Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Acer extensa 5220  (Přečteno 1380 krát)

Werta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Acer extensa 5220
« kdy: 24 Ledna 2020, 20:34:02 »
Dobrý podvečer,
Mám hned několik dotazů k ntb Acer extensa 5220.
Už dříve jsem ho trochu vylepšil.
 - Procesor: Intel Celeron 2 Duo T7700  2,4GHz  - Ram 2x 1GB  - Disk bohužel originál 80GB
 - víte někdo jestli je možné vyměnit disk za SSD SataIII. ? ( jen okrajem )
Chtěl bych poradit jestli by mi na tomto stoji běhalo Ubuntu 18.04, ale nevím jestli 64-bit, nebo 32-bit. Aktuálně tam jsou XP.
Nebo jiný tip Ubuntu který by mi na tomto pěkně chodil? je tu už je na internet, fotky, dokumenty. Žádná extra zátěž, ale XP už kolabují.
Děkuji za rady.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2020, 21:03:35 »
Měl bys tam mít nejspíš Celeron M540, je to tak? Ten je 64 bitový

Půjde tam SSD SATA3, akorát samozřejmě pojede pomaleji, ale i tak mnohonásobně rychleji než původní HDD. Doporučuji i RAM rozšířit na 4 GB, ten notebook to umí (2x2 GB SO-DIMM DDR2 667 MHz ale není důvod aby neběžely i 800 MHz, jen poběží pomaleji)

S 4 GB RAM a SSD tam Ubuntu 18.04 poběží v pohodě, určitě 64 bit. Lubuntu nebo Xubuntu ale budou méně náročné a poběží lépe.

Werta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2020, 22:02:31 »
Abby,
asi tam původně byl Celeron M540, ale už před nějakým rokem jsem ho vyměnil. Co jsem tenkrát hledal měl by tento být ton nejlepší s kterým to dobře funguje. Co se týká ramek, našel jsem spoustu názoru (i tady ve starších příspěvcích), třeba že 2GB je strop, jinde že jde max kombinace 1x1GB + 1x2GB. nechce se mi shánět 2x2GB a pak je vyhodit :-).
S tím diskem jsi mě ale mile potěšila, myslím že to je aktuálně největší slabina. Po grafické kartě, ale ta je integrovaná, to mám smůlu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2020, 22:10:17 »
Abby,
asi tam původně byl Celeron M540, ale už před nějakým rokem jsem ho vyměnil. Co jsem tenkrát hledal měl by tento být ton nejlepší s kterým to dobře funguje. Co se týká ramek, našel jsem spoustu názoru (i tady ve starších příspěvcích), třeba že 2GB je strop, jinde že jde max kombinace 1x1GB + 1x2GB. nechce se mi shánět 2x2GB a pak je vyhodit :-).
S tím diskem jsi mě ale mile potěšila, myslím že to je aktuálně největší slabina. Po grafické kartě, ale ta je integrovaná, to mám smůlu.

2GB ramky ti dá dneska leckdo i zadarmo, teď jsem 6 modulů sám rozdal, stejně se válely v šuplíku bez užitku. A pokud bych je nerozdal, válely by se tam dalších 10 let a pak bych je stejnak vyhodil...
« Poslední změna: 24 Ledna 2020, 22:13:34 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2020, 22:57:47 »
Abby,
asi tam původně byl Celeron M540, ale už před nějakým rokem jsem ho vyměnil. Co jsem tenkrát hledal měl by tento být ton nejlepší s kterým to dobře funguje. Co se týká ramek, našel jsem spoustu názoru (i tady ve starších příspěvcích), třeba že 2GB je strop, jinde že jde max kombinace 1x1GB + 1x2GB. nechce se mi shánět 2x2GB a pak je vyhodit :-).
S tím diskem jsi mě ale mile potěšila, myslím že to je aktuálně největší slabina. Po grafické kartě, ale ta je integrovaná, to mám smůlu.

Takže tam je Core2Duo, ju? Každopádně ramky ti fakt dá spousta lidí zadarmo případně to stojí pár korun, rozhodně bych to být tebou vyzkoušela, budeš mile překvapený :)
SSD ti samozřejmě nepojede plnou rychlostí, nedohledala jsem jestli tam máš SATA1 nebo 2, ale i kdyby jen 1 tak ti to pojede 150 MB/s (tak dva až třikrát rychleji při sekvenčním čtení) a náhodný přístup bude násobně rychlejší. Nemusíš řešit nějaký drahý disk, stačí ti ten nejlevnější v kapacitě kterou chceš (osobně bych brala minimálně 240 GB, aby se tam i něco vešlo).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #5 kdy: 24 Ledna 2020, 23:33:37 »
Kdyz tam dostanes aspon 4GB RAM, tak tam v pohode muzes provozovat 64bit Ubu.
Procesor neni takovy propadak, ale ani zadna slava - osobne bych volil Ubuntu Mate popr. Xubuntu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Werta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Acer extensa 5220
« Odpověď #6 kdy: 04 Února 2020, 18:16:24 »
Děkuji za rady,
o víkendu snad seženu nějaké díly. Až se podaří úpravy a přeinstalace, pochlubím se s výsledkem. Díky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.