Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.  (Přečteno 752 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.
« kdy: 20 Února 2020, 09:59:06 »
Rad bych dostal nejaky tip na spolehlivy SW pro tvorbu instalacniho iso (nebo aspon squashfile) z jiz nainstalovaneho a upravneho systemu, abych tam pak uz rovnou mel svoje nastaveni a aplikace jak v live, tak po jeho instalaci. Proste pripraveno k okamzitym vlastnim potrebam. Prosim tedy o navrhy a prip. podeleni se o zkusenosti.
Pokud mozno zadny snap, flat apod.  :)

PS: Samozřejmě, že jsem si něco vygooglil, ale nemám na to to všechno zkoušet, proto prosím o tip a podělení se se o zkušenosti, jak se s čím pracuje (ergonomie, přednosti, nedostatky - prostě praktická upozornění) , jak jsou spolehlivé výsledky apod.
« Poslední změna: 20 Února 2020, 10:32:24 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2020, 17:42:18 »
Toto je dost běžný problém, ale typicky se neřeší tvorbou instalačního iso, ale spíš poinstalačním skriptem. Slyšel/a jsem, že na to existují i sofistikovaná řešení používaná ve velkém měříku (ve školách, firmách apod.). Googlil jsi něco jako „linux mass installation“?

Já jsem ale tento problém řešil/a spíš po svém a získal/a jsem tím zatím tyto zkušenosti:
  • Konfigurační soubory (zvlášť třeba u GRUBu) se mohou změnit s upgradem příslušného balíčku. Proto je třeba poinstalační skript udržovat a pečlivě kontrolovat, aby byl kompatibilní s tím, jak konfigurační soubor po instalaci a upgradu balíčků právě vypadá. Když třeba v nové verzi nějakou volbu odkomentují, může se dostat do konfliktu s jiným nastavením, které by automaticky provedl skript.
  • Při poinstalačních úpravách může dojít k chybám, např. selhání připojení, nějaký soubor není na svém místě apod., proto je stejně nutná asistence uživatele.
  • GUI programy si svoje konfigurační soubory obvykle vytvářejí při prvním spuštění a ne vždy je rozumné je jednoduše zkopírovat (mohou obsahovat třeba čas prvního spuštění nebo jméno uživatele). Jednou jsem jeden takový konfigurační soubor překopíroval/a a program pak havaroval (i když nevím proč). Třeba předvytvářet profil Firefoxu jsem si ani netroufl/a.
Zkrátka řečeno, po spoustě problémů jsem to vzdal/a, a když to budu potřebovat, udělám si raději sadu skriptů pro automatizaci konkrétních kroků v nastavení, než abych dělal/a kompletní přednastavení i s uživatelským účtem. Ale to je jen moje zkušenost.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2020, 18:19:59 »
Tak třeba takový MX má na to v základu aplikaci, ale chci nejprve zjistit, co je dostupné pro Ubuntu, než zkoušet roubovat antixové programy. Byl jsem varován, že i když můžu přidat repozitář a zkusit něco nenativního takto instalovat, že to může destabilizovat systém.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2020, 18:38:18 »
Pokud si vzpomínám, tak tohle umí třeba aplikace Systemback. Je sice primárně určena k zálohování, ale umí vytvořit i takovéto .iso

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Tvorba upraveneho instalacniho ISO z instalovaneho OS.
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2020, 13:03:29 »
Tak jsem našel skvělý program "Cubic"
Více v sekci Tipy a triky:
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84889.0.html
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.