Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka  (Přečteno 3299 krát)

noko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Dobrý den,
po aktualizaci na novou verzi Ubuntu 19.10 mi začal dělat na HP ntb problémy zvuk, připojená, plně funkční, sluchátka systém rozpozná jen zřídkakdy, a vestavěný reproduktor notebooku vůbec. Místo toho se neustále snaží "přehrávat" zvuk přes HDMI/Display port, ale žádné zařízení není připojené (viz screenshot).
Na internetu jsem žádný návod nenašel. Zkoušel jsem restart systému. Nic nefunguje.

Předem děkuji za odpovědi.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2019, 15:34:50 »
A povíš nám, jaký byl důvod přechodu na nestabilní verzi??  Obecně se to vůbec nedoporučuje, teď už víš proč. Koukej tam dát stabilní18.04.3 LTS

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2019, 17:49:07 »
píšeš "po aktualizaci"...tzn. prováděl si upgrade nebo jsi danou provedl čistou instalaci včetně zformátování / partitionu?
upgrade verze není dokonalý, vždy prováděj čistou instalaci, to je základ!

jinak souhlasím s juwa2, pokud nejsi zkušený uživatel, pak pro tebe non-lts verze nejsou..tudíš proveď čistou instalaci verze, kterou tu zmínil juwa2
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

noko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2019, 20:51:35 »
Tak děkuji za skutečně prospěšné odpovědi, které pomohly vyřešit můj problém  :-\
Odpovědi typu "přeinstaluj si to, *censored*!" mě určitě velmi pomohou.

//edit
Myslím si, že problém by mohl být někde s ovladači. Podívám se na to
« Poslední změna: 24 Října 2019, 20:56:39 od noko »

noko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #4 kdy: 30 Října 2019, 09:07:33 »
Tak nakonec jsem nainstaloval čísté 19.10. Všechno jede na 100%

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #5 kdy: 30 Října 2019, 09:23:42 »
Tak vidis - realizace odpovedi typu "preinstaluj si to, *censored*!" skutecne pomohla ...
Porad zustava otazka, proc si volil non lts verzi - co byl ten duvod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #6 kdy: 30 Října 2019, 13:22:11 »
Tak vidis - realizace odpovedi typu "preinstaluj si to, *censored*!" skutecne pomohla ...
Porad zustava otazka, proc si volil non lts verzi - co byl ten duvod.

Odpovím za něho. Důvodem je frikulínství... :-\

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #7 kdy: 30 Října 2019, 14:39:26 »
Můžu se jen zeptat mimo téma, proč jsou verze mimo LTS tak špatné? Taky jedu na LTS, to je pravda, ale na druhou stranu, nikde není varování, že by třeba 19.10 bylo nestabilní a že nikdo nemá používat jinou verzi než LTS. Navíc se mi před pár lety stalo, že mi na novém počítači stávající LTS neběžela a musela jsem použít "nestabilní" nejnovější verzi (kvůli nové grafice a procesoru, LTS s tím nedokázala ani nabootovat). A ta "nestabilní" verze běžela normálně.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #8 kdy: 30 Října 2019, 15:07:27 »
Můžu se jen zeptat mimo téma, proč jsou verze mimo LTS tak špatné? Taky jedu na LTS, to je pravda, ale na druhou stranu, nikde není varování, že by třeba 19.10 bylo nestabilní a že nikdo nemá používat jinou verzi než LTS. Navíc se mi před pár lety stalo, že mi na novém počítači stávající LTS neběžela a musela jsem použít "nestabilní" nejnovější verzi (kvůli nové grafice a procesoru, LTS s tím nedokázala ani nabootovat). A ta "nestabilní" verze běžela normálně.

