Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou  (Přečteno 4816 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« kdy: 23 Října 2019, 14:01:21 »
V Chrome mi nefunguje zadávání znaků s diakritikou D T N s háčkem a vůbec všechny písmena, když použiju klávesu háček nebo čárka. V jiných programech včetně Konsole to funguje. Znaky přítomné na klávesnici přímo fungují normálně. Kroužkované U samotně také funguje, ale kroužek + U nefunguje. Víte co s tím? Jsem zvyklá psát s diakritikou a tohle je dost otravné. Díky.

edit: včera to normálně fungovalo, dnes jsem restartovala kvůli aktualizacím a nefunguje to. Chrome je Verze 78.0.3904.70 (Oficiální sestavení) (64bitový), Kubuntu 18.04.3 LTS, plně aktualizovaný. Jádro 5.0.0-32-generic ale to asi souviset nebude.
« Poslední změna: 23 Října 2019, 14:04:08 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #1 kdy: 23 Října 2019, 14:11:00 »
A dělá to pouze v Chrome, jinde ne? Pokud ano, byl Chrome byl aktualizovaný? (zjistíš ve /var/log/dpkg.log) 
Pokud ano, zkus vrátit předchozí verzi (doufám, že se nezeptáš jak se to dělá...).

Jinak si máš průběžně dělat snapshoty (systému). Pak, v případě že něco nefunguje je rollback a nalezení problému hračkou...
« Poslední změna: 23 Října 2019, 14:40:21 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2019, 17:23:05 »
Dělá to pouze v Chrome. A ano, Chrome byl aktualizovaný, na obou počítačích a dělá to pouze na jednom (tentokrát pro změnu na desktopu).
Pokud se opravdu nemůžu zeptat jak se vrátit na starší verzi, tak to zkusím nějak vyřešit s googlem. Ale nikdy jsem to nedělala, nikdy pro to nebyl důvod, takže nevím jak se to dělá.

Jak? Používám nějaké zálohování Deja něco a to zálohuje pouze /home, což mi přijde celkem k ničemu. Ale nastavené to mám, že to udělá zálohu jednou denně.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2019, 17:37:10 »
Dělá to pouze v Chrome. A ano, Chrome byl aktualizovaný, na obou počítačích a dělá to pouze na jednom (tentokrát pro změnu na desktopu).
Pokud se opravdu nemůžu zeptat jak se vrátit na starší verzi, tak to zkusím nějak vyřešit s googlem. Ale nikdy jsem to nedělala, nikdy pro to nebyl důvod, takže nevím jak se to dělá.

Jak? Používám nějaké zálohování Deja něco a to zálohuje pouze /home, což mi přijde celkem k ničemu. Ale nastavené to mám, že to udělá zálohu jednou denně.

Starší verze Chrome se "vrací" odinstalováním nové (aktuální - té problematické) a instalací starší (která běžela v pohodě).
Takže skutečně, žádná velká "makačka na bednu".

Poznámka:  Při spuštění (zpátky nainstalované) starší verze Chrome se zobrazí upozornění, že "Uživatelský profil byl vytvořen v novější verzi Chrome...."
Chrome tedy ukončíme (on se v podstatě ani nespustí), a smázneme soubory (lepší je smáznout je ještě před spuštěním té starší verze):
Kód: [Vybrat]
~/config/google-chrome/Default/Web Data
~/config/google-chrome/Default/Web Data-journal

Pak už Chrome půjde normálně spustit "bez řečí".
Samozřejmě přechodu z verze  nižší >> vyšší (= aktualizace) se toto netýká.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně mnohem jedodušší je zkrátka udělat rollback.
Pokud si totiž děláš zálohy systému (snapshoty), můžeš vrátit systém do předchozího stavu (např. před instalací něčeho co způsobuje potíže atd).
Znáš ve Windows body obnovy?  Tohle je podobné, navíc to "vrací" všechny soubory.
A čím se takto zálohuje? Nainstaluj si Timeshift (viz obrázek):
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift
« Poslední změna: 24 Října 2019, 20:45:52 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2019, 22:33:46 »
Díky moc. Nicméně jsem si dost jistá, že Chrome to nezpůsobuje, že se něco rozbilo přímo v Kubuntu, protože na druhém počítači to nedělá. Dám zítra vědět.

