Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ako prepnem grafickú kartu  (Přečteno 9327 krát)

bXayM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
ako prepnem grafickú kartu
« kdy: 13 Července 2019, 23:28:58 »
ako prepnem graficku kartu z intel na nvidia, ovladače mam nainštalovane, llen potrebujem prepnuť aby sa použivala  nvidia,,,všetky navody som vyskušal,nič nefungovalo

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #1 kdy: 14 Července 2019, 09:54:09 »
Nepises co si skusal.
Spusti nvidia-settings a tam v polozke "prime profile" prepni na nvidia. Pripadne ak mas v panely ikonu nvidia tak klik na nu a " switch to nvidia".
Vyzaduje to aby si sa odhlasil a znovu prihlasil.

P.s Tvoja karta to musi podporovat. Vola sa to tusim nvidia optimus.
« Poslední změna: 14 Července 2019, 09:56:14 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

bXayM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #2 kdy: 14 Července 2019, 10:38:42 »
na priloženom obrázku je to o čo mi ide, ked si kliknem na podrobnosti systemu, tak stale ukazuje integrovanú grafickú kartu, chcel by som to prepnuť nech ide stále Nvidia, sysstém mi pride nejaky primrznutý

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #3 kdy: 14 Července 2019, 11:24:40 »
Tam ti to bude stale ukazovat intel.
Musis pozerat sem.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

bXayM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #4 kdy: 14 Července 2019, 14:14:06 »
aha...v nvidia settings to tak mám nastavené, ale mysliš že ta graficka aj niekedy ide? skoro nič tam nie je o nej napísané. dik za odpovede

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #5 kdy: 14 Července 2019, 17:44:29 »
Spusti
Kód: [Vybrat]
glxinfo|grep -i "OpenGL vendor"ak tam bude nvidia ides na nvidiu.
Inak v nvidia settings mas toho dajako malo. Ako si instaloval ovladac a aky system mas?
« Poslední změna: 14 Července 2019, 17:55:16 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

bXayM

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #6 kdy: 14 Července 2019, 21:24:16 »
už presne neviem, linux som začal používať len teraz, takže podla nejakeho navodu na nete..
vypisuje "OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center"
takže idem na Intel grafiku.
Nemaš nejaky funkčný návod na instalaciu tej nvidie?
Linux sa mi celkom pozdáva, len vela vecí čo je na internete nefunguju, ani z videii na ytb. dik

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #7 kdy: 14 Července 2019, 22:53:44 »
už presne neviem, linux som začal používať len teraz, takže podla nejakeho navodu na nete..
vypisuje "OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center"
takže idem na Intel grafiku.
Nemaš nejaky funkčný návod na instalaciu tej nvidie?
Linux sa mi celkom pozdáva, len vela vecí čo je na internete nefunguju, ani z videii na ytb. dik

1.) Většinou (i ve Windows) to funguje tak, že všechny aplikace běží na integrovanou grafiku a teprve při potřebě většího graf. výkonu se automaticky přepne na dedikovanou grafiku. Má to i logiku vzhledem ke spotřebě. A dvojnásob to platí pro notebooky....

2.) Co kokrétně ti nefunguje?  Pokud máš na mysli třeba HW akceleraci vidí grafikou, to je na linuxu opravdu docela problém.   Zatímco ve Windows to většinou funguje (DXVA), v linuxu to bohužel celé "táhne" CPU... :-\

Výsledkem je, že při přehrávání (stejného videa) je vytížení CPU Windows/Linux cca 15/90%. 
A to ještě pouze pro daným HW podporované kodeky (tj. na starším HW  pouze h264).
Pro nové kodeky (h265 HEVC a zejména VC1) je situace ještě mnohem horší (=mizivá HW podpora jak pro windows, o linuxu ani nemluvě..).
To znamená nutnost přehrávat to pouze softwarowě (= na slabších strojích sekání, silnější to sice přehrají, ale - hukot, topení, spotřeba...).  No, hlavně že YT ušetří za místo na serverech a zejména na poplatcích za bezplatný kodek (VC1).
Pro uživatele jsou to naopak jenom problémy, minimálně "tlačení" do nákupu nového HW který ani zatím není (podpora HW dekódování AV1) pořádně k dispozici.... :-[

« Poslední změna: 14 Července 2019, 22:59:39 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #8 kdy: 15 Července 2019, 16:02:16 »
Nemaš nejaky funkčný návod na instalaciu tej nvidie?
V ubuntu ides do nastavenia systemu, softver a aktualizacie, karta dodatocne ovladace a tam pockas az sa ti nacitaju dostupne ovladace. Vyberies ktory chces instalovat, kliknes na "pouzit zmeny" a pockas na doinstalovanie. Restart a ides na novych ovladacoch.

Toto samozrejme plati pri novo nainstalovanom systeme, ty tam uz mozes mat zmeny ktore budu branit tomuto postupu instalacie.
Tiez treba upozornit ze v niektorych pripadoch to moze pro pestarte skoncit ciernou obrazovkou.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #9 kdy: 15 Července 2019, 22:51:23 »
Ahoj,
mě osobně vyhovuje tento návod
https://www.linuxbabe.com/ubuntu/install-nvidia-driver-ubuntu-18-04

Jsou tam popsané dva způsoby. První, totožný jak už i napsal Tibor. Druhý přes Terminál. Je trochu lepší protože případně vidíš výsledné chyby v instalaci a z toho můžeš dál vyvodit dotazy.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #10 kdy: 15 Července 2019, 23:42:25 »
Pokud máš na mysli třeba HW akceleraci vidí grafikou, to je na linuxu opravdu docela problém.   Zatímco ve Windows to většinou funguje (DXVA), v linuxu to bohužel celé "táhne" CPU... :-\

https://en.wikipedia.org/wiki/VDPAU ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #11 kdy: 16 Července 2019, 14:49:52 »
Ahoj,
mě osobně vyhovuje tento návod
https://www.linuxbabe.com/ubuntu/install-nvidia-driver-ubuntu-18-04
Zaujimave, im to ukazuje nvidiu aj v sekcii o tomto pocitaci. Mne nie a vsetko funguje.
Mozno preto ze mam mate a tam je to zobrazovane inak. V monitore systemu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:ako prepnem grafickú kartu
« Odpověď #12 kdy: 18 Července 2019, 11:35:43 »
Zaujimave, im to ukazuje nvidiu aj v sekcii o tomto pocitaci. Mne nie a vsetko funguje.
Mozno preto ze mam mate a tam je to zobrazovane inak. V monitore systemu.
Ono to chování je hodně individuání jak jsem zjistil. Např. mě vůbec nefunguje to přepínání mezi grafikami, jak tam ukazují pod Nvidia X Server Settings. Jakmile jsem přepnul jednou na Intel, tak nVidia karty byly po restartu úplně zapomenuty. A obnovit to je cesta očistcem. viz moje vlákno https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84475.msg566711.html#msg566711
Ale mě už to funguje dle mých představ = zobrazení na Intel, CUDA na nVidia kartách. To je ale velice specifické pro stroj, který jsem chtěl zprovoznit.
A malá ukázka v příloze  8)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.