Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Způsob připojení k internetu  (Přečteno 3218 krát)

Barunka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Způsob připojení k internetu
« kdy: 23 Března 2020, 09:56:45 »
Ahoj, potřebuju nastavit následující:
1) uživatel A se může k internetu připojit jen přes kabel (to předpokládám nebude těžké)

2) uživatel B se může připojit jen přes určitou wifi (nesmí se připojit přes kabel), jenže ještě potřebuju následující (pokud to jde):
- tato wifi je "přenosný hotspot" z mobilu; jenže potřebuju, aby se uživatel B mohl připojit jen pokud je ten mobil k internetu připojen přes mobilní internet a nikoli přes wifi (pevného internetu); prostě potřebuju, aby měl uživatel B (na notebooku) stále a za všech okolností jen IP adresu mobilního internetu a kdyby nedopatřením byl mobil připojen přes wifi a ne přes mobilní internet, aby byl radši notebook uživatele B offline.. Umíte tohle někdo?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #1 kdy: 23 Března 2020, 12:26:48 »
Jediné, co mne napadá, kontrolovat veřejnou IP a pokud nepatří do bloku ISP mobilního operátora resp. patří do bloku ISP drátového providera, připojení zaříznout.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Barunka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #2 kdy: 23 Března 2020, 14:49:36 »
Jediné, co mne napadá, kontrolovat veřejnou IP a pokud nepatří do bloku ISP mobilního operátora resp. patří do bloku ISP drátového providera, připojení zaříznout.

A jak by se něco takového udělalo?

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #3 kdy: 23 Března 2020, 15:12:13 »
Táto požiadavka je nezlučiteľná s akýmkoľvek operačným systémom. Riešenie nenájdete na internete. Jednoduché riešenie neexistuje. Každé také riešenie má nejaké "ale". Na druhú stranu, všetko je možné spraviť, záleží od toho, koľko je zákazník ochotný investovať do špecializovaného riešenia, napríklad samoštúdiom, alebo financiami.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #4 kdy: 23 Března 2020, 15:23:12 »
Jediné, co mne napadá, kontrolovat veřejnou IP a pokud nepatří do bloku ISP mobilního operátora resp. patří do bloku ISP drátového providera, připojení zaříznout.

A jak by se něco takového udělalo?

Např. scriptem spouštěným při up síťového rozhraní na daném NTB.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2020, 17:12:36 »
Mobil moze robit wifi hotspot aj ked je pripojeny na wifi? Aky by to malo vyznam.
Ak chces aby sa uzivatel nemohol pripojit na wifi routru(nie hotspot mobilu) zakaz mu pristup podla MAC adresy.(v routri)
« Poslední změna: 23 Března 2020, 17:17:03 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Barunka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2020, 18:28:33 »
Jediné, co mne napadá, kontrolovat veřejnou IP a pokud nepatří do bloku ISP mobilního operátora resp. patří do bloku ISP drátového providera, připojení zaříznout.

A jak by se něco takového udělalo?

Např. scriptem spouštěným při up síťového rozhraní na daném NTB.

To mi je jasné, že skriptem. Spíše mě zajímá jestli by někdo pomohl takový skript vytvořit.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Způsob připojení k internetu
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2020, 19:46:35 »
Jediné, co mne napadá, kontrolovat veřejnou IP a pokud nepatří do bloku ISP mobilního operátora resp. patří do bloku ISP drátového providera, připojení zaříznout.

A jak by se něco takového udělalo?

Např. scriptem spouštěným při up síťového rozhraní na daném NTB.

To mi je jasné, že skriptem. Spíše mě zajímá jestli by někdo pomohl takový skript vytvořit.

Ale no tak :-)

Skript bude v /etc/network/if-up.d

Kus kódu ( asi ten nejsložitější :D ) na zjištění veřejné IP
Kód: [Vybrat]
myip=`dig @resolver1.opendns.com ANY myip.opendns.com +short`

Pak už jen výsledek porovnat s předdefinovanými adresami, či si zjistit a uvést v porovnání rozsahy ISP (v případě dynamických adres) a následně použít
Kód: [Vybrat]
nmcli con  Down/Up

Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.