Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nefunkční boot vyřešeno.  (Přečteno 3381 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
nefunkční boot vyřešeno.
« kdy: 26 Ledna 2020, 11:39:16 »
Dobrý den. Mám problém s bootováním linuxu z cd, nenačte se. Píše hlášku rescue grub. CD s win funguje normálně.
« Poslední změna: 28 Ledna 2020, 22:43:30 od pavelkys »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:nefunkční boot
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2020, 11:54:51 »
DVD jsem dle instrukcí z wiki zkontroloval, je ok. Jedná se o Lubuntu 18.4 64 bit.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2020, 11:57:50 »
Vadne medium, vadna vypalovacka, vadny iso soubor - nejpravdepodobnejsi varianty.
Kontrola media probehla? Zkusit znova stahnout iso a udelat flashku?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2020, 12:03:44 »
Uz mam temer jiste podezreni, ze s grub2 je uz od verze 2 nejaky zasadni problem. U verze 1.9x jsem nikdy nezaznamenal problem s nabehnutim i kdyz byl vadny disk, cd cokoliv - to se pak projevilo jinde. Posledni dobou kazdou chvili grub rescue a neznamy filesystem, ktery je ovsem v poradku a jinde citelny.
Tady jeste otazka cim a jak bylo vypalovano medium. Osobne vsechny bootflashky delam ve Win, protoz v Lin byly s tim vzdy potize a nefungovaly korektne.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:nefunkční boot
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2020, 12:08:19 »
Vypaloval jsem ve win přes nero, na nejnižší rychlost.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nefunkční boot
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2020, 13:16:43 »
Vypaloval jsem ve win přes nero, na nejnižší rychlost.

Kontrola po vypálení proběhla?
Zkus to nabootovat na jiném PC.
Místo vypalovaní si raději připrav instalační flešku (pomocí Rufus).

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2020, 22:37:05 »
Děkuji za dobrou radu s Rufusem, usb flash disk se systémem přes utilitku na cd (nevím jak se jmenuje, ale je super a umožní boot z čehokoli i bez nastavení Biosu. Staženo z netu.) Teď vše  šlape po nové instalaci jak má.


Vyřešeno.
« Poslední změna: 28 Ledna 2020, 22:43:08 od pavelkys »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #7 kdy: 29 Ledna 2020, 03:14:49 »
Nechapu: " ... se systemem pres utilitku na cd" O co jde prosim?
Jinak vlevo dole pod otevrenym vlaknem je popisek "topic solved" - keyz na to ty kliknes, tak bude vlakno oficialne oznazeno coby vyresene.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #8 kdy: 29 Ledna 2020, 09:49:43 »
Nechapu: " ... se systemem pres utilitku na cd" O co jde prosim?
Jinak vlevo dole pod otevrenym vlaknem je popisek "topic solved" - keyz na to ty kliknes, tak bude vlakno oficialne oznazeno coby vyresene.

Domnívám se, že důvodem proč mu to nešlo bylo, že pálil .iso jako obyčejný soubor.... ;)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #9 kdy: 29 Ledna 2020, 20:04:32 »
Utilitka se jmenuje PloP Boot Manager a umožňuje boot bez biosu. Použije své ovladače. Vlákno Uzavřu. Zdar. Ps: Možná by pomohlo, kdyby takové důležité věci, jako uzavření vlákna, byly k přečtení na návodu k použití fóra. Hledal jsem a nic takového tam není. Nejsem Vševěd.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #10 kdy: 29 Ledna 2020, 20:30:38 »
Nikdo neni vseved - proto jsem poradil, jak to uzavrit. Plop je stary znamy - hodne mi pomahal u desek myslim, ze Asus pro DDR2, ktere absolutne nebraly muj instalacni kolicek s Win7, ktery byl udelan rucne a predpisove, zatimco ostatni PC z nej bootovaly v pohode.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #11 kdy: 29 Ledna 2020, 20:57:55 »
Jenom bych ještě dodal (pro ty co snad neví o co jde): Plop (boot manager) se používá u starších PC které ještě neuměly nabootovat z flešky.  Pak už (pomocí Plopu) to možné je.

Nicméně i tyto starší PC byly samozřejmě schopny bootovat z CD/DVD.
A taky proto se dříve doporučovalo: Nelze nabootovat z flešky? Použij CD/DVD - t umí každý PC.

