Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.  (Přečteno 2430 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« kdy: 13 Ledna 2020, 19:58:11 »
Někdo tady kdysi vypisoval příkaz dd s parametrem a příklad syntaxe, který do výsledného souboru nezahrnul volné místo - tedy jen čistou velikost dat z oddílu. Tedy šel použít na přenos většího oddílu na menší, pokud velikost dat byla menší než cílový oddíl. Už to hodinu hledám a nic - nevzpomene si někdo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2020, 09:19:21 »
To neni ono - vlakno, ktere hledam nebude starsi nez 2015 a max 2019 - spis 2018. Nejsem si jist, jestli to tam nevypsal Juwa. Proste tam byl nejaky parametr, ktery preskakoval volne sektory nebotakneco.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2020, 10:33:48 »
To neni ono - vlakno, ktere hledam nebude starsi nez 2015 a max 2019 - spis 2018. Nejsem si jist, jestli to tam nevypsal Juwa. Proste tam byl nejaky parametr, ktery preskakoval volne sektory nebotakneco.

No tak pak https://www.google.cz/search?q=dd+site%3A.forum.ubuntu.cz&tbs=cdr%3A1%2Ccd_min%3A1%2F1%2F2015%2Ccd_max%3A12%2F31%2F2019&tbm=

Relevantních odkazů je docela málo.
« Poslední změna: 14 Ledna 2020, 10:35:38 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2020, 11:33:13 »
Ano - presne takto jsem to vcera hledal pres hodinu a narazil jsem pouze na vlakno, kde jsem zminoval, ze uz to tu na foru nekdo nedavno psal  :(
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2020, 11:56:50 »
Ano - presne takto jsem to vcera hledal pres hodinu a narazil jsem pouze na vlakno, kde jsem zminoval, ze uz to tu na foru nekdo nedavno psal  :(

Takže bych viděl cca tři verze:

a) z fóra to zmizelo (asi málo pravděpodobné)

b) bylo to někdy dřív (stačí upravit parametry hledání)

c) bylo to někde úplně jinde a mozek si časem vytvořil falešnou asociaci, stává se to poměrně běžně

Nicméně věc nějak řeší i ty jiné odkazy, jak píšu výše. V kostce jde o to, že někdo tvrdí, že to pomocí dd nejde, jiní říkají, že částečně ano (a popisují doplnění parametrů či dalších/jiných programů), zbytek doporučuje jiná řešení (rsync apod.).

Jo, taky někdy (často ;-) ) umanutě hledám něco, co mám "zaseknuté" v paměti, ale pokud je to dlouze neúspěšné, pak se orientuju na body a) až c).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2020, 12:08:23 »
Kdyz si autor nevzpomene a nenapise to znovu, tak mi nic jineho nezbyde  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2020, 12:14:59 »
Kdyz si autor nevzpomene a nenapise to znovu, tak mi nic jineho nezbyde  :)

Třeba nemůže, pokud platí bod c) ;-)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #8 kdy: 14 Ledna 2020, 13:16:36 »
Kdyby platil bod c), tak by se nenasla ta zminka o tom vlaknu v jinem vlaknu - ta byla tenkrat celkem cerstva. Kdyby tady byl funkcni vyhledavac, tak to najdu - zuzil bych to. Jenze to neni - je skoro k nicemu. A pres site v google nemuzu dat casove parametry a dle autora ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #9 kdy: 14 Ledna 2020, 13:55:28 »
1. Umí to Clonezilla s přísl. parametrem.
2. Umí to Acronis nebo Aomei (oba z boot media, pouze ext2,3,4).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #10 kdy: 14 Ledna 2020, 13:56:46 »
Kdyby platil bod c), tak by se nenasla ta zminka o tom vlaknu v jinem vlaknu - ta byla tenkrat celkem cerstva. Kdyby tady byl funkcni vyhledavac, tak to najdu - zuzil bych to. Jenze to neni - je skoro k nicemu. A pres site v google nemuzu dat casove parametry a dle autora ...

Proč podle autora - vždyť to nemusel napsat on a navíc i bez této podmínky je výsledků vyhledání (2015 - 2019) závratných 17.

