Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem. [vyřešeno]  (Přečteno 1547 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Tak jsem se konečně odhodlal otestovat clonezilla coby vytvořit image svého linuxového oddílu ext4 cca 18/30 GB.
Instalace přes terminál z repozitáře Ubuntu - tedy čistě sudo apt install clonezilla.
 Proběhly volby device - image/ local_dev /výběr sdb1 pro připojení coby cílového umístění pro zálohu (clonezilla repository)
Zde první problém - terminál se zacyklil v nekonečné smyčce
Kód: [Vybrat]
Scanning dir /tmp/ocsroot_bind_root../usr/share/drbl/sbin/ocs-functions: eval: line 12703: syntax error near unexpected token `<'
zbytek v printscreen.
Řešení je opakované mačkání CTRL+C, které ovšem někdy skončí ve vybraném oddíle, ale jinde taky v jiném nevybraném oddíle.
Vlastně se mi to povedlo asi jen 2x, pak už z dalších 20ti pokusů opakovaného ukončení všeho a spuštění clonezilly znovu, ani jednou - pak už mi to nabídlo vždy jen určitou složku někde jinde a nebo se terminál zasekl. Pokud má člověk štěstí a může pokračovat ve vybraném oddíle, kam chce uložit zálohu, tak se to zacyklí ještě jednou na určení složky (a opět štěstí, když se člověk dostane dáll) - opět vyřešeno CTRL+C a když proběhla nakonec záloha (1x z 20 pokusů), tak výsledek je cca 10GB adresář, kde jsou 3 komprimáty (cca 4+4+2GB) a hromada nějakých drobných souborů. No to je tedy image jak víno (zajímalo by mě, jestli takhle má standartně vypadat, protože bych spíše čekal nějaký jednolitý soubor, který by se nemusel dál komprimovat třeba pro upload a jestli je z toho ta clonezilla vůbec schopná tu obnovu udělat) a program je z mého hlediska prakticky nepoužitelný ...
Tak jestli mi někdo, kdo s tím má zkušenosti může poradit, kde je asi chyba?

EDIT:
Clonezilla 3.27 z repo Bionic 18.04 má tento bug se zacyklením.
Rozdělení na více archivů se dá nastavit jinak v expert mode - pokročílekší volby.
« Poslední změna: 21 Března 2020, 13:57:44 od Petr Merlin Vaněček »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #1 kdy: 20 Března 2020, 09:52:39 »
Ono instalovat Clonezillu dosti postrádá smysl - lze zálohovat pouze offline oddíly. A ta verze z repo je stejně nějaká zvláštní, je i možné, že je tam bug...
Proto "nevymýšlej kolo" a stáhni si .iso z ofiko stránek , vytvoř si bootflešku a pracuj. Výpisy jako ten z přílohy už neuvidíš...
-----------
Jo, a ten cílový formát image je naprosto v pořádku - zkrátka to není soubor, ale složka.  Autoři moc dobře vědí, proč zvolili tento formát. O schopnost obnovy si tedy skutečně starosti nedělej...
Cílový disk může být i NTFS.
-----------
Clonezillu používám dlouhá léta bez sebemenších problémů. Poradí si s téměř libovolnou kombinací FS. Na rozdíl od Acronisů & spol. Ty jí nesahají ani po kotníky...
« Poslední změna: 20 Března 2020, 10:04:13 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2020, 10:15:33 »
Smysl spíš postrádá mít rozfrckané do více boot systémů, to co může být v jednom, nicméně zkusil jsem alternativu:

