Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku  (Přečteno 1515 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« kdy: 03 Února 2020, 19:22:55 »
Zkusila jsem si přes UKUU (díky juwa2) nainstalovat nejnovější jádro (mám poměrně nový HW tak proto a taky by tam snad už měla být nativní podpora exFAT což je formát který používám na externích zařízeních), konkrétně 5.5.1 a totálně mi to rozhodilo obraz, nastavilo se 1024x768 a nešlo to nijak změnit, ani v Nvidia Settings nešlo nic nastavit. Po návratu na výchozí jádro (5.3.?) to ale zůstalo a pomohlo až vrátit snapshot před instalací toho nového jádra a odinstalovat to 5.5.1.
Nemáte někdo řešení jak mít nové jádro a funkční Nvidia ovladače a normální rozlišení?
Díky moc :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2020, 19:31:31 »
A postup spravny byl dodrzen? Nejprve odinstalovat nvidia drivery, pak instalovat nove jadro a v nem pak znovu instalovat prislusny driver na nvidii ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2020, 20:19:03 »
To nedělám nikdy, takže to zkusím. Mezi uninstallem Nvidia driverů a instalací nového jádra musí být restart? Pokud ano, tak jsem v háji, protože mi bez Nvidia driverů nenaběhne GUI. Z terminálu dokážu nainstalovat Nvidia drivery, ale určitě ne to nové jádro.

Mimochodem, jak jsi se dozvěděl že tohle je správný postup? Já jsem se to nikde nedočetla.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #3 kdy: 03 Února 2020, 21:32:12 »
Ventero myslel odinštalovať proprietárne ovládače nvidia, linuxové ostanú, teda nič nemusíš robiť v termináli.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #4 kdy: 03 Února 2020, 22:23:03 »
Já to udělala jednou a GUI mi nenaběhlo, ono RTX nemá zrovna dobrou podporu v otevřených ovladačích, teda pokud má vůbec nějakou.

Live distribuce mi nenaběhne bez parametru nomodeset. Co vůbec tenhle parametr znamená?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2020, 22:41:00 »
Live distribuce mi nenaběhne bez parametru nomodeset. Co vůbec tenhle parametr znamená?

nomodeset - tells the kernel to not start video drivers until the system is up and running.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2020, 23:01:00 »
Aha, díky. Bez tohoto parametru mi žádná live distribuce nenaběhne, takže když odstraním Nvidia ovladače, bude mi to fungovat?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #7 kdy: 03 Února 2020, 23:08:56 »
Aha, díky. Bez tohoto parametru mi žádná live distribuce nenaběhne, takže když odstraním Nvidia ovladače, bude mi to fungovat?

A proboha proč odstraňovat ovladače?  Ten parametr pouze "zařídí" aby se načetly až po startu systému (X - serveru). Pak normálně fungují.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #8 kdy: 03 Února 2020, 23:19:09 »
Mozna me nekdo opravi, ale o tom postupu je to psano snad vsude - cetl jsem to snad dvacetkrat a to jsem to nikdy neresil, tedy nevyhledaval.
Nevim, jestli je potreba delat restart, osobne mam navyk ho radsi delat.
Pak by to vypadalo takto:
Odinstal proprietalu
Restart s parametrem nomodeset
Instalace noveho jadra
Restart (je mozne, ze s novym jadrem muze grafika nabehnout rovnou)
- pripadne restart s parametrem nomodeset
Instal proprietalu
Ale mozna nekdo, kdo ma osobni zkusenost napise, kde je mozne ten restart vynechat ci nejakou alternarivu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #9 kdy: 04 Února 2020, 08:33:40 »
Je to o prístupe autorov distra k používateľom, tieto hókusy unistal-instal, kedy restart a s akým parametrom by nemal riešiť užívateľ.
Mala by na to byť funkčná utilita a tá by mala všetko zariadiť.
Tu musím vyzdvihnúž MX Linux, kde v MXtools spustíš inštalácia jadra, vyberieš ktoré a program všeko urobí. Ďalšia utilita nainštaluje
proprietárne ovládače do nového jadra bez zásahu užívateľa, len treba potvrdiť pár možných variant a upozorní na potrebný reštart.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #10 kdy: 04 Února 2020, 09:34:28 »
livepatch :o :o :o

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:UKUU - instalace nového jádra vyřadila grafiku
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2020, 13:12:32 »
Je to o prístupe autorov distra k používateľom, tieto hókusy unistal-instal, kedy restart a s akým parametrom by nemal riešiť užívateľ.
Mala by na to byť funkčná utilita a tá by mala všetko zariadiť.
Tu musím vyzdvihnúž MX Linux, kde v MXtools spustíš inštalácia jadra, vyberieš ktoré a program všeko urobí. Ďalšia utilita nainštaluje
proprietárne ovládače do nového jadra bez zásahu užívateľa, len treba potvrdiť pár možných variant a upozorní na potrebný reštart.

Tohle bohužel v Neonu není... A zřejmě asi ani v normálním *buntu.

Mozna me nekdo opravi, ale o tom postupu je to psano snad vsude - cetl jsem to snad dvacetkrat a to jsem to nikdy neresil, tedy nevyhledaval.
Nevim, jestli je potreba delat restart, osobne mam navyk ho radsi delat.
Pak by to vypadalo takto:
Odinstal proprietalu
Restart s parametrem nomodeset
Instalace noveho jadra
Restart (je mozne, ze s novym jadrem muze grafika nabehnout rovnou)
- pripadne restart s parametrem nomodeset
Instal proprietalu
Ale mozna nekdo, kdo ma osobni zkusenost napise, kde je mozne ten restart vynechat ci nejakou alternarivu ...

Zní to složitě, ale třeba se to podaří, hlavně doufám, že mi to po odstranění Nvidia ovladačů naběhne do GUI.

Aha, díky. Bez tohoto parametru mi žádná live distribuce nenaběhne, takže když odstraním Nvidia ovladače, bude mi to fungovat?

A proboha proč odstraňovat ovladače?  Ten parametr pouze "zařídí" aby se načetly až po startu systému (X - serveru). Pak normálně fungují.

Jak teda mám nainstalovat nové jádro aby s ním fungovaly Nvidia ovladače?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.