Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční vypínání Bionic Beaver  (Přečteno 2851 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« kdy: 24 Ledna 2020, 12:50:27 »
Dobrý den. Při vypnutí pc se zasekne na obrazovce s loud. proužkem a nápisem ubuntu. Prosím pomozte mi s vyřešením problému, musím vypínat jen přes Windows na druhém disku - dualboot. Jinak vše ok.
Posílám foto obrazovek.

« Poslední změna: 24 Ledna 2020, 15:40:34 od pavelkys »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2020, 13:12:27 »
Vždyť se přece dají fotky zmenšit.... Stačí použít vhodnou aplikaci.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2020, 14:40:27 »
Pri vypinani stlac ESC, zobrazi sa ti textovy vypis vypinania. Tam pozri na com to ostane stat, pripadne to sem posli.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2020, 15:08:14 »
Tak se mi to snad podařilo zdárně zmenšit, bude - li to k přečtení.....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2020, 16:05:18 »
Zkusil bych jiný kernel (novější). Jak na to tady bylo popsáno víckrát. Je to asi nejjednodušší možnost testu. Jinak lze zkoušet i různá noapic nolapic apod. jako bootovací parametr atd.

Další vodítka:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/systemd/+bug/1464917

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1776616

https://superuser.com/questions/1380181/timed-out-starting-power-off-30-minutes-after-reached-target-shutdown-compu

atd.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #5 kdy: 24 Ledna 2020, 23:22:36 »
Me to ted obcas dela ntb Lehovno, ze se toci krouzek nad logem Xubuntu (18.04) a nevypne se - naposledy pomohlo ctrl+alt+F1, bliknul se do konzole a vypnul se hnedle ...
Pak mrknu, co tam jede za jadro ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #6 kdy: 25 Ledna 2020, 13:51:12 »
Me to ted obcas dela ntb Lehovno, ze se toci krouzek nad logem Xubuntu (18.04) a nevypne se - naposledy pomohlo ctrl+alt+F1, bliknul se do konzole a vypnul se hnedle ...
Pak mrknu, co tam jede za jadro ..
Ked vypnes graficke vypinanie (ESC pri vypinani) tak sa ti tam neodpocitava 90s?
https://unix.stackexchange.com/questions/310146/how-do-i-skip-the-90s-timeout-in-systemd
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #7 kdy: 25 Ledna 2020, 16:13:22 »
To nevím - nechal jsem ho ale točit kolečkem asi 5 minut a pak mě napadlo podívat se do konzole - jak jsem se tam přepl naskočil příkaz poweroff a vypnul se. Příště zkusím ten escape, až se to stane. Musím to nějak vychytat, když ne fixnout - ntb je pro neorientujícího se v IT seniora, tak ho nemůžu moc mořit obezličkama, aby nehudral, že chce "normální" notebook ...
Jádro 4.15.0-72.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2020, 00:10:56 »
Nainstaloval jsem novější jádro, stará odstranil a je to stále to samé....

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2020, 00:33:44 »
Nainstaloval jsem novější jádro, stará odstranil a je to stále to samé....

1. Na jakém jedeš teď?
2. Jaké jsi odstranil? (odstraňovat nic nemusíš, pokud do něj nemáš nabootováno = jako by tam nebylo). Jader můžeš mít nainstalovaných kolik chceš současně a přepínat mezi nimi při restartu.
3. Vyzkoušej i jiná jádra (starší/novější) i z mainline
(nejsnadněji pomocí utility ukuu) https://github.com/teejee2008/ukuu/releases/download/v18.5.1/ukuu-v18.5.1-amd64.deb

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2020, 12:58:20 »
Asi se ta reinstalace nepovedla, teď mám 5.3.0.26, myslím to samě, jako před tím.....

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2020, 13:13:32 »
Asi se ta reinstalace nepovedla, teď mám 5.3.0.26, myslím to samě, jako před tím.....

Doinstaluj si to ukuu, a nainstaluj jiné jádro - můžeš i více.
Pak do něj přepni a uvidíš...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2020, 20:44:30 »
Není na to ukuu repozitář?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #13 kdy: 26 Ledna 2020, 21:21:09 »
Není na to ukuu repozitář?

