Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Špatně nastavený bootovací oddíl win10  (Přečteno 3282 krát)

Oslavik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« kdy: 03 Prosince 2019, 10:44:52 »
Dobrý den, přiinstaloval jsem si k win 10 na jinou partition i ubuntu 18, ale při zadávání bootovací partition pro win10, jsem zadal omylem neviditelnou, odkládací partition win10.
Takže mi nejdou teď wokna spustit.
Spouští se akorát ubuntu.
Vzhledem k tomu, ze jsem úplný začátečník, neumím tuto vadu opravit.
Prosím o radu
Díky
Ondřej
« Poslední změna: 03 Prosince 2019, 17:53:17 od Oslavik »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastevený bootovací oddíl win10
« Odpověď #1 kdy: 03 Prosince 2019, 15:01:18 »
Jelikož nikdo netuší, cos tam vlastně "napáchal", zkus použít automatickou opravu pomocí https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/
Buď si stáhni .iso a vytvoř bootflešku nebo, pokud ti Ubuntu běží si do něj doinstaluj ten samý nástroj takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install software-properties-common
sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

A pokus se o opravu. Je ale možné, že se ti to nepodaří a nenaběhne vůbec nic - pak nezbývá (ve tvém případě) než vše komplet reinstalovat.
Pokud máš systémy zálohované, jistě to nyní oceníš...

jmp

  • Host
Re:Špatně nastevený bootovací oddíl win10
« Odpověď #2 kdy: 03 Prosince 2019, 16:31:18 »
takhle ne - pokud jde o boot windows, tak bude muset opravovat z WinRE a to si bude muset najít jinde jak na to...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastevený bootovací oddíl win10
« Odpověď #3 kdy: 03 Prosince 2019, 17:28:37 »
takhle ne - pokud jde o boot windows, tak bude muset opravovat z WinRE a to si bude muset najít jinde jak na to...

Ten nástroj si poradí s každým OS, i dualbootem...

Oslavik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #4 kdy: 03 Prosince 2019, 17:50:49 »
Tak jsem to napsal, resp zkopíroval do konzole.
Něco se stáhlo, rozbalilo a nainstalovalo.
Avšak pak jsem neobjevil nic nového v nainstalovaných programech.
Takže předpokládám, že se stáhla nějaká utilita.
Restartoval jsem tedy počítač, ten si dal dost na čas, aby restartoval.
A pak .... nic.
Situace setrvalá.
Nemohu přes bootovací menu v ubuntu spustit ty prokletý wokna.
Díky za další radu a případný postup jak to opravit.
Ondřej

jmp

  • Host
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2019, 18:53:32 »
vy nemáte rozbité bootování jako takové, ale buď "2nd stage" zavádění windows nebo pokud byl zapnutý fastboot, tak případně toto "hybridní vypnutí/uspání" - hledejte jak to opravit pomocí winre (to je čistě windows záležitost a může rozbít bootování linuxu :-D, protože jste psal, že jste to špatně zacílil ...), tedy to není předmětem tohoto fóra...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2019, 19:57:31 »
Tak jsem to napsal, resp zkopíroval do konzole.
Něco se stáhlo, rozbalilo a nainstalovalo.
Avšak pak jsem neobjevil nic nového v nainstalovaných programech.
Takže předpokládám, že se stáhla nějaká utilita.
Restartoval jsem tedy počítač, ten si dal dost na čas, aby restartoval.
A pak .... nic.
Situace setrvalá.
Nemohu přes bootovací menu v ubuntu spustit ty prokletý wokna.
Díky za další radu a případný postup jak to opravit.
Ondřej

Poslední příkaz je určen ke spuštění oné utility - můžeš ji zkusit spustit znovu zadáním příkazu:
Kód: [Vybrat]
boot-repair
Výsledek??

Nicméně pokud jsi skutečně instaloval se zapnutou hibernací/fastbootem, nemusí být jakákoli oprava proveditelná, tj. ani z prostředí Win. instalačky.
Zkusit to nicméně ale můžeš (nabootuj Win. instalačku a zvol "Opravit spouštění počítače". Pokud pak Win. naběhnou, stačí už pouze opravit Grub (z live Ubuntu).

Ale pokud to nepůjde, nezbývá (pokud nemáš zálohu systému(ů) než komplet všechno (tentokrát s dodržením všech zásad) přeinstalovat... :-[

« Poslední změna: 03 Prosince 2019, 20:02:49 od juwa2 »

Oslavik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2019, 21:15:30 »
Výsledek??

