Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha disku a obnovení  (Přečteno 2839 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Záloha disku a obnovení
« kdy: 09 Listopadu 2019, 18:22:06 »
Existuje nějaká možnost, jak kompletně zálohovat a následně obnovit obraz disku tak, aby to bylo naprosto stejné jako originál? Stačí na externí disk přes USB. Jde mi o to, že chci zkusit jinou distribuci, ale současně se nechci zbavit funkční současné, takže když jiná nebude vyhovovat, tak abych nemusela tu původní znova instalovat a nastavovat, ale aby se to jen obnovilo včetně všech partitions. Děkuji.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2019, 21:05:44 »
Clonezilla https://www.clonezilla.org/downloads.php

nebo textový fsarchiver který je součásti clonezilly, SystemRescueCd atd.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2019, 22:05:41 »
Díky moc, prozkoumám to.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #4 kdy: 10 Listopadu 2019, 00:09:48 »
Díky moc, prozkoumám to.

Acronis (výhradně z boot media) nelze použít pro všechny linuxové filesystémy. Nicméně pro ext4 funguje. Nezachová ale uuid oddílů a obnovená záloha proto nenabootuje - je pak nutno uvést do souladu nové uuid(y) s fstab (= zjistit nová uuid + podle toho editovat soubor /etc/fstab).

Clonezilla je naprosto spolehlivá, umí všechny běžné FS včetně btrfs. Uuid oddílů zachovává.
Image disku lze ukládat na libovolný disk vč. ntfs a externích.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže zkoumat dávno prozkoumané netřeba, stačí prostě vzít a použít...
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 00:26:51 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2019, 01:10:02 »
Tak beru Clonezillu, díky moc  :)

vivalin

Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2019, 08:56:54 »
Umí Clonezilla zálohu disku z většího na menší (př. HDD 250GB na 120 GBSSD) ?
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:03:57 »
Umí Clonezilla zálohu disku z většího na menší (př. HDD 250GB na 120 GBSSD) ?
Neumí - viz hned první bod omezení: "The destination partition must be equal or larger than the source one. "

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Clonezilla - větší na menší
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:18:24 »
Clonezilla - větší na menší oblast (samozřejmě data musí být rovna nebo menší než nižší kapacita)
Údajně jde, návod
Citace
Clonezilla clone to smaller disk:

https://www.ubackup.com/articles/clonezilla-clone-larger-disk-to-smaller-disk-4348.html

Já zkusil, ale neuspěl - dual boot Win7 a Ubuntu partitions. Ovšem jsem nakonec Clonezilla jsem použil, jen jsem vše uložil jako obraz na externí disk (už ho měl, protože takto zálohuji) a potom 'obnovil' na menší SSD. Nakonec, tak se to doporučuje obecně u každého SW (i AOMEI a jiných).
Možná jsem v něčem udělal chybu, ale vzhledem k časové náročnosti, se mi nechtělo pokus opakovat.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #9 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:19:12 »
Umí Clonezilla zálohu disku z většího na menší (př. HDD 250GB na 120 GBSSD) ?

Umí, je ale třeba použít Expert mode a v něm parametr  -icds
A samozřejmě, na zdrojovém disku může být pouze tolik dat, aby se na cílový disk vešla.


« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 09:20:45 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:33:40 »
Myslim ze pro objasneni mensi diverze ohl. Clonezilla je asi to, ze v primem klonovacim modu to neumi s pouzitim zalohy a obnovy ano.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vivalin

Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #11 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:35:25 »
parametr  -icds . Se má označit při záloze i  obnově , ?
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - větší na menší
« Odpověď #12 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:42:40 »
Clonezilla - větší na menší oblast (samozřejmě data musí být rovna nebo menší než nižší kapacita)
Údajně jde, návod
Citace
Clonezilla clone to smaller disk:

https://www.ubackup.com/articles/clonezilla-clone-larger-disk-to-smaller-disk-4348.html

Já zkusil, ale neuspěl - dual boot Win7 a Ubuntu partitions. Ovšem jsem nakonec Clonezilla jsem použil, jen jsem vše uložil jako obraz na externí disk (už ho měl, protože takto zálohuji) a potom 'obnovil' na menší SSD. Nakonec, tak se to doporučuje obecně u každého SW (i AOMEI a jiných).
Možná jsem v něčem udělal chybu, ale vzhledem k časové náročnosti, se mi nechtělo pokus opakovat.

Ano, to "obejítí" problému pomocí zálohy/obnovy do image je možné.
Nicméně na běžné klonování to doporučit nelze, jelikož celý proces pak trvá dvakrát tak dlouho. Navíc pokud se to dělá pomocí externího usb disku, je to ještě o to delší.
Proto vždy zásadně oba disky do SATA a klonovat přímo. To samé Acronis/Aomei. Ty si ale navíc lehce poradí s klonováním větší >> menší.
Ale zase z linuxových FS umí jenom ext  a nezachovají uuid oddílů (což lze ale lehce napravit).
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 09:46:47 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záloha disku a obnovení
« Odpověď #13 kdy: 10 Listopadu 2019, 09:44:02 »
parametr  -icds . Se má označit při záloze i  obnově , ?

Žádná záloha ani obnova není.
Klonuješ přímo jeden disk na druhý. A použiješ při tom ten parametr.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud bys to řešil pomocí zálohy/obnovy pomocí image, žádný parametr použít nemusíš.  Do "Expert mode"  vůbec nelez.
Ale musíš mít dostatečně velký třetí disk, kam budeš image ukládat.
Clonezilla image komprimuje, potřebná velikost je proto cca 60% zabraného místa na zdrojovém disku.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2019, 11:25:47 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.