Ten Timeshift nainstaluju, díky.

edit: ještě mě napadlo, nemůže to dělat že jsem odinstalovala nějaký ICEBUS nebo jak se to jmenovalo (program pro nastavení klávesnice v Gnome)? Samo se mi to do systému nasáčkovalo a bylo to v konfliktu s nastavením klávesnice v KDE, tak jsem na googlu našla co to je a našla jsem radu to odinstalovat a jak, tak jsem to udělala.
« Poslední změna: 24 Října 2019, 22:43:01 od Abby »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2019, 00:17:05 »
edit: ještě mě napadlo, nemůže to dělat že jsem odinstalovala nějaký ICEBUS nebo jak se to jmenovalo (program pro nastavení klávesnice v Gnome)? Samo se mi to do systému nasáčkovalo a bylo to v konfliktu s nastavením klávesnice v KDE, tak jsem na googlu našla co to je a našla jsem radu to odinstalovat a jak, tak jsem to udělala.

Ibus. Může. Viz např. https://askubuntu.com/questions/883819/suddenly-cant-type-non-english-characters-any-more atd. apod. (https://duckduckgo.com/?q=ibus+accented+characters+kubuntu&t=h_&ia=web)

Ibus pochopitelně i v Kubuntu může být a je tam - viz screenshot.

Můj výpis locale:

Kód: [Vybrat]
$ locale
LANG=cs_CZ.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=

a im-config:

Kód: [Vybrat]
$ im-config -m
default
missing
ibus

ibus
« Poslední změna: 25 Října 2019, 00:20:55 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #6 kdy: 25 Října 2019, 01:40:27 »
Díky moc. Nicméně jsem si dost jistá, že Chrome to nezpůsobuje, že se něco rozbilo přímo v Kubuntu, protože na druhém počítači to nedělá. Dám zítra vědět.

Ten Timeshift nainstaluju, díky.

edit: ještě mě napadlo, nemůže to dělat že jsem odinstalovala nějaký ICEBUS nebo jak se to jmenovalo (program pro nastavení klávesnice v Gnome)? Samo se mi to do systému nasáčkovalo a bylo to v konfliktu s nastavením klávesnice v KDE, tak jsem na googlu našla co to je a našla jsem radu to odinstalovat a jak, tak jsem to udělala.

Ano, může to být i ten ICEBUS...
Tím spíše pomůže rollback, protože vrátí veškeré změny ať už je způsobilo cokoliv. Prostě se udělá rollback k datu kdy to fungovalo a bude to fungovat zase. A snapshoty se dají normálně procházet/porovnávat mezi sebou, lze tak najít "viníka".
Nebo udělat nějaké opatření, a když se to náhodou nepovede, zase se vrátit zpět. Dokonce i v tom případě, že se systém povede "poničit" tak, že ani nenastartuje.
V tom případě se nabootuje z flešky live, nainstaluje Timeshift a pomocí něj obnoví libovolný snapshot. Po restartu je funkční systém zpět.
Takže žádné složité hledání příčiny se nekoná... ;)  Tím pádem se člověk nemusí bát experimentovat (= ví, že zálohou má "krytá záda", kdykoli se může snadno vrátit zpět).
Učení/zkoušení nových věcí se tak stává bezpečnější/pohodlnější.  Uživatel už není "vystrašen" tím "a co když si náhodou ten systém rozbořím, a co když vůbec nenaběhne, co si počnu"?  Většinou tuto situaci nezkušení uživatelé řeší reinstalací, což je naprosto zbytečné (ano, i já jsem kdysi býval takovýto "reinstalátor z povolání"..)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně je třeby si uvědomit, že konfigurce různých aplikací zpravidla bývají uložené v domovské složce (oddíle /home, pokud to je takto rozdělené).
Z tohoto důvodu je nutno si řádně rozmyslet, co bude/nebude Timeshift zálohovat/obnovovat a takto ho nastavit. Aby se pak nekonalo (po obnově) nechtěné "překvapení"...
Zkušenost praví, že je moudré buďto ze zálohy/obnovy vyloučit celé /home
Nebo, pokud /home zahrneme, vyloučíme alespoň ty nejobjemnější složky (typicky profily prohlížečů).
Toto platí samozřejmě pouze pro rsync snapshoty. Kdo používá btrfs snapshoty, tohle řešit nemusí, snapshoty se totiž ukládají na stejný oddíl jako další subvolume (/@). Ukládá se vždy celý oddíl.
---------------------------------
Já osobně používám btrfs snapshoty. Ale pouze na systémovém oddíle na kterém mám btrfs filesystém (lze převést z ext4 bez nutnosti reinstalace). Na /home mám běžný ext4, a pochopitelně je ze snapshotů vyloučen. Toto uspořádání je prověřeno dlouhodobou praxí jako optimální... Snapshot je vytvořen za cca 1s. Obnova libovolného snapshotu je pouze záležitostí restartu (nabootuje se přísl. subvolume).
---------------------------------
Ano, rsync snapshoty jsou poněkud "těžkopádnější" (vytvoření cca 2 minuty), nicméně službu poskytnou stejnou. Výhodou je možnost zálohy (snapshoty) umístit i na jiný disk (třeba externí). Podmínkou pouze je, aby na něm byl linuxový filesystém. To se hodí např. pokud disk odejde úplně. Koupí se nový a záloha se na něj obnoví.
Veškeré snapshoty je možno normálně procházet a kopírovat z nich data (viz obrázky).
--------------------------------
Podobné Snapshoty lze provozovat i na OS Windows. Je to rovněž vysoce efektivní. A zároveň návykové - kdo jednou zkusí.... ;)
Další případné dotazy rád zodpovím....
« Poslední změna: 25 Října 2019, 02:51:14 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #7 kdy: 25 Října 2019, 12:00:04 »
juwa2: mockrát děkuji že jsi se takhle rozepsal. A jestli tedy nevadí, budu mít dotazy :-)