To je pořád dokola. Je to stejné jako s alfa a betaverzemi jakékoli aplikace. Nikdo u nich nezaručí bezchybnou funkci a tím pádem nejsou vhodné do produkčního prostředí (= k nerušené práci).  Jsou určeny především k testování /odladění chyb. To ale rozhodně není úkol pro nezkušené uživatele. Jistě, nainstalovat si je může kdokoli, to je každého věc, ale pak ať sem nechodí brečet co všechno nefunguje...
Maximálně to může nahlásit jako bug na Launchpad a čekat až vyjde oprava. Pokud ale chce především pracovat, tak zkrátka LTS.
Toto je obecně známý fakt. A že tys o tom nic neslyšela na věci nic nemění. Nečteš-nevíš.... :-\

A kvůli problémům s grafikou atd. (= věc driverů) není třeba přecházet na jinou verzi, stačí nainstalovat jiný kernel do té stávající...
« Poslední změna: 30 Října 2019, 15:26:14 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #9 kdy: 30 Října 2019, 16:31:37 »
Chápu ty bety, ale třeba Ubuntu 19.10 beta není, je to normální finální verze, jen se zkrácenou podporou. Ale je to jinak stejně plnohodnotné jako 18.04.

Mimochodem, co bych měla číst abych věděla a hlavně proč? Když přijdu na ubuntu.com a chci si stáhnout iso, tak mám na výběr mezi 18.04.3 a 19.10. Logicky sáhnu po tom novějším, protože obecně platí, že novější = lepší. Nikde není napsáno, že 19.10 je beta nebo že se nedoporučuje tuto verzi instalovat, je tam jen napsáno, že doporučené požadavky na počítač jsou stejné jako u 18.04.3. A teď mi řekni, proč bych měla dát přednost staré verzi před novou jen na základě informací, které jsou na stránce https://ubuntu.com/download/desktop.

Možná, že master guru linuxák to dokáže dostat do instalačky nebo si zkompiluje svou vlastní, ale já to nedokážu a ani to nechci řešit. Nejde to nainstalovat, ok, vezmu novější verzi, která to už umí. Jasné a jednoduché :-) Nevidím důvod proč bych měla trávit hodiny na internetu hledáním návodu a pak další hodiny pokusy o rozběhnutí, když mám za dvě minuty staženou novou verzi, za další dvě minuty vytvořený nový instalační flashdisk a za deset minut nainstalovaný funkční systém.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #10 kdy: 30 Října 2019, 18:07:48 »
Logicky sáhnu po tom novějším, protože obecně platí, že novější = lepší.

Jo? A to je právě ta blbost non-plus-ultra... To jeden chytne z reklam nebo odkud?

https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84632.msg567785.html#msg567785

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #11 kdy: 30 Října 2019, 18:39:30 »
To já právě nevím, proto se ptám na důvod, proč to tak není :-) Zvláště když na tom odkazu ke stažení žádné upozornění není a podle všeho to vydávají za srovnatelné verze.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #12 kdy: 30 Října 2019, 19:55:28 »
To já právě nevím, proto se ptám na důvod, proč to tak není :-) Zvláště když na tom odkazu ke stažení žádné upozornění není a podle všeho to vydávají za srovnatelné verze.

1) platí obecné principy pro časové průběhy téměř čehokoliv (nejen) z oblasti sw, viz ta křivka z mého odkazovaného příspěvku

2) např. https://askubuntu.com/questions/572628/how-do-i-decide-what-version-of-ubuntu-to-install , https://wiki.ubuntu.cz/vyd%C3%A1n%C3%AD atd. apod.

Prostě opravdu solidně pracovat s PC je mnohem složitější, než jak se to jeví BFU. Především je nutno neustále nasávat vědomosti a současně si nikdy nemyslet, že už všechno vím. Nikdy totiž nebudu vědět opravdu vše.

Jo a než vůbec začnu, měl bych toho hodně nastudovat. Auto taky nezačínám řídit tak, že jako chodec sednu za volant a jedu. A když přece jen jo, tak se nemůžu vůbec ničemu divit.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #13 kdy: 30 Října 2019, 20:06:50 »
To já právě nevím, proto se ptám na důvod, proč to tak není :-) Zvláště když na tom odkazu ke stažení žádné upozornění není a podle všeho to vydávají za srovnatelné verze.

