Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!  (Přečteno 3975 krát)

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« kdy: 18 Dubna 2020, 21:28:55 »
Zdravím, na notebook, kde byl původně Win10, mi kamarád nainstaloval přes dual boot Ubuntu 18.04.4 LTS, který ted používám jako hlavní systém. Jsem s ním spokojen, až na to že mi poměrně často zamrzá. Občas jde pohnout s myší, ale jinak nic. Pomůže pouze vypnutí počítače natvrdo a znovu zapnutí. Stává se mi to i několikrát denně. Nejsem programátor, pouze uživatel, příkazy v terminálu neznám, proto prosím na mě mluvte polopatě. Dík..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #1 kdy: 19 Dubna 2020, 01:17:51 »
Podívej se do Sledování prostředků co nejvíc (který proces) vytěžuje CPU.
Taky se můžeš podívat do syslogu (/var/log/syslog). Je tam toho hodně - orientuj se dle času události.
----------------------------------------------------------------------------------------
Nikdy PC natvrdo nevypínej (poškodíš systém, soubory nebo i disk). Když už, tak v případě "vytuhnutí" k restartu používej klávesy.
Podrž SysRq + Alt  a k tomu postupně mačkej r  e  i  s  u  b   Po zmáčknutí b  se PC bezpečně restartuje.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Je taky možné, že se jedná o HW závadu. To je potřeba prověřit (zkontrolovat disk, paměťi atd.) nejlépe pomocí přísl. diagnostickách utilit.
Najdeš je např. na UBCD (vytvoř si bootflešku (ve windows pomocí yumi) ).

Pokud chceš Ubuntu používat, uč se, většina věcí jde vygooglit. A proč ti to zamrzá budeš muset zjistit sám, to za tebe na dálku nikdo udělat nemůže...
« Poslední změna: 19 Dubna 2020, 01:21:42 od juwa2 »

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #2 kdy: 19 Dubna 2020, 10:33:29 »
No chápu to tak, že sledování prostředků mě ukáže aktuální využití, jenže ve chvíli, kdy se počítač začne sekat, tak už sledování neotevřu. Takže to je pro mě asi nepoužitelné.
Ohledně syslogu - celkem dlouho mě trvalo než jsem vygooglil jak ten příkaz má vypadat, jen /var/log/syslog mi nefungovalo.
Má to být less /var/log/syslog ? Tam mám ale log jen z dneška. Tak asi si to otevřu hned poté, co mi komp zamrzne a restartnu ho.. Tak uvidíme co najdu. Určitě se pak ozvu..

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #3 kdy: 19 Dubna 2020, 11:01:57 »
Já bych jednoznačně začal rozpůlením intervalu na HW/SW.

Jinými slovy: mrzlo to i ve W10? Když je tam dual boot, tak to přece jde zkusit...

Pokud ne a děje se to jen v Ubuntu, tak bych zkusil změnu jádra (viz třeba https://medium.com/@gspasov2/how-to-fix-ubuntu-18-04-lts-random-freezes-52bb75d55c70).

Případně se dá zkusit některá live distribuce (a pracovat delší dobu v ní), nebo dlouhodobě nechat běžet test typu memtest, Stresslinux apod.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #4 kdy: 19 Dubna 2020, 11:26:40 »
Na win to myslím nemrzlo, bylo to pomalý ale nemrzlo-jestli si to dobře pamatuju..
Ten upgrade jádra jsem zkoušel už dřív a nepomohlo. Mám tam ted nejnovější 5.3.0-46-generic
Co to znamená rozpůlit HW/SW?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #5 kdy: 19 Dubna 2020, 11:30:48 »
Na win to myslím nemrzlo, bylo to pomalý ale nemrzlo-jestli si to dobře pamatuju..

Neexistuje myslím, je potřeba to zkusit. PC se nedá okecat.

Co to znamená rozpůlit HW/SW?