1. má smysl zkoušet ještě nějak zachránit ten můj nainstalovaný systém? Nebo bude rychlejší to prostě nainstalovat znova (i když to znamená nejdřív fyzicky odpojit zbývající disky, protože prostě nedokážu nainstalovat grub na požadovaný disk a vždycky se nasáčkuje na první disk v systému, což je NVMe s Windows a já mám pro Linux vlastní disk - divné je, že takové Manjaro nebo OpenSUSE to nainstalují kam řeknu).

2. pokud by to smysl mělo (bod 1), jak převedu disk na btrfs? Jinak mám disk vcelku, takže by asi bylo lepší disk rozdělit na systémový a /home, nebo to není nutné? A pokud rozdělit, kolik tak přidělit pro systém a kolik pro /home? Disk je 275 GB SSD M.2 SATA. A jaký filesystem tedy použít pro /home? OpenSUSE používá XFS, mělo by smysl to použít i v Kubuntu?

3. ten Timeshift tedy nainstalovat hned jako první věc po instalaci systému, ju?

4. kdybych instalovala načisto, můžu použít zálohované konfigurace z /home nebo bude lepší všechno nastavit znovu načisto?

edit: asi spíš udělám tu čistou instalaci, stejně jsem doinstalovala KDE na původní Ubuntu a asi to nedělá moc dobrotu. Jen se ještě zeptám, čím nejlépe v Linuxu vytvořit bootovací flashdisk? Ve Windows používám Rufus, ale musím se to naučit i v Linuxu...
« Poslední změna: 25 Října 2019, 12:01:50 od Abby »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2019, 12:03:03 »
JirkaZ: takže to mám doinstalovat zpět? Ale co s tím když se to bude zase tlouct s nastavením klávesnice v KDE? A když jsem to ukončila, tak přestala fungovat klávesnice...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #9 kdy: 25 Října 2019, 16:18:48 »
juwa2: mockrát děkuji že jsi se takhle rozepsal. A jestli tedy nevadí, budu mít dotazy :-)

1. má smysl zkoušet ještě nějak zachránit ten můj nainstalovaný systém? Nebo bude rychlejší to prostě nainstalovat znova (i když to znamená nejdřív fyzicky odpojit zbývající disky, protože prostě nedokážu nainstalovat grub na požadovaný disk a vždycky se nasáčkuje na první disk v systému, což je NVMe s Windows a já mám pro Linux vlastní disk - divné je, že takové Manjaro nebo OpenSUSE to nainstalují kam řeknu).

