Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ctecka karet delock  (Přečteno 1983 krát)

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Ctecka karet delock
« kdy: 08 Ledna 2020, 17:16:34 »
Dobry den, pomohl by mi nekdo prosim s interni pcie cteckou sd karet delock :   https://www.delock.com/produkte/G_91743/merkmale.html .  Na ubuntu se s ni trapim uz 3 dny a za boha nemuzu rozchodit...   Podle toho co jsem vygooglil, nema linux ovladac....   A jedine co jsem nasel a mozna by pomohlo, je nejaky patch do kernelu...  Ale to je na mne slozita vec...  Budu vam vdecny za kazdy napad, odkaz nebo pomoc.....

Tady zasilam jeste vypis lspci:
Kód: [Vybrat]
hulik420@Linux:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev c4)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 7 (rev c4)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 8 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Z77 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Unassigned class [ff00]: Alcor Micro Device 6621
03:00.0 USB controller: Renesas Technology Corp. uPD720201 USB 3.0 Host Controller (rev 03)
04:00.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 41)
06:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet (rev 10)
07:00.0 USB controller: Etron Technology, Inc. EJ168 USB 3.0 Host Controller (rev 01)
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 17:18:30 od kodein »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #1 kdy: 08 Ledna 2020, 18:55:22 »
Použitý chipset je Alcor Micro AU6601 a ten patch jádra asi na https://patchwork.kernel.org/patch/10631983/

Což by (pokud se nepletu) znamenalo kompilovat si vlastní "opravené" jádro a to pak zamknout, aby se nikdy neaktualizovalo... Edit: tak ne kompilace, ale postup na https://www.kernel.org/doc/html/v4.10/process/applying-patches.html - což ale vyjde skoro nastejno a ten patch asi musí být oficiální...

Fakt bych tohle neřešil, ten krám vyhodil a prostě použil jinou čtečku, nejlépe na USB. Je jich moře, určitě se dá najít typ fungující v Linuxu a cena je "pár" korun. Vůbec to nestojí za nějaké trápení.

https://www.czc.cz/%C4%8Dte%C4%8Dka%20sd%20karet/ctecky-pametovych-karet/hledat => třeba https://www.czc.cz/axagon-externi-mini-ctecka-5-slot-all-in-one/109011/produkt (má Linux >= 2.4 přímo ve specifikaci)
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 18:57:52 od JirkaZ »

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #2 kdy: 08 Ledna 2020, 19:10:06 »
No prave ze to resim, klasickou interni ctecku mam, ale potrebuji ctecku, ktera je na ,, zakladni desce" (jako  u vetsiny notebooku) a jela na linuxu....   (nebudu vysvetlovat proc, ale proste to tak potrebuji)...  Kazdopadne diky za odpoved... Vyzkousim to jestli to budu umet podle toho odkzu udelat, v linuxu totiz nejsem moc zbehly....
Ps:  Nemam uz odkaz, ale nekde jsem nasel  balik au6601.deb, po instalaci mi to videlo sd kartu ve ctecce, ale sd karta nebyla pristupna a ,,neotevrela" se jako ,,disk..."
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 19:45:40 od kodein »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #3 kdy: 08 Ledna 2020, 20:00:49 »
https://ysegorov.github.io/2018/au6601-2/

https://launchpad.net/~iacobs/+archive/ubuntu/au6601 (ale není uvedena verze Ubuntu a ani jádra, leda že by to nebylo důležité).

no a nebo tedy

https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=5482.0


Nedokážu si ale představit, co by mě mohlo přinutit dělat v případě takhle jednoduchého a levného zařízení takové vylomeniny, jako upravovat jádro. Opět upozorňuju, že s každou aktualizací je ten patch nutné udělat znovu!

Viditelnost a přístupnost karty ve čtečce může souviset s právy (/etc/udev/rules.d/), způsobem připojení (/etc/fstab) apod. Nutno ověřit jako root - pokud bude fungovat, je to jasné.

