Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..  (Přečteno 4873 krát)

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #25 kdy: 03 Března 2020, 13:13:29 »
Pro jistotu.  ;)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #26 kdy: 03 Března 2020, 13:40:55 »
OK, takže první nainstalován gdebi (protože v Lubuntu v základu není), poté instalace wine32 - ovšem hláška o Chybě (viz příloha č.1).

Poté instalace libwine:i386 - opět hláška, že už je to údajně nainstalované (příloha č. 2), přesto jsem dal přeinstalovat.

Potom kontrola přes Správce balíčků - kupodivu tam wine32 je (viz příloha č. 3), ale není tam libwine:i386  (viz příloha č. 4).
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #27 kdy: 03 Března 2020, 22:31:34 »
S těmi 32bit balíky bývají problémy (zmatky v názvech). Zkus odinstalovat libwine a pak nainstalovat libwine:i386 a nakonec zpátky libwine
Stále je však divné, proč se ti tyhle balíky nezobrazují, protože jsou normálně součástí oficiálního repo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně základem asi bude, že používáš neodladěnou verzi 19.10  Toto se vůbec nedoporučuje, pak se problémům a bugům nemůžeš divit.
Takže tam hezky koukej dát 18.04.4 LTS
P.S. Dříve tu dokonce bylo pravidlo, že na dotazy k non LTS verzím se vůbec nebude odpovídat....
« Poslední změna: 03 Března 2020, 23:19:53 od juwa2 »

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #28 kdy: 04 Března 2020, 10:04:37 »
Přesto vše funguje - nainstaloval jsem PlayOnLinux, na něj dva windows prográmky, vše funguje.

Nicméně, jsem udělal ten postup jak popisuješ, tedy nejprve odinstalace libwine, pak přes Gdebi instalace libwine:i386, poté přes Správce balíčků opět instalace libwine, restart PC.
Pak opět pohled do Správce balíčků, ale libwine:i386 to prostě nevypíše. I když vše funguje jak má. Takže to zatím nechám tak.

--------------
Jiná věc:

1) barva pozadí oken – ne bílá, ale šedá. Ve W7 si to v pohodě nastavím, aby mi ta bílá "nevypalovala mozek", ale tady to nějak v nastavení prostě není.

2) Power Management – nejde nastavit vypnutí obrazovky a následné uspání. Jde buď anebo. Např. ve W7 vypnout displej za 5 minut, uspat PC za 20 minut, v pohodě.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #29 kdy: 04 Března 2020, 10:37:05 »
1. Téma si přece můžeš doinstalovat jaké chceš a upravit si vzhled dle tvých představ http://lubuntuhowto.blogspot.com/2016/02/how-to-install-gtk-based-theme-on-lubuntu.html

2. Vypínání obrazovky po určité době (nečinnosti) je standardní věc.
Pokud ale chceš aby se PC (po určité době nečinnosti) uspal, musíš si napsat skript (lze využít xprintidle). Podrobnosti na dotaz...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #30 kdy: 04 Března 2020, 10:43:26 »
1) mě nejde o instalaci nějakých nových témat (už teď je jich v Lubuntu 26), ale aby ve stávajícím(ích) byla možnost úpravy barvy pozadí oken.

2)  ;D už se vidím, jak já pololaik píšu nějaký script. Proč to nejde ale přímo v Lubuntu? To je snad naprosto standardní věc, žádný "extrabuřt". Nebo neexistuje na to nějaký prográmek?
« Poslední změna: 04 Března 2020, 10:46:39 od stani »
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #31 kdy: 04 Března 2020, 11:08:37 »
1. No pokud ti nevyhovuje žádné z mnoha dostupných (hotových) témat, a chceš si barevné schéma jednotlivých prvků nastavit individuálně, budeš se muset ponořit do editace GTK stylů (je to v podstatě běžné css).
Jedná se o soubor:
Kód: [Vybrat]
/usr/share/themes/název_tématu/gtk-3.0/gtk-main.css
Já jsem si takto třeba "obarvil" záložky na modro abych lépe viděl která je aktivní (viz obrázek). Takže směle do toho....