2. pokud by to smysl mělo (bod 1), jak převedu disk na btrfs? Jinak mám disk vcelku, takže by asi bylo lepší disk rozdělit na systémový a /home, nebo to není nutné? A pokud rozdělit, kolik tak přidělit pro systém a kolik pro /home? Disk je 275 GB SSD M.2 SATA. A jaký filesystem tedy použít pro /home? OpenSUSE používá XFS, mělo by smysl to použít i v Kubuntu?

3. ten Timeshift tedy nainstalovat hned jako první věc po instalaci systému, ju?

4. kdybych instalovala načisto, můžu použít zálohované konfigurace z /home nebo bude lepší všechno nastavit znovu načisto?

edit: asi spíš udělám tu čistou instalaci, stejně jsem doinstalovala KDE na původní Ubuntu a asi to nedělá moc dobrotu. Jen se ještě zeptám, čím nejlépe v Linuxu vytvořit bootovací flashdisk? Ve Windows používám Rufus, ale musím se to naučit i v Linuxu...

1. Pokud to dělá ten Chrome, nejprve zkus tu starší verzi. Protože pokud nezjistíš příčinu, v nové instalaci se to bude pravděpodobně opakovat.  Reinstalace je vždy až to poslední řešení, navíc je pracná, zdlouhavá a nikoho nebaví. Obnova ze zálohy je téměř bezpracná, v řádu minut a ještě si můžeš při tom vypít kafe..

2. Ano, / a /home mít zásadně zvlášť (lze to rozdělit i dodatečně). Na btrfs se pak převede pouze systémový oddíl.
Pokud ti stačí rsync snapshoty (pro začátek doporučuji), můžeš ponechat ext4
-----------------------
Pokud budeš instalovat načisto, nic ti nebrání instalovat na (jediný) btrfs oddíl. V tom případě se potřebné subvolumes (@ a @home) vytvoří automaticky.
Pak si můžeš užívat všech výhod btrfs snapshotů. Subvolume @home doporučuji do snapshotů nezahrnout, je to praktičtější...
-----------------------
Pro /home zásadně ext4
Na systém stačí cca 40GB. Taky je třeba uvážit (kvůli místu), kam budeš snapshoty ukládat. Sice to lze i na ten zálohovaný oddíl, ale kvůli selhání disku je lepší jiné umístění.

3. Ano, a hned si (ručně) vytvořit první snapshot. První rsync snapshot trvá poměrně dlouho (cca 10 min.) Další snapshoty už jsou přírůstkové (zálohují pouze změny oproti předchozímu snapshotu, k nezměněným souborům vytváří hardlinky), takže trvají cca 1 minutu.

4. Pokud už se přistoupí k reinstalaci, může se celé /home zachovat. Samozřejmě je výhodou, pokud je na extra oddíle, tím se to maximálně zjednodušší (oddíl nezformátujeme).
Jestliže to ale máme vše "splácáno" na jediném oddíle, i tak existuje několik možností:
a. Dodatečně rozdělit (a pak postupovat viz výše).
b. Všechna data z /home zálohovat pomocí TAR a po reinstalaci tuto zálohu rozbalit do nového /home
c. Nabootovat live, ze systémového oddílu smazat všechno kromě složky /home
Pak spustit instalaci bez formátování cílového oddílu (zrušit zatržítko u "formátovat").

5. Na vytváření bootflešky v linuxu je nyní nejvhodnější Etcher
« Poslední změna: 25 Října 2019, 16:31:13 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2019, 17:20:12 »
Mockrát děkuju :-)

Takže, nainstalovala jsem Kubuntu znova načisto, už to mám zpátky celkem nastavené a v novém Chrome to funguje jak má, takže Chrome je v tom opravdu nevině. Timeshift je nastavený a snapshot mám vytvořený, tak snad si s tím v případě problémů poradím. Udělala jsem to tedy tak, že jsem dala 60 GB pro / (pro jeden projekt Boinc je potřeba takhle nesmyslně velké místo a nepřišla jsem na to, jak přesunout složku na /home) a zbytek jsem dala pro /home, dala jsem to bez swapu, s 32 GB RAM snad už není potřeba ho mít zapnutý.

Jinak jak mám nastavit ten Timeshift? Nechala jsem to jako výchozí, tedy zálohovat každý den a nechat 5 záloh. Není to takhle ale málo? Nebylo by lepší zálohovat každou hodinu a nechat těch snapshotů víc? A je to btrfs.

