Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Video z emailu nejde přehrát  (Přečteno 4476 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Video z emailu nejde přehrát
« kdy: 14 Února 2020, 14:40:17 »
Video z e-mailu - Thunderbird - po kliknutí na něj se otevře ve VLC a napíše to chybu že to nejde přehrát a je tam cesta na /tmp atd. Když video uložím na disk a otevřu z disku tak přehrát jde. Jak to mám udělat aby to fungovalo normálně, tedy otevřu to přímo z Thunderbirdu a ono se to přehraje jak má? Díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #1 kdy: 14 Února 2020, 19:13:48 »
A nemáš náhodou to VLC instalované jako snap??

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #2 kdy: 15 Února 2020, 20:41:26 »
Mám, ale to je snad jedno ne? Ten soubor se uloží do temp a z něj se přehraje, tak to má fungovat a nezáleží na přehrávači.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #3 kdy: 15 Února 2020, 21:20:49 »
Mám, ale to je snad jedno ne? Ten soubor se uloží do temp a z něj se přehraje, tak to má fungovat a nezáleží na přehrávači.

No to se tedy sakra mýlíš..... :-[

Aplikace instalované přes snap mají defaultně nastavený tzv. "strict confinment".
Pokud nevíš, co to je (nastuduj si snap dokumentaci), tak jednoduše řečeno, tyto aplikace jsou tzv. "sandboxované" (apparmor).
To v praxi znamená, že v rámci těchto bezpečnostních pravidel jim není umožněno otevírat soubory odnikud kromě domovské složky (a jejích podsložek).

Thunderbird video z přílohy (pokud zadáš otevřít) nejdříve stáhne do /tmp a odtud ho VLC (snap verze) na rozdíl od běžných aplikací pochopitelně (viz výše) neotevře...

Co s tím? 
Jedno řešení se nabízí. U snap instalací (opět ta dokumentace) se nabízí několik instalačních parametrů. Jedním z nich je "classic".
Ten "zařídí", že příslušná aplikace pak dokáže otevírat soubory i z umístění mimo domovský adresář.
Ale zdaleka ne u všech snapů (záleží jak si bezpečnostní pravidla autor konkrétního snapu nastavil) je to možné.

Domnívám se ale, že zrovna u VLC to fungovat bude (kdysi jsem to zkoušel).

Takže postup je následující:
Nejprve VLC (snap) odinstalovat. A pak nainstalovat znova, tentokrát s parametrem "classic":
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove vlc
sudo snap install vlc --classic

To je celé. Pak už by to mělo fungovat. A pokud snad ne, stejně s tím neuděláš nic. Kromě instalace (.deb) VLC, ale to ti jak zde již bylo uvedeno, způsobuje problémy jiné....
« Poslední změna: 15 Února 2020, 21:39:57 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2020, 20:12:28 »
To jsem nemohla vědět, že v Linuxu funguje sandbox jinak než v macOS, kde je standardně a ve Windows, kde používám Sandboxie. V obou systémech mi to funguje normálně.

Jinak díky za radu, zkusím to a snad to půjde. A vyzkouším i normální VLC, přišly mi na něj nějaké aktualizace tak třeba ten problém opravili.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2020, 20:36:35 »
To jsem nemohla vědět, že v Linuxu funguje sandbox jinak než v macOS, kde je standardně a ve Windows, kde používám Sandboxie. V obou systémech mi to funguje normálně.
Pleteš dohromady různé věci.  V linuxu jako takovém žádný sandbox není.
Ale vlastní sandboxování (=oddělení procesů) používají některé aplikace, např. i takový Chrome.
A že jsou veškeré snap aplikace z pincipu sandboxované je obecně známo, je to dáno jejich "konstrukcí".
https://www.root.cz/clanky/nove-formaty-balicku-snap-a-flatpak-co-je-spojuje-a-cim-se-lisi/
A opakuji, s linuxem to nemá nic společného a s chudákem windows aplikací Sandboxie (=lehká virtualizace) už vůbec ....
« Poslední změna: 17 Února 2020, 20:39:51 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #6 kdy: 17 Února 2020, 20:43:45 »
A co sandbox v macOS? Jedna aplikace nevidí druhou, nemůže ovlivňovat druhou a přesto mohou sdílet data a klidně z Mailu otevřu ve VLC video stejně jako otevřu .docx v Pages. A jak Mail, tak VLC tak Pages běží každý ve svém sandboxu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #7 kdy: 17 Února 2020, 21:05:33 »
A co sandbox v macOS? Jedna aplikace nevidí druhou, nemůže ovlivňovat druhou a přesto mohou sdílet data a klidně z Mailu otevřu ve VLC video stejně jako otevřu .docx v Pages. A jak Mail, tak VLC tak Pages běží každý ve svém sandboxu.

MacOS nepěstuju, jak to tam vypadá nevím/neznám.
Nicméně zde se nám jedná o snap (flatpaku se to týká taky) aplikace v linuxu.
A to jak jsou konstruované jsem nevymyslel/neurčil já, to určuje autor daného snapu.  Je to třeba přijmout jako fakt a naučit se s nimi pracovat...

A samozřejmě, pokud to jen trochu půjde, tento "novodobý mor" nepoužívat. Někdy však jiná možnost není.
Jo, a .appimage sandboxování nepoužívá....
« Poslední změna: 18 Února 2020, 11:58:48 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z emailu nejde přehrát
« Odpověď #8 kdy: 18 Února 2020, 13:44:38 »
To já chápu. On ten sandbox není špatná věc, ale je nutné to dotáhnout do konce. Přišla mi nová verze KDE tak zkusím jestli normální VLC se už chová normálně a pokud ano tak snap půjde pryč.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.