Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grub Rescue - adaptér usb problém.  (Přečteno 2319 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Grub Rescue - adaptér usb problém.
« kdy: 07 Ledna 2020, 20:00:11 »
Mam HDD se zavadecem Grub2 a k tomu adapter na USB2. Na jednom NTB Lenovo(Celer N2800) normalne nabootuje a spusti libovolny OS z tohoto ext. hdd a na internim OS je pripojen a zcela citelny. Na AiO Lenovo (Atom D525) bootne, ale hned zahlasi chybu "unknown filesystem" a nabehne jen konzole grubu. Ale v live session xubuntu je disk pripojen a citelny.
Na ntb HP (i5-4300U) tento disk na tomto adapteru neni vubec detekovan biosem, ani se v OS na internim disku nepripoji.
Tak jsem koupil totez v novejsi verzi pro USB3 a zkusil HP - disk na prave strane ani v jednom portu usb neni detekovan, na leve strane  je detekovan v obou portech, ale boot opet konci vyse popsanym neznamym FS v konzoli grubu, pricemz ale interni OS disk pripoji v jakemkoliv portu usb a je citelny.
Prijde mi to jako tezke mysterium - ma to nejake vysvetleni? Vadny radic adapteru (kazdy jiny) by nevysvetloval oba adaptery - to by byla setsakra nepravdepodobna nahoda. Ma nekdo,nejakou teorii?
« Poslední změna: 17 Února 2020, 19:08:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2020, 20:33:39 »
Teoreticky se sestava adaptér + SATA disk neliší od externího USB disku vcelku (ten má v sobě taky USB adaptér a SATA disk). Jediný rozdíl může být v napájení - vždycky bych volil přídavný adaptér a nespoléhal na to, že USB to "utáhne" ze sebe.

Boot z USB2: může záviset na konkrétním modelu a tom, zda je či není vypnutý secure boot v UEFI (neboli aktivován legacy mód). Viz např. https://www.dell.com/community/Vostro/Is-it-possible-to-boot-from-USB-with-the-Secure-boot-enabled/td-p/6147642

Boot z USB3: několikrát jsem při brouzdání webem zaregistroval potíže s bootem z USB3 (občas někdo tvrdil, že to vůbec nejde). Třeba na https://forums.anandtech.com/threads/can-you-boot-from-usb-3-0.2228240/ zase říkají, že k tomu je potřeba UEFI (kterýžto bazmek má asi většina dnes provozovaných strojů).

Obecně: pokud je UEFI v secure boot módu, pak musí být disk vytvořen shodně.

Myslím, že na téma UEFI tu už bylo napsáno hodně, hledal bych i tam...
« Poslední změna: 07 Ledna 2020, 21:17:17 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #2 kdy: 07 Ledna 2020, 20:43:46 »
V pripade prvniho adapteru AiO nema EFI a oba notebooky maji vynazane secureboot klice, vypnut secureboot, Lenovo ntb prepnut do obojetneho modu EFI + CSM (jina volba tam neni) a HP ntb prepnut na pouze legacy. Ext. hdd na adapterech MBR.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #3 kdy: 07 Ledna 2020, 21:22:04 »
V pripade prvniho adapteru AiO nema EFI a oba notebooky maji vynazane secureboot klice, vypnut secureboot, Lenovo ntb prepnut do obojetneho modu EFI + CSM (jina volba tam neni) a HP ntb prepnut na pouze legacy. Ext. hdd na adapterech MBR.

No tak pak prostě může jít o nekompatibilitu USB adaptéru s USB řadičem, resp. USB hubem (přičemž je možné, že každá strana má svůj řadič či hub). Do toho ještě zpětná a dopředná kompatibilita USB2/USB3, různé BIOSy či UEFI a jejich nastavení a je vymalováno...

Vidím to jedině na pokusnou metodu. Naprosto stejný obraz bych vysmahnul na jiné USB medium a zkoušel...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #4 kdy: 08 Ledna 2020, 06:31:41 »
Flashky RI-Data obvykle nejsou shopny bootovat. Flashky A-Data jsou v pohodě. 

Taky bych zkusil jinou flašku.

Anebo, aby to bylo jasnější, je s podivem, že některé flašky se tváří jako zaveditelné. I s Kingstone flaškou jsem měl problémy. Skončila v odpadu.  A to by člověk řekl, že Kingstone je zárukou kvality.

