Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Smplayer + Kolourpaint  (Přečteno 5043 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Smplayer + Kolourpaint
« kdy: 15 Února 2020, 14:57:48 »
Po nové instalaci xubuntu 18.04 mi přestalo fungovat pár věcí (na to, že je 2 roky venku..)

1) Udělám-li si Printscreen a dám 'otevřít v aplikaci' KolourPaint vůbec nic se nestane. Musím obraz zkopírovat do schránky a vložit ručně.

2) Smplayer ani přes aktualizaci nespustí nový soubor, pokud už jeden běží. Například - pustím si video z disku a zjistím, že chci jiné. Běžně jsem rozklikla jiné video a jednoduše se začalo přehrávat to druhé. Nyní se neděje nic.

Není to zase taková tragédie, ale - má/měl někdo podobný problém, případně návrh na řešení? Obě akce provádím několikrát denně, tak bych je ráda měla 'snazší'.

Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #1 kdy: 15 Února 2020, 16:59:31 »
U toho Kolourpaintu si uprav jeho spouštěč (= příslušný soubor .desktop).
V souboru je třeba upravit příkaz v řádku EXEC=   (stačí na konec příkazu přidat %F)
Soubor najdeš ve složce
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/application
----------------------------------------------------------------------
U SmPlayeru by to mělo být v jeho nastavení (jak se chovat k otevíraným souborům).
« Poslední změna: 15 Února 2020, 17:01:03 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #2 kdy: 16 Února 2020, 13:16:18 »
Wow, tak tohle by mě nikdy nenapadlo ani hledat :-)

v té složce mám ovšem 3 soubory s crazy názevem, všechny začínající na 'Chrome' a pak mimeapps.list

Ten smplayer prozkoumám, protože včera se mi v pohodě otevřel soubor z 'prohlížeče'. Něco mi tu hrálo, já měla stažený video soubor rozklikla ho v liště prohlížeče a normálka se 'přepsal'. Všechno .avi

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #3 kdy: 16 Února 2020, 13:36:19 »
Wow, tak tohle by mě nikdy nenapadlo ani hledat :-)

v té složce mám ovšem 3 soubory s crazy názevem, všechny začínající na 'Chrome' a pak mimeapps.list

Aha, takže se podívej do složky
Kód: [Vybrat]
/usr/share/applications

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #4 kdy: 16 Února 2020, 15:31:52 »
tak v té je spoustu krásných ikon :-) ale kolourpaint tedy ne :-(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #5 kdy: 16 Února 2020, 17:14:33 »
tak v té je spoustu krásných ikon :-) ale kolourpaint tedy ne :-(

Hledáš blbě.
Ten soubor se jmenuje  org.kde.kolourpaint.desktop nebo KolourPaint
« Poslední změna: 16 Února 2020, 17:40:07 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #6 kdy: 16 Února 2020, 21:14:47 »
No fakt že hledám nedokonale a šálí mě zrak,

výsledek vyhledávání ve složce mi najde KolourPaint, ale ve složce vidět opravdu není :-D tak jsem si z vyhledání nechala otevřít v adresáři, kde se nachází a otevřela se mi složka /snap/kolourpaint/44/usr/share/applications :-)

někde pohledám jak si ten soubor otevřít pro editaci, protože i přes sudo Thunar je ten soubor zamčený už od složky 44 a neupravím ho.
Nicméně nalezen! díky

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #7 kdy: 16 Února 2020, 23:20:56 »
Ten soubor má totiž dva názvy (viz výše).
A k editaci ho otevřeš v kterémkoli txt editoru:
Kód: [Vybrat]
sudo název_editoru /usr/share/org.kde.kolourpaint.desktop

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #8 kdy: 17 Února 2020, 11:55:56 »
Tak ženská, ty jsi marná...

když už jsem se dopsala k tomu, abych to otevřela, dostala jsem stejnou odpověď jako když jsem se tam doklikala přes Rootový okno

https://ctrlv.cz/L6oK

Kód: [Vybrat]
$ sudo mousepad /snap/kolourpaint/44/usr/share/applications/org.kde.kolourpaint.desktop

