Netvrdím, že všechno má být stejné. Pouze mě zajímalo, zda je v těch distribucích nějaký zásadní rozdíl. Děkuji za vysvětlení.
No co to je "zásadní rozdíl"?Někdo (tedy mnozí...) je vykolejený, když ty internety nemá pod tím modrým éčkem vlevo dole, někomu stačí říct "jo, je tam nějakej webovskej prohlížeč" a funguje normálně dál...
Takže: ani ne tak každá distribuce, ale spíš každé desktopové prostředí má svoje specifické programy na různé činnosti. Obvykle je to ale zároveň tak, že programy z jednoho prostředí fungují i v jiném (po doinstalování knihoven a jiných závislostí, což se se správnou a správně nastavenou správou balíčků děje samo).
Jiné programy (stále přitom mluvím o GUI, tedy grafickém rozhraní) mohou být společné, nebo nezávislé na okenním prostředí (typicky Java programy).
No a jádro plus CLI (příkazový řádek, konzole...) jsou ještě "hlouběji" a jsou i do značné míry nezávislé nejen na použitém desktopovém prostředí, ale do určité míry i na distribuci.
Jinými slovy: pro uživatele pracujícího s grafickým prostředím je větší rozdíl mezi desktopovými prostředími, než mezi distribucemi.
Prostě svoboda s velkou možností volby. Pro mnohé noční můra (nechápu...), pro jiné jediná možnost, jak v dnešním zmanipulovaném a šmíráckém světě s počítačem přežít...
https://www.linuxexpres.cz/duel/desktopova-prostredi-kontra-spravci-oken (vzhledem k datu napsání neobsahuje některá dnešní prostředí) a milión dalších zdrojů.
Vše se ale průběžně mění a tak pochopitelně ty informace nemusejí být aktuální (kdo to taky má furt zadarmo psát...). Takže je třeba být samostatný a v tom moři všeho možného vyhledat to relevantní.