Uvedené CZC čtečky nejsou interní, ale převážně externí (i když se z některých jistě interní dají udělat), nicméně hlavně fungují samy od sebe, zvlášť mají-li Linux v oficiální specifikaci.
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 21:04:38 od JirkaZ »

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #4 kdy: 08 Ledna 2020, 21:07:35 »
Uff, v prvni rade dekuji za ochotu a cas mi poradit..... ;)
Zkusim jednoduse popsat proc to potrebuji: Kazda sd karta ma svuj CID, potrebuji ten CID zmenit, buhuzel je jen par moznosti a  jednim z nich je linux + ctecka pam. karet primo na zakladni desce....   Proto to jde na notebookech (ale ne na vsech!!) a taky ne na vsech sd kartach.... Jo a notebook nevlastnim...

Ps:Priklad: Zkus pripojit sd kartu do jakekoliv ctecky a  v linuxu udelat vypis df: zobrazi se ti pam. karta treba jako /sd**
kdyz to bude s ctec. na ZK tak se ti ve vypisu zobrazi  mmcblk***

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #5 kdy: 08 Ledna 2020, 23:30:41 »
Jeste mne napadlo, jestli bz y tohoto:  https://patchwork.kernel.org/project/linux-mmc/list/?submitter=65411     nesel udelet balik.deb...  Vlastne ani nevim jestli to jde... 
Ponevadz uprava kernelu je pro mne ,,vysoka skola..."
« Poslední změna: 08 Ledna 2020, 23:32:16 od kodein »

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2020, 22:22:09 »
Dobry den, byl by prosim nekdo schopny a ochotny mi vytvorit balik.deb podle tohoto navodu?    https://ysegorov.github.io/2018/au6601-2/
Pokousel jsem se o to, ale v terminalu mi vdy vyskoci chyba:  makepkg: příkaz nebyl nalezen.....
Popripade dekuji aspon za radu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #7 kdy: 09 Ledna 2020, 23:19:12 »
Ten návod 1) není pro výrobu *.deb balíku a 2) je pro ArchLinux, nikoliv pro Ubuntu.

Odkaz byl míněn pouze jako inspirace.

*.deb balíčky pro Ubuntu (ale nejvýsše pro 16.04, takže na novějších verzích nemusejí fungovat) jsou na https://launchpad.net/~iacobs/+archive/ubuntu/au6601/+packages , už jsem to uváděl výše, stačí pořádně číst ten návod.

Jo a doufám, že ta změna CID není pro nějakou levárnu (pirátské kopie navigačního sw apod.).

Update: v Kubuntu 18.04 LTS 64bit mi Qapt pro balíček au6601-dkms_0.3-0~ppa7_amd64.deb (určený pro 16.04) ukazuje všechny závislosti splněné, takže by to fungovat mohlo.
« Poslední změna: 09 Ledna 2020, 23:33:44 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #8 kdy: 10 Ledna 2020, 11:08:51 »
Jestli to chapu dobre, tak zasah do CID je cesta jak treba zabranit zapisu na kartu? Jinak jsem takhle zbezne nikde nenasel k cemu vsemu se to da vyuzit a na co. To by me ciste akademicky zajimalo.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #9 kdy: 10 Ledna 2020, 12:03:45 »
Jestli to chapu dobre, tak zasah do CID je cesta jak treba zabranit zapisu na kartu? Jinak jsem takhle zbezne nikde nenasel k cemu vsemu se to da vyuzit a na co. To by me ciste akademicky zajimalo.

CID je prostě unikátní identifikační číslo konkrétní karty. No a pokud jsou třeba software či data na ní přítomné interně vázané na CID, pak jediným způsobem, jak je funkční zkopírovat na jinou kartu, je klonování CID té původní...

Abych ještě upřesnil svoje stanovisko: pokud to tazatel má pro vlastní potřebu a např. řeší, že mu dodavatel nějak hází klacky pod nohy, pak OK. Pokud s tím chce dělat a dál šířit pirátské kopie nějakého sw či dat, pak lituju, že jsem mu radil.

