Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím doporučte mi nějakou webkameru  (Přečteno 1344 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« kdy: 16 Dubna 2020, 18:50:28 »
Prosím doporučte mi nějakou vyzkoušenou webkameru, která funguje v ubuntu 18 budgie na USB 3 na první zapojení i se zvukem, koupím si jí.
Karanténa je dlouhá... :-)
Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1755
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2020, 18:58:55 »
Už jsem tady zmiňoval Logitech C270, ale doposud jsem ji netestoval na USB3 a nebude to v ňákým badží, ale v Kubuntu ;-)

Identifikace (po příkazu lsusb):

Kód: [Vybrat]
ID 046d:0825 Logitech, Inc. Webcam C270
Edit: tak Logitech C270 vyzkoušen v Kubuntu 18.04 na USB2 i USB3.

Výsledek:

obraz běží "out of the box" na obou typech USB jak ve Skype 8.58.0.93, tak v Cheese 3.28.0, jinde jsem nezkoušel. U Skype chvíli trvá, než "pochopí", že kamera je na USB3. Pokud je na USB2, je to rychlejší. Jak známo, od dob požrání Skype Mrtwošrotem můžeme být rádi, že v něm je vůbec nějaké nastavení (byly doby, kdy nebylo vůbec). Nicméně s původní verzí 4 je to nesrovnatelné a kamera se tam nedá ani zakázat, pokud je připojená (proč by uživatel měl Velkému Bratrovi zakazovat sledování, že...).

zvuk: tam je trochu problém... Systém bere zvuk z kamery jak z USB2, tak z USB3 (ověřeno v Audacity), čili celý zvukový trakt v kameře je OK, nicméně ve Skype se mi z kamery nepodařilo docílit aktivního zvuku. Zkoušel jsem manipulovat jak s pavucontrol, tak se systémovým mixérem (dříve se to jmenovalo Kmix, dneska kdoví...), posléze i s nastavením ve Skype - všechno bez úspěchu.

Mikrofon z kamery je přitom ve všech zmíněných aplikacích vidět, jde zapnout/ztlumit a regulovat mu úroveň, nicméně ve Skype protějšek z mikrofonu kamery neslyší nic...

Mám trochu podezření, že to je tím, že Skype má svůj zcela vlastní způsob připojení mikrofonu a hlavně zpracování signálu z něj. Jak to celé ale přesně je, to ví jen Mrtvošrot...

Další možná příčina je už historický chlívek ve zpracování zvuku v Linuxu. Dříve to byla Alsa (ještě předtím snad cosi dalšího), dnes převážně Pulse Audio. No a tyhle dvě věci se dodnes různě "potkávají", každá aplikace vyžaduje něco jiného a pochopit vzájemné "propojení" bývá nad lidské síly.

Řešením pochopitelně je použít jiný mikrofon (zapojený do mikrofonního vstupu PC), ten funguje souběžně s kamerou při videohovoru bez problémů.

Poznámka na závěr: mám pocit (nikoliv jistotu), že v Kubuntu 14.04 mi zvuk z téže kamery ve Skype fungoval bez problémů... Ale vývoj prostě nezastavíš a proč nerozjebat něco, co funguje... Alespoň může vývojář vykázat činnost.

Edit 02: tak začal jít i zvuk z webkamery (testováno jen USB3 - předpokládám, že v USB2 to bude bez problémů). Jak? Už ze zoufalství jsem klikal na zatržítka "Výchozí" v nastavení mikrofonů u systémového mixéru v Plasmě/KDE. No a když jsem původně zatržený (tedy výchozí) mikrofon kamery "odškrtnul" a zase "zaškrtnul", tak se zvuk najednou ozval... Jednoduše řečeno - zřejmě nefunguje hotplug detekce, resp. přepínaní a už vůbec ne souběžná funkce více mikrofonů...

K tomu dodávám metodu rychlého testování:

Kód: [Vybrat]
arecord -f cd - | aplay -
umožní slyšet v reproduktorech to, co jde do vstupů (v tomto případě z mikrofonu). Sice se zpožděním (odhadem stovky ms), ale přece. Dřívější systém (Alsa?) umožňoval přímé propojení vstupu a výstupu...

Fakt to už nějak nechci řešit a zjišťovat, co zase někdo někde "vylepšil". Tedy alespoň prozatím, ona mi zvědavost stejně nedá.....a pak se to zase změní.
« Poslední změna: 17 Dubna 2020, 10:04:44 od JirkaZ »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2020, 20:37:34 »
Trochu se bojím, že v současné době bude postup asi opačný - najít jakýkoliv eshop, který má jakoukoliv kameru k dispozici a pak zjišťovat, zda je v linuxu funkční.
V době distanční výuky jsou totiž kamery beznadějně vyprodané.

Ale obezlička může být v podobě outdoorových sportovních kamer, které obzvláště u levnějších výrobců nejenže mají podporu funkce webkamery, ale také se tu a tam válí na skladech.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1755
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2020, 21:15:46 »
Trochu se bojím, že v současné době bude postup asi opačný - najít jakýkoliv eshop, který má jakoukoliv kameru k dispozici a pak zjišťovat, zda je v linuxu funkční.
V době distanční výuky jsou totiž kamery beznadějně vyprodané.

Samozřejmě, to je fakt už nejméně několik týdnů... Nicméně co jsem se letem světem díval, tak - pokud tedy nejsou za x-násobek běžných cen - jsou webkamery v tuzemsku občas dostupné na objednání v horizontu cca dvou týdnů. A to je docela úspěch, ještě před pár dny bylo úplně hotovo.

Ten "dáreček" tu ale s námi bude hodně dlouho (ne-li napořád), takže zase tak úplně není kam spěchat...

No a kdyby touha po přenosu vlastního xichtu do světa byla nezvladatelná, tak ještě existuje něco jako https://duckduckgo.com/?q=linux+smartphone+as+webcam&t=h_&ia=web , konkrétně pak http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/12/install-droidcam-ubuntu-16-04/ nebo https://medium.com/@freeyourdesktopblog/need-a-webcam-in-ubuntu-no-problem-thanks-to-android-5bec45e345cf  - ale nezkoušel jsem...
« Poslední změna: 16 Dubna 2020, 21:35:44 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2020, 21:18:25 »
Kameru sehnat umím, jen potřebuji tip na typ, který bude chodit v U18.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

aaaaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2020, 11:21:40 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Prosím doporučte mi nějakou webkameru
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2020, 11:50:22 »
Mrkni sem https://linuxhint.com/best_webcams_ubuntu_2020/

Díky, ale takhle si vždy něco vyberu a pak to funguje ne na 100, ale na 80%. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.