Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chybové hlášení.  (Přečteno 1308 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Chybové hlášení.
« kdy: 16 Března 2020, 12:07:46 »
Že se občas objeví hlášení o problému systémového programu je běžná věc. Nicméně teď se mi objevilo 2 x krátce po sobě - během 4 restartů v 10 min. - a co je divné, že bez doplňkové volby zobrazit podrobnosti, která tam běžně je  - jen volby odeslat hlášení a zrušit.
Dle souborů v /var/crash/ jednou ohledně lightdm, podruhé engrampa (správce archivů). To už mi bylo divné a tak jsem provedl fsck a pro sichr ještě fsck -f - nicméně tady vše v pořádku.

Nějaký postřeh či nápad k tomuto?

Zatím jsem se toho zbavil přejmenováním koncovky .crash na .crash-Z u těch souborů ve /var/crash/ ...
« Poslední změna: 16 Března 2020, 12:10:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #1 kdy: 16 Března 2020, 12:52:12 »
Nevzrušuj se tím. Celý apport mám zakázaný. Udělej to taky, rozhodně o nic nepřijdeš... :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2020, 18:30:13 »
A nebo tak ...  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2020, 22:24:21 »
Resite u jake verze Ubuntu?
Ja totiz uz asi 1 mesic pouzivam Ubuntu 20.04 (dev) a vzdy po zadani hesla a odklepnuti pres GDM3 ktere me dostane do GNOME sezeni mi zamrzne kurzor mysi vcetne nereakce jakychkoliv klaves. Resil jsem to instalovanim (pres recovery boot) jeste meta-balikem Kubuntu-desktop a k tomu SDDM pres ktery ten kurzor nemrzne. Pres SDDM se dostanu do GNOME i KDE pres Xorg, Wayland  mi totiz pres novejsi nvidii nefunguje. Nevim jestli zrovna zamrznuti se nekam loguje nebo vubec staci zalogovat, pripadne kam? Jinak hlaseni mam povolene na automaticky. Zatim vzdy me po nejake chybe vratilo zpravu ze mam nejakou zastaralou verzi (napise jakeho baliku) a tudiz hlaseni nelze provest a opravdu po upgradu je nova k dispozici a to s ohledem ze vim ze pouzivam distribuci v dev stadiu upgrade provadim temer denne ale distribucni vyvoj probiha tak rychle ze hlaseni mam temer i zbytecne. Bohuzel to prihlasovani pres to GDM3 stale je se zamrzavanim.
« Poslední změna: 16 Března 2020, 22:48:24 od Korek »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #4 kdy: 16 Března 2020, 22:48:47 »
Resite u jake verze Ubuntu?

V poslední době se to objevuje skoro u všech (U18.04++)

Apport zakážeš editací souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/default/apport
Řádek enabled=1   změníš na  enabled=0
Pak apport zastavíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo service apport stop

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #5 kdy: 16 Března 2020, 23:02:20 »
Juwa: Aha, me konkretne nejde o zakazani ale spis by me zajimalo jestli se muj pripad nekam staci zalogovat. Pripadne bych nahlasil pres bugzillu. Mam slozku /var/log/gdm3/ ktera je prazdna. Pripadne apel otazka na ostatni, staci se nekam logovat udalost zamrznuti kurzoru ci klavesnice?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #6 kdy: 17 Března 2020, 00:09:36 »
Juwa: Aha, me konkretne nejde o zakazani ale spis by me zajimalo jestli se muj pripad nekam staci zalogovat. Pripadne bych nahlasil pres bugzillu. Mam slozku /var/log/gdm3/ ktera je prazdna. Pripadne apel otazka na ostatni, staci se nekam logovat udalost zamrznuti kurzoru ci klavesnice?

Zkus se mrknout do
/var/log/syslog

Jinak pokud už proběhne "apport", tak hlášení je ve
/var/crash/*.apport

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #7 kdy: 17 Března 2020, 08:40:34 »
popr. /var/crash/*.crash

Kazdopadne zamrznuti je az po prihlaseni, tedy nebude spadat pod GDM. Takze bych hledal v jinem podadresari /var/log/. Jak psal Juwa tak v syslogu a nebo, jestli tam je tak v necem kolem X, xorg, gnome apod. - proste v necem, co uz ma spojitost se samotnou grafickou nadstavbou.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #8 kdy: 17 Března 2020, 18:17:57 »
...to chybove hlasenie si pred casom vyguglil.bola tam aj pricina,a ako sa toho zbavit-funguje...odvtedy nemam hlasenie.

