Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak defragmentovat ISO soubor?  (Přečteno 1573 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak defragmentovat ISO soubor?
« kdy: 08 Února 2020, 12:32:37 »
Mám problém, stáhnu si instalační iso například xubuntu, zkopíruju na funkční bootovací flešku Easty2Boot (FAT32), ale systém z ní nenaběhne a hlásí, že je soubor fragmentován.

stáhnu znova torrentem, to samé
uložím soubor do ZIP a rozbalím a překopíruju na flešku a to samé

už nevím, jak dál. Původní iso instalace, co jsou na flešce fungují.

Díky za rady a tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2020, 12:49:25 »
Stahujes original torrenty alebo dajake upravene. Skusal si stiahnut ine ISO.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2020, 12:56:15 »
Stahujes original torrenty alebo dajake upravene. Skusal si stiahnut ine ISO.

stáhnul jsem 10x různá isa i z torrentů, stejné, začínám mít pocit, že je fragmentované volné místo na flešce FAT32. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2020, 13:26:04 »
Stahujes original torrenty alebo dajake upravene. Skusal si stiahnut ine ISO.

stáhnul jsem 10x různá isa i z torrentů, stejné, začínám mít pocit, že je fragmentované volné místo na flešce FAT32. :-)

Na stránkách easy2boot máš popsané co udělat (hledej výraz "contiguous").
https://www.easy2boot.com/make-an-easy2boot-usb-drive/make-using-linux/
« Poslední změna: 08 Února 2020, 13:31:55 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2020, 14:49:18 »
Dík, tak jsem defragmentoval dvě flešky podle návodu (FAT32 a NTFS) a bez úspěchu. Ostatní isa jdou, ale xubuntu (32 i 64 bit) ne. Defrag píše, že soubor je ze dvou fragmentů a ani opakovaný defrag s tím nic neudělá. Soubory ISO mám z různých zdrojů, oficiální nepozměněný iso z https://xubuntu.org/ jeden torrentem, druhý klasikou stažený.

Teď stahuju xubuntu iso znovu pomocí firefoxu (ne Chromia).

Když to zas nepůjde, vypálím to na DVD a zkusím, případně udělám nové ISO z DVD. :-)
« Poslední změna: 08 Února 2020, 15:00:15 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2020, 15:12:21 »
No musíš defragmentovat ten soubor (.iso).
Nebo na přípravu flešky použij etcher, tomu je to jedno...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2020, 16:32:38 »
Live DVD funguje, ale ISO vytvořené z DVD nefunguje. :-)
Jen xubuntu (32 ani 64) nejde. :-)
Ostatní (ubuntu, lubuntu, mate, mini) fungují z iso bez problémů.
« Poslední změna: 08 Února 2020, 16:46:51 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2020, 16:35:02 »
No musíš defragmentovat ten soubor (.iso).

To jsem dělal několikrát na FAT32 flešce i na druhé NTFS. Nic.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2020, 16:46:50 »
Udělej to Defragglerem

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2020, 18:34:58 »
Nejjednodussi cesta je udelat uplny (pomaly format) flashky a na cistou flashku kopirovat soubory - pak jsou celistve. Nevim, jestli bootujes z loopu isa - osobne to nedoporucuji - jinak jde potom o jednolitost souboru squashfile ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #10 kdy: 09 Února 2020, 11:25:01 »
Flešku připravuju pomocí easy3boot a ten si jí naformátuje sám, ale asi "rychle". Bude v tom problém? Mám jí předtím naformátovat já pomalu?

Proč ostatní distra jdou a xubuntu nikde?

Když použiju Etcher, jde bez problémů i xubuntu.

Problém má jen kombinace xubuntu+easy2boot. Je to nějaká záhada...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2020, 11:49:19 »
Mám pár otázek pro odborníky:

  • Může být fragmenován soubor stažený Chromiem? Torrentem?
  • Může zůstat fragmentován po komprimaci do ZIPu a zpět?
    • Může tento soubor fragmentovat flešku FAT32 tak, že zůstane fragmenováno i prázdné místo po jeho vymazání?
    • Může být fragmenována prázdná fleška FAT32?
      • Zůstane fragmentace i po vytvoření nové tabulky oddílů?
      • Může zůstat fragmentace flešky i po formátu do FAT nebo do NTFS?
      • Je možné, že soubor ze dvou fragmentů nelze defragmentovat, i když je dostatek požadovaného místa kolem?

      Jedním se mi o xubuntu 18 iso (32 i 64bit).