Ovšem i to bootovací CD/DVD musí být řádně připraveno. Většina laiků chybuje v tom, že pálí .iso na CD/DVD nikoli jako "iso", ale jako obyčejný soubor. Pak to samozřejmě nenabootuje. A to je, domnívám se i případ tazatele... :(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #12 kdy: 29 Ledna 2020, 21:26:25 »
Tak PC, ktere neumely bootovat z flashky to uz je pred P4 archeologie ... Snad jen muj prvni PC s AMD K6 to neumel. Jinak u nekterych desek byl zadrhel, ze akceptovaly pouze flashku naformatovanou na fat16 - takze si clovek musel stahnout utilitu od HP, ktera to umela - bezne formatovaci aplikace pro win to neumely ...
Ale i tak se hodil bo semtam nejake modely a rady nekterych znacek PC mely bug ve FW (BIOS) a neakceptovaly bud upravu flashky nebo typ zavadece. Asus mely problem s winloaderem a treba nektere rady HP s jakymkoliv grub-base zavadecem.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #13 kdy: 29 Ledna 2020, 21:30:46 »
CD bylo v pořádku, na jiném PC bootovalo ok. Bylo nefunkční jakékoliv cd se systémem, kromě win 7.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #14 kdy: 29 Ledna 2020, 21:36:29 »
CD bylo v pořádku, na jiném PC bootovalo ok. Bylo nefunkční jakékoliv cd se systémem, kromě win 7.

OK. Ještě bys tedy mohl podrobněji popsat (pro ostatní co mohou mít podobný problém) jak jsi to tedy nakonec vyřešil...

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #15 kdy: 04 Března 2020, 16:16:17 »
Mě také boot nefunguje od nějaké verze ubuntu na různých PC starších PC, nejde ani Mint.
Někdy se to prostě zasekne před bootem, jindy to vypíše chyby ještě před tím než naběhne obrazovka s výběrem parametrů pro bootování.
Jiné distribuce jako je Q4OS, nebo antix bootují
Používám USB3 externí HDD ZM-VE350 který vytváří virtuální CD/DVD mechaniku.
16.04 myslím fungovala a 18.04 a novější nejdou.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #16 kdy: 04 Března 2020, 16:49:24 »
To bude verzí grub2 - panáčkové cvočkové ho překopávají a je čímdálméně univerzální, čímž se chlubí již ve svém názvu ...
Třeba když opatřím usb flash grub2 2.04, tak mi ve všech testovacím PC naběhne jen do rescue módu a to se jedná o desktopy a ntb Dell a HP core i 2. - 4. generace - tedy žádné šlupky. Když tam instaluji 2.02, tak bootuje v pohodě. Podle mě změnily jak samotné mbr jádro, tak i definice modulů - což se odráží na kompatibilitě a schopnosti zavedení ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #17 kdy: 04 Března 2020, 19:15:22 »
To bude verzí grub2 - panáčkové cvočkové ho překopávají a je čímdálméně univerzální, čímž se chlubí již ve svém názvu ...
Třeba když opatřím usb flash grub2 2.04, tak mi ve všech testovacím PC naběhne jen do rescue módu a to se jedná o desktopy a ntb Dell a HP core i 2. - 4. generace - tedy žádné šlupky. Když tam instaluji 2.02, tak bootuje v pohodě. Podle mě změnily jak samotné mbr jádro, tak i definice modulů - což se odráží na kompatibilitě a schopnosti zavedení ...

Binárky grubu 2.02 mám důkladně schované... ;)

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #18 kdy: 04 Března 2020, 21:28:32 »
Teď  jsem to zkusil na atomovém PC
A 16.04 nabootuje ok a 18.04 nenabootuje vůbec.
Když jsem zkusil http://mirror.ppa.trinitydesktop.org/trinity/cdimages/ubuntu/bionic/tde-14.0.6-ubuntu-18.04.2-desktop-amd64.iso
tak to dopadlo takto: https://photos.app.goo.gl/za1TsfBbEmXdGvtz7

Jestli tedy chápu, tak problém s bootem ubuntu a distribucích na něj založený by šel řešit jak? :D

výpis Sudo LSHW: https://paste.ubuntu.com/p/MCTDqxtrwg/

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #19 kdy: 04 Března 2020, 21:54:23 »
Prosim vkladej sem prilohy primo a nikoliv externim odkazem.
Jinak na tve fotce je popsana potiz s isolinux - zavadec ciste pro CD. Bootujes-li z usb, tak je treba modifikovany syslinux. Prvni, co bych udelal je, ze bych se podival, jestli tam ten soubor idlinux.c32 je a kde. Reseni je tedy takove bud prijit na to kde je problem, ze to nezavede isolinux a nebo postavit si boot disk na jinem zavadeci ...
Otazka je cim a jak jsi ten disk pripravil. Jinak pak treba budu moci poradit vic ... 
« Poslední změna: 04 Března 2020, 21:59:23 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #20 kdy: 04 Března 2020, 22:05:26 »
To bude verzí grub2 - panáčkové cvočkové ho překopávají a je čímdálméně univerzální, čímž se chlubí již ve svém názvu ...
Třeba když opatřím usb flash grub2 2.04, tak mi ve všech testovacím PC naběhne jen do rescue módu a to se jedná o desktopy a ntb Dell a HP core i 2. - 4. generace - tedy žádné šlupky. Když tam instaluji 2.02, tak bootuje v pohodě. Podle mě změnily jak samotné mbr jádro, tak i definice modulů - což se odráží na kompatibilitě a schopnosti zavedení ...