Abby však je to furt dokola zrovna nedávno jsem byl nazván frikulínem a možná nepřímo nečím ještě horším https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84632.0.html Taky raději používám nejnovější os i sw. Pravda někdy něco nefunguje a to i v lts verzi a není toho zrovna málo. Co se týká verze 19.10 tak je pravda že jsem při zkoušení na druhém sdd narazil u GS na problém s nainstalováním Nvidie na systém se zapnutým autologinem. Po instalaci a restartu se nejde do systému přihlásit. Naběhne přihlašovací obrazovka ale heslo je vždy špatné a to i po shození systému do kontole! Jediná pomoc je (byla) vypnutí autologin a potom vše bylo ok. To bylo ve finální verzi Ubuntu 19.10. Trochu blbá chybka.

Stabilně používám Kde a když porovnám systém Kde neon(bionic) a Kubuntu 19.10 +minimmální instalace+backports obojí s verzí plasmy 5.16 tak žádný rozdíl ve stabilitě není absolutně znát při použití pro mě důležitých aplikací. Pouze několik repozitářů je zatím pouze pro Bionic.
 
Je dobře vyzkoušet oficiálně vydané stabilní verze což 19.10 je. Před lety na tomto fóru nikdo moc neřešil lts/nonlts. Jako starej dědek si přesně nepamatuji že před lety právě tady byla označována alpha verze jako stabilnější než stabilní. Někteří si to nepamatují protože se tímto distrem ještě nezabývali. Pokud nová verze nevyhovuje, je možné se snadno vrátit.
 
Je pravda že se dost věcí během let změnilo k lepšímu i k horšímu, ale označování nonlts finálních vydání pro domácí použití za betu je naprostá hloupost. Je to podrývání důvěry vývojářů, kteří se snaží vydat každou verzi v co možná nejlepší kvalitě. Případné chyby mohou pomoci odhalit právě i uživatelé.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #14 kdy: 30 Října 2019, 20:24:29 »
Jo a než vůbec začnu, měl bych toho hodně nastudovat. Auto taky nezačínám řídit tak, že jako chodec sednu za volant a jedu. A když přece jen jo, tak se nemůžu vůbec ničemu divit.

To máš pravdu. Jenže já třeba umím řídit velmi dobře, mám najeto skoro půl milionu kilometrů a nemám nejmenší tušení jak funguje spalovací motor, jak vyměnit rezervu (a když jsme u toho tak ani nevím jak se k ní vůbec dostat a ani nemám sílu na povolení šroubů), netuším kde je pojistková skříňka a umím kromě řízení tak maximálně dodat papání, doplnit vodu do ostřikovačů a zkontrolovat hladinu oleje. A přesto nemám jedinou nehodu, jednou jsem dostala pokutu za špatné parkování, dva roky jsem jezdila rally a mám dvakrát třetí místo a na škole smyku jsem dostala pochvalu a medaili jakožto nejlepší. Ono není nutné vidět pod povrch.

To já právě nevím, proto se ptám na důvod, proč to tak není :-) Zvláště když na tom odkazu ke stažení žádné upozornění není a podle všeho to vydávají za srovnatelné verze.

Abby však je to furt dokola zrovna nedávno jsem byl nazván frikulínem a možná nepřímo nečím ještě horším https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84632.0.html Taky raději používám nejnovější os i sw. Pravda někdy něco nefunguje a to i v lts verzi a není toho zrovna málo. Co se týká verze 19.10 tak je pravda že jsem při zkoušení na druhém sdd narazil u GS na problém s nainstalováním Nvidie na systém se zapnutým autologinem. Po instalaci a restartu se nejde do systému přihlásit. Naběhne přihlašovací obrazovka ale heslo je vždy špatné a to i po shození systému do kontole! Jediná pomoc je (byla) vypnutí autologin a potom vše bylo ok. To bylo ve finální verzi Ubuntu 19.10. Trochu blbá chybka.