Není.
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 06:39:53 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #5 kdy: 08 Ledna 2020, 21:22:11 »
Není to zase tak dávno, co při instalacích platilo pravidlo: Nedaří se instalace z flešky? Použij DVD v interní (sata) mechanice.
V 99% případů to pomohlo. Domnívám se, že to platí i dneska (DVD stojí 8 Kč).... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2020, 13:23:42 »
Me instalace z flashky funguje - jedna se o tu zahadu kolem tech usb prevodniku a jeste zahadnejsiho chovani Grub2, kde jiz nainstalovany hdd skonci hlaskou grubu, ze disk ma neznamy filesystem, kdyz na tom samem adapteru je v linuxu zcela citelny ext4 a vsechny data na nem. A na tom samem adapteru na jinem PC normalne grub zobrazi menu a nabootuje vse, co k bootovani na tom disku je.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #7 kdy: 09 Ledna 2020, 13:29:20 »
Me instalace z flashky funguje - jedna se o tu zahadu kolem tech usb prevodniku a jeste zahadnejsiho chovani Grub2, kde jiz nainstalovany hdd skonci hlaskou grubu, ze disk ma neznamy filesystem, kdyz na tom samem adapteru je v linuxu zcela citelny ext4 a vsechny data na nem. A na tom samem adapteru na jinem PC normalne grub zobrazi menu a nabootuje vse, co k bootovani na tom disku je.

Zkusím trochu spekulovat: podle mě podpora USB na nejnižší úrovni BIOSu/UEFI (a tedy i GRUBu) není totéž jako podpora na vyšší či nejvyšší úrovni, tedy OS. No a BIOS/UEFI se liší stroj od stroje a může se lišit dokonce i kus od kusu (pokud vezmu třeba původní vs. aktuální BIOS/UEFI).

Ale toto by musel potvrdit opravdu jen softwarově orientovaný člověk, co s těmito systémy skutečně pracuje...

Jo a taky bych si prostudoval témata na https://duckduckgo.com/?q=grub+unknown+filesystem&t=h_&ia=web případně https://duckduckgo.com/?q=external+hdd+grub+unknown+filesystem&t=h_&ia=web a zkusil některé zásahy či změny, zda by to nepomohlo...
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 13:43:37 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #8 kdy: 09 Ledna 2020, 17:41:50 »
Takze takto:
Pomocí příkazů
Kód: [Vybrat]
ls
ls (hd0)
ls (hd0,msdos3)
ls (hd0,msdos3)/
jsem zjistil jaký svazek grub přečte apod.
Citace
    ls - should return all known drives (hdX) and partitions (hdX,Y)
    ls (hdX,Y)/ - should show the contents of the root directory of the partition.
    If you get an "error: unknown filesystem" this is not your Ubuntu partition.
    If this is the Ubuntu partition, you will see the Ubuntu folders, including lost+found/, home/, boot/ and vmlinuz and initrd.img. Use this address as the first part of the next command.
    ls (hdX,Y)/boot/grub - should display several dozen *.mod files. This is the folder you are looking for.
    If you don't find the modules, try the alternate location: ls (hdX,Y)/usr/lib/grub/i386-pc
Kód: [Vybrat]
set root=(hd0,msdos3)
set prefix=(hd0,msdos3)/usr/lib/grub
insmod normal
normal
jsem se dostal z grub rescue do grub bash-like.
Zadna jina particie s linuxem nefungovala (vzdy neznamy filesystem) a na teto byl instalovan MX18.3

zkusil jsem pote
Kód: [Vybrat]
linux /boot/vmlinuz-xy-amd64
initrd /boot/initrd.img-xy-amd64
boot
a zacal boot. Ten vsak hlasil, jak nemuze nic nikam mountnout a sekl se u vypisu usb device.

Takze otazka - jak rucne donutit grub, aby nacetl menu (v /boot/grub/ soubor grub.cfg nevim proc neni - jestli nema jine umisteni?) a nebo co zadat aby normalne se nacetl aspon ten MX?
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 20:43:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #9 kdy: 09 Ledna 2020, 18:19:14 »
Možná by nebylo od věci sem dát screenshot, jak dotyčný disk vypadá v Gparted...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #10 kdy: 09 Ledna 2020, 18:59:02 »
Takže na svazku s MX (zde sdc3) žádný soubor grub.cfg není a tak jsem ho tam okopíroval ze svazku Xubu (zde sdc2, ale to nefunguje - grub si ho nevzal a opět bash.
Přidání parametru root=/dev/sda3 na konec řádku s linux /boot/vmlinuz nepomohl - konec v initramfs s hlášením, že umístění neexistuje.
Jak to aspoň napravit z běžícího systému - tam se ke všemu na disku dostanu.