      Ten decimal list tu nějak blbne:

      Kód: [Vybrat]
      [list type=decimal]
      [li]Může být fragmenován soubor stažený Chromiem? Torrentem?
      [li]Může zůstat fragmentován po komprimaci do ZIPu a zpět?
      [li]Může tento soubor fragmentovat flešku FAT32 tak, že zůstane fragmenováno i prázdné místo po jeho vymazání?
      [li]Může být fragmenována prázdná fleška FAT32?
      [li]Zůstane fragmentace i po vytvoření nové tabulky oddílů?
      [li]Může zůstat fragmentace flešky i po formátu do FAT nebo do NTFS?
      [li]Je možné, že soubor ze dvou fragmentů nelze defragmentovat, i když je dostatek požadovaného místa kolem?
      [/list]
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #12 kdy: 09 Února 2020, 13:13:29 »
Ne
Ne
Ano
Ano
Ano
Ano
Někdy Ano
----------------------------------------------------------------------------------
Na přípravu flešky zásadně používám tento nástroj
Vycvičila mě k tomu výroba bootflešky s DLC, což je asi nejnáročnější co jsem zažil. Jedině tento nástroj si s tím poradil...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #13 kdy: 09 Února 2020, 13:41:21 »
Přiznám se že s tímhle jsem se nikdy nesetkala a ani jsem netušila, že na flashdisku může být něco fragmentovaného. Bootovací flashdisk dělám ve Windows Rufusem a v Linuxu nástrojem přímo pro KDE (nepamatuju si jak se jmenuje) a vždycky je všechno v pořádku. Jak taková fragmentace vůbec může vzniknout?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #14 kdy: 09 Února 2020, 14:10:18 »
Oprava:
1. Ano v zavislosti na celkovem stavu fragmentace ciloveho uloziste.

Na flashce je to vzhledem k jeji velikosti daleko pravdepodobnejsi, ze velky soubor bude fragmentovan. Zaplni-li se fleska nad kapacitu mista velikosti souboru, ktery chceme ulozit a kvuli uvolneni se smazou "obetovane" soubory, ktere nejdou vzdy souvisle po sobe, tak po nahrani noveho velkeho souboru je tento vzdy fragmentovan. Jedine spolehlive funkcni reseni je pak flashku odzalohovat na jine nefragmentovane uloziste, kde je dostatek mista, flashku projet uplnym formatem a ty soubory na ni prekopirovat zpet.

Toto mam odzkouseno v praxi - moril jsem se s tim jednou cely den prave kvuli bootovacim flashkam ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #15 kdy: 09 Února 2020, 14:40:22 »
Přiznám se že s tímhle jsem se nikdy nesetkala a ani jsem netušila, že na flashdisku může být něco fragmentovaného. Bootovací flashdisk dělám ve Windows Rufusem a v Linuxu nástrojem přímo pro KDE (nepamatuju si jak se jmenuje) a vždycky je všechno v pořádku. Jak taková fragmentace vůbec může vzniknout?

Co je to za naivní dotaz.  Ty nevíš jak probíhá zápis věšího souboru do filesystému?  Rozhodně to není "v celku"...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2020, 15:04:39 »
Co je to za naivní dotaz.  Ty nevíš jak probíhá zápis věšího souboru do filesystému?  Rozhodně to není "v celku"...

Samozřejmě že vím a taky vím že tohle není magnetický harddisk a u flash pamětí fragmentace neexistuje, je úplně jedno jestli máš soubor v buňkách za sebou nebo rozházený po celém disku v milionu kousků, přístup na rozdíl od harddisku je stále stejně rychlý a z pohledu systému je soubor vcelku. Proto se ptám jak může na flashdisku vzniknout fragmentace když fragmentace na flash pamětech neexistuje.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #17 kdy: 09 Února 2020, 15:27:25 »
Další dotaz:

je možno nějak defragmentovat (nebo pomalu formátovat) flešku, aby se zachoval její MBR boot sektor nebo co, aby bootovala?

Můžu z ní dát obsah vedle, naformátovat pomalu, vrátit obsah, ale nebude bootovat. Ztratí se grub.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #18 kdy: 09 Února 2020, 16:14:18 »
Abby: Nemas pravdu.
Compaq: Muzes si pomoci dd odzalohovat mbr, ale je to zbytecne - bud si delas flashku rucne (preferuji to - je to spolehlivejsi) a pak si tam zavadec nainstalujes znovu (osobne tim zacinam) nebo pouzijes aplikaci, ktera dela bootflash i s nim a tam by mel squasfile byt jednolity - pokud ne, tak fragmentace vznika na urovni te aplikace, ktera s tim obrazem pracuje a pak ho jeste fragmentovane kopiruje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #19 kdy: 09 Února 2020, 17:27:28 »
Co je to za naivní dotaz.  Ty nevíš jak probíhá zápis věšího souboru do filesystému?  Rozhodně to není "v celku"...

Samozřejmě že vím a taky vím že tohle není magnetický harddisk a u flash pamětí fragmentace neexistuje, je úplně jedno jestli máš soubor v buňkách za sebou nebo rozházený po celém disku v milionu kousků, přístup na rozdíl od harddisku je stále stejně rychlý a z pohledu systému je soubor vcelku. Proto se ptám jak může na flashdisku vzniknout fragmentace když fragmentace na flash pamětech neexistuje.