Parted Magic 2016 - Clonezilla, tam vše proběhlo v pořádku, nicméně kopírování (zvoleno bez i z kontrolou fsck) dopadlo tak, že proběhla jen záloha MBR a zbytek selhal.
Kód: [Vybrat]
PS. Next time you can run this command directly:
/usr/sbin/ocs-sr -q2 -c -j2 -z1p -i 4096 -fsck-src-part-y -p choose saveparts 2020-03-20-09-img sda4
This command is also saved as this file name for later use if necessary: /tmp/ocs-2020-03-20-09-img-2020-03-20-09-06
*****************************************************.
Press "Enter" to continue...
setterm: terminal xterm does not support --blank
Activating the partition info in /proc... done!
Selected device [sda4] found!
The selected devices: sda4
Getting /dev/sda4 info...
*****************************************************.
The following step is to save the hard disk/partition(s) on this machine as an image:
*****************************************************.
Machine: OptiPlex 390
sda4 (31.5G_ext4(In_ST250DM000-1BD14)_ST250DM000-1BD141_S2A7QVAC)
*****************************************************.
-> "/home/partimag/2020-03-20-09-img".
Are you sure you want to continue? (y/n) y
OK, let's do it!!
Shutting down the Logical Volume Manager
Finished Shutting down the Logical Volume Manager
Saving block devices info in /home/partimag/2020-03-20-09-img/blkdev.list...
Saving block devices attributes in /home/partimag/2020-03-20-09-img/blkid.list...
Checking the integrity of partition table in the disk /dev/sda...
Reading the partition table for /dev/sda...RETVAL=0
*****************************************************.
The first partition of disk /dev/sda starts at 2048.
Saving the hidden data between MBR (1st sector, i.e. 512 bytes) and 1st partition, which might be useful for some recovery tool, by:
dd if=/dev/sda of=/home/partimag/2020-03-20-09-img/sda-hidden-data-after-mbr skip=1 bs=512 count=2047
2047+0 records in
2047+0 records out
1048064 bytes (1.0 MB, 1.0 MiB) copied, 0.181215 s, 5.8 MB/s
*****************************************************.
done!
Saving the MBR data for sda...
1+0 records in
1+0 records out
512 bytes copied, 0.0122147 s, 41.9 kB/s
*****************************************************.
*****************************************************.
Running file system check and repair for /dev/sda4...
Running: fsck -f -y /dev/sda4
fsck from util-linux 2.28
e2fsck 1.43.3 (04-Sep-2016)
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure                                           
Pass 3: Checking directory connectivity                                       
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information                                     
/dev/sda4: 389212/2068416 files (0.1% non-contiguous), 4469819/8257536 blocks 
*****************************************************.
Starting saving /dev/sda4 as /home/partimag/2020-03-20-09-img/sda4.XXX...
/dev/sda4 filesystem: ext4.
*****************************************************.
Checking the disk space...
*****************************************************.
Use partclone with pigz to save the image.
Image file will be split with size limit 4096 MB.
*****************************************************.
If this action fails or hangs, check:
* Is the disk full ?
*****************************************************.
Run partclone: partclone.ext4 -z 10485760 -N -L /var/log/partclone.log -c -s /dev/sda4 --output - | pigz -c --fast -b 1024 -p 16 --rsyncable | split -a 2 -b 4096MB - /home/partimag/2020-03-20-09-img/sda4.ext4-ptcl-img.gz. 2> /tmp/split_error.gBGLkT
Partclone fail, please check /var/log/partclone.log !
Checking the disk space...
Failed to use partclone program to save or restore an image!
Press "Enter" to continue......
*****************************************************.
Failed to save partition /dev/sda4.
Press "Enter" to continue......
Saving hardware info by lshw...
Saving DMI info...         
Saving PCI info...
Saving package info...
///WARNING/// filesystem.squashfs not found! No idea where is LIVE MEDIA!!! Assume this is running in DRBL client.
Saving hardware info by lshw...
Saving DMI info...         
Saving PCI info...
Saving package info...
End of saveparts job for image /home/partimag/2020-03-20-09-img.
*****************************************************
*****************************************************
Checking if udevd rules have to be restored...
This program is not started by Clonezilla server, so skip notifying it the job is done.
Finished!
Now syncing - flush filesystem buffers...

Ending /usr/sbin/ocs-sr at 2020-03-20 09:17:15 CET...

« Poslední změna: 20 Března 2020, 10:18:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2020, 10:33:01 »
1. V PartedMagic je ta stejná (drbl) verze jako v tom repo.
2. Co máš použít už jsem psal...
3. V cíli není dostatek místa, proto uložení image neproběhlo.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2020, 10:39:03 »
Cíl je celý úplně nový ntfs jednooddílový hdd s kapacitou přes 230GB a zálohovaný oddíl je 30gB velký a 18GB plný.
Jinak instalovanou Clonezillu spouštím v obou případech coby live.
V PM 2016 je starší verze clonezilly než v repo Bionic - si myslím..
Zkusím tu úplně live čistou verzi - mám si stáhnout tu Ubu nebo tu Deb verzi?

