OS, které nikdy neměly a nebudou mít UTF a dokonce ani jiné kódování, co diakritiku vůbec nějak umožňuje.

Howgh.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2019, 10:05:03 »
Samozřejmě, že je to poněkud sluníčkářský a omezený pohled - ono totiž je třeba uvažovat i o práci mimo české prostředí a jemu přizpůsobený OS či aplikace a pakliže člověk nemá správcovský přístup, tak žádnou úpravu přidáním kódování neudělá a problém prostě je . NEPOUŽÍVAT diakritiku v názvech souborů, kdo se chce vyhnout zbytečným potížím.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2019, 10:39:54 »
To byla rána pod pás. Sluníčkářem mne ještě nikdy nikdo nenazval. Kde jste nabyl dojem, že jsem idiot alespoň jako EU politik nevím. Ale bolí to.

A UTF-8 není všechno. A to že některé OS diakritiku neumí neznamená, že ji neumí Ubuntu. A programoval jsem kdysi ve strojáku, umím si představit plusy a mínusy diakritiky. Přesto, anebo i proto "Diakritiku ano!".

A sluníčkář nejsem. A nebudu na stará kolena. Za to jsem neumíral krví svých předků.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2019, 12:15:51 »
Nenazval jsem nikoho sluníčkářem a nemělo se to dotknout - jen jsem klasifikoval typ takového pohledu - netřeba brát věci, tak osobně :)
Doplním již zmíněné: Člověk často je nucen pracovat i na něčem jiném, než Ubu a v jiných zemích nebo na PC cizinců, kde opravdu není možné zjednat nápravu a za prevenci těch problémů to prostě stojí se naučit rozumě pojmenovávat soubory a složky bez diakritiky, mezer, spec. znaků apod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2019, 18:03:49 »
Tak to jsem rád.

Ty ostatní systémy, pokud to neumí, anebo jsou v ohledu diakritiky problémové, tak je vše bez debaty.
Tam, kde tvůrci deklarují funkčnost a ještě ve formátu UTF-x, by lamy diakritiku používat neměly. Ale lidé, co tomu trochu hoví by právě naopak měli a také by měli hlásit veškeré bugy, tak ať se nám pokrok nezastaví, podobně jako kdysi kvůli WIN, 8 míst název a 3 místa přípona a jen alfanumer. 20 let temna.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Diakritika v názvech adresářů a souborů
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2019, 19:40:05 »
..., tak ať se nám pokrok nezastaví...

Jak slyším slovo pokrok, tak mi okamžitě naskakuje vyrážka. Nejspíš to bude tím, kam minulí i dnešní soudruzi dohnali reálný význam tohoto slova...

Nicméně: operační systémy uvnitř jsou (a doufám ještě hodně dlouho budou) bez diakritiky a primárně anglické. Na tom nic nezmění ani BFU hrůzy typu názvy souborů azbukou nebo ještě spíš rozsypaným čajem. Proti tomu je česká diakritika slabý odvar, i když je ze stejného rodu... No a když se jeden má ponořit do těch systémů, tak si fuckt nebude komplikovat život něčím jiným, než je ASCII.

Jo, rusky umím (ještě pořád), čaj používám jen k pití.

No a kdyby někoho zajímalo, jak napravit už napáchané zlo:

http://www.abclinuxu.cz/blog/firefox_bal/2010/8/detox-mdash-cistime-jmena-souboru

http://www.pspad.com/cz/remdiak.htm (běhá skvěle i ve Wine)

https://github.com/SteveRyherd/pyRenamer/wiki/Removing-Accents (https://www.linux-mint-czech.cz/2013/05/na-hromadne-prejmenovani-pyrenamer/)

V Linuxu je více možností (sed), ale nejsou tak komfortní.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.