Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows  (Přečteno 3084 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« kdy: 25 Prosince 2019, 23:22:09 »
...vsetko je v poriadku,toto malé nedorozumenie medzi linux a win som vyriesil davno...má to jednoduché riesenie...nehladajte ani vo filesysteme,ani v názvoch...zalohy fotiek neni surné vyriesit,a som zvedavy na vase riesenia a napady... :o :o :o
...tak hladajte dalej...buduci tyzden dam foto...pokial disk ale nebude vytvoreny vo win,bude pouzitelna len v linuxe,a vo win budu len odkazy...bude vytvoreny vo win,bude pouzitelny v obidvoch OS...
...juwa-tu teraz neriesime oddiely,ale pouzitelnost disku v oboch OS...... :o :o :o
...chyba sa stala vtedy,ked HDD bolo vytvorene v linuxe...ako vieme od zaciatku-linux vidi win,aleee win nevidi linuxa...HDD treba vytvorit vo win,a bude šecko oké...pritom ked pozres v gparted win tam spravi taky maly oddielik,ty to tam nemas...pozri pred vytvorenim v gparted terajsie rozlozenie,potom ked HDD vytvoris vo win,zas pozri...bude rozdiel,ale HDD bude fungovat v obidvoch OS...mám pár takych diskov zámerne spravenych... ;D ;D ;D

Tak jsem se jen chtěl přesvědčit, jak velká je tohle pitomost - pochopitelně při respektování obecně známé skutečnosti, jak to je s viditelností či spíš použitelností filesystémů v obou zmiňovaných OS (Linux vs. Windows).

Vzal jsem zcela nový USB SSD Transcend (240GB), výrobcem formátovaný jako jeden oddíl ve fs exfat. V Kubuntu 18.04 jsem otevřel Gparted, celý exfat oddíl smazal a místo něj vytvořil a zformátoval dva primární NTFS oddíly s názvy enteefes_01 a enteefes_02.

Následně jsem SSD sw i hw odpojil, restartoval PC, nabootoval do Windows 7, SSD fyzicky připojil a otevřel složku disků. Oba pokusné oddíly na SSD jsou pochopitelně vidět zcela bez problémů, viz obrázek.

Zcela stejně by to dopadlo s řadou dalších formátů, viz přehled na konci.

Takže citované je dle očekávání skutečně úplná blbost. Ono totiž samozřejmě nejde o to, kde (v jakém OS) ten disk vytvořím, ale jaký pro onen disk použiju filesystem... Čili psát "disk vytvořený v..." je nonsens, protože je nutné napsat "disk s filesystémem xyz...".

Abych to ještě konkretizoval pro BFU: Linux je dnes schopen nativně pracovat s naprostou většinou běžně používaných filesystémů, Windows bez dalších speciálních programů se pak tváří, že existují jen FAT, FAT32, EXFAT nebo NTFS.

Jinak řečeno: pokud nejsem blb a nepředpokládám nativní použitelnost ext, reiserfs a jiných linuxových filesystémů ve Windows, pak nemám problém.

Blíže viz třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_file_systems#OS_support
« Poslední změna: 25 Prosince 2019, 23:38:41 od JirkaZ »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #1 kdy: 26 Prosince 2019, 18:16:54 »
Citace
Následně jsem SSD sw i hw odpojil, restartoval PC, nabootoval do Windows 7, SSD fyzicky připojil a otevřel složku disků. Oba pokusné oddíly na SSD jsou pochopitelně vidět zcela bez problémů, viz obrázek.

gratulujem-prišiel si na vec,ktoru vieme od začiatku... :D :D :D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #2 kdy: 26 Prosince 2019, 18:55:44 »
Tusim, ze se jednalo o viditelnost podslozek a souboru, nikoliv oddilu samotnych ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #3 kdy: 26 Prosince 2019, 19:07:17 »
Tusim, ze se jednalo o viditelnost podslozek a souboru, nikoliv oddilu samotnych ...

Ano, tušíš správně, ale někdo jiný asi ne... ;)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #4 kdy: 26 Prosince 2019, 19:18:38 »
Tusim, ze se jednalo o viditelnost podslozek a souboru, nikoliv oddilu samotnych ...

Na dual bootu standardně používám NTFS disk, který plním daty (tedy jak složkami, tak pod..., podpod....atd. a nakonec soubory) z Linuxu a nikdy jsem neměl problém s čitelností ve Windows. Viz i další pokus v příloze (tentýž SSD, opět dva  NTFS oddíly vytvořené v Gparted, na nich v Kubuntu 18.04 vytvořená a následně ve W7 otevřená zcela bezproblémová struktura patrná ze screenshotu).