Metoda půlení intervalu, původně z matematiky, obvykle nejrychlejší způsob, jak při hledání (např. závady) dospět k cíli.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #6 kdy: 19 Dubna 2020, 13:00:37 »
No chápu to tak, že sledování prostředků mě ukáže aktuální využití, jenže ve chvíli, kdy se počítač začne sekat, tak už sledování neotevřu. Takže to je pro mě asi nepoužitelné.
Ohledně syslogu - celkem dlouho mě trvalo než jsem vygooglil jak ten příkaz má vypadat, jen /var/log/syslog mi nefungovalo.
Má to být less /var/log/syslog ? Tam mám ale log jen z dneška. Tak asi si to otevřu hned poté, co mi komp zamrzne a restartnu ho.. Tak uvidíme co najdu. Určitě se pak ozvu..

/var/log/syslog  je obyčejný textový soubor.  Tím pádem ho stačí otevřít/prohlížet v jakémkoli textovém editoru. Žádné příkazy k tomu tudíž nejsou potřeba. A googlíš velice špatně, vylepši to....

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #7 kdy: 19 Dubna 2020, 15:39:08 »
A neděje se to s nějakou konkrétní aplikací?
Je možné se přepnout pomocí trojhmatu CTRL ALT F1 terminálu?
Pokud to jde, přihlásit se (login) svým uživatelským jménem a heslem.
Zkusit příkaz top. (ukončí se klávesou q)
Pokud tam má něco třeba 100% tak to zabít příkazem:
Kód: [Vybrat]
kill -9 pidMísto pid musí být konkrétní číslo procesu (v top je to úplně vlevo).
Nebo pokud už vím co to dělá,dejme tomu, že by to byl firefox, můžu pid zjistit příkazem:
Kód: [Vybrat]
ps -e | grep firefoxDo grafického prostředí se vrátit pomocí ALT F7.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #8 kdy: 19 Dubna 2020, 19:48:09 »
"A neděje se to s nějakou konkrétní aplikací?
Je možné se přepnout pomocí trojhmatu CTRL ALT F1 terminálu?"

Nevypozoroval jsem souvislost s aplikací, i když většinou jsem na Firefoxu. Těžko říct, můžu zkusit nějaký čas používat jiný prohlížeč.
CTRL ALT F1 nefunguje když se to sekne - jedině REINSUB

Konečně se mi podařilo otevřít syslog v aplikaci Gnome Logs (sorry, v souborech se mi to najít nepodařilo) - ale je to pro mě jak kdybych se pokoušel číst čínskou knížku..

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #9 kdy: 20 Dubna 2020, 08:22:43 »
Tak včera 19:48 jsem tu napsal poslední příspěvek a pak jsem odešel od počítače. Bylo spuštěno několik panelů firefoxu, thunderbird, gnome logs a kdenlive (to nevím že jsem ani spouštěl, asi jsem se uklikl). Když jsem se vrátil k notebooku v cca 20:15 tak byl seklej. Retartl jsem ho pomocí CTRL ALT PRT SCR REISUB a když se dívám na log mezi 19:48 a 20:19 kdy jsem comp restartoval tak toho tam moc není. Dává to někomu smysl??

19. dubna 20∶19∶43 kernel: iwlwifi 0000:02:00.0: No beacon heard and the time event is over already...
19. dubna 20∶19∶42 kernel: wlo1: associated
19. dubna 20∶13∶49 kernel: IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlo1: link becomes ready
19. dubna 20∶13∶47 kernel: wlo1: associated
19. dubna 20∶01∶49 kernel: IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlo1: link becomes ready
19. dubna 20∶01∶49 kernel: wlo1: associated

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #10 kdy: 20 Dubna 2020, 09:17:15 »
Ahoj, taky pouzivam 18.04.4 ... jsem s nim spokojeny, taky me v minulosti zamrzani potkavalo ale ty doby uz jsou nastesti pro me pryc.
...
Muzes poslat vypisy (najdes v dom. adresari)?, pridas je jako prilohy.
Kód: [Vybrat]
lspci > lspci.txt
Kód: [Vybrat]
lsusb > lsusb.txt
Kód: [Vybrat]
dmesg > dmesg.txtkdyz tak i
Kód: [Vybrat]
sudo lshw > lshw.txt

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #11 kdy: 20 Dubna 2020, 10:05:07 »
Tak včera 19:48 jsem tu napsal poslední příspěvek a pak jsem odešel od počítače. Bylo spuštěno několik panelů firefoxu, thunderbird, gnome logs a kdenlive (to nevím že jsem ani spouštěl, asi jsem se uklikl). Když jsem se vrátil k notebooku v cca 20:15 tak byl seklej. Retartl jsem ho pomocí CTRL ALT PRT SCR REISUB a když se dívám na log mezi 19:48 a 20:19 kdy jsem comp restartoval tak toho tam moc není. Dává to někomu smysl??