Ale ty to vůbec nechápeš - přece podstata fragmentace je, že i když se nějaký soubor jeví na úrovni  filesystému jako "vcelku", z hlediska fyzických sektorů může být rozdělený na stovky částí rozházených po celém disku.
Přitom  je úplně jedno o jaký typ disku se jedná, fragmentované to bude vždycky (čím je disk plnější, tím je sklon k fragmentaci větší).
Takže ano, samozřejmě i na fleškách a SSD fragmentace souborů vzniká. Pouze z principu fungování SSD se dále neřeší (dokonce by to bylo škodlivé).
Ale jak vidíš z původního dotazu, v určitých případech je potřeba i na fleškách, zejména těch s live OS defragmentaci řešit.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #20 kdy: 09 Února 2020, 17:34:57 »
Ale jak vidíš z původního dotazu, v určitých případech je potřeba i na fleškách, zejména těch s live OS defragmentaci řešit.

A to je to s čím jsem se nikdy nesetkala a máš pravdu, nechápu to.

ventero: mýlíš se, mám pravdu. A pokud ne, tak by bylo fajn mi vysvětlit v čem nemám pravdu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #21 kdy: 09 Února 2020, 20:50:16 »
... a u flash pamětí fragmentace neexistuje, je úplně jedno jestli máš soubor v buňkách za sebou nebo rozházený po celém disku v milionu kousků, přístup na rozdíl od harddisku je stále stejně rychlý a z pohledu systému je soubor vcelku. Proto se ptám jak může na flashdisku vzniknout fragmentace když fragmentace na flash pamětech neexistuje.
V tomto všem.
Už samotný Compaqův dotaz dokazuje, že existuje a věř mi, existuje - věnoval jsem tomuto mnoho hodin právě při tvorbě bootflashek, které si připravuji ručně a právě fragmentovaný soubor typu squash (samotná báze livesystemu) je příčinou jeho nenajetí. Pravděpodobně proto, že inicializační báze zavedení systému s tím nepočítá. Vysvětlení je obsaženo v předchozích mých reakcích, včetně principu, jak na flashce vzniká a jak to vyřešit. A ani ten přístup není stejně rychlý - je vždy z principu matematického algoritmu adresování přístupu souborového systému pomalejší - byť v dnešních rychlostech zanedbatelně a jak zmínil Juwa u nemechanických pamětí je defragmentace nežádoucí z hlediska výraznější amortizace. Jestliže je něco rozházeno po několika místech, tak je to mluvnicky správně označeno jako fragmentace a tedy tímto jest doložena její existence i na flashdisku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #22 kdy: 10 Února 2020, 10:24:16 »
Z jiného soudku:

Mám  dlouho používané Ubuntu na klasickém často zaplňovaném disku. Chci ho přeinstalovat na stejný, ale defragmentovaný disk.

Mám:
celý obsah dát jinam, disk pomalu naformátovat, nainstalovat systém a vrátit data
nebo stačí
zmenšit oddíl na polovinu, vytvořit nový oddíl v druhé polovině, ten pomalu naformátovat a na něj nainstalovat os, přetáhnout data a původní oddíl smazat a z liveCD tento oddíl zvětšit

???
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #23 kdy: 10 Února 2020, 10:38:45 »
Důvod těchto komplikovaných operací? Proč zkrátka původní disk nedefragmentuješ, když už?
Fragmentaci oddílu můžeš zkontrolovat (bez defragmentace):
Kód: [Vybrat]
sudo e4defrag -c /dev/sdXY
případně oddíl defragmentovat:
Kód: [Vybrat]
sudo e4defrag /dev/sdXY
Oddíly se defragmentují připojené (tj. nemusí se to dělat z live).
Defragmentovat lze i jednotlivé složky/soubory.

Dále je užitečné na oddílech udržovat určité prázdné místo. Předejde se zbytečné fragmentaci a zpomalení disku.
Defragmentaci nemá smysl spouštět pokud není na oddíle min. cca 30% volného místa.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud budeš na prázdný čerstvě zformátovaný disk sypat data, stejně k jejich fragmentaci nutně dojde, jak se bude disk postupně plnit.

Jinak linuxové FS ani zdaleka netrpí fragmentací tolik jako ntfs, takže bych to vůbec neřešil...
« Poslední změna: 10 Února 2020, 11:01:53 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak defragmentovat ISO soubor?
« Odpověď #24 kdy: 10 Února 2020, 11:41:22 »
Někdy si říkám že nevědomost je sladká :) Dokud se to tu nezačalo řešit tak mě ani nenapadlo, že by fragmentace na flash pamětech byl problém (že data jsou fragmentovaná samozřejmě vím, ale na rozdíl od HDD by to tady nemělo nijak vadit, no zjevně vadí :) ). Jen doufám, že když jsem to až dosud nevěděla a neměla problém tak to neznamená, že když jsem se o problému dozvěděla že se u mě také objeví :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.