/var/log/partclone
Kód: [Vybrat]
Partclone v0.2.89 http://partclone.org
Starting to clone device (/dev/sda4) to image (-)
Reading Super Block
we need memory: 1040452 bytes
image head 4160, bitmap 1032192, crc 4100 bytes
Calculating bitmap... Please wait... extfsclone.c: bitmap error at 118 group.
« Poslední změna: 20 Března 2020, 10:43:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #5 kdy: 20 Března 2020, 10:45:09 »
Cíl je celý úplně nový ntfs jednooddílový hdd s kapacitou přes 230GB a zálohovaný oddíl je 30gB velký a 18GB plný.
Jinak instalovanou Clonezillu spouštím v obou případech coby live.
V PM 2016 je starší verze clonezilly než v repo Bionic - si myslím..
Zkusím tu úplně live čistou verzi - mám si stáhnout tu Ubu nebo tu Deb verzi?

Já ti věřím, že v cíli je místa dost, nicméně vycházím z toho logu kde stojí opak...
Třebas děláš něco špatně, protože by bylo divné, kdyby to zrovna némlich tobě jedinému nefungovalo. Ale za zády ti nesedím, přes rameno nevidím...
Ubu verze obsahuje navíc některé nesvobodné věci. Já ji používám běžně. Stáhnu .iso a přidám ho na multiboot flešku. Jazyk lze přepnout na slovenštinu.
« Poslední změna: 20 Března 2020, 10:50:46 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2020, 10:54:44 »
Postupuji přesně dle návodu na stránkách Clonezilla.

Tak jsem trochu googlil a objevil jsem stejný problém - akorát, že group bylo 17 místo 118, clonezillou použitý program byl exfsclone namísto partclonea objevovalo se to při souboropvém systému cílového oddílu ext4 - když to ten člověk vyzkoušel s ext3, tak prý proběhlo bez potíží. Zde asi bug ve verzi partclone nebo ve formátu ext4 zdrojového odd.
Vůbec jsem si všiml, že hned po instalaci Xubu 18.04 je FS rozmrskaný a během několika bootů je crash  a je třeba opravit fsck. Stalo se mi to u několika instalací po sobě ... Takže možná bug ve verzi nástroje, který provádí formát. Nicméně jsem přeformátoval starší verzí gparted a pořád totéž ..
V předchozím případě bug v samotné clonezilla čí drbl ..

Jinak nikde jsem nenašel ke stažení balíky clonezilly - že bych zkusil aktuální verzi nainstalovat - všude jen live CD - zkusím ho také, ale rád to mám vše co potřebuji při jednom.

« Poslední změna: 20 Března 2020, 11:01:05 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2020, 11:34:29 »
Instalovat se dá jenom ta drbl (server) verze. Na lokální PC je určena verze live. Je v podstatě tvořena skripty jednotlivých nástrojů, takže ani vlastní zdroják jako takový nemá. Tím pádem je klasická kompilace do .deb nesmysl. Tak, teď už víš proč není nabízena k instalaci...

Nicméně i tu PartedMagic verzi jsem párkrát použil, nikdy problémy nebyly.
« Poslední změna: 20 Března 2020, 11:56:00 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2020, 12:41:35 »
Zkusil jsem live CD na bázi Bionic a vše naprosto stejným způsobem proběhlo v pořádku.

Rozdíl je v názvu přípojné složky - v liveCD je něco jako dev-loc a v instalované verzi pro Bionic je to ocsroot-bindet_root a nevytvoří se tam ta druhá složka /home/partimag
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2020, 13:08:53 »
Používám několik let naprosto spolehlivě fsarchiver. Velice jednoduchá záloha a obnova jednotlivých partition.
http://www.fsarchiver.org/ Je myslím také obsažen mj. v Clonezilla a já ho používám v SystemRescueCd

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2020, 15:11:03 »
Myslím, že v Clonezilla obsažen není - nevšiml jsem si ho.

Tak jsem se někam dostal. Upravil jsem /etc/apt/source.list (samozřejmě, že vše zkouším v live z usb - tentokrát 18.04.1) z Bionic na Xenial 16.04 a provedl instalaci Clonezilla - starší verze 3.10 oproti 3.27 v Bionic. Průběh výběrů byl tentokrát bez potíží, nicméně samotná tvorba zálohy opět stejným způsobem selhala. Nicméně výpis vypadal maličko jinak a z něho vyplynulo, že je ptíž s nástrojem partclone. No světe div se - nebyl vůbec nainstalován, což je pro mě nepochopitelné - měl by být rovnou v závislostech, když bez něj aplikace nefunguje úplně.
Jeho samostatná instalace ovšem selhala na nějaké nesplněné závislosti a nemožnosti jejího řešení. Tak mi došlo, že verze tohoto balíku pro Xenial již nebude kompatibilní pro Bionic, tak jsem vrátil repa zpět na Bionic, nainstaloval partclone a vše proběhlo v pořádku - záloha uložena a žádné potíže.
Tedy až na jedinou, že při zkoumání disků a oddílů Clonezilla všechny disky jakoby vyřadí ze systému a opětovně přihlásí. Jenže ty se pak automaticky připojí, Clonezilla je nedetekuje a není možné si vybrat oddíl pro připojení pro zálohy (Clonezilla repository). Zde je snadné řešení v nastavení  pro "vyměnitelné jednotky a média" (takto se to jmenuje v Xubu) odtrhnout veškeré automatické akce. Po odpojení (jde jen z aplikace Disks či Gparted, popř z terminálu - přes správce souborů již nikoliv) a znovuspuštění Clonezilla už vše v pořádku.