Je, ale od v.19 je to placená aplikace. Starší verze nicméně fungují stále a jsou zdama...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #14 kdy: 26 Ledna 2020, 21:22:56 »
Placená aplikace na instalaci různých verzí jader, to je vtip? V jiných distrech jsou možnosti instalace jader zdarma. Každopádně díky za odkaz, asi se to někdy bude hodit :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #15 kdy: 26 Ledna 2020, 21:52:38 »
Samozřejmě nikomu nic nebrání si příslušné .deb balíky kernelů stáhnout a nainstalovat ručně.
Nicméně pomocí té utilitky je to přece jenom rychlejší/pohodlnější...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #16 kdy: 26 Ledna 2020, 21:54:15 »
Jasně, ale už jsem se setkala v jiných distribucích s klikátkem na instalaci jader, je to součástí a zadarmo, proto mě překvapuje, že tohle je placené.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #17 kdy: 26 Ledna 2020, 22:15:57 »
Takze dneska uz se kolecko zase tocilo trochu dele, tak jsem zamcknul ESC a na konci sloupce vsech [OK] vypisu bylo Starting Power-off a pak uz to bylo sekle uplne - vynucene delsi zmacknuti HW tlacitka a vypnuti na hulvata.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #18 kdy: 26 Ledna 2020, 23:30:22 »
Takze dneska uz se kolecko zase tocilo trochu dele, tak jsem zamcknul ESC a na konci sloupce vsech [OK] vypisu bylo Starting Power-off a pak uz to bylo sekle uplne - vynucene delsi zmacknuti HW tlacitka a vypnuti na hulvata.

Na hulváta nic nevypínej, ničíš disk/filesystém. :-\    Použij Alt+SysRq + REISUB   Pak se OS ukončí korektně.
« Poslední změna: 27 Ledna 2020, 16:31:27 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #19 kdy: 27 Ledna 2020, 09:19:25 »
Aha - to ale netusim o co jde. SysRq je asi klavesa, ale to druhy nechapu vubec. Jinak disk byl uplne zticha - logout vypisy vsechny OK, takze nejspis korektne cely odpojen. Tak ono se neni cemu divit - jednak uz to, ze to je Lenovo samo o sobe staci a jeste je to takovej ten nejvetsi smejd s celerem, jak to prodavaj za 8000,- spolu s mysi, taskou a nejlevnejsi tiskarnou v sade, aby se toho zbavili jinak by to nikdo kdo na troche fistrona nikda nekopil ... No a ten touchpad, to je opravdu zkouska nervu, kdyz tam chce clovek udelat nejakou zakladni upravu grafiky nebo nedej boze vytvorit prezentaci!

Jako, ze mam stisknout nebo drzet klavesu sysrq a k tomu naklepat znakovou sekvenci? Se shiftem - jako ze nutne velke znaky?
« Poslední změna: 27 Ledna 2020, 12:22:34 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #20 kdy: 27 Ledna 2020, 12:31:35 »
Tieto stranky maju wiki. :D
https://wiki.ubuntu.cz/sysrq
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #21 kdy: 27 Ledna 2020, 12:35:55 »
Omlouvam se - spatne jsem hledal a tak jsem se prokousaval jen angl. strankami a nejsem v AJ tak zdatny. Pak jsem to zadal jinak a uz jsem to nasel treba na Root.cz - zpusob uziti uz tedy znam - dekuji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #22 kdy: 27 Ledna 2020, 13:11:48 »
A podělíš se s ostatními? :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #23 kdy: 27 Ledna 2020, 13:44:46 »
Aha - to ale netusim o co jde. SysRq je asi klavesa, ale to druhy nechapu vubec. Jinak disk byl uplne zticha - logout vypisy vsechny OK, takze nejspis korektne cely odpojen. Tak ono se neni cemu divit - jednak uz to, ze to je Lenovo samo o sobe staci a jeste je to takovej ten nejvetsi smejd s celerem, jak to prodavaj za 8000,- spolu s mysi, taskou a nejlevnejsi tiskarnou v sade, aby se toho zbavili jinak by to nikdo kdo na troche fistrona nikda nekopil ... No a ten touchpad, to je opravdu zkouska nervu, kdyz tam chce clovek udelat nejakou zakladni upravu grafiky nebo nedej boze vytvorit prezentaci!

Jako, ze mam stisknout nebo drzet klavesu sysrq a k tomu naklepat znakovou sekvenci? Se shiftem - jako ze nutne velke znaky?

Ano, držet a postupně (pomalu!) zadat ty písmena, stačí malá...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční vypínání Bionic Beaver
« Odpověď #24 kdy: 27 Ledna 2020, 14:32:00 »
Omlouvam se - spatne jsem hledal a tak jsem se prokousaval jen angl. strankami a nejsem v AJ tak zdatny. Pak jsem to zadal jinak a uz jsem to nasel treba na Root.cz - zpusob uziti uz tedy znam - dekuji.
V pohode nemusis sa ospravedlnovat, to bola len taka moja odpoved na tvoju otazku s upozornenim na vyuzivanie wiki.(aj pre ostatnych) Nebolo to myslene zle. :D
Len pre istotu. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.