2. Automatické uspání (nebo vypnutí) v nastavení opravdu není...
A ten skript není nic světoborného (musí být přidán do autostartu). Nejprve doinstaluj
Kód: [Vybrat]
sudo apt-det install xprintidle
A vlastní skript (pojmenuj ho třeba sleep.sh) bude vypadat takto:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
while [ 1 ];
  do
if [ `xprintidle` -gt 600000 ];
  then
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Suspend boolean:false
  break
fi
sleep 1
done

Uspí se po 10 minutách (= 600000 ms) nečinnosti. Ten čas si můžeš libovolně změnit.
Takže vidíš, že to není nic složitého... ;)
« Poslední změna: 04 Března 2020, 11:31:03 od juwa2 »

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #32 kdy: 04 Března 2020, 12:28:48 »
1) Editace GTK stylů? Nic pro pololaiky (já), laiky, nováčky.. Hmm, škoda, že na to není nějaký prográmek.

2)
2. Automatické uspání (nebo vypnutí) v nastavení opravdu není...
  Ale je, viz příloha. Jenže je tam buď/anebo. Ve W7 je "to", i zároveň "ono".

Jinak dík za ten script.  ;)
« Poslední změna: 04 Března 2020, 13:54:00 od stani »
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #33 kdy: 04 Března 2020, 15:24:12 »
S těmi vzhledy nevím, co tak řešíš - je jich tolik, že se určitě dá vybrat nějaký přibližný vlastním preferencím - třeba gnome-look.org nebo pling.com
 - a pak se opravdu dá editovat konfigurační soubor pro drobné úpravy třeba barvy písma, barvy pozadí atd - to není až tak těžké, byla to jedna z prvních věcí, kterou jsem si sám upravil. Stačí si tam přečíst v angl. čeho se řádek týká (pozadí, písmo aktivních a neaktivní oken, písmo popředí atd atd.) a k němu jen upravit hexadecimální kód barvy RGB kdy 000000 je černá, FFFFFF je bílá, FF0000 červená, 00FF00 zelená, 0000FF modrá. To by mohlo na pochopení toho, jak to editovat stačit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #34 kdy: 04 Března 2020, 15:47:53 »
Ventero, já neřeším vzhledy, ani kolik si jich můžu kde nainstalovat, ani jejich počet, já řeším možnost  jejich nastavení.
Myslel jsem si (nyní vidím, že mylně), že Linux bude mít (za ta léta!) již v základu takovou prkotinu, jako možnost nastavení barvy okna, a ne nutnost laborovat s konfiguračními soubory.
Ale asi je to stejný "big problém", jako zapnutý NumLock po startu. ;D ::)
« Poslední změna: 04 Března 2020, 15:49:25 od stani »
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #35 kdy: 04 Března 2020, 16:34:53 »
Používám Xubuntu, kde ve verzi 14.04 byly 4 základní nastavení barev v rámci GUI - bohužel tam nebylo pozadí oken. Tak jsem si stáhl tmavé schéma a upravil barvu písma - nejprve v tom rozhraní a pak jsem to udělal rovnou v konfiguraci. To pak vypustily. No Windows ani Mac nemají tolik možností témat a ani jedno si tam ani mírně nemodifikuješ. Jaká sláva, že Win přidal tmavý režim, který stejně ovšem všude jinde, než ve vlastních konfiguračních oknech nechá bílou barvu - takže skoro na prd. V tomhle jsou témata Linuxu daleko dál a přibývají i základní tmavá témata rovnou v distru. Jsem sice velký kritik, ale tohle neberu.

Co se týče numlock, tak v Xubu 18.04 funguje rovnou od přihlašovacího okna. A přibyly tam nová užitečná nastavení - akorát používá 2 apletové aplikace současně a někdy to generuje duplicitní či zbytečné aplety - to snad časem doladí. Ještě pořešit zavádění tiskáren, skenerů a tearing a je to téměř dokonalé.

A nakonec v Linuxu celkově zjednodušit instalaci celých aplikací offline - to je největší slabina Linuxu - bez internetu a apt nic kloudnýho vyjma jednoduchých terminálovek jako lshw apod. prostě není možné nainstalovat. Technicky ano - prakticky je to práce na pytel na celou šichtu a s nejistým koncem. Ono i online lecos končí dependency hell ...

Třeba do Slaxu - kde nejde přidat repositář - vůbec nejde nainstalovat boot repair - stáhnout sice 6 balíčku není tolik - i když nechápu proč to není v jednom, ale nakonec ty balíčky instalovat stejně nejdou (ani v Xubuntu) protože hází nějakou chybu kód 2 nebotaknějak ...