Nebudu analyzovat (pakliže je to zpětně vůbec možné), co rozbil nebo nerozbil původní tazatel v též původním threadu. Faktem je, že když se chovám, jak mám*, tak není co řešit.

(*) například důsledně nepoužívám ani diakritiku, ani jiné nesmyslné znaky v názvech souborů ani složek. Ale to už jsem tady napsal víckrát. Je to marný, je to marný, je to....
« Poslední změna: 26 Prosince 2019, 20:23:17 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #5 kdy: 26 Prosince 2019, 20:22:27 »
Me to prave taky cele pripada jako zahada - jsem stale zvedavy na ty slibovane screenshoty a zaverecny vyklad od Ikx ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #6 kdy: 26 Prosince 2019, 20:29:06 »
...velmi doležité-JEDNA SA O PRENOSNY HDD,nie o interny disk...
...sem dolozim dva fotky o stejnom HDD,na prvej fotke je HDD vo win,na druhej v linuxe zobrazeny...kontrolu urobite názvom HDD...disk bol vytvoreny v linuxe-ntfs...
« Poslední změna: 26 Prosince 2019, 20:51:00 od ikx »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #7 kdy: 26 Prosince 2019, 21:14:08 »
Dobre - zde vidime, ze nektere slozky nejsou ve Win videt. Ale cim to je a jeste by me zajimal ten viditelny rozdil v tech oddilech a jwjich rozvrzeni (zminovany minioddil) ? ? ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #8 kdy: 26 Prosince 2019, 21:22:02 »
...velmi doležité-JEDNA SA O PRENOSNY HDD,nie o interny disk...

Pokusy, které jsem tu ilustroval, byly provedeny na přenosném USB SSD (Transcend ESD240C Portable SSD 240GB).

Situace, kterou popisuji na dual bootu, se týká interního HDD.

Oboje stejně bezproblémové.

Teoreticky tu ještě mám přenosný USB HDD, ale je rozdělený na několik různých oddílů a plný dat. Nebudu ho kvůli dalšímu dokazování (přinejmenším zatím) mazat.
« Poslední změna: 26 Prosince 2019, 22:03:10 od JirkaZ »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2019, 21:50:29 »
Kubuntu ukazuje 276.8 GiB fre. Kolik WIN?
Na screenech jsou nějaké divné obrázky místo podrobností souborů, včetně práv.
Ty screeny (alespoň mi) nic neříkají. Prostě chybí vlastnosti.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2019, 23:15:50 »
...vlastnosti vo win...teraz mate dodany vsetok materialu,a ani presviedcat,ani dokazovat dalej nemienim nic-už tu nejde o riesenie problému...z mojej stranky je téma uzavretá...

pre ventero-experimentoval a skumal som,tie oddieliky nehraju ulohu/mylil som/,oni sa tam dostaly pri dodatocnom instalacii win,totiz niekolko HDD som mal vtedy pripojene,sice je nestandardné ze msr vytvory win aj na prenosnom HDD...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #11 kdy: 27 Prosince 2019, 04:41:01 »
Obsazené místo je asi v rámci GB/GiB stejné. Tzn. WIN soubory a složky vidí, ale nezobrazuje. Proč? Popřemýšlím a mrknu ještě do pův. vlákna. Ještě je na mě brzy, jdu radši zatím na šichtu...
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #12 kdy: 27 Prosince 2019, 23:11:25 »
Citace
presviedcat,ani dokazovat dalej nemienim nic-už tu nejde o riesenie problému...z mojej stranky je téma uzavretá...
Sledoval jsem tohle vlakno protoze je jasne ze je to cele hloupost.
K tem dokazujicim obrazkum, IKS (dle formulace vet asi Tatar :() zobrazil prava slozky (ve win nekryta) ktera je viditelna z obou OS, ale uz neukazal prava k tem slozkam ktere nejsou videt ve Windows. Takze nic to nedokazuje a uz nic nedokaze, s viditelnosti se da manipulovat dodatecne.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #13 kdy: 27 Prosince 2019, 23:57:00 »
Ano, to teda "pánové" je řádná "mystifkace" jako vyšitá....
Uživatel "ikx" by se měl řádně stydět.....
Tj. kloudné řešení nikde, ale spousty "konspirací" vůkol...
----------------------------------------------------------
Korunované je to tím "malým oddielikom" (který nikdo nikdy neviděl - a ani nikdy neuvidí) na začátku každého disku... (Skoro jako ta pověstná paní Kolombová..).
----------------------------------------------------------
Naštěstí (už jsem se skoro bál..) se našli borci kteří mu řekli, že je to zkrátka nesmysl, tj. že je rozdíl v discích vytvořených v GParted a Diskpart.
---------------------------------------------------------
Ano, určitý rozdíl tam je, ovšem ne takový, aby to mělo vliv na soubory/složky a jejich "viditelnost" v jednotlivých OS....
---------------------------------------------------------
Dlouhá léta provozuji dualboot win/ubuntu