Závěr je ten, že verze 3.27 (minimálně pro Ubu) je opravdu závadná (schválně zkusím instalovat někdy do Slax debian verzi, jestli se budu nudit a vzpomenu si) a že tvůrci Parted Magic v roce 2016 (16.04 Xenial-based) nepochopitelně školácky zapoměli nainstalovat partclone. Bohužel v PM nejde apt a nejsem si jist, jestli tam vůbec je nějaká možnost cokoliv doinstalovat třeba jen na úrovni jednotlivých balíků.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #11 kdy: 20 Března 2020, 15:54:28 »
Hned se běžím schválně podívat (mám 18.04) jestli má clonezilla v závislostech partclone.
Koho by taková "závada" napadla... ;)
S tím odpojováním/připojováním disků to tak opravdu je. Clonezilla vyžaduje oddíly se kterými pracuje odpojené. Z této logiky vyplývá i doporučení upřednostňovat práci z live verze. Pak si připojování řídí Clonezilla sama a nic jí do toho "nekecá".
Při práci z verze instalované se to zkrátka musí ohlídat.

EDIT: Takže jak jsem zjistil, partclone a partimage je v doporučených balíčcích...
Já je nainstalované mám. A nevzpomínám si, že bych je instaloval ručně. Doporučené by se měly instalovat automaticky pokud se to výslovně nezakáže (apt --no-install-recommends).
------------------------------
Dnes se mi nabídla aktualizace grubu - takže jsem maximálně ve střehu...
« Poslední změna: 20 Března 2020, 16:14:54 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2020, 17:01:23 »
Mě Clonezila zazálohovala oddíl a už ho nedokázala obnovit, takže za mě je to nepoužitelný program. Byl to z iso vytvořený flashdisk.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #13 kdy: 20 Března 2020, 17:36:06 »
Mě Clonezila zazálohovala oddíl a už ho nedokázala obnovit, takže za mě je to nepoužitelný program. Byl to z iso vytvořený flashdisk.

No, spíše bych řekl, že chyba bude jinde..... :-\

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #14 kdy: 20 Března 2020, 17:39:11 »
Asi v tom, že mám příliš moderní HW, problém byl v tom, že mám SSD NVMe a Clonezilla má známý bug s NVMe a někdy prostě selhává, to jsem si dohledala. Naštěstí Acronis není drahý a funguje spolehlivě.

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #15 kdy: 20 Března 2020, 18:58:06 »
Ventero:
ak jsem to zkusil a v Clonezille fsarchiver je  :) Stačí spustit shell. Použití primitivní např záloha partition
fsarchiver savefs /kam-to-chci /dev/sdax. Clonezilla mě kdysi taky zklamala když mi ověřenou zálohu neobnovila.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #16 kdy: 20 Března 2020, 22:17:17 »
Citace
EDIT: Takže jak jsem zjistil, partclone a partimage je v doporučených balíčcích...
Já je nainstalované mám. A nevzpomínám si, že bych je instaloval ručně. Doporučené by se měly instalovat automaticky pokud se to výslovně nezakáže (apt --no-install-recommends).

V doporučených byl jen ten partclone - partimage se instaloval v závislostech - ale použil jsem repo Xenial.
Jinak se zdá, že už je to obráceně - doporučený balík se neinstaluje pokud nezadáš parametr --install-recommends
- v tomto případě však irelevantní neboť se kvůli nekompatibiltě partclone muselo přepnout zpět na repo Bionic.

Vše děláno v live a právě že do toho kecalo to automatické připojování médiií - vyřešila to až změna nastavení ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Clonezilla - bug a velké rozpaky nad výsledkem.
« Odpověď #17 kdy: 20 Března 2020, 22:36:10 »
OK. Takže solved  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.