Tohle když Linux dořeší, tak se z něj stane plnohodnotný soupeř pro zavedené ošklivé korporáty.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #36 kdy: 04 Března 2020, 17:20:12 »
No Windows ani Mac nemají tolik možností témat a ani jedno si tam ani mírně nemodifikuješ. Jaká sláva, že Win přidal tmavý režim, který stejně ovšem všude jinde, než ve vlastních konfiguračních oknech nechá bílou barvu - takže skoro na prd. V tomhle jsou témata Linuxu daleko dál a přibývají i základní tmavá témata rovnou v distru. Jsem sice velký kritik, ale tohle neberu.
Jo jo...

A tohle bereš?
« Poslední změna: 04 Března 2020, 17:23:03 od stani »
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #37 kdy: 04 Března 2020, 17:55:55 »
To jsou zase jen předvolená témata a nikdy tam nebylo žádné tmavé pozadí. Co se týče úpravy oken (ve W10 už to tuším takhle nejde), tak to zase tolik možností taky nedávalo a hlavně potíž byla třeba u W7 v tom, že toto šlo jen mimo Aero volby a to zase nefungovala vertikální synchronizace akcelerace GPU a trhal se obraz. To jsem zkoušel hned na začátku v XP a za mě úplně na prd ... To mám teď v Xubuntu větší radost ...

Ale jo - částečně to beru i když to zdaleka nedávalo takové možnosti, jak se ze složitosti toho nastavení může jevit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #38 kdy: 04 Března 2020, 18:03:06 »
Nene, "částečně"...  Viz příloha.

Navíc si můžu tmavé prostředí navolit. A navíc si můžu kopici dalších témat stáhnout.

Ale mě nejde o "stotisíc" témat, v např. v Lubuntu mě úplně stačí těch předinstalovaných 26 (stejně vyberu jen dvě), ale o jejich nastavení. NASTAVENÍ. O tom celou dobu píšu.
« Poslední změna: 04 Března 2020, 18:05:58 od stani »
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #39 kdy: 04 Března 2020, 19:30:30 »
Nene, "částečně"...  Viz příloha.

Navíc si můžu tmavé prostředí navolit. A navíc si můžu kopici dalších témat stáhnout.

Ale mě nejde o "stotisíc" témat, v např. v Lubuntu mě úplně stačí těch předinstalovaných 26 (stejně vyberu jen dvě), ale o jejich nastavení. NASTAVENÍ. O tom celou dobu píšu.

Témat je dostupných opravdu hodně. Ale přemýšlels o tom, kde se vlastně vzaly?
Zkrátka je musel někdo vytvořit.
A stejně tak můžeš vlastní téma vytvořit i ty. A dokonce ho pak dát k dispozici ostatním....
P.S. Abys nemusel začínat úplně "od píky", můžeš jako základ použít některé existující téma. Ano, vím, je k tomu potřeba se něco naučit. Ale tak jako se to naučili tvůrci těch mnoha existujících témat, můžeš se to naučit i ty - jenom chtít...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #40 kdy: 04 Března 2020, 19:34:22 »
To je pořád dokola. Mě je úplně jedno, zda je témat dostupných hodně, nebo ne. Mě by stačilo klidně i jedno. Ale abych si ho mohl nastavit dle sebe.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #41 kdy: 04 Března 2020, 20:33:33 »
To je pořád dokola. Mě je úplně jedno, zda je témat dostupných hodně, nebo ne. Mě by stačilo klidně i jedno. Ale abych si ho mohl nastavit dle sebe.

