Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat  (Přečteno 1877 krát)

Erik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« kdy: 28 Listopadu 2019, 14:14:43 »
Dobrý den,
bohužel se mi podařilo odstranit asi dvě partition na disku. Poté systém nelze „nečekaně" spustit. Při startu se objevuje hláška
error: unknown filesystem
Entering rescue mode...
grub rescue

Ve zkratce jsem zkoušel následující:
grub rescue>ls (hd0) (hd0,msdos5) (hd1) (hd2)… (hd15)
grub rescue>ls (hd0,msdos5) Filesystem is unknown
grub rescue>ls (hd0,msdos1) Filesystem is unknown
grub rescue>ls (hd0) unknown filesystem

Poté z LiveCD jsem návod na obnovení GRUBu dle https://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD , ale opět mě to hodilo grub rescue.

Poté v terminálu
disk -l

Disk /dev/sdb: 119,2 GiB, 128035676160 bytes, 250069680 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xff6d5028

Device     Boot   Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sdb2       1501182 250068991 248567810 118,5G  5 Extended
/dev/sdb5       1501184 250068991 248567808 118,5G 8e Linux LVM


Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-root: 117,6 GiB, 126235967488 bytes, 246554624 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-swap_1: 980 MiB, 1027604480 bytes, 2007040 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

V Ubuntu jsem začátečník a moc tomu nerozumím, ale pochopil jsem, že při instalaci jsem asi jako filesystem nezvolil ExtX ale LMV (ve kterém jsou dvě logical volume: ubuntu--vg-root a ubuntu--vg-swap_1) a grub se po smazání chybějících partition nedokáže dostat k datům na hd,0msdos5, resp. na příslušné LV, protože je nevidí jako ExtX.
Z LiveCD sice dokážu přečíst strukturu adresářů, ale nedostanu se do adresáře Home/username (You do not have permission necessary to view the contents). Předpokládám tedy, že data na ubuntu oddíle (hd0,msdos5) zůstala v pořádku, ale potřebuji najít nějaký způsob jak systém z tohoto oddílu nabootovat a k datům, resp. celému systému, se opět dostat.


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2019, 14:38:06 »
Z Live CD přístup by měl jít pomocí úpravy přístupových práv, tuším.  Pak zálohovat vše důležité + složku home, kvůli nastavením - je-li jich mnoho a složitých a pak udělat vše znovu, pořádně a rovnou si udělat zálohu celého OS.
« Poslední změna: 28 Listopadu 2019, 14:40:20 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2019, 14:43:31 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...
« Poslední změna: 28 Listopadu 2019, 14:45:35 od JirkaZ »

Erik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2019, 14:48:09 »
Také jsem si myslel, že to bude jako u windows, že to jednoduše otevřu a překopíruji, ale i když se v LiveCD přihlásím pod stejným jménem a se stejným heslem, tak mě to tam nepustí (You do not have permission necessary to view the contents).

Erik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2019, 14:57:35 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...
Dobrý nápad. Tohle byla cca před rokem první instalace.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #5 kdy: 28 Listopadu 2019, 17:36:48 »
Také jsem si myslel, že to bude jako u windows, že to jednoduše otevřu a překopíruji, ale i když se v LiveCD přihlásím pod stejným jménem a se stejným heslem, tak mě to tam nepustí (You do not have permission necessary to view the contents).

Je to otázka nastavení práv a připojení partition s daty. Je potřeba být root, viz např. https://askubuntu.com/questions/78691/recovering-user-files-with-a-live-cd . Pokud se ale mají zachovat původní uživatelská práva u všech datových souborů a složek, tak je třeba kopírovat či zálohovat např. dle https://unix.stackexchange.com/questions/43605/how-do-i-copy-a-folder-keeping-owners-and-permissions-intact .

Tady https://www.ubuntupit.com/top-15-linux-data-recovery-tools-the-professionals-choice/ je přehled některých live distribucí, které to podle mě umějí "samy od sebe". Ale nezaručuju to!!!