Přístup z Ubuntu >> Win (ntfs) je bezproblémový (= zakázat fastboot/hibernaci samosebou!).

Přístup Win. >> Ubuntu mám "ošetřený" driverem "Paragon". Rovněž dlouhá léta bez problému.
Veškeré ( samozřejmě nasdílené soubory/složky) normálně v Průzkumníkovi Windows vidím (včetně náhledů). 
Můžu si určit zda budou přístupné pouze pro čtení nebo i pro zápis.
--------------------------------------------------------
Toto doporučuji každému, i když mezitím Paragon tento driver bohužel zpoplatnil :-[.
Ale dají se stále sehnat starší "zdarmaverze" které fungují dobře...
Nebo další (zdarma) možnost je použít http://www.ext2fsd.com/  Funguje skvěle (i když o něco míň pohodlněji jako Paragon) ale je free!  :)
ODVAHU!   :)

« Poslední změna: 28 Prosince 2019, 00:23:44 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #14 kdy: 28 Prosince 2019, 10:31:34 »
Pouzival jsem na pristup z Win na ext4 plugin do Total Commanderu - umi i zapisovat. Z bezneho spravce souboru oddil videt neni a TC jsem mel instalovany bez zastupcu nebo na flash portable automake, aby se tam na kompech, ktere spravuji a maji dualboot, nikdo nehrabal ani nahodne.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #15 kdy: 28 Prosince 2019, 12:55:01 »
Jinak k meridu veci:
Nemyslim, ze by nas tady Ikx chtel nejak fabulovat a manipuloval dodatecne s viditelnosti. Spis se s tim take setkal, napsal, jak to vyresil ve svem pripade, ale nevi presne cim to je a nedari se mu moc dobre formulovat, kde vidi mozne priciny. Ale i kdyby to tak bylo generalne - tedy by se to dalo nasimulovat - tak stejne zustava otazka, co to zpusobuje - proc tomu tak je?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #16 kdy: 29 Prosince 2019, 14:43:53 »

(*) například důsledně nepoužívám ani diakritiku, ani jiné nesmyslné znaky v názvech souborů ani složek. Ale to už jsem tady napsal víckrát. Je to marný, je to marný, je to....

Já používám z důvodu kompatibility exFAT, který jako jediný formát funguje ve všech OS (v Linuxu je potřeba doinstalovat jeho podporu, ale pak funguje také) a používám ho na všech externích HDD i flashdiscích (NTFS v macOS nefunguje pro zápis a nebudu si zanášet systém podporou NTFS pro zápis když tu je exFAT). Používám samozřejmě diakritiku i další speciální znaky které jdou (koneckonců jsme v 21. století a nepoužívání diakritiky je nesmyslný přežitek) a akorát jednou jsem se setkala s problémem a to příliš dlouhou cestou, kterou Windows nedokázaly otevřít (, bylo to vytvořené v macOS a ani Linux s tím neměl problém, stačilo to přejmenovat a šlo to i ve Windows). Jeden externí disk jsem už před lety naformátovala v macOS, jiný je naformátovaný ve Windows a nikdy se mi žádná data neztratila, nepoškodila a vždy je všechno bez problémů. Používám to na různých verzích macOS, Windows i Linux (Ubuntu, OpenSUSE atd) a problém prostě není. A co se týče NTFS, tak v desktopu mám datový disk sdílený mezi Windows 10 a Linuxem a opět samozřejmě není nejmenší problém a opět samozřejmě používám diakritiku.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #17 kdy: 02 Ledna 2020, 07:44:45 »
Věčné a pitomé téma:
(*) například důsledně nepoužívám ani diakritiku, ani jiné nesmyslné znaky v názvech...
...
Používám samozřejmě diakritiku i další speciální znaky které jdou (koneckonců jsme v 21. století
...