A co ti v tom brání? Vezmi libovolné téma které je tvým představám nejblíž a zbytek si doedituj.
Nebo snad chceš aby to někdo udělal za tebe?   :-\

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #42 kdy: 04 Března 2020, 20:44:11 »
Nebo snad chceš aby to někdo udělal za tebe?   :-\
Ale to přeci néeee. Prostě se jen podivuji nad tím, že taková základní věc tam není.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #43 kdy: 04 Března 2020, 21:05:50 »
Jak "není" ?  Možnost vytvořit/upravit téma má přece každý. Zvládli to jiní, zvládneš to jistě i ty - jenom chtít.
Co je taková obyčejná editace css oproti např. kompilaci kernelu... :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #44 kdy: 04 Března 2020, 21:43:32 »
Neni tam, protoze neni potreba - ve Win do urcite miry byla, ale jak jsem psal - 30 variant s tak mirnymi odlistnostmi s minimalni moznosti opravdoveho prizpusobeni, ze to bylo stejne na prd. A ty kontrastni motivy neberu vubec - ty jsou nepouzitelne.
A ty zakladni modifikace, co se tyce barev, v tom konfiguraku nejsou fakt az takova veda - umoznuji min. totez, co ta nastaveni zobrazena ve tvych prilohach spolu s nejakymi gui nastavenimi spravce oken - nutno rici, ze lubuntu to ma omezenejsi. Na druhou stranu se tam dala nastavit v gui zvlast barva pisma, coz v daleko vice graf. zdarilem a nastavitelnem xfce nelze. Ale jak jsem psal - tyhle zakladni veci se daji upravit v tom konfiguraku celkem trivialne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #45 kdy: 04 Března 2020, 21:44:02 »
plyonlinux umožňuej vybírání si mezi verzemi wine: https://wiki.ubuntu.cz/wine/playonlinux?redirect=1#nastaven%C3%AD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #46 kdy: 04 Března 2020, 22:07:12 »
Jsi se spletl a dal to jinam  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #47 kdy: 04 Března 2020, 22:14:39 »
Neni tam, protoze neni potreba - ve Win do urcite miry byla, ale jak jsem psal - 30 variant s tak mirnymi odlistnostmi s minimalni moznosti opravdoveho prizpusobeni, ze to bylo stejne na prd. A ty kontrastni motivy neberu vubec - ty jsou nepouzitelne.
A ty zakladni modifikace, co se tyce barev, v tom konfiguraku nejsou fakt az takova veda - umoznuji min. totez, co ta nastaveni zobrazena ve tvych prilohach spolu s nejakymi gui nastavenimi spravce oken - nutno rici, ze lubuntu to ma omezenejsi. Na druhou stranu se tam dala nastavit v gui zvlast barva pisma, coz v daleko vice graf. zdarilem a nastavitelnem xfce nelze. Ale jak jsem psal - tyhle zakladni veci se daji upravit v tom konfiguraku celkem trivialne ...

Přeně tak. Já jsem kdysi o css nevěděl zhola nic...
Až díky nutnosti stylování webových stránek jsem se k tomu dostal. Tím pádem vím, že to není nic až tak těžkého, důležité je začít...
Pro začátek stačí použít nějaký styl jako "mustr" a zkoušet měnit hodnoty popředí/pozadí/font/barvy atd...
Dokonce existují stránky kde lze css vytvářet online, něco jako css workshop.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #48 kdy: 04 Března 2020, 22:29:21 »
... vlastne jsem s Lubu zacinal na PC s jednovlaknovym P4. Pak jsem mel netas s Atomem D265 - proste total sragorka - a zjistil jsem, ze lxde oproti xfce je tam jen mirne sviznejsi, ale diametralne mene ergonomicky i graficky zdarile. Tim pro me ztratilo tohle prostredi smysl na cemkoliv jinem, nez na echt starych krapech ... Cokoliv jineho uz na ten netas bylo na chudinku trochu prilis ;)
... teda nepocitam do toho exotiku jako openbox, icewm apod. - to uz ma snad smysl jenom na PC z obdobi kridy ;)
« Poslední změna: 04 Března 2020, 22:36:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Lubuntu 19.10 (LXQt) - řešení problémů..
« Odpověď #49 kdy: 06 Března 2020, 14:10:42 »
Jo je pravda, že u Xfce je Numlock po stratu zapnutý. A i Power Manager je tak jak má být - jde tam nastavit vypnutí monitoru a následné uspání PC najednou, jako u každého normálního OS. V Lubuntu LXQt je to buď, anebo.
Ale u toho Xfce je stejně bug (teď už nevím, zda je to u Mintu nebo přímo v Xubuntu), pro odemknutí obrazovky to chce heslo, a i když je (a i předtím byl) NumLock zapnutý, čísla nejdou zadat. NumLock se musí vypnout a znovu zapnout, aby se chytil a heslo šlo zadat.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.