Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tisk složenky pro Českou Poštu  (Přečteno 3470 krát)

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Tisk složenky pro Českou Poštu
« kdy: 04 Ledna 2020, 18:22:23 »
Dobrý den.
Konečně mám po letech nějaký dotaz. Ten zní:
Existuje program pro tisk složenek České Pošty, který funguje přímo pod Linuxem? Případně zda existují šablony pro tisk v některém z existujích programů pro Linux.

Věřte, že jsem gůglil o život, ale bohužel jsem našel věci jedoucí pod WINE, navíc vše s uzavřeným kódem. Já skutečně netoužím, aby prográmky pro widláky odesílaly kamkoliv údaje o mně, či vyráběly další lotroviny v mém kompu a domácí síti. Proto se s důvěrou obracím na místní komunitu a prosím o vyjádření vlastních zkušeností i informací z doslechu.

Existuje i možnost, napsat takový prográmek. Jsem si jist, že bych jej pro svou tiskárnu dokázal zbastlit za dva dny. Pokud ovšem solidní řešení existuje, proč znovu objevovat Ameriku.

Předem díky.
« Poslední změna: 04 Ledna 2020, 18:27:44 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2020, 21:07:47 »
Dotazem je myšlena možnost trefit se na tiskárně do políček existujících oficiálních složenek, nebo tisknout kompletně všechno na čistý bílý papír?

Pokud to druhé*, tak něco je např. na http://www.nuv.cz/p/statni-tesnopisny-ustav/balicek-tiskopisu a lze to bez problémů otevřít v OO/LO.

(*): za prvé bych si ověřil, zda poštbolš vůbec přijme neoriginální formulář, za druhé (pokud má být barevný) to asi dost poleze do peněz...
« Poslední změna: 04 Ledna 2020, 21:19:15 od JirkaZ »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2020, 21:20:47 »
Děkuji za trefnou reakci.

Cílem je tisknout na složenku české pošty, nikoliv na můj kancelářský papír a to z důvodů strojového zpracování, kdy se jedná o přesnou barevnost, soutisk, další neznámé ochranné znaky a především o gramáž papíru.
Je mi jasné, že by se dalo složenku vytisknout komplet s barvičkami.  To by bylo hodně jednoduché. Jednu vyplněnou bych si naskenoval a pak jen tiskl. Elegantní řešení, ale nefunkční. Složenka je cenina a to znamená, že doma si parír neuděláme atd....

mmch moje tiskárna je laserová černobílá 'HP LaserJet Pro MFP M130a'.

EDIT for JirkaZ: Poštovní bolševik skutečně nehodlá přijmout neoriginální složenku. Přestože si o ČP myslím své, tak toto je správně.
« Poslední změna: 04 Ledna 2020, 21:23:08 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2020, 21:27:25 »
No vůbec bych si nebyl jistý, zda poštovní poukázka je cenina.... Kde to je psáno?

Finbolš (pro neznalé FÚ) taky léta zkoušel nepřijímat cizí výtisky daňových přiznání a někde to údajně zkouší dodnes. Nicméně alespoň v mém případě to vždy fungovalo bez problémů a dokonce i v černobílém provedení (pochopitelně je nutno dodržet názvy, velikosti a polohy kolonek).

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2020, 21:30:55 »
JJ. To na mne taky zkoušeli a omlátil jsem jim huby zákoníkem. Tento problém řešení má. Složenka od ČP je skutečně cenina a je to v zákoně. Není to běžný formulář.

O FÚ nejde. Potřeboval bych najít rozumný způsob na tisk složenek.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2020, 21:47:30 »
Já bych si udělal šablony (možná na základě toho výše uvedeného odkazu, ale bez tisku podkladu) v OO/LO a to nejspíš ve Writeru. Lze tam používat přesné umístění objektů plus různá makra popř. hromadnou korespondenci (propojení s databází atd.). Viz např.:

https://www.openoffice.cz/navody/vytvoreni-pdf-formulare-pomoci-writeru

 https://www.openoffice.cz/navody/hromadna-korespondence-v-libreoffice-vyuziti-databaze-e

atd. Při vytvoření formuláře a uložení do pdf (dle návodu v článku) lze onen formulář vyplňovat i v pdf prohlížeči...

Mistrem v přesnosti umísťování objektů je OO/LO Draw, ale nemá popsané schopnosti Writeru. Nicméně za pokus by to možná stálo. Tím spíš, že se obrázek originální složenky může dát jako netisknutelná a zamčená vrstva a vizuálně to pak může pomoct.

Existuje třeba i program gLabels (http://glabels.org/), ale schopnostmi to bude něco jako Draw, takže víceméně ruční vyplňování předem pevně umístěných textových polí.