Nicméně pokud jsi skutečně instaloval se zapnutou hibernací/fastbootem, nemusí být jakákoli oprava proveditelná, tj. ani z prostředí Win. instalačky.
Zkusit to nicméně ale můžeš (nabootuj Win. instalačku a zvol "Opravit spouštění počítače". Pokud pak Win. naběhnou, stačí už pouze opravit Grub (z live Ubuntu).

Ale pokud to nepůjde, nezbývá (pokud nemáš zálohu systému(ů) než komplet všechno (tentokrát s dodržením všech zásad) přeinstalovat... :-[

Jak to tak vypadá, tak se chmurné předpovědi nenaplnily.
... Musel jsem znovu 2x nahrát tu utilitu - poprvé nějak zkolabovala.
Pak naštěstí proběhlo vše tak jak mělo a v bootovacím menu Ubuntu se objevila nová položka odkazující na ten správný disk a světe div se, i ty prokletý wokna nastartovala.

Takže úspěch na 100%.
Jsem rád, že to nemusím celé znova přeinstalovávat.
Chci začít používat Ubuntu jako hlavní OS, protože wokna 10 už mě pěkně (píp,píp) a doufám, že se woken časem úplně zbavím.
Zatím mám ale všechna data na nich.
Díky mockrát "juwa2" za ochotu se s takovým začátečníkem, jakým jsem já, pobavit o prvním problému, který jsem si způsobil sám.
Ondřej

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2019, 21:43:28 »
1.)  No tak hlavně, že se ti to povedlo, měl jsi kromě jiného i maličko toho štěstí... :)

2.)  Doinstaluj si nyní utilitku "Grub customizer" kde si můžeš jednoduše "naklikat" pořadí spouštění systémů a další věci kolem toho, postupuj podle:
http://tipsonubuntu.com/2018/03/11/install-grub-customizer-ubuntu-18-04-lts/

3.) Nauč se zálohovat systém, nebudeš pak muset při každém problému (a že jich ještě určitě bude požehnaně {vlastní zkušenost...} pokaždé přeinstalovávat....).
Obnova je určitě lepší než nekonečné a většinou (pro začátečníka) marné hledání problému...
https://www.linuxhelp.com/how-to-install-timeshift-18-4-on-ubuntu-18-04
https://www.fossmint.com/backup-restore-linux-with-timeshift/

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt-get install timeshift

Spustíš ikonou v nainstalovaných programech.   Pro konfiguraci použij rsync snapshoty.
« Poslední změna: 03 Prosince 2019, 23:35:13 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Přechod na Linux (bylo: Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10)
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2019, 23:21:22 »
...
Chci začít používat Ubuntu jako hlavní OS, protože wokna 10 už mě pěkně (píp,píp) a doufám, že se woken časem úplně zbavím.
Zatím mám ale všechna data na nich.
...

Něco podobného jsem řešil už před léty a úspěšně. Tehdy s openSUSE...

Vřele doporučuji přechod rozdělit do etap:

1) umístění dat na samostatný disk, a to NTFS (Linux ho umí bez problémů). Lze i na samostatnou partition, ale disk je lepší.

2) důsledné používání pouze takového software, který buď nativně existuje jak pro Linux, tak pro Windows (ideální situace), nebo je sice oficiálně pouze pro Windows, ale bez problémů běží pod Wine či odnožemi. Pochopitelně to nejde na 100%, ale to pak už je to obvykle otázka zvyku, revize priorit apod.

Příklad: dobře si pamatuju, jak jsem po přechodu postrádal Irfanview. Je tak dobrý, že je návykový ;-) Funguje ve Wine bez problémů, nicméně jsem ho opustil a zvykl si na Gwenview... Ev. blíže Irfanu (zejména škálou funkcí) je k dispozici XnView - no a ten už je opět nativně i pro Linux.