Doufám, že mi to už bude fungovat ke vší spokojenosti :-)

Za Etcher děkuji :-) Aspoň nebudu muset spouštět Windows kvůli vytváření boot flashky :-D Mimochodem, není v nějakém repozitáři? Nerada v Linuxu instaluji z balíčků, mám takhle jen čtyři programy (Chrome, JDownloader, Unified Remote Server a OverGrive a zastávám názor, že čím méně se instaluje z balíčků tím lépe, no, třeba se pletu).

edit: ještě Timeshift, dá se zálohovat na NAS do samotné složky? A má to smysl v případě použití btrfs?

edit2: a ještě bych potřebovala poradit jak převést ext4 na btrfs bez ztráty dat, protože na notebooku se to jistě bude hodit taky.
« Poslední změna: 25 Října 2019, 17:50:04 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #11 kdy: 25 Října 2019, 21:00:08 »
1. Pokud je potřeba "přesunout" nějakou složku na jiný disk (oddíl), použije se symlink. Platí to jak pro linux, tak pro Windows:
a.) Složka se přemístí kam je třeba.
b.) V jejím původním umístění se vytvoří (na tu složku) odkaz (symlink) který se pojmenuje stejně jako ta složka.
Výsledek je, že složka bude fyzicky jinde (bude zabírat místo jinde), ale z hlediska systému a ostatních programů bude "jakoby" stále na původním místě. Příkaz pro vytvoření odkazu je (linux):
Kód: [Vybrat]
ln -s složka odkaz
Windows:
Kód: [Vybrat]
mklink /D odkaz složka
(jako odkaz a složka se napíší úplné cesty)


2. Takže pokud to chápu správně, máš to nyní nainstaované na jediném oddíle btrfs?
Máš ze záloh vyloučené /home? (je to praktičtější).
Já osobně zálohuji jednou denně a ponechávám cca 10 posledních snapshotů. Zálohovat každou hodinu mi přijde zbytečné.
Kromě toho si ručně vytvářím snapshot před každou "větší akcí" (třeba když něco zkouším a vím, že byt to nemuselo dopadnout nejlíp).
Snapshotů, ke kterým přidáš komentář (popis) se automatické odstraňování netýká. Ty lze ostranit pouze ručně.

3. Etcher svůj PPA nemá. Ale na novou verzi upozorní. Pak je třeba navštívit tento web
a inst. balíček si odtud stáhnout. Tam zjistíš, že Etcher existuje i jako .AppImage (neinstaluje se) a dokonce je verze i pro Windows...

4. Ze základního principu btrfs snapshotů vyplývá, že se ukládají jako další subvolume daného oddílu. Jinde než v rámci tohoto oddílu proto existovat nemohou. Spousta dat je mezi snapshoty sdílená (shared). Takže odpověď zní ne, btrfs snapshoty mohou být pouze na zálohovaném oddíle, jsou jeho nedílnou součástí - proto nemohou být nikde jinde.
Toto se netýká rsync snapshotů, ty mohou naopak být uloženy kdekoli. Jedinou podmínkou je, aby tam byl linuxový filesystém.

5. Zde je úplně podrobný návod Je sice starší, ale platí dodnes (osobně ověřeno). Jediná změna je, že místo balíku btrfs-tools instalujeme btrfs-progs
Potíž je, že novější balíky btrfs-progs neobsahují nástroj btrfs-convert.
Lze to obejít tak, že se obsah oddílu nejprve zálohuje pomocí TAR (normálně, ještě z běžícího systému):
Kód: [Vybrat]
sudo tar -cvpzf /cesta/kam_se_má_uložit/system-backup.tar.gz --one-file-system /
Pak se nabootuje live, stávající oddíl (ext4) v GParted se odstraní, na jeho místě vytvoří oddíl btrfs.
A nakonec se data z TAR archivu do něj rozbalí
To je jediná změna oproti tomu návodu, dál už se pokračuje podle něho.