Svého času jsem zkoušel tamní položky 1, 6, 8 a 14 (a možná i další). Ne že bych to potřeboval, jen ze zájmu, ale data byla přístupná bez problémů.
« Poslední změna: 28 Listopadu 2019, 17:44:43 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #6 kdy: 28 Listopadu 2019, 17:49:10 »
Ja len doplnim ze ak si naozaj odstranil particie tak testdisk (polozka 3 z predchadzajuceho odkazu) dokaze taketo zmazane particie najst a obnovit. Ak ich nenajde automaticky a vies kde zacinali tak ich mozes zadat rucne.
Samozrejme nesmies medzi zmazanim a obnovou zapisovat na disk.
https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #7 kdy: 28 Listopadu 2019, 19:35:43 »
Také jsem si myslel, že to bude jako u windows, že to jednoduše otevřu a překopíruji, ale i když se v LiveCD přihlásím pod stejným jménem a se stejným heslem, tak mě to tam nepustí (You do not have permission necessary to view the contents).

A co ti brání převzít vlastnictví/práva na sebe (v live ubuntu na uživatele ubuntu)?   :-[
Kód: [Vybrat]
sudo chown ubuntu:buntu -R /cesta/ke/složka
sudo chmod 777 -R /cesta/ke/složka
« Poslední změna: 28 Listopadu 2019, 19:37:14 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #8 kdy: 28 Listopadu 2019, 19:46:19 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...

Samostatnou part. určitě ano, ale není příliš vhodné mít např. profil a cache internetového prohlížeče na pomalém HDD.
Na statická data typu videa, hudba, dokumenty atd. to samozřejmě vyhoví.
Já to řeším tak, že tyhle věci mám na velkém HDD připojeném jako /media
A /home mám na extra oddíle na SSD. 
Dokumenty, Hudba, Videa, Stažené mám přesměrované (prolinkované) na /media

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #9 kdy: 28 Listopadu 2019, 22:05:42 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...

Samostatnou part. určitě ano, ale není příliš vhodné mít např. profil a cache internetového prohlížeče na pomalém HDD.
Na statická data typu videa, hudba, dokumenty atd. to samozřejmě vyhoví.
Já to řeším tak, že tyhle věci mám na velkém HDD připojeném jako /media
A /home mám na extra oddíle na SSD. 
Dokumenty, Hudba, Videa, Stažené mám přesměrované (prolinkované) na /media

Právě cache prohlížeče je podle mě něco, kam se prakticky neustále zapisuje. To rozhodně nemám v úmyslu SSD "dopřát", přičemž při umístění na HDD určitě nepozoruju nějakou pomalost...

Já nepovažuju SSD za spotřební materiál a vím (na základě testů), že lze u značkových výrobků dosáhnout velmi rozumné životnosti. Jen se tomu ale musí jít naproti...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #10 kdy: 28 Listopadu 2019, 22:32:41 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...

Samostatnou part. určitě ano, ale není příliš vhodné mít např. profil a cache internetového prohlížeče na pomalém HDD.
Na statická data typu videa, hudba, dokumenty atd. to samozřejmě vyhoví.
Já to řeším tak, že tyhle věci mám na velkém HDD připojeném jako /media
A /home mám na extra oddíle na SSD. 
Dokumenty, Hudba, Videa, Stažené mám přesměrované (prolinkované) na /media

Právě cache prohlížeče je podle mě něco, kam se prakticky neustále zapisuje. To rozhodně nemám v úmyslu SSD "dopřát", přičemž při umístění na HDD určitě nepozoruju nějakou pomalost...

Já nepovažuju SSD za spotřební materiál a vím (na základě testů), že lze u značkových výrobků dosáhnout velmi rozumné životnosti. Jen se tomu ale musí jít naproti...

