Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium  (Přečteno 1792 krát)

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« kdy: 28 Února 2020, 13:58:26 »
Dobrý den všem,
prosím o pomoc, dostal se mi do ruky tento starší tablet a chtěl bych na něm rozjet Lubuntu 32bit.
Jenže 32bit nepodporuje EFI a 64bit zas tablet nevidí.
Podle návodů na Ask ubuntu jsem se snažil vytvořit EFI bootovací 32 bit flash, ale vždy jsem se zadrhl na “...grub:” a nevím, co s tím dál, asi dělám někde chybu.
Neměl by třeba někdo podrobný postup, nebo ideálně takto vytvořenou flashku a byl by ochotný, někam ji upnout třeba v zipu?
Moc děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #1 kdy: 28 Února 2020, 14:50:05 »
BIOS přepni na Legacy, tím uefi vyřadíš a můžeš instalovat normálně. K přípravě flešky použij Rufus.
P.S. Že by ten tablet nepodporoval 64bit OS se mi moc nezdá, to spíše ty neumíš instalovat v uefi režimu (od klasické instalace se to liší, hlavně v umístění zavaděče (grubu)).


Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #2 kdy: 28 Února 2020, 15:15:28 »
S uefi pracovat samozřejmě umím a k vytváření flashky používám právě Rufus,třeba Unetbootin už je dávno překonán. Je to tablet,takže firmware ani neumožňuje přepnout do Legacy,respektive CSM režimu. Až poslední verze FW umožnila vypnout Secure boot,takže možnosti jsou vážně omezené. Tablet je postavený na platformě Z374 a FW této platformy bohužel umí pracovat jen s 32bitovym EFI zavadecem, i když procesor jako takový je 64bitovy.
Takže znovu,máte, prosím,někdo hotovou instalacku Lubuntu i386 doplněnou o 32bit EFI zavadec,a nebo návod na její vytvoření?
Ještě jednou díky

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2020, 15:36:13 »
Tyhle tablety nemaji legacy/csm a maji takovej podel - podporuji 64bit OS, ale nactou jen 32bit EFI zavadec. U Lin se to vyresit povedlo u Win myslim clovek musi mit k dispozici tovarni obraz - tusim, ze 32bit WinEfiLoader nebyl schopen bootnout 64bit instalacku.
Je tady o tom vlakno, tak zkus hledat. Jinak az budu mit vic casu, tak kdyztak hodim nejaky link pro stahnuti LinEfiLoaderu 32bit - ten se pak jen doplni do prislusne slozky. A nebo si stahni ISO MX-Linux - tam jsou tusim oba EFI grubloadery, jak x32 tak x64 - osobne bych tam rovnou ten MX instaloval - mel by tam bezet dobre.

Takže MX 64bit má opravdu i x32 efiloader - takže použít buď ten nebo doplnit do libovolného x64 distra z rozbaleného ISO rozdílové soubory a složky:
Kód: [Vybrat]
/EFI/BOOT/bootia32.efi
/boot/grub/i386-efi
Popř. ještě jiné - to zjistíš prostým srovnáním - když to nebude stačit.
« Poslední změna: 28 Února 2020, 18:17:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2020, 20:11:21 »
https://duckduckgo.com/?q=%22lenovo+yoga+2%22+ubuntu&t=h_&ia=web => https://askubuntu.com/questions/367963/ubuntu-on-lenovo-yoga-2-pro

Hned v první odpovědi je popsáno, jak nabootovat live a co pak (po instalaci) s grubem.
« Poslední změna: 28 Února 2020, 20:52:02 od JirkaZ »