19. dubna 20∶19∶43 kernel: iwlwifi 0000:02:00.0: No beacon heard and the time event is over already...
19. dubna 20∶19∶42 kernel: wlo1: associated
19. dubna 20∶13∶49 kernel: IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlo1: link becomes ready
19. dubna 20∶13∶47 kernel: wlo1: associated
19. dubna 20∶01∶49 kernel: IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlo1: link becomes ready
19. dubna 20∶01∶49 kernel: wlo1: associated

Díváš se do nesprávného logu. Na Gome Logs zapomeň, to je k ničemu, tam nic nenajdeš.

To je pro tebe opravdu tak těžké spustit Gedit a otevřít v něm soubor /var/log/syslog   ??
Nebo zkrátka zadej do terminálu příkaz
Kód: [Vybrat]
gedit /var/log/syslog
(udělá to samé.....)


rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #12 kdy: 20 Dubna 2020, 16:12:46 »
Díváš se do nesprávného logu. Na Gome Logs zapomeň, to je k ničemu, tam nic nenajdeš.

To je pro tebe opravdu tak těžké spustit Gedit a otevřít v něm soubor /var/log/syslog   ??
Nebo zkrátka zadej do terminálu příkaz
Kód: [Vybrat]
gedit /var/log/syslog
(udělá to samé.....)
[/quote]

Super, to jsem přesně potřeboval vědět - jak jsem říkal, jsem začátečník s Linuxem a nepodařilo se mi ten soubor najít..
Otevřu domovskej adresář a hledám složku var - ale nikde ji nevidím. Když dám hledat syslog, taky mi to nic nenajde..
Gedit v terminálu jsem spustil, ale tam je log jen ze dneška,potřeboval bych log ze včerejšího večera..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #13 kdy: 20 Dubna 2020, 18:54:54 »
Složka var není přece v domovském adresáři, ale v kořeni (rootu) souborového systému (stejně jako složka home).
V Nautilu se do ní přepneš přes (vlevo dole) "Další umístění" > "Počítač"
Nebo zkráta do terminálu zadej
Kód: [Vybrat]
nautilus /var/log
Otevře se Nautilus ve složce /var/log
V ní nalezneš soubor syslog
Starší záznamy najdeš v souboru syslog.1, ještě starší  jsou komprimované v souborech syslog.2.gz, syslog.3.gz atd.
Takže pokud se potřebuješ podívat v čase zpět, otevři si syslog.1 
Kód: [Vybrat]
gedit /var/log/syslog.1
A pokud se snad potřebuješ podívat ještě více zpět, tak si přísl. komprimovaný syslog.x.gz zkopíruj do domovské složky, rozbal ho a pak už jej můžeš otevřít/prozkoumat v geditu.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #14 kdy: 20 Dubna 2020, 19:20:39 »
Geniální.. Díky za vysvětlení, tušil jsem že to bude někde výš v adresáři, ale nemoh jsem to najít..
Zkopíroval jsem tu logy včera mezi 19:45-20:19, kdy se to seklo. Nemrkl by na to někdo please..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #15 kdy: 20 Dubna 2020, 19:30:30 »
To vypadá na potíž s drivery...
Co máš za kernel?  Do terminálu zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
uname -r
Zobrazí na jakém jedeš kernelu, výsledek sem napiš.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #16 kdy: 20 Dubna 2020, 19:55:28 »
To vypadá na potíž s drivery...
Co máš za kernel?  Do terminálu zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
uname -r
Zobrazí na jakém jedeš kernelu, výsledek sem napiš.

