Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Plný /boot - možnosti vyprázdnění?  (Přečteno 932 krát)

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« kdy: 14 Června 2019, 10:11:35 »
Poklona,

na starsi pocitac jsem rodicum nainstaloval XUBUNTU coby system kterej je nenarocnej a na jejich potreby (email, internet, tisknout, skenovat) bude dostačovat...a odemne jao od BFU nebude vyžadovat žádnou příkazořádkovou administraci, leč chyba lávky.

Nějaký čas vše běhalo bez problémů ale teď se věci nějak zkomplikovaly. Začalo to tím že nejdou instalovat updaty, příkaz "apt-get instal -f" v průběhu spáchá sebevraždu s tím že je plnej /boot . Ve výpisu je tomu skutečně tak a tady nastává ten problém: poradí mi někdo prosím jak:

- uvolnit v /boot nějaké místo? Na příkazy jako "sudo apt-get autoremove" se nestalo nic a nic se ani nezmenilo. Na radu kolegy jsem ručně odmazal čtyři nepoužité starší kernelly (každej má kolem 48MB takže by se mělo uvolnit cca 200MB) a světe div se, zase se nestalo VUBEC NIC - volné místo stále 0. Můžete mi někdo proztadit kde je zakopaný pes, prosím?

- díle mi prosím poraďte (až vyřešíme bod 1) jak zajistit aby si systém ten /boot nějak sám udržoval a promazával... dá se to?. Co všechno ještě sdílí prostor kam je alokovaný /boot a dalo by se pročistit?

Dík za pripadnou pomoc, BFU Safa

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #1 kdy: 14 Června 2019, 10:59:16 »
Tak především je potřeba uvést, že tyto "problémy" sis způsobil sám tím, že jsi při instalaci umístil /boot na samostatný (a k tomu ještě malý) oddíl.
1. /boot může být na systémovém oddíle, pak bys určitě poblémy s místem neměl....
2. Přemístit /boot z extra oddílu na systémový oddíl je možné i dodatečně - pokud si na to troufáš, můžu ti napsat postup.

Nicméně k tvojí aktuální situaci. Je pravda, že místo na /boot zabírají staré kernely které je však potřebné odinstalovat buď:
1. Pomocí příkazů z Terminálu (nebo "čistícího" skriptu).
2. Pomocí alikace Ubuntu-tweak (pouze U14.4 16.04) nebo Ubuntu-cleaner. Toto je pro laika nejschůdnější řešení - vše si "nakliká".
3. Pomocí Synaptic.

Skutečně zabrané/volné místo na jednotlivých oddílech si zkontroluj pomocí příkazu:
Kód: [Vybrat]
df

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #2 kdy: 14 Června 2019, 11:12:22 »
Jeste prikladam par "screenshotu" (srry za fotky, takhle to bylo jednodussi)

https://www.dropbox.com/sh/cgwz5ks4e4wijjn/AACp5cHY2js46i-SBoL2I2nQa?dl=0

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #3 kdy: 14 Června 2019, 11:18:19 »
Tak především je potřeba uvést, že tyto "problémy" sis způsobil sám tím, že jsi při instalaci umístil /boot na samostatný (a k tomu ještě malý) oddíl.

...mmno to už kolega řikal, ale já jsem přesvědčen, že jsem nechal v instalaci implicitni nastaveni. Nicmene uz je to rok, takze hadat se nebudu... nehlede na to soucasnou situaci nevyresi

Citace
2. Přemístit /boot z extra oddílu na systémový oddíl je možné i dodatečně - pokud si na to troufáš, můžu ti napsat postup.

... to budu rad. Potiz je, ze s plnym /boot nelze nic nainstalovat. Jedine co me napadlo je najit GParted LiveCD a tu partition zvetsit. Jak velký oddíl by to tedy měl správně být?

Citace
Nicméně k tvojí aktuální situaci. Je pravda, že místo na /boot zabírají staré kernely které je však potřebné odinstalovat buď:
1. Pomocí příkazů z Terminálu (nebo "čistícího" skriptu).
2. Pomocí alikace Ubuntu-tweak (pouze U14.4 16.04) nebo Ubuntu-cleaner. Toto je pro laika nejschůdnější řešení - vše si "nakliká".

...rád zkusím... pokud mi půjdou nainstalovat, což nejspíš bez zvětšení oddílu nepůjde. Ale zkusím, díky.

Citace
3. Pomocí Synaptic.

... ten nainstalovaný je takže tudy by to snad šlo. Můžu poprosit o popis jak?

Citace
Skutečně zabrané/volné místo na jednotlivých oddílech si zkontroluj pomocí příkazu:
Kód: [Vybrat]
df

.. jj, stalo se - viz pridaný odkaz na "screenshoty"

jmp

  • Host
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #4 kdy: 14 Června 2019, 11:43:32 »
není to poprvé, co se to tu řeší, tak se to dá dohledat...

například:
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,77305.msg551568.html#msg551568

safa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #5 kdy: 14 Června 2019, 12:37:28 »
není to poprvé, co se to tu řeší, tak se to dá dohledat...

... jo, super, to je presne muj problem. Hledal jsem, ale asi jsem nemel ta spravna klicova slova. Diky! Zkusim pokratit ty trinitro-todleto... az se doctu jak. ;-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plný /boot - možnosti vyprázdnění?
« Odpověď #6 kdy: 14 Června 2019, 13:34:15 »
Tak jsem se podíval na ty tvoje fotky.....
1. /boot máš skutečně na extra oddíle (dev/sda1) a je plný (472MB)
2. Veškeré čištění/odinstalace je třeba provádět jako root. Takže například:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove
sudo sudo apt-get clean

atd. Jinak se příkazy neprovedou....
------------------
Odebrání věcí přes Synaptic bys mohl pokazit - nevíš které balíky. Raději ti posílám "čistící skript" Kernel_clean.sh který to udělá automaticky (bude se ptát). Doufám, že aspoň umíš spustit skript (v Terminálu)....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Přemístění /boot z extra oddílu na systémový oddíl - postup:
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /boot2
sudo cp -dpR /boot/* /boot2/
sudo umount /boot
sudo rmdir /boot
sudo mv /boot2 /boot
sudo gedit /etc/fstab

Zakomentuj nebo odstraň řádek:
UUID=<uuid_toho_oddílu>  /boot  ext4  defaults  0  2
A nezapomeň uložit.

Kód: [Vybrat]
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
sudo reboot

Pokud bude po restartu vše OK, můžeš odstranit oddíl /dev/sda1 (tj. ten na kterém byl /boot) a příp. do vzniklého
místa rozšířit systémový oddíl. Tento krok ale musíš udělat z nabootovaného live (pomocí GParted).
« Poslední změna: 14 Června 2019, 16:20:20 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.