Binárky grubu 2.02 mám důkladně schované... ;)
Starsi verze Rufus (skoda, ze neni pro linux) maji v sobe grub 2.02 beta - s tim mi to taky funguje - akorat se musi doplnit slozky s moduly - cez se da udelat z obrazu distra, ktere ho pouziva - osobne, kvuli komplexnosti, preparuji z MX18.1 pro verzi 2.02.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #21 kdy: 18 Března 2020, 17:21:28 »
Prosim vkladej sem prilohy primo a nikoliv externim odkazem.
Jinak na tve fotce je popsana potiz s isolinux - zavadec ciste pro CD. Bootujes-li z usb, tak je treba modifikovany syslinux. Prvni, co bych udelal je, ze bych se podival, jestli tam ten soubor idlinux.c32 je a kde. Reseni je tedy takove bud prijit na to kde je problem, ze to nezavede isolinux a nebo postavit si boot disk na jinem zavadeci ...
Otazka je cim a jak jsi ten disk pripravil. Jinak pak treba budu moci poradit vic ...
Tohle: https://www.zalman.com/contents/products/view.html?no=20 a ISO jsem nakopíroval do příslušné složky _ISO, z flash disku to dělal ale to samé. Flash disky dělám ve windows přes https://www.balena.io/etcher/ a v linuxu jsem to myslím dělal takto:
sudo dd if=name-of-iso.iso of=/dev/sdb status="progress"
« Poslední změna: 18 Března 2020, 17:26:40 od HonzaD »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #22 kdy: 18 Března 2020, 18:54:11 »
S Etcherem nemám moc zkušeností - je i pro linux - vlastně jsem ho jen jednou zkusil, takže žádné. Zajímala by mě struktura adr. a souborů na flashce připravené přes Etcher.
Nejjistější je si udělat flashku manuálně - ale to už je trochu složitější a nebo sázka na jistotu je ve Win Rufus (škoda, proč ještě není pro linux).
https://rufus.ie/
S tím ISO souborem do příslušné složky na cílovém HDD je ošemetné - musí tam pak být bootovací parametry pro loop toho isa a boot z něj a ne na všech PC se takto dá celý OS zavést - dojde k odpojení loop a zaseknutí se v jedné z přípravných fází.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #23 kdy: 01 Dubna 2020, 13:39:59 »
S Etcherem nemám moc zkušeností - je i pro linux - vlastně jsem ho jen jednou zkusil, takže žádné. Zajímala by mě struktura adr. a souborů na flashce připravené přes Etcher.
Nejjistější je si udělat flashku manuálně - ale to už je trochu složitější a nebo sázka na jistotu je ve Win Rufus (škoda, proč ještě není pro linux).
https://rufus.ie/
S tím ISO souborem do příslušné složky na cílovém HDD je ošemetné - musí tam pak být bootovací parametry pro loop toho isa a boot z něj a ne na všech PC se takto dá celý OS zavést - dojde k odpojení loop a zaseknutí se v jedné z přípravných fází.
Ten Zelman dělá virtuální CD mechaniku -tváří se to jako další HW..

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nefunkční boot vyřešeno.
« Odpověď #24 kdy: 01 Dubna 2020, 14:31:38 »
Už jsem si to vyzkoušel - udělá na flashce oddíl s přímou sektorovou kopií iso a zbytek flasky je nějaký zbytkový oddíl, který je nepřístupný. Takže, jak píšeš - flashku degraduje na pitomé CD a dál se s ní nedá pracovat.
V tomto směru je lepší Unetbootin, který podobně jako Rufus rozbalí soubory na flashku a opatří ji syslinuxem. Bohužel ne vždy to udělá úplně dobře - tedy funkčně - člověk to musí opravit ručně, a tam kde to funguje, tam to dělá poněkud kostrbatěji, než Rufus, a na rozdíl od něj neumí nic jiného. Rufus má jedinou chybu - není možné si tam svobodně vybrat formát souborového systému na cílové flashce - je vynucený, dle předchozí volby a v některých případech to nesedí pro účely univerzálních MBR/EFI bootflash. Obrovská výhoda je, že z flashky vytvořené Rufusem se dá s trochou snahy dodělat multiboot flash a tedy kousek práce ušetří.

Linuxové aplikace pro tvorbu boot usb disků pozkouším a porecenzuji v připravovaném článečku, který pak dám do tipů.
« Poslední změna: 01 Dubna 2020, 18:04:55 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.