Všechno záleží na požadavcích - kolik složenek, jak moc různé/stejné.....atd.

Jo a stále si myslím, že složenka není poštovní cenina (ba ani celina). Který že to zákon to definuje?

Jiná věc jsou technické požadavky na papír a tisk - viz třeba https://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-poukazka-a#ke-stazeni a tamní pdf soubory, obdobně i pro další typy poukázek. To jde dodržet jen dost ztuha ;-) Nicméně v těch požadavcích jsou i přesně okótované všechny prvky poukázky - čili to může být dobrý podklad pro navržená vlastní řešení.

Mimochodem: kdyby poštovní poukázka byla cenina, tak v uvedených odkazech nebudou specifikovat požadavky pro obecnou (tedy jakoukoliv) tiskárnu, míněn výrobní podnik (nikoliv tiskárna coby přístroj)...
« Poslední změna: 04 Ledna 2020, 22:26:50 od JirkaZ »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2020, 10:01:03 »
Experimentuji s Vašimi návrhy a dám časem vědět, jak to dopadlo. První výsledky jsou povzbudivé, ale nebudu předjímat.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #7 kdy: 20 Ledna 2020, 23:09:48 »
Experimentuji s Vašimi návrhy a dám časem vědět, jak to dopadlo. První výsledky jsou povzbudivé, ale nebudu předjímat.

Tak jak, podařilo se něco? Výsledek by mě zajímal už z principu (mělo by to jít obecně použít na cokoliv)...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #8 kdy: 20 Ledna 2020, 23:33:06 »
Co vím, tak na fomuláře stále spolehlivě funguje poslední (bohužel) verze (9.5.5-1) Adobe Reader pro linux.
Návod na instalaci lze dohledat na netu, v případě nouze poskytnu já....
« Poslední změna: 21 Ledna 2020, 00:01:09 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2020, 11:25:09 »
Co vím, tak na fomuláře stále spolehlivě funguje poslední (bohužel) verze (9.5.5-1) Adobe Reader pro linux.
Návod na instalaci lze dohledat na netu, v případě nouze poskytnu já....

Pdf formuláře pocházející z LO/OO se dají normálně otevřít a vyplnit třeba pomocí Okularu. Potíže nastávají až s nějakou frikulínskou (a snad i proprietární? - "XFA forms") verzí pdf formulářů od edoubí, na což si OO/LO naštěstí nehraje.

Jinak i ty "vylepšené" formuláře lze otevřít a vyplnit v Master PDF Editoru (https://code-industry.net/free-pdf-editor/ popř. tam uvedené ceny dle licence).

Nicméně o toto tazateli primárně nešlo. Šlo o to, jak mechanizovaně vyplnit poštbolšovský papír a v čem ten layout udělat...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Tisk složenky pro Českou Poštu
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2020, 23:45:22 »
Tak jak, podařilo se něco? Výsledek by mě zajímal už z principu (mělo by to jít obecně použít na cokoliv)...

Moc děkuji za Vaši ochotu a zájem. Bohužel jsem montér a ten si připojení nevybírá. Jako zatvrzelý linuxák také absolutně odmítám svůj mobil připojit k netu, a aby to nemohl udělat někdo za mne, používám výhradně ??hloupý?? mobil. Takže:
První pokusy vypadaly nadějně. Tím bylo myšleno, že jsem zkusil Open Office, jak jste navrhl. Podařilo se mi dosáhnout úspěchu na poli umísťování  různých řádků a kolonek do různých míst na papíře. Já v těchto kancelářských aplikacích hodně plavu, takže to skutečně považuji za úspěch. Povedl se mi i export do PDF, kde byla vyplňovací políčka. A ono to tisklo. Sice jinam, než v OO, ale tisklo. Tzn, je to záležitost doladění.

Děkuji za tip a definitivní šablonu sem časem hodím s nadějí, že ji někdo otestuje i na jiné tiskárně, než je ta má.

Co vím, tak na fomuláře stále spolehlivě funguje poslední (bohužel) verze (9.5.5-1) Adobe Reader pro linux.
Návod na instalaci lze dohledat na netu, v případě nouze poskytnu já....

Také děkuji.

Zatím ke své plné spokojenosti používám Evince. Adobe mne neláká vůbec (už jen ten název firmy mi vyznívá, jako že jsou mimo čas (a tedy i realitu)). Nezlobte se na mne prosím. Raději překousnu pár SoftProhřešků na Open Source, než používat perfektně vyšlechtěný program, o kterém tím pádem, že Open Source není, vlastně nevím, co ve skutečnosti dělá. Přesto děkuji. Třeba jej zkusím, anebo se to šikne někomu dalšímu.

PS: V tuto chvíli 300x přečteno, to není zlý na tak krátké vlákno.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.