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #9 kdy: 18 Března 2020, 18:40:31 »
Juwa: Aha, me konkretne nejde o zakazani ale spis by me zajimalo jestli se muj pripad nekam staci zalogovat. Pripadne bych nahlasil pres bugzillu. Mam slozku /var/log/gdm3/ ktera je prazdna. Pripadne apel otazka na ostatni, staci se nekam logovat udalost zamrznuti kurzoru ci klavesnice?

Zkus se mrknout do
/var/log/syslog

Jinak pokud už proběhne "apport", tak hlášení je ve
/var/crash/*.apport
Dival jsem se do syslogu vcetne tech archivovanych, teda hlavne tech archivovanych, i do /var/crash ale tam jsou jen aplikace, to je neco jineho.
Nasel jsem ten syslog podle casove znacky ale nic v nem nemohu relevantniho nalezt.
Kazdopadne situace se po dalsim upgradu zmenila, nyni jsem se prihlasil pod GDM3 do GNOME 3.36 jeste predtim jsem zkusil pres GDM3 do Plasma ale i pod spravnym heslem me to nikam neprihlasilo jen probliklo a zamrzlo na loginove obrazovce. Pak jsem teprve zkusil to GNOME. Na vyber mam jen "plasma, gnome[xorg], gnome[xorg] kiosk".
Pokud nekoho bude zajimat ktere verze to resily mam je zaznamenane, ale to pochybuji. Trapi me jeste jedna vec, pripojuju se pres nm vzdycky v pohode, ale jakmile mam otevreny Firefox nebo mozna jakykoliv browser a poslu system do spanku a ze spanku probudim uz se mi nedari pripojeni pres nm a to ani kdyz restartuju nm sluzbu "sudo systemctl restart network-manager.service". K tomuto konkretne jsem v syslogu neco nasel a jelikoz nerozumim problematice moc jsem z toho nepochopil.
Ahoj

PS: Mohl jsem pouzit vyladene LTS samozrejme, ale jelikoz jsem prechazel z jine distribuce vzhledem k brzkemu vydani tohoto LTS uz mi prislo zbytecne stahovat to starsi, jinak si uvedomuju ze je to stale dev.
« Poslední změna: 18 Března 2020, 18:43:07 od Korek »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #10 kdy: 18 Března 2020, 19:01:14 »
Ve /var/crash/ nejsou aplikace, ale balíček chybového hlášení a ten se nějak jmenuje. A to jméno může napovědět čeho se týká:
"usr_sbin_lightdm.0.crash"
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #11 kdy: 18 Března 2020, 19:52:49 »
Ve /var/crash/ nejsou aplikace, ale balíček chybového hlášení a ten se nějak jmenuje. A to jméno může napovědět čeho se týká:
"usr_sbin_lightdm.0.crash"
OK, mam tam za celou dobu jen
Kód: [Vybrat]
$ dir /var/crash/*
/var/crash/_usr_bin_gnome-clocks.1000.crash
/var/crash/_usr_bin_gnome-clocks.1000.upload
/var/crash/_usr_bin_gnome-clocks.1000.uploaded
/var/crash/_usr_bin_nautilus.1000.crash
/var/crash/_usr_bin_nautilus.1000.upload
/var/crash/_usr_bin_nautilus.1000.uploaded
/var/crash/_usr_bin_vlc.1000.crash
/var/crash/_usr_bin_vlc.1000.upload
/var/crash/_usr_bin_vlc.1000.uploaded
Tak jsem predpokladal ze jsou tam jen zaznamenany pady aplikaci, nic vic.

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Chybové hlášení.
« Odpověď #12 kdy: 19 Března 2020, 18:35:38 »
Hmm, po restartu a bez jine aktualizace jsem zpatky tady. Zkusil jsem tech restartu vic, nyni jen zase SDDM. Neco mezi nebebem a vesmirem :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.