Další možností je si nástroj btrfs-convert sehnat (je to jeden malý soubor) a do live systému (všechny tyto operace se dělají z live systému) ho nakopírovat. Posílám ho v příloze.
Stačí přílohu .zip rozbalit a soubor btrfs-convert nakopírovat do složky:
Kód: [Vybrat]
/bin
Samozřejmě, napřed je potřeba nainstalovat (do live) normální btrfs-progs z repozitáře.
Pak se může "jet podle toho návodu" beze změny (jediná je, že btrfs-tools nahrazuje btrfs-progs).
Je možné na btrfs převést pouze systémový oddíl (první část návodu) nebo i /home (druhá část). Já převáděl pouze system, je to praktičtější. Podmínkou je mít system a /home oddělené.
« Poslední změna: 25 Října 2019, 22:35:17 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #12 kdy: 25 Října 2019, 21:14:42 »
Díky moc, symlinky používám

2. přesně tak, nyní je to na oddíle btrfs a /home je zvlášť. Nastavím to tedy také tak, máš s tím zkušenosti.

3. to je škoda, já jsem tam právě našla jen nějakou neinstalovanou a rovnou spustitelnou verzi a to nemám ráda, nepamatuju si kam tu aplikaci dát a jak vytvořit odkaz do nabídky start... Dá se i pro Linux použít verze která se instaluje?  Já to tam prostě nenašla...

4. chápu a je to i logické :-) Ostatně důležitá data jsou zálohovaná na různých místech a kdyby umřel disk, tak stejně jsem zjistila že je lepší čistá instalace než klonování nebo obnova ze zálohy.

5. no, nevím, to je nějaké složité, zkusím to s tím btrfs-convert, snad to nějak půjde a nezvrtám to. Na notebooku mám jeden oddíl, nechala jsem to na instalátoru ať to udělá podle sebe a je tam dualboot s Windows 10. Podle poslední věty mi ale vyznívá, že tady to udělat nepůjde. Nebo půjde?
Ty btrfs-progs se instalují do nainstalovaného systému a btrfs-convert se nahraje do live, ano? Omlouvám se že se ptám jako trubka, ale nerada bych udělala nějakou chybu :-)

edit: tak jsem si přečetla ten návod a na rovinu říkám že nemám šanci. Tohle prostě rozbiju a skončím u čisté instalace tak bude asi rozumnější ji udělat hned a neztrácet zbytečně čas...
« Poslední změna: 25 Října 2019, 21:18:45 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:V Chrome nefunguje zadání znaků s diakritikou
« Odpověď #13 kdy: 25 Října 2019, 21:49:00 »
3. Verze která se neinstaluje jsou nyní "v kurzu". Dát to můžeš kamkoli, já na to mám třeba složku ~/Aplikace
A vytvořit odkaz do nabídky aplikací je snadné.
Nicméně klasický .deb balíček je tam přece taky, tak ho použij...

4. Když umře disk, je moje největší hrůza, že se budu muset týden věnovat instalaci, konfiguraci, polovinu věcí už si nepamatuju, atd.
Proto si pravidelně dělám (přírůstkové) zálohy (všech) systémů (pomocí Acronis nebo Clonezilla). Když disk odejde, zálohu na něj obnovím (než vypiju kafe) a normálně pokračuji v práci. Reinstalaci jsem minimálně 14 let nedělal. Chce to jediné - nebýt líný a zálohy si dělat...

I btrfs oddíl (nebo celý disk) si v pohodě (včetně všech snapshotů) zazálohuješ do image třeba na externí disk nebo NAS pomocí Clonezilla.

5. Pokud je systém nainstalovaný na oddíle btrfs, musí být v systému přítomen balík btrfs-progs (instaluje se automaticky během instalace systému).

Pokud chceš pracovat s oddíly btrfs z live, musíš balík btrfs-progs doinstalovat (do live) ručně. Bez něho by to nešlo.
A jelikož neobsahuje nástroj btrfs-convert, je třeba ho tam dodat. Stále je řeč o live.

Návod je krásný a podrobný  :). Chce to ale zobrazit si ho na jiném PC a jet přesně podle něho.
Nechce se mi nějak věřit, že by pokročilejší uživatel nezvládnul step-by-step návod... :-\

P.S. Ten btrfs-convert má dokonce svůj roollback... Ale to je tam popsáno taky.
A kdo se opravdu "bojí", může si před celou akcí udělat zálohu celého disku Clonezillou. Pak, v případě že se něco nepovede, se lze snadno vrátit zpět. Počet "pokusů" je neomezen, zkrátka komfort... ;)
« Poslední změna: 25 Října 2019, 23:08:19 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.