5.3.0-46-generic

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #17 kdy: 20 Dubna 2020, 22:08:46 »
Zkus tam dát jiný kernel (třeba 5.6.5-generic). Stahuj zde
Stáhni ty čtyři .deb  soubory (viz obrázek). Otevři Terminál a zadej:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i ~/Stažené/*.deb
Dojde k instalaci toho kernelu. Až to skončí, zavři Terminál a restartuj PC.
Po naběhnutí systému ověř na jakém běžíš kernelu příkazem:
Kód: [Vybrat]
uname -r
Výsledek by měl být:  5.6.5-050605-generic
---------------------------------------------------------------------------------------
No, a pak už jenom můžeš sledovat, zda se něco změnilo (ohledně toho "zamrzání")...

« Poslední změna: 20 Dubna 2020, 22:54:58 od juwa2 »

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #18 kdy: 21 Dubna 2020, 07:39:56 »
To vypadá na potíž s drivery...
Co máš za kernel?  Do terminálu zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
uname -r
Zobrazí na jakém jedeš kernelu, výsledek sem napiš.
Me se tam spis nezda ten swap, zda se ze je poskozenej soubor a system pouziva swap bez ohledu na velikost ram. Pak jsou tam nejake potize s gdm/gnome-shell coz muze ale nemusi souviset i s tim chybnym swapovanim. Vytvoril bych ten swap soubor znovu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #19 kdy: 21 Dubna 2020, 11:00:42 »
To už bych spíš místo toho vytvořil klasický swap oddíl....
« Poslední změna: 21 Dubna 2020, 11:54:24 od juwa2 »

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #20 kdy: 21 Dubna 2020, 19:02:11 »
Zkus tam dát jiný kernel (třeba 5.6.5-generic). Stahuj zde
Stáhni ty čtyři .deb  soubory (viz obrázek). Otevři Terminál a zadej:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i ~/Stažené/*.deb
Dojde k instalaci toho kernelu. Až to skončí, zavři Terminál a restartuj PC.
Po naběhnutí systému ověř na jakém běžíš kernelu příkazem:
Kód: [Vybrat]
uname -r
Výsledek by měl být:  5.6.5-050605-generic

---------------------------------------------------------------------------------------
No, a pak už jenom můžeš sledovat, zda se něco změnilo (ohledně toho "zamrzání")...


Udělal jsem tu instalaci pro každej z těch souborů zvlášt - tedy celkem 4x. Doufám že to tak bylo míněno a mám tam ten novej kernel.
Tak uvidíme, dám za pár dní vědět.Ten Swap teda zatím řešit nebudu? Uvidíme jestli to pomohlo a kdyžtak pak..?
« Poslední změna: 21 Dubna 2020, 19:06:14 od rzitka »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #21 kdy: 21 Dubna 2020, 19:33:40 »
Uvidíme jestli to pomohlo a kdyžtak pak..?

Když ne, tak pak https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84938.msg570611.html#msg570611 , jinými slovy konečně tu závadu začít hledat systematicky.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #22 kdy: 21 Dubna 2020, 20:51:30 »
Uvidíme jestli to pomohlo a kdyžtak pak..?

Když ne, tak pak https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84938.msg570611.html#msg570611 , jinými slovy konečně tu závadu začít hledat systematicky.

Jirko, super, akorát netuším jak se to dělá.Nějaký návod někde??

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #23 kdy: 21 Dubna 2020, 20:58:17 »
Uvidíme jestli to pomohlo a kdyžtak pak..?

Když ne, tak pak https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84938.msg570611.html#msg570611 , jinými slovy konečně tu závadu začít hledat systematicky.

Jirko, super, akorát netuším jak se to dělá.Nějaký návod někde??

Link měl být https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84938.msg570609.html#msg570609 (tedy moje původní odpověď). Zbyde potvrdit chování v těch W10 (prostě do nich nabootovat a pracovat, když je tam dual boot) a ev. zkusit ten Stresslinux či Memtest.

Samozřejmě postupy jsou popsané (přinejmenším na stránkách autorů), klíčová slova (názvy) tu píšu už podruhé.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 18.04.4 LTS často zamrzá. Help!!
« Odpověď #24 kdy: 25 Dubna 2020, 20:07:44 »
Od té doby mi to zatím nezamrzlo, i když jsem ted na kompu hodně málo, tak ještě uvidíme.
Každopádně i když se zdá že vše funguje tak mi to háže od té doby nějaký errory při startu - viz foto..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.