Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení  (Přečteno 1241 krát)

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« kdy: 13 Března 2020, 12:36:05 »
Priatelia,

ako som spomínal v inom príspevku, čaká ma nová inštalácia Ubuntu budúci mesiac.
V rámci prípravy na tento krok by som sa chcel s Vami poradiť ako zálohovať a čo najbezbolestnejšie postupovať pri obnovení:
- nastavení napr. conky
- aktuálne nainštalovaného softvéru -> prenos na nové Ubuntu
- iných nastavení, ktoré mi aktuálne neprišli na myseľ, a bolo by vhodné na to nezabudnúť.

Všetky Dokumenty sa mi zálohujú na privátny Cloud, takže toto problém nie je.
Aktuálne som na 18.04.4 LTS.
Poraďte prosím ako správne uchopiť tento proces?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2020, 12:43:23 »
Ona už je nová a odladěná LTS verze?

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #2 kdy: 13 Března 2020, 12:47:50 »
Aspoň tak mi píše v mojej desktop verzii. Nebádal som inak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2020, 12:57:50 »
Veškerý nainstalovaný SW, zdroje, nastavení a cokoli dalšího přeneseš/obnovíš do nové instalace pomocí aplikace Aptik.
(Ve starém systému nainstaluješ Aptik, uděláš zálohu všeho co potřebuješ. V novém systému nainstaluješ Aptik a zálohu pomocí něj obnovíš).
Pokud máš /home zvlášť na extra oddíle, můžeš ho celý zachovat = velká výhoda, veškerá konfigurace + osobní soubory zůstanou.

Poznámka: Aptik je od verze 19 placený. Nicméně je dostupná verze 18 která je stále funkční:
https://launchpad.net/~teejee2008/+archive/ubuntu/ppa/+files/aptik_18.8-0~201808040411~ubuntu18.04.1_amd64.deb
https://github.com/teejee2008/aptik-gtk/releases/download/v18.8/aptik-gtk-v18.8-amd64.deb

Je třeba nainstalovat oba balíčky (aptik a aptik-gtk - důrazně doporučuji použít gdebi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud pro tebe není $25 problém, novou verzi si rozhodně kup. Jedná se o velmi užitečný program který přechod na novou verzi systému nebo obnovu po reinstalaci velice usnadní a hlavně urychlí.
« Poslední změna: 13 Března 2020, 13:05:20 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #4 kdy: 13 Března 2020, 13:06:04 »
Aspoň tak mi píše v mojej desktop verzii. Nebádal som inak.

No takže se nejedná o upgrade systému (tedy snad a doufejme).... Protože jinak (v rámci LTS) nová verze 20.04 teprve bude a rozhodně bych ji neinstaloval jako pracovní hned poté, co ji uvolní...

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #5 kdy: 13 Března 2020, 17:18:54 »
@JirkaZ
Akú dlhú dobu doporučuješ od vydania aby sa dalo uvažovať o zmysluplnej inštalácii?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Inštalácia nového Ubuntu - obnova nastavení
« Odpověď #6 kdy: 13 Března 2020, 17:50:12 »
@JirkaZ
Akú dlhú dobu doporučuješ od vydania aby sa dalo uvažovať o zmysluplnej inštalácii?

To je těžko říct... Když jsem používal openSUSE a ještě neměli tu nesmyslně krátkou podporu u Leapu, tak jsem standardně čekal nejméně půl roku. A vždycky se to vyplatilo...

Ale nedá se to říct paušálně. Když si někdo s PC jen hraje, může mu to vyhovět i syrové. Naopak mně (používám PC převážně profesně) by vůbec nevadila nějakých pět až deset let "stará" verze, v té době už "matured" a s minimem chyb zejména ve formě různých nedodělků apod.

Takže jinak: je nějaký vážný důvod, proč 18.04 LTS nevyužívat až do skončení podpory?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.