Sedmnáct! V čem je problém?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #11 kdy: 14 Ledna 2020, 18:35:56 »
No ze jsem to nenasel ani v jednom - ale to je tercialni problem - sekundarni je ten, ze manualove stranky linuxovych prikazu jsou skoro naprd - chybi tam vzdy omacka: vyklad a priklady. A primarni problem je moje pamet. Jednak si nedokazu vzpomenout u ceho se to resilo presneji a druhak si nedokazi vzpomenout, co mi nekdo radil (taky tady na foru), ze se relevantni a uplne informace o prikazech nehledaji v man, ale ... a to uz nevim kde ...
Zitra budu pokracovat v hledani ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #12 kdy: 14 Ledna 2020, 19:34:54 »
No ze jsem to nenasel ani v jednom - ale to je tercialni problem - sekundarni je ten, ze manualove stranky linuxovych prikazu jsou skoro naprd - chybi tam vzdy omacka: vyklad a priklady.

No tak to je snad normální... Není to učebnice, ani základní kurs, ale rychlé připomenutí vlastností. Od toho jsou prostě jiné prameny (včetně knih) no a dnes už pár desítek let tak nějak ty internety... Stačí pochopit princip (klíčová slova v textu a v adrese, operátory vyhledavačů atd.) a hlavně se do vyhledavače nepřihlašovat (jsem přesvědčen, že to dělá většina BFU). Naopak mít v prohlížeči vhodné doplňky proti šmírování.

Proč ne? Protože Velký Bratr pak výsledky vyhledávání "inteligentně" filtruje dle úchylky znějící "my víme, co je pro vás nejlepší"....

A primarni problem je moje pamet. Jednak si nedokazu vzpomenout u ceho se to resilo presneji

"Problémy" s pamětí má asi kdekdo. Kromě objektivních problémů (snad menšina?) jde o přehlcení informacemi (bez ohledu na jejich skutečnou kvalitu a potřebnost) a v naprosté většině případů nesmyslnou rychlost všeho možného. Od toho ale jaksi máme poznámky (už Sumerové na hliněné desky...), případně dnes nejrůznější pomůcky typu záložek v prohlížeči. Ano, chce to mít nějaký systém.

Jo a jestliže to ve fóru nenašel ani Velký Bratr a ani před tím rokem 2015 (přestože má fórum indexované), tak to zřejmě opravdu bylo jinde.

druhak si nedokazi vzpomenout, co mi nekdo radil (taky tady na foru), ze se relevantni a uplne informace o prikazech nehledaji v man, ale ... a to uz nevim kde ...

Kromě man je ještě info, nebo help (vždy kombinováno s názvem aplikace).  No a nebo pak na těch internetech, jak píšu výše.

https://duckduckgo.com/?q=linux+complete+command+reference&t=h_&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=linux+complete+command+reference+with+examples&t=h_&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=dd+complete+command+reference+with+examples&t=h_&ia=web

atd.

Prostě jako obvykle to chce samostatnost a nespoléhat se na to, že si matně (možná špatně) vzpomínám, že někde někdo určitý něco konkrétního napsal. No a jelikož Linux je naštěstí decentralizovaný (autoři jsou po celém světě), tak i informace k jeho aplikacím nejsou vždy stejně relevantní a rozhodně nejsou na jednom místě.

Informací obecně jsou megatuny z všech možných zdrojů a neustále přibývají.
« Poslední změna: 14 Ledna 2020, 20:01:34 od JirkaZ »

jmp

  • Host
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #13 kdy: 23 Ledna 2020, 14:11:12 »
imho to nemohl být dd - ten se o obsah tak nějak nestará, ale mohl to být ddrescue -S (nebo --sparse)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #14 kdy: 23 Ledna 2020, 14:17:48 »
No - tomu rikam stopa - to jsem si klidne za horsi pametove konstelace zamenit mohl ...
Zkusim pohledat ddrescue sparse.

U toho dd jsem hodne hledal a opravdu jsem nic takoveho nenasel - lze to pry, ale jen s nejakymi obezlickami, jako ze zbytek mista vyplnis nulami a ty pak nejak vyjmes nebo transferem pres gzip. A to uz fakt cas nesetri ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #15 kdy: 23 Ledna 2020, 19:48:31 »
Ddrescue umí přeskakovat nečitelné sektory. Dokonce k němu existuje GUI  https://launchpad.net/~hamishmb/+archive/ubuntu/myppa/+packages

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #16 kdy: 23 Ledna 2020, 20:45:00 »
To se taky hodi - ale hlavni je, aby preskakoval sektory oznacene pro prepis - tedy jako prazdne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #17 kdy: 23 Ledna 2020, 21:53:45 »
To se taky hodi - ale hlavni je, aby preskakoval sektory oznacene pro prepis - tedy jako prazdne ...