A není to vůbec kvůli tzv. zákonům apod., prostě jsem nějak vychovaný a mám nějaké životní postoje. Normální je nekrást.
« Poslední změna: 10 Ledna 2020, 12:20:22 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #10 kdy: 10 Ledna 2020, 13:14:44 »
Jo - beres to rozume - nekdy je to boj moci jinde pouzivat licenci, kterou si clovek zaplatil ...

K tomu stanovisku, s kterym jiste souhlasim, jeste doplnim, ze stejne normalni by melo byt nenechat se okradat a tak je v tomto systemu zalozenem na okradani to treba obcas vyvazit protiakci podobneho charakteru. Jinak ve spravne nastavenem zrizeni by byla kradez jako takova minimalizovana a omezena na vylozene nemocne lidi, nebot by byla nadbytecna a nepotrebna. Ale bohuzel je nemocna spolecnost a tak kradeni je jistym standartem a tedy bohuzel i "normalni", coz na ciste ideologicke urovni neni resitelne ... :)
« Poslední změna: 10 Ledna 2020, 13:17:54 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #11 kdy: 10 Ledna 2020, 19:19:43 »
Nevidim duvod proc bych mel lhat...   Ano, zmena cid je  z duvodu upravy automobilove navigace...  Nicmene nijak se tim neobohacuji, jen za mnou prisel kamarad, pro ktereho je konicek predelavat navigace (treba jako pro mne rootovat, prehravat rom, nebo jinak upravovat android telefony), a proste byla to pro mne vyzva zkusit ze to jde....   Nic vic nic min....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ctecka karet delock
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2020, 23:45:11 »
Jo - beres to rozume - nekdy je to boj moci jinde pouzivat licenci, kterou si clovek zaplatil ...

K tomu stanovisku, s kterym jiste souhlasim, jeste doplnim, ze stejne normalni by melo byt nenechat se okradat a tak je v tomto systemu zalozenem na okradani to treba obcas vyvazit protiakci podobneho charakteru. Jinak ve spravne nastavenem zrizeni by byla kradez jako takova minimalizovana a omezena na vylozene nemocne lidi, nebot by byla nadbytecna a nepotrebna. Ale bohuzel je nemocna spolecnost a tak kradeni je jistym standartem a tedy bohuzel i "normalni", coz na ciste ideologicke urovni neni resitelne ... :)

Když chci něco změnit, tak toho nedosáhnu tím, že budu stejnej šmejd jako "všichni" (třeba zloděj). Musím být lepší a ve stejném smyslu působit na okolí - a to i za tu cenu, že se během mého života nic viditelně nezmění (nebo se to dokonce zhorší). Alespoň se ze sebe při pohledu do zrcadla nepobliju (+ další důvody a okolnosti, co tu nebudu citovat).

A nakonec: tento systém (míněn trh) není založen na okrádání, ale na svobodě a vzájemné výhodnosti, přičemž jsou už dávno dána základní pravidla. Jsou nakonec obsažena třeba v Desateru. Zku..ili ho "lidi" sami, lépe řečeno předchozí diktatury (hnědá a zejména pak rudá) v kombinaci s bezbřehým ateismem, prospěchářstvím, hrabivostí, na druhé straně závistí, rovnostářstvím, leností, hloupostí, neochotou, neschopností stát na vlastních nohou atd.

Co pak čekat poté, co se skokem "uvolnily okovy"? Pro porovnání se stačí podívat do zemí, které zažily nepřetržitou kontinuitu a jsou historicky kultivované (za všechny třeba Švýcarsko). I když bohužel i tam už postupně proniká humus vzniklý zde a v podobných zemích...

Stop na toto téma, nepatří to sem. Ale v souvislosti s tím, o co tu jde, mi to prostě nedalo.

Pokud admin bude cítit nutnost to smazat, pak prosím spíš o přesunutí do "Otevřené diskuse" apod.
« Poslední změna: 13 Ledna 2020, 10:42:14 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.