Tak jsem udělal z terminálu interního OS v ntb
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install --boot-directory=/spravna/cesta /dev/sdc. Ten sice skončil chybou, že něco blocklist, ale vytvořily se v adr. boot na cílovém disku pomocné soubory grubu a modulů, tak jsem tam znovu nakopíroval grub.cfg z jiného svazku a po té opičárně v grub rescue naběhlo menu. Tam jsem zeditoval nabídku MX - smazal celou podmínku a upravil řádek na
Citace
linux /boot/vmlinuz~ root=/dev/sdc3
MX naběhl a teď píši z něho. Chci-li spustit z menu grubu Xubuntu tak klasický unknown filesystem a další chyby ohledně signatur čico ...
Jenže to Xubu je můj výchozí OS a chtěl bych se dostat do něj.
Zkusím teď udělat update-grub v tom MX a uvidíme, co to dá ...
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 20:50:23 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #11 kdy: 09 Ledna 2020, 21:44:02 »
Na Grub přece existuje i cosi jako nějaký univerzální grub (teď se mi nechce to hledat). No a ten by měl nějak jít nainstalovat pro všechny na disku existující systémy (najde si je)...

Edit: myslel jsem https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/ - ale nevím, zda ho lze instalovat. Edit2: no asi nějak jo: https://www.supergrubdisk.org/wizard-restore-grub-with-super-grub2-disk/

Tohle https://askubuntu.com/questions/714010/how-to-use-yumi-on-linux případně https://vedran-zulin.from.hr/en/it/linux/ubuntu/130-installing-multisystem-to-ubuntu-18-04-1-lts.html nebo https://linuxconfig.org/how-to-create-multiboot-usb-with-linux je taky zajímavé.

Jinak pozor na rozdíl mezi grub a grub2 (tuším bývalý super grub), i když dnes se snad využívá převážně grub2.
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 22:17:22 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2020, 10:57:14 »
Supergrub disk je normalni grub ci grub2 podle verze, kde je jen hodne voleb v menu - neni to nic jineho. Uz mnoho let je standart grub2, takze o tom je rec - grub puvodni se nepouziva.

Provedl jsem z MX update grubu a po restartu opet grub rescue. Znovu slozite do MX a rovnou install grub a pak update. Tentokrat uz normalne nabehl grub do menu a MX spustit lze normalne. Druha volba pro Xubuntu - muj hlavni system, kam se chci dostat, ten porad nenabehne - oddil ma i pro novy grub nerozpoznatelny filesystem, ktery je ovsem v MX normalne rozpoznatelny a citelny.
Videl bych to mozna na nejaky bug novejsich verzi grub2 ve spoluraci s radici usb - porad je zahada, ze byl-li stejny disk se stejnym adapterem pripojen k jinemym dvoum pc, tak normalne nabehl a vse bylo funkcni. Schvalne, jestli ted pujdou oba systemi nekde jinde.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #13 kdy: 10 Ledna 2020, 19:01:45 »
Tak jsem znovu zkusil ntb lenovo s novym adapterem i novym grubem na ext. hdd a normalne nabehlo i Xubu - stejne jako predtim se starym adapterem a pred opravou zavadece. Tak jsem ten novy adapter s novym grubem na disku jeste donesl na AiO lenovo a ten tam opet nesel. Je to mysterium jako vepr.
Nenapada me opravdu jine vysvetleni, ze je to nejaky bug grub2 - jde to nekde hlasit?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Adapter sata - usb problem.
« Odpověď #14 kdy: 11 Ledna 2020, 19:22:24 »
Není to zase tak dávno, co při instalacích platilo pravidlo: Nedaří se instalace z flešky? Použij DVD v interní (sata) mechanice.
V 99% případů to pomohlo. Domnívám se, že to platí i dneska (DVD stojí 8 Kč).... ;)

Kolik stojí mechanika a jak do case dát interní DVD když case nemá otvor pro DVD? A jak připojit interní mechaniku do notebooku, který DVD mechaniku nemá? Ostatně kdo dnes používá optická média? Já už více než 10 let (i když USB mechaniku tu stále mám a asi by měla být funkční), i v autě mám rádio s BT a pouštím si hudbu z telefonu, je to mnohem pohodlnější, to samé platí o jakékoliv práci s daty.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.