Se tada nezlob (zrovna ty, to mě mrzí, doposud jsem tě považoval za chytřejšího ocamcaď), žes to nepochopil.....
Ta životnost je v tomto případě až na "druhé koleji"...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #11 kdy: 28 Listopadu 2019, 23:28:12 »
Pro příště velmi doporučuji mít na složku /home nejen samostatnou partition, ale tu hlavně mít na samostatném disku. Kvůli dlouhodobé spolehlivosti a zároveň dobré rychlosti lze mít třeba kombinaci SSD na / a HDD na /home , samozřejmě průběžně zálohovat na opět fyzicky jiné médium.

Takto lze se systémem dělat všechno možné, včetně multibootu atd., aniž by člověk přišel o data (tedy pokud není úplně mimo)...

Samostatnou part. určitě ano, ale není příliš vhodné mít např. profil a cache internetového prohlížeče na pomalém HDD.
Na statická data typu videa, hudba, dokumenty atd. to samozřejmě vyhoví.
Já to řeším tak, že tyhle věci mám na velkém HDD připojeném jako /media
A /home mám na extra oddíle na SSD. 
Dokumenty, Hudba, Videa, Stažené mám přesměrované (prolinkované) na /media

Právě cache prohlížeče je podle mě něco, kam se prakticky neustále zapisuje. To rozhodně nemám v úmyslu SSD "dopřát", přičemž při umístění na HDD určitě nepozoruju nějakou pomalost...

Já nepovažuju SSD za spotřební materiál a vím (na základě testů), že lze u značkových výrobků dosáhnout velmi rozumné životnosti. Jen se tomu ale musí jít naproti...

Se tada nezlob (zrovna ty, to mě mrzí, doposud jsem tě považoval za chytřejšího ocamcaď), žes to nepochopil.....
Ta životnost je v tomto případě až na "druhé koleji"...

Nepochopil? Myslíš tím snad, že mám jiný názor?

To samozřejmě mám a popsal jsem přesně proč... Nechápu, jak to souvisí s jakousi "chytrostí ocamcaď".

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #12 kdy: 29 Listopadu 2019, 10:05:08 »
Asi si ted moc nerozumite - myslim, ze nekdo uprednostni rychlost a s rozumnou zalohou (treba pomoci timeshift, jak spravne vsem vstepuje Juwa) mu nevadi ssd casteji menit a jiny vyhradne zivotnost disku a usporu financi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #13 kdy: 29 Listopadu 2019, 10:28:34 »
...myslim, ze nekdo uprednostni rychlost a s rozumnou zalohou (treba pomoci timeshift, jak spravne vsem vstepuje Juwa) mu nevadi ssd casteji menit a jiny vyhradne zivotnost disku a usporu financi.

VŽdyť jo. Ještě jsou ale další kombinace, třeba spolehlivost, životnost, dostatečná rychlost a cena (důležitost v tom pořadí, jak jsem to napsal).

Prostě není co řešit, nechápu tu reakci. Každý máme svoje priority.

Erik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ubuntu 16.4. 386 nelze nabootovat
« Odpověď #14 kdy: 29 Listopadu 2019, 11:29:58 »
Ja len doplnim ze ak si naozaj odstranil particie tak testdisk (polozka 3 z predchadzajuceho odkazu) dokaze taketo zmazane particie najst a obnovit. Ak ich nenajde automaticky a vies kde zacinali tak ich mozes zadat rucne.
Samozrejme nesmies medzi zmazanim a obnovou zapisovat na disk.
https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Vypadá to na nejlepší nápad. V jednoduchosti je krása. Tohle je tak jednoduchý, že mě to vůbec nenapadlo. Sice jsem zkoušel na nově vzniklém prázdném místě vytvořit znovu smazaný oddíl, ale nevěděl jsem přesnou velikost, ani začátek, tak to nedopadlo. TestDisck Partition našel i s daty, večer se to pokusím obnovit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.