Co furt řešíš ;D  - to umí i obyčejná Clonezilla - dokonce i to přeskakování nečitelných sektorů (s přísl. parametrem) umí.
A ddrescue je umí dokonce načítat (pokoušet se) i opakovaně atd...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak velice doporučuji aplikaci HDDRegenerator (win).   Fyzicky špatný HDD (vadné sektory) sice natrvalo samozř. opravit nedokáže, ale umí "zařídit", aby je Clonezilla (i bez parametru) alespoň jednou bezchybně přečetla.  Vadný disk se tak dá v pohodě naklonovat na disk nový...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Další výhodou je, že Clonezilla zachovává (na rozdíl od ostatního klonovacího SW) uuid diskových oddílů.
Naklonovaný disk proto bez potíží nabootuje.

V opačném případě je třeba dát do souladu obsah souboru /etc/fstab s uuid(y) přísl. oddílů. Není to sice nic světoborného, ale nezkušené uživatele to může převapit (pokud jim systém z naklonovaného disku nenaběhne).
« Poslední změna: 23 Ledna 2020, 22:52:05 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #18 kdy: 23 Ledna 2020, 22:47:21 »
Ja uz to neresil - pocitam uz s tim, ze se poradne naucim s Clonezillou. Akorat jsem si rikal, ze dd by bylo lepsi, nebot ho defaualtne obsahuje kazdy distro - neni pak clovek vazan. Zjistim, jestli ddrescue je nebo neni soucasti vetsiny beznych dister.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #19 kdy: 23 Ledna 2020, 22:54:23 »
Ja uz to neresil - pocitam uz s tim, ze se poradne naucim s Clonezillou. Akorat jsem si rikal, ze dd by bylo lepsi, nebot ho defaualtne obsahuje kazdy distro - neni pak clovek vazan. Zjistim, jestli ddrescue je nebo neni soucasti vetsiny beznych dister.

Není. Ale Clonezillu můžeš doinstalovat běžně - je součástí ofiko repo.. :)
Samozřejmě běží v Terminálu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #20 kdy: 23 Ledna 2020, 22:57:14 »
No takhle aano jednoduse, ale nebudu-li online? Jde ale spis o tu variabilitu, abych mohl udelat zalohu a obnovit z cehokoliv v defaultu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #21 kdy: 23 Ledna 2020, 23:24:33 »
No takhle aano jednoduse, ale nebudu-li online? Jde ale spis o tu variabilitu, abych mohl udelat zalohu a obnovit z cehokoliv v defaultu.

Fleška > dát tam live + persistence + doinstalovat cokoli (Clonezilla, Ddrescue).
Pak, vše kdykoli k dispozici samozřejmě i offline.  ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #22 kdy: 11 Února 2020, 17:44:53 »
Tak jsem našel k dd parametr conv=sparse a k mému velkému údivu proběhla záloha do souboru s tím, NE že se vynechalo volné místo, ale že se zálohovalo pouze nevyužité místo.
Může mi prosím někdo osvětlit komu, k čemu a na co je dobrá záloha nebo kopírování prázdného místa ? ! ? - to mi fakt hlava nebere.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #23 kdy: 11 Února 2020, 20:40:10 »
=> k čemu a na co je dobrá záloha nebo kopírování prázdného místa?
Analýza médíí u osôb obvinených z trestnej činnosti?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Parametr DD jen pro čistá data, ne volné místo.
« Odpověď #24 kdy: 11 Února 2020, 21:19:14 »
Tak jsem našel k dd parametr conv=sparse a k mému velkému údivu proběhla záloha do souboru s tím, NE že se vynechalo volné místo, ale že se zálohovalo pouze nevyužité místo.
Může mi prosím někdo osvětlit komu, k čemu a na co je dobrá záloha nebo kopírování prázdného místa ? ! ? - to mi fakt hlava nebere.
Nebude to mat nieco spolocne s tymto?
https://wiki.archlinux.org/index.php/Sparse_file
Ak mam povedat pravdu dal som to do translatora a absolutne som nepochopil o co tam ide, ale pise sa tam ze to nepodporuje FAT. Cize ak si to robil na flash s FAT nemohla vzniknut chyba s tym vysledkom co si dostal?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.