Asi vyšší moc :-D

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #9 kdy: 17 Února 2020, 12:58:11 »
Skús vyskúšať mc prihlásená ako root, v konzole zadaj  su root /enter/  heslo /enter/  mc /enter/ https://postimg.cc/n9x8qQj1
Predtým pozri v synapticu, či ho máš nainštalovaný. https://www.linuxexpres.cz/software/midnight-commander-vsestranny-souborovy-spravce
Ak je súbor používaný, spustený, vtedy ho systém nedovolí zmeniť.  Pred úpravou by nemal byť Kolourpaint spúšťaný, radšej reštartni počítač.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #10 kdy: 17 Února 2020, 13:21:01 »
Tak ženská, ty jsi marná...

když už jsem se dopsala k tomu, abych to otevřela, dostala jsem stejnou odpověď jako když jsem se tam doklikala přes Rootový okno

https://ctrlv.cz/L6oK

Kód: [Vybrat]
$ sudo mousepad /snap/kolourpaint/44/usr/share/applications/org.kde.kolourpaint.desktop

Asi vyšší moc :-D

Ne vyšší moc, pouze ses "zapomněla" pochlubit, že ten Kolourpaint máš ve snap verzi....
V tom případě s ním nenaděláš nic.

Ale můžeš tu zmršenou snap verzi odinstalovat a nainstalovat si verzi normální, z repozitáře:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove kolourpaint
sudo apt-get install kolourpaint

Potom už ti bude fungovat normálně.
Poučení:
Pokud je nějaká aplikace v oficiálním repozitáři, instaluj ji zásadně odtud. Jenom v případě, že tam není, tak v nouzi odjinud.


dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #11 kdy: 17 Února 2020, 15:14:49 »
čudné, já si nevybavuji, že bych to instalovala jinak než přes zdejší installer  :-( ale tak jestli to není jinak možné tak asi jo.

A co to prosím znamená, že je to 'snap'? že to na mě bude sprostý? :-D  protože v té složce snap je víc programku :-(

je tam readme co píše

Citace
The disk space consumed by the content under this directory is
minimal as the real snap content never leaves the .snap file.
Snaps are *mounted* rather than unpacked.

to zní spíš pozitivně... nicméně mi není jasné, jak to při instalaci ovlivním  ???

moc děkuji za poučení :-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #12 kdy: 17 Února 2020, 17:02:27 »
čudné, já si nevybavuji, že bych to instalovala jinak než přes zdejší installer  :-( ale tak jestli to není jinak možné tak asi jo.

A co to prosím znamená, že je to 'snap'? že to na mě bude sprostý? :-D  protože v té složce snap je víc programku :-(

je tam readme co píše

Citace
The disk space consumed by the content under this directory is
minimal as the real snap content never leaves the .snap file.
Snaps are *mounted* rather than unpacked.

to zní spíš pozitivně... nicméně mi není jasné, jak to při instalaci ovlivním  ???

moc děkuji za poučení :-)

Je pravda, že ten Správce softwaru obsahuje (kromě normálních = apt) i instalace pomocí snapu. Proto je třeba dávat pozor co (jakou verzi dané aplikace) vlastně instaluješ.
Proto k instalacím doporučuji spíše používat Synaptic. Protože tam přesně vidíš co se bude instalovat. A snapy odtud nejdou instalovat vůbec.

Jinak snap je strašlivý žrout místa, protože si všechno potřebné "táhne s sebou". Navíc jsou tam i další probémy viz ten tvůj.
Dále se od každé aplikace uchovávají 3 verze které rovněž žerou místo. Nechtěl bych proto vidět ten "bordýlek" co tam musíš mít... :(

Proto, pokud chceš aby ti vše fungovalo, řiď se dle mé předchozí odpovědi.
(= snap verzi odinstalovat a nainstalovat normální).
« Poslední změna: 17 Února 2020, 17:07:46 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #13 kdy: 17 Února 2020, 19:30:25 »
Synaptic je dle mého názoru pro netechnické uživatele obtížně pochopitelný. Spíš bych doporučil/a odinstalovat si balíček „gnome-software-plugin-snap“. Stávající snapy to neovlivní a nové půjdou stále nainstalovat přes terminál, ale už nebude hrozit, že si je uživatel omylem nainstaluje z okna Software.

Kód: [Vybrat]
sudo apt purge gnome-software-plugin-snap

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #14 kdy: 17 Února 2020, 19:55:15 »
Synaptic je dle mého názoru pro netechnické uživatele obtížně pochopitelný. Spíš bych doporučil/a odinstalovat si balíček „gnome-software-plugin-snap“. Stávající snapy to neovlivní a nové půjdou stále nainstalovat přes terminál, ale už nebude hrozit, že si je uživatel omylem nainstaluje z okna Software.