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #5 kdy: 29 Února 2020, 16:11:35 »
...Takže MX 64bit má opravdu i x32 efiloader - takže použít buď ten nebo doplnit do libovolného x64 distra z rozbaleného ISO rozdílové soubory a složky:
Kód: [Vybrat]
/EFI/BOOT/bootia32.efi
/boot/grub/i386-efi
Popř. ještě jiné - to zjistíš prostým srovnáním - když to nebude stačit.
Takže MX fakt funguje, díky..Radši bych ale fakt lubuntu, zkusil jsem vzít EFI loader z MX a nakopírovat do flashky z Lubuntu a dostal jsem se sem: viz obrázek. Co napsat za příkaz ke spuštění instalace? Děkuji moc

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #6 kdy: 29 Února 2020, 22:09:35 »
Vsadim slipy, ze jsi pouzil tu 32bit Lubuntu flashku, kterou jsi mel uz pripravenou?
Takze udelej si flashku Lubuntu 64bit a tam jen dopln nejen ten efiloader "bootia32.efi" ale take tu slozku "i386-efi"
Lubuntu je takove chude a strohe - myslim ze xfce by to mohlo utahnout v pohode. Osobne jsem ho jel uspokojive i na slabouckem atomu 265 citaknejak na starickem eee a tohle ma o dost lepsi procak ... Jestli nevyhovuje MX, ktere je ovsem odladenejsi a bohatsi, ale je to uz k Antixu, tak Xubuntu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #7 kdy: 29 Února 2020, 23:07:13 »
Ano, použil jsem 32bit Lubuntu. říkal jsem si, že vzhleddem k tomu,že tablet má 2GB RAM, bude 32bit lepší. Pokud vím, tak 32bit je meně náročné ns HW. Pletu se?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2020, 01:21:09 »
Ano, použil jsem 32bit Lubuntu. říkal jsem si, že vzhleddem k tomu,že tablet má 2GB RAM, bude 32bit lepší. Pokud vím, tak 32bit je meně náročné ns HW. Pletu se?

To je samozřejmě pravda, ovšem 32bit OS zase nepoporuje EFI.....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2020, 10:22:13 »
Asi to tak bude - kazdopadne je dulezita i ta slozka i386-efi - ta tam musi byt ... Mozna, ze jsi ji tam nedal - kdysi jsem 32bit Lubuntu nabootoval coby live do tabletu, ale nevim, jak pak z instalaci - tam uz by se mohla projevit nejaka nepodpora, jak zminuje Juwa.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2020, 12:41:41 »
A dokázal by jsi si,prosím,vzpomenout,jak jsi to Live rozchodil? Zkusil bych to.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2020, 12:47:59 »
Vlastne si nejsem jisty, jestli jsem uz tenkrat nemel 64bit verzi - je to tu nekde ve vlakbe, ale hodne stary - zkusit pres google pomoci "site:" vyhledat neco jako instalace na zarizeni 2v1 - mistni vyhledavac je skoro na prd ...
Ale jestli tak se to udelalo presne tak, jak to pisu - musis nakopirovat nejen ten efi bootloader, ale i tu slozku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2020, 12:23:23 »
Tak jsem si měl asi napřed zjistit, jak tenhle tablet podporuje linux  ;D NA MX mi nefungovala ani wifi, tak jsem nahodil Lubuntu 64bit, wifina ok, ale zvuk ani náhodou, rotace taky nic a pravděpodobně ani hw akcelerace, protože Youtube ve Firefoxu zatuhne...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #13 kdy: 04 Března 2020, 15:28:45 »
Ano - to je právě ten problém. Takže zkus pohledat vhodná distra na tyto tablety (googlit - best linux for tablet, best distro for 2in1 apod.) jako třeba GalliumOS, jestli už přidali podporu EFI. I když MX s tablety právě počítá. No můžeš zkusit ještě Antix jako takový a dál co si přečteš a najdeš ...

PS. A  Lenovo je fakt na prd - nejhorší výrobky a největší problémy - mě to nesmí do bytu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Yoga tablet 2-Win verze Instalační medium
« Odpověď #14 kdy: 07 Března 2020, 13:35:26 »
Zorin OS se chlubi podporou dotykovych displeju a tedy by mohl byt odladenejsi na tato zarizeni ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.