3) pak už je v podstatě jedno, do čeho nabootuju a přechod je zcela "bezešvý", jinými slovy kdykoliv se můžu od Windows "odstřihnout", aniž bych něco musel řešit, o něco přišel atd.
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 09:37:12 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #10 kdy: 03 Prosince 2019, 23:58:37 »
1.) No - zdaleka ne každý má k dispozici samostatný disk. Nebo má, ale nenapadne ho použít jej...
2.) Ano, něco @JirkaZ o tom určitě ví, to tedy uznat musím.
3.) Opravdu ta instalace (dulboot UEFI W10+U) není dodnes (po)řádně vyřešená.   Proto se "nováčkům" vůbec nedivím, že na tom tzv.  "shoří ".  Nicméně ona utilita (viz výše) to ve většině případů umí vyřešit (vyhledá na všech discích všechny dostupné OS a zařadí je do Grubu). Což se v případě tazatele ostatně stalo... ;)
4.) Návodů na (dualboot) MBR jsou na netu všude mraky, ale pro UEFI ??  Kde nic tu nic... :-[
5.) Byl jsem dokonce svého času vyzván, abych tedy takový návod stvořil - problematika je ale bohužel příliš složitá na to, aby mohl být poskytnut jednoduchý univerzální a především "blbuvzdorný" postup.
6.) Ale možná nakonec tuhle "rukavici" někdo odvážný zvedne.....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.) Doporučení pro tazatele: 
Pravideně zálohovat oddíl s OS např. pomocí  Clonezilla.
Pak, v případě potíží, stačí oddíl s OS obnovit ze zálohy. Takto se lze vyhnout zbytečným a zdlouhavým reinstalacím.
Doporučuji mít systém a /home na oddílech zvlášť, to samé platí pro windows (data a OS odděleně).
Zálohy/obnovy se tím pádem značně zjednodušší/urychlí...  ;)
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 20:46:04 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #11 kdy: 04 Prosince 2019, 09:15:55 »
3.-6. Problem je v tom, ze uefi si kazdy dela po svem - bud neexistuje nebo neni dodrzovan jednotny standard. FW, ktery je vybaven moznosti volby a pridani zavadece, tam se to vzdycky nejak umlati kridylkana, ale orezane prostredi v notasech, kde efi pak uznava treba pouze jedno jmeno zavadece, neni moznost libovolne pridat polozku, uznava jedine umisteni ci tam je jina vyvojarska stupidita, tak tam je nekdy problem rozchodit samotny linux natozpak dualboot. Zavzpominat muzu napriklad, jak jsme soubezne tady a na foru Mintu onehdy s par lidma slozite rozbehavali boot na novejsich Acerech - to byl boj ...
« Poslední změna: 04 Prosince 2019, 09:19:06 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #12 kdy: 04 Prosince 2019, 20:51:02 »
3.-6. Problem je v tom, ze uefi si kazdy dela po svem - bud neexistuje nebo neni dodrzovan jednotny standard. FW, ktery je vybaven moznosti volby a pridani zavadece, tam se to vzdycky nejak umlati kridylkana, ale orezane prostredi v notasech, kde efi pak uznava treba pouze jedno jmeno zavadece, neni moznost libovolne pridat polozku, uznava jedine umisteni ci tam je jina vyvojarska stupidita, tak tam je nekdy problem rozchodit samotny linux natozpak dualboot. Zavzpominat muzu napriklad, jak jsme soubezne tady a na foru Mintu onehdy s par lidma slozite rozbehavali boot na novejsich Acerech - to byl boj ...

Ano, je tomu (bohužel) opravdu tak (ten "boj" jsem se zájmem sledoval).
V souvislosti s tím mě napadá jedna kacířská myšlenka: Nemá v tom náhodou prsty sám M$ (= tlak na výrobce HW)??

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Špatně nastavený bootovací oddíl win10
« Odpověď #13 kdy: 05 Prosince 2019, 15:37:14 »
Taky me to napadalo, ale jsou tu fakta, ktera to neppdporuji - sam MS implantuje linuxove prostredi do Windows a siroce podporuje jine platformy - jejich marketingova strategie se zmenila - Windows v podstate coby stezen odepsali - je vyvyjen pouze jako spojnik k jejich resenim a sluzbam, kterezto se staly obchodnimi piloty.
Dle meho to jako u vseho souvisi s generacni vymenou vyvojaru a jistou pomylenosti a chorobou v mysleni a ti novi uz nejsou proste schopni relevantne premyslet - vidime to vsude, bohuzel i u Canonical.
Cele zavedeni EFI se ukazalo jako blbost, nebot nejen ze nenaplnilo svou myslenku o zabezpecenejsim bootu, ale naopak ho zpusobilo zranitelnejsi. Ale uz se nezrusi - jsou v tom velky prachy za licence a za lobbing, ktery tomu predchazel a taky se proste dnes nenosi priznavat chyby a omyly. Pritom klasicky puvodni system zavadeni OS je prakticky dokonaly a byl maximalne odladen - klidne mohl vylepsen migrovat na gpt, ale metrosexualni inovatori si proste museli nahonit triko na necem novem, co vymysleli ONI. A tak je to s webovymi portaly, Windows, Androidem, se vsemi urady, skolstvim, zdravotnictvim - proste vsude vsechno stoji za ho..o, protoze to ridi hupci - je to mor v mysleni lidi a jejich zamerna stupidizace ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.