Kód: [Vybrat]
sudo apt purge gnome-software-plugin-snap

Ano, i toto je dobrá možnost. A samozřejmě, i po odstranění tohoto pluginu bude stále možnost "ruční" instalaci snapů z terminálu.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #15 kdy: 18 Února 2020, 08:41:37 »
Super, moc děkuji za poučení!

Tak tohle je tedy dobrej humor :-D
Citace
The disk space consumed by the content under this directory is minimal

Synaptic mi nevadí, Ubuntu už nějakou dobu mám a dřív podle mě ani takový pěkný installer nebyl :-)
Já mám právě čerstvou instalaci - trochu staršího - xubuntu, takže snad tam takový čurbes zase nebude - zkusím pohledat tedy instalace co nejsou snap, toho co tam je (+ jsem tedy použila ten příkaz, moc díky!)

Ještě bych ráda tedy, dobré duše, poprosila o radu, co konkrétně s těmito 'programy'/složkami - protože to moje aktivní dílo úplně není..

core, core1, gnome, gtk-common-themes + 2, kde-framework, snapd

(anki, audacity,b1freearchiver,musescore - to je moje práce :-) teoreticky i to chromium)
https://ctrlv.cz/uSsH

Mohla jsem to nějak podělat při instalaci? Dělám jí jednou za x let a často se zamýšlím nad dotazem zda chci použít jakési 'logické' nevím co  ;D - já si nevzpomínám :-) jde o tvorbu oddílů. Tentokrát jsem dala myslím 'ano'  8)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #16 kdy: 18 Února 2020, 11:52:52 »
core, core18, gnome-3.28-1804, gtk-common-themes + 2, kde-framework,   jsou snapy které byly nainstalované automaticky a jsou nutné pro běh jiných (tebou nainstalovaných snapů), což jsou ty ostatní. snapd je daemon (vlastní snap engine)
Seznam nainstalovaných snapů vypíše příkaz:
Kód: [Vybrat]
snap list
Libovolný snap odinstaluješ příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove název_snapu
Pokud na tom snapu závisí snap jiný, odinstalaci to nedovolí, je třeba nejprve odinstalovat ten "závislý" snap.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Všechny snap aplikace odinstaluj a nainstaluj jejich normální verze. Po jejich odinstalaci půjdou odinstalovat i ty "automaticky nainstalované. Samozřejmě pokud existují - pokud ne, a tu aplikaci nutně potřebuješ, nezbývá, než se v ojedinělých případech se snap instalací smířit.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #17 kdy: 18 Února 2020, 16:39:44 »
Kouzla a čáry :-)

tak jo, mám to předělané a můj aktuální snap list

Kód: [Vybrat]
zuzik@zuzik-desktop:~$ snap list
Name                     Version                     Rev   Tracking  Publisher   Notes
core                     16-2.43.2                   8592  stable    canonical✓  core
core18                   20200124                    1668  stable    canonical✓  base
gnome-3-28-1804          3.28.0-16-g27c9498.27c9498  116   stable    canonical✓  -
gtk-common-themes        0.1-28-g1503258             1440  stable    canonical✓  -
gtk2-common-themes       0.1                         9     stable    canonical✓  -
kde-frameworks-5-core18  5.61.0                      32    stable    kde✓        -
snapd                    2.43.2                      6240  stable    canonical✓  snapd

mám tedy postupovat stejně a odstraňovat jednotlivé názvy?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #18 kdy: 18 Února 2020, 19:36:16 »
Ano, nechej tam jenom core a snapd

A v případě, že nechceš snapy používat vůbec, odinstaluj i ty dva
+ ten plugin:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove gnome-software-plugin-snap
a ještě:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove snapd
Pak už budeš mít navždy od tohoto "moru" svatý pokoj..... ;)
« Poslední změna: 19 Února 2020, 19:16:38 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #19 kdy: 19 Února 2020, 19:26:17 »
Mám :-)

děkuji  moc za asistenci a ochotu 8)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Smplayer + Kolourpaint
« Odpověď #20 kdy: 19 Února 2020, 23:06:56 »
OK.  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.