Samozřejmě je jedno, jestli se používá diakritika.  Diakritika je to pro vás. Pro počítač je to v utf-8 třeba 01 AA nebo 02 01 AA a je mu to total šumák. Počítač se nikdy nesplete. Nejde to. Je to vždy v člověku. Např. nevloží cestu k souboru do uvozovek a mezery či podtržítka anebo #$%^& pak udělají své. Diakritiku používám i při skriptování v PHP, nebo programování. Koneckonců, jak jinak bych se dorval do složky "Stažené", když ji nemám jako zástupce "Downloads"?

ikx:
Myslím si, že ikx skutečně nějaký problém měl, později na řešení přišel, ale už se nedokázal přiznat třeba k tomu, že vše bylo o jednom zatržítku, které přehlédl. Vlákno už běželo, ramínka již dělal, ukončit fabulaci bylo zpočátku obtížné, později nemožné. Ale třeba se pletu. Nejsem počítač. Umím jak analyzovat (stejně jako počítač), tak odhadovat (jen jako člověk) a pak o tom napsat zprávu ve zkrácené verzi, kterou nakonec každý člověk (ne počítač) pochopí po svém. Jeden ji pochopí jako pravdu, druhý jako zadostiučinění, nebo jako lež, urážku, nesmysl, objev roku.

Přeji všem! Vše nej do nového roku!
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #18 kdy: 02 Ledna 2020, 10:42:46 »
Věčné a pitomé téma:
(*) například důsledně nepoužívám ani diakritiku, ani jiné nesmyslné znaky v názvech...
...
Používám samozřejmě diakritiku i další speciální znaky které jdou (koneckonců jsme v 21. století
...

Samozřejmě je jedno, jestli se používá diakritika.  Diakritika je to pro vás. Pro počítač je to v utf-8 třeba 01 AA nebo 02 01 AA a je mu to total šumák. Počítač se nikdy nesplete. Nejde to. Je to vždy v člověku. Např. nevloží cestu k souboru do uvozovek a mezery či podtržítka anebo #$%^& pak udělají své. Diakritiku používám i při skriptování v PHP, nebo programování. Koneckonců, jak jinak bych se dorval do složky "Stažené", když ji nemám jako zástupce "Downloads"?

Hezké shrnutí na toto téma je např. na https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=49817.0 , případně https://forum.root.cz/index.php?topic=16093.0 a asi na miliónu dalších míst. K tomu dodávám jen toto: operačních systémů bylo, je a bude moře a různých kódování ještě víc. Kdo chce, najde si podrobnosti sám.

Abych to zkrátil (a ano, cíleně maximálně zjednodušil):

frikulíni, co jsou nejméně jednou, ale spíš oběma nohama v "zářných zítřcích", včera je dávná minulost, drze si myslí (nechápu proč), že mají - nejlépe zdarma - na všechno automatický nárok, že musí vše fungovat....atd. mají soubory typu Všichni si zvolí pohlaví a zítra ho libovolně změní, hlavně bez auta a ať žije Greta!.docx;

realisti, minimalisti a ti, co mají úctu k tradicím, běžně pracují se starými i novými operačními systémy, aplikacemi i daty a nechtějí si zbytečně přidělávat problémy, tak ti zase mají něco jako Pouzivejte_hlavu_skromnost_a_pokoru.txt;

no a pak je "šedá zóna" někde mezi tím.

Jestli se toto tzv. někoho dotklo, jiný z toho má depku nebo je "zoufalý", je mi úplně jedno. Přinejmenším to prostě nečtěte, nebo si....

Jsem určitým způsobem vychovaný a navíc trochu starý na to, abych slyšel na kdejaký nesmysl, popíral všechno to, co jsem poznal a pochopil a neměl pevné názory.

Howgh (k tomuto tématu a v tomto vlákně).
« Poslední změna: 02 Ledna 2020, 10:53:30 od JirkaZ »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Viditelnost HDD apod. v Linuxu a Windows
« Odpověď #19 kdy: 02 Ledna 2020, 14:18:30 »
...ked pozorne pozriete na moje fotky tak su tam dva HDD...na 90 percent rovnaky obsah/BACKUP/...jednu zobrazuje win,druhu nie...a nazvy fotiek,a mp3,ani ostatné su nezmenené...diakritika???
...preskumal som to vo win,win vie že su tam tie subory,ale nezobrazuje ich...disky su zdravotne 100 percentné...
-potom som poziadal o pomoc,predlozil som moje viditelne,aj neviditelne disky pre win...... :o :o :o

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.