Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Automount  (Přečteno 863 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Automount
« kdy: 21 Dubna 2020, 13:10:49 »
Potřebuji vědět co dělají první tři volby viz. příloha. Tedy jaký přesně ovlivňují konfigurační soubor a aspoň přibližně, co v něm dělají za změny.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Automount
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2020, 13:31:19 »
To okno se spustí příkazem
Kód: [Vybrat]
thunar-volman nebo
Kód: [Vybrat]
gnome-volume-manager?
« Poslední změna: 21 Dubna 2020, 13:33:37 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Automount
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2020, 13:41:37 »
1. Když zasuneš flešku/ext. disk do usb, tak se automaticky připojí (mountne).
2. Pokud vložíš CD/DVD do mechaniky (nebo sd kartu do čtečky), tak se automaticky mountne.
3. + ještě se navíc otevře okno vých. právce souborů v root složce toho média.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto volby editují soubor  ~/.config/dconf/user   (je možné jej editovat pomocí gui aplikace dconf-editor).
Celé je to vlastně taková obdoba "windows registru".

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Automount
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2020, 18:33:49 »
No v Xubu to je "thunar-volman --configure", ale to je bezpředmětné, protože to potřebuji nastavit v systému, kde jednak není Thunar ani jiná možnost takového nastavení v GUI. Proto potřebuji vědět, co vlastně takovéto zatržení či odtržení těchto položek a kam zapíše.
Zkoušel jsem něco podobného nastavit v PCmanFM to nemělo vliv a po operaci Clonezilly se stejně jednotky připojily a otevřely, což má pak za důsledek, že nelze připojit cílový disk. Zkoušel jsem vytvořit konfigurák a restartovat službu:
Kód: [Vybrat]
# /etc/udev/rules.d/99-noautomount.rules
ENV{UDISKS_PRESENTATION_HIDE}="1"
ENV{UDISKS_PRESENTATION_NOPOLICY}="1"
ENV{UDISKS_AUTOMOUNT_HINT}="never"
ENV{UDISKS_SYSTEM_INTERNAL}="1"
ENV{UDISKS_IGNORE}="1"
ENV{UDISKS_AUTO}="0"
Zkoušel jsem tyto příkazy: 
Kód: [Vybrat]
systemctl stop udev
Kód: [Vybrat]
systemctl stop smartd
Kód: [Vybrat]
systemctl mask udisks2A nic nepomohlo a za 8 hodin hledání a čtení článků a fór na internetu žádné funkční řešení, zatímco v Xubu nastavení těch položek v thunar-volman zafungovalo okamžitě.
Možná, že mi chybí jen nějaká maličkost - třeba v tom PCmanFM po tom nastavení je třeba restartovat nějaký servis, aby se změny projevily, ale nevím co ...
« Poslední změna: 21 Dubna 2020, 18:36:24 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Automount
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2020, 19:31:31 »
No v Xubu to je "thunar-volman --configure", ale to je bezpředmětné, protože to potřebuji nastavit v systému, kde jednak není Thunar ani jiná možnost takového nastavení v GUI. Proto potřebuji vědět, co vlastně takovéto zatržení či odtržení těchto položek a kam zapíše.
...

A co tam tedy je, když ne Thunar? Co to je za systém? Dotaz byl položen proto, aby se dalo dále zkoumat, kam si ta aplikace pro nastavení chování připojitelných médií ukládá konfiguraci.

Nicméně zřejmě to už zodpověděl kolega (~/.config/dconf/user), pokud to v onom neznámém systému není nějak jinak.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Automount
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2020, 21:00:09 »
Jak jsem psal - coby FM tam je PCmanFM, ale tam nastavení nezafungovala. Soubor ~/~/user jaksi editovat v texťáku nejde a pochybuji, že tam dostanu dconf-editor - můžu to zkusit.
Myslím, že toto se ale netýká FM jako takového - ten je tam jako prostředník - je to něco generálního pro systém.
Dělám teď pokusy na Slax 9.11 - měl by být na bázi Debian 9.
Proto potřebuji dopátrat, co ta zatržení a odtržení přesně v systému udělají za změnu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Automount
« Odpověď #6 kdy: 23 Dubna 2020, 13:45:39 »
Dopátral jsem se k bootovacímu parametru, který zajišťuje automount. Ten jsem vymazal, ale připojení během boot stejně proběhlo. Nevadí, odpojil jsem přes Disks (kde se tentokrát u svazků neobjevily hvězdičky) a spustil Clonezilla. K radosti proběhla detekce a nabídka, bez předchozí šarády s otevíráním svazků a jejich odpojování spolu se zavíráním oken FM. Jenže po zvolení jakéhokoliv nabídnutého oddílu coby cílového se objevilo hlášení, že mount byl zamítnut , neboť si ho nárokuje něco jiného a že mírně nebezpečná varianta je mount vynutit. Tak tedy "Yes" aplikace se posunula na další krok, kde ovšem chyběly v normálu nabídnuté složky. Dál jsem radši vzhledem k předchozímu varování nepokračoval. Je to pro mě záhada - objevilo se to i tehdy, pokud jsem aplikaci Disks vypnul.
Nejspíš absence bootparam pro automount zanechá nějakou stopu, kdy se zdají unmountnuté svazky něčím nárokované.
Nemá někdo tušení odkud vítr vane? Aha, tak už vím - svazky se zase připojily do svých pozic - akorát s tou změnou, že ne spolu s detekci, ale hned po ní.
Prostě se potřebuji dopátrat, proč dojde ke znovupřipojení, jakmile na ty svazky Clonezilla šáhne a jak tomu zabránit. A protože vím, že v Xubu pomohlo zrušení těch voleb v  thunar-volman, tak pátrám, co to přesně dělá, nebo jak to udělat jinak.
Za jakýkoliv další nápad budu vděčný.
Také je zajímavé, že první svazek (boot W7 - 100MB) se znovu nepřipojí, ostatní ano ...
Citace
Mount is denied because the NTFS volume is already exclusively opened.
The volume may be already mounted, or another software may use it which
could be identified for example by the help of the 'fuser' command.
Looks like /tmp/local-dev is not mounted normally! Maybe the NTFS file system in /dev/sda3 was not unmounted normally. Do you want to try to mount it with option -o force ? ///NOTE/// This is a little dangerous!
[y/N]
« Poslední změna: 23 Dubna 2020, 14:14:12 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.