Stabilně používám Kde a když porovnám systém Kde neon(bionic) a Kubuntu 19.10 +minimmální instalace+backports obojí s verzí plasmy 5.16 tak žádný rozdíl ve stabilitě není absolutně znát při použití pro mě důležitých aplikací. Pouze několik repozitářů je zatím pouze pro Bionic.
 
Je dobře vyzkoušet oficiálně vydané stabilní verze což 19.10 je. Před lety na tomto fóru nikdo moc neřešil lts/nonlts. Jako starej dědek si přesně nepamatuji že před lety právě tady byla označována alpha verze jako stabilnější než stabilní. Někteří si to nepamatují protože se tímto distrem ještě nezabývali. Pokud nová verze nevyhovuje, je možné se snadno vrátit.
 
Je pravda že se dost věcí během let změnilo k lepšímu i k horšímu, ale označování nonlts finálních vydání pro domácí použití za betu je naprostá hloupost. Je to podrývání důvěry vývojářů, kteří se snaží vydat každou verzi v co možná nejlepší kvalitě. Případné chyby mohou pomoci odhalit právě i uživatelé.

Děkuji, jsem ráda, že to někdo vidí stejně jako já. Tak se aspoň můžeme vzájemně podporovat :-)

Mimochodem, o té minimální instalaci jsem už slyšela a i jsem si toho všimla v instalátoru, ale neměla jsem odvahu to zkusit a na zkoušení ve virtuálu nemám čas. Co přesně to znamená? Jedná se mi o Kubuntu. A to samé ten Neon, co to je? Kdyžtak radši PM ať tady nejsme ještě víc OT než dosud. Díky :-)

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #15 kdy: 30 Října 2019, 20:48:59 »
Abby: Kde neon je vlastně založeno na verzi Bionic (pouze na LTS verzích) vždy s nejnovější verzí Kde plasmy nyní tedy 5.16. Vlatně je neon tvořen vývojáři KDE  :) Je velice stabilní a lze použít repozitáře pro Bionic. Je to v podstatě jenom čistý systém s Firefoxem. Doinstaluji Nvidii nesvobodný ovladač. Vyhlazování písma je myslím v 5.16 defaultní. User edition https://neon.kde.org/download

Kubuntu je podle mě lepší nainstalovat v minimální verzi, protože jinak si například Kmail natáhne ohromnou spoustu pro mě nepoužitelnýho ballastu. Záleží co kdo chce používat. Možnost instalace nesvobodných ovladačů je přímo v systému(narozdíl od Kde neonu) Nastavím pouze vyhlazování písma, je tam verze plasmy 5.15. Po přidání backports ppa se doinstaluje nejnovější 5.16 a je to na mém PC opět naprosto stabilní a trochu svižnější.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #16 kdy: 30 Října 2019, 20:51:36 »
Díky za info, to zní dobře. A až to bude potřeba tak zkusím tu minimální instalaci. Jinak ten KDE Neon bys doporučil třeba i pro mě? Jak moc složité je nainstalovat ručně ovladač pro Nvidii (mám RTX 2060)?

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #17 kdy: 30 Října 2019, 21:03:49 »
Tak mám zkušenost jenom s Nvidií. Stačí doinstalovat Synaptic, případně balíček "software-properties-gtk(kde) a v nainstovaném správci ovladačů vybrat potřebný doporučený ovladač. Kde neon je opravdu vždy s nejnovější verzí KDE a nová verze systému se asi vydá opět tak půl roku po nové LTS tj v létě nebo spíše na podzim 2020. Abby jak Kde neon i Kubuntu je dobré prohlednout v live, na rychlém usb je to docela svižné na vyzkoušení.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 19.10 detekuje nepřipojené HDMI a nerozeznává sluchátka
« Odpověď #18 kdy: 30 Října 2019, 21:42:49 »
Díky moc :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.