Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Wine není aktivovaný koncovkou .exe  (Přečteno 2466 krát)

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« kdy: 11 Listopadu 2019, 13:01:37 »
Ahoj, nevěděl jsem, že nemám nainstalovaný  Wine a zkusil jsem spustit soubor s .exe, Wine jsem doinstaloval, ale nyní se neaktivuje, když se pokouším soubor otevřít, nabízí se mi jen poslední program, kterým jsem se pokusil soubor otevřít, nebo alternativní progrmamy ke spuštění, většinou herní emulátory,, ale Wine není v nabídce. Jak to opravím? 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2019, 13:11:45 »
U každého typu souboru lze ve správci souborů (ve vlastnostech souboru) nastavit v čem s má otevírat.

Pokud položku "Zavaděč programů pro Wine" v nabídce nemáš, nakopíruj soubor wine.desktop z přílohy (přílohu .zip napřed rozbal) do složky
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/applications
Pak už se v nabídce objeví - možná budeš muset restartovat.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2019, 13:20:30 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2019, 16:24:37 »
Díky, ale je to na mne moc zjednodušené, chybí mi nějaké mezikroky, odkuď kam mám nakopírovat wine.desktop? Už ten soubor někde v počítači je, nebo ho musím odněkud stáhnout?

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2019, 17:01:39 »
Možno by stačilo v termináli spustiť príkaz winecfg, tým sa spustí konfigurácia wine, vytvorí sa adresár .wine a pravdepodobne
sa vytvoria aj potrebné asociacie. Potom to okno môžeš zavrieť.

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2019, 21:07:00 »
Možno by stačilo v termináli spustiť príkaz winecfg, tým sa spustí konfigurácia wine, vytvorí sa adresár .wine a pravdepodobne
sa vytvoria aj potrebné asociacie. Potom to okno môžeš zavrieť.
V Ubuntu (18.04) se potřebné asociace nevytvoří!

Díky, ale je to na mne moc zjednodušené, chybí mi nějaké mezikroky, odkuď kam mám nakopírovat wine.desktop? Už ten soubor někde v počítači je, nebo ho musím odněkud stáhnout?
Vždyť juwa2 dal ten wine.desktop do přílohy pod (pod screenshotem). Jinak v počítači už je v /usr/share/doc/wine-stable/examples/ a je ho potřeba překopírovat do /usr/share/applications/, ale musí se v tom souboru "wine.desktop" změnit NoDisplay=true na NoDisplay=false
Dá se to celé udělat třeba v terminálu takto:
Kód: [Vybrat]
sudo cp /usr/share/doc/wine-stable/examples/wine.desktop /usr/share/applications/- což překopíruje ten wine.desktop tam kam patří
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /usr/share/applications/wine.desktop- v nějakém editoru (v tomto případě je to gedit) se pak musí přepsat NoDisplay=true na NoDisplay=false a uložit
A to je celé. Spouštěč Wine už bude dostupný pro spouštění např. exe souborů.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2019, 21:11:35 od Deadly »
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #5 kdy: 12 Listopadu 2019, 06:38:49 »
Díky, ale je to na mne moc zjednodušené, chybí mi nějaké mezikroky, odkuď kam mám nakopírovat wine.desktop? Už ten soubor někde v počítači je, nebo ho musím odněkud stáhnout?

Však ti ho posílám v příloze, tak si ho stáhni....
Ve Stažených .zip rozbal a soubor wine.desktop nakopíruj do složky  ~/.local/share/applications
To je celé.    A pokud je i takováto triviální věc nad tvé síly, nezbyde než zkrátka někoho požádat....
« Poslední změna: 12 Listopadu 2019, 07:45:04 od juwa2 »

Poutník Vladimír

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 58
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2019, 19:53:57 »
Jo, tak rozbalit soubor a přesunout nebyl problém, zavaděč jsem taky nastavil jako výchozí, ale ztroskotalo to na 'cesta nenalezena'. Nefunguje to v Budgies nějak jinak?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Wine není aktivovaný koncovkou .exe
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2019, 20:39:02 »
Jo, tak rozbalit soubor a přesunout nebyl problém, zavaděč jsem taky nastavil jako výchozí, ale ztroskotalo to na 'cesta nenalezena'. Nefunguje to v Budgies nějak jinak?

Funguje to všude stejně.
Jaká cesta nebyla nalezena?
Máš vůbec to wine nainstalované? A správně?
Spustíš ten .exe aspoň z Terminálu příkazem:
Kód: [Vybrat]
wine /cesta/k/soubor.exe?
« Poslední změna: 17 Listopadu 2019, 22:40:35 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.