Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 20.04 LST - grafické chyby desktopu  (Přečteno 1466 krát)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
20.04 LST - grafické chyby desktopu
« kdy: 30 Dubna 2020, 10:46:34 »
Ahoj,
běžně provozuji na PC plně funkční 18.04.
Nutno podotknout, mám stroj s multi-GPU = integrovaná Intel HD Graphics 630, dedikované 4x NVIDIA GeForce GTX 980 Ti.
Jelikož nVidie užívám jen pro výpočty CUDA, je zobrazení posíláno na Intel HD - úpravou /etc/X11/xorg.conf

Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
    Identifier "layout"
    Screen 0 "intel"
    Screen 1 "nvidia1"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "intel"
    Driver "intel"
    BusID "PCI:00:02:0"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "intel"
    Device "intel"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "nvidia1"
    Driver "nvidia"
    BusID "PCI:01:00:0"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "nvidia1"
    Device "nvidia1"
EndSection

PS: Screen 1 by možná šel i vypustit

Po vydání 20.04 jsme si rozdělil disk a na druhou partition jsme nainstaloval čistou Ubuntu 20.04 LST. Postupně si přenáším všechny funkcionality z 18.04 - Conky, Octane Slave Daemon (nástroj pro síťový rendering přes CUDA). Vše zatím běží O.K. Jen po upravě výše zmíněného xorg.conf v nastavení 20.04 se na obrazovce objevují na desktopu vady v grafice.


PS2: Malý uživatelský postřeh ... v defaultním nastavení při Tmavém vzhledu Editor zvýrazňuje aktuální řádek v bílé bárvě s bílým textem, takže NIC není vidět. Zatím řeším vypnutím zvýrazňováním aktuálního řádku.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:20.04 LST - grafické chyby desktopu
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2020, 12:13:28 »
s tou nvidií tedy nevím, otázka je, co vše za ty 2 roky se v Xku změnilo a jaké jsou teď drivery pro Nvidii. Nicméně proč píšu...můžeš mi říct, co blázníš? To přenášíš ručně všechny konfigurace ze systému a z home adresáře? Nebylo lepší si všechny systémové konfigurace zazálohovat někam bokem, danou partitionu se systémem zformátovat a nainstalovat na něj 20.04ku? Teda pokud máš alespoň solidně rozdělený disk:

1. partition pro systém - /
2. swap
3. partition pro domovské adresáře /home

V daném případě při reinstalaci jen zformátuješ bod 1 a připojíš si "bod" 3 jako /home a všechny tvé uživatelské konfigurace jsou zachovány. Pak už si jen upravíš "systémové" konfigy dle tvé potřeby a jede se dál...práce na pár minut, takhle se s tím budeš drbat pěkně dlouho, pokud to chceš dělat tak, jak jsi započal
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:20.04 LST - grafické chyby desktopu
« Odpověď #2 kdy: 30 Dubna 2020, 20:57:21 »
Nicméně proč píšu...můžeš mi říct, co blázníš? To přenášíš ručně všechny konfigurace ze systému a z home adresáře? Nebylo lepší si všechny systémové konfigurace zazálohovat někam bokem,
Na co reagujes?

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:20.04 LST - grafické chyby desktopu
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2020, 09:16:45 »
Na co reagujes?
Pravda, také mne mrzí, že na svou otázku jsem odpověď neobdržel.

Způsob přechodu z jedné verze na druhou je myslím každého volba. Já to mám prostě rozdělené.

Jen ještě pro upřesnění. Také nevím co vše se případně změnilo v "Xku". nVidia ovladač mám v obou verzích instalovaný stejný, nejnovější co mi nabízí aktualizace - 440.82.

PS: !!! Nejnovější informace !!! znovu jsem si dal přes prime-select query identifikovat zobrazovací "jednotku" v Ubuntu 18.04 a běží to na nvidia. Při přepnutí na intel vypustí funkčnost nviadia karet = nvidia-smi vypíše, že nejsou žádné karty nvidia.
Asi tedy během nějaké doby došlo k nějaké změně toho "x-ka", protože cca 3/4 roku  zpětně (červen 2019) co jsem to konfiguroval to tak běželo. viz - https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84475.msg566711.html#msg566711

Takže z mého uživatelského pohledu, 20.04 běží lépe, i když v "fraktály" na obrazovce, ale běží. 18.04 pro mé osobní nastavení nyní je nefunkční, musím přepnout zobrazení na nvidia.

Takže je zde i nový dotaz: Může za špatnou funkčnost být právě "zkrácení" xorg.conf ???

Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
    Identifier "layout"
    Screen 0 "intel"
    Screen 1 "nvidia1"
EndSection

Když Pc obsahuje HW v podobě Intel HD Graphics 630 a 4x NVIDIA GeForce GTX 980 Ti ?
« Poslední změna: 04 Května 2020, 10:29:51 od panRajce »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:20.04 LST - grafické chyby desktopu
« Odpověď #5 kdy: 21 Července 2020, 11:59:41 »
Ahoj,
tak jsem se snad konečně dopátral nějakého funkčního řešení, tady podle diskuze
https://askubuntu.com/questions/1231824/fuzzy-graphics-after-upgrading-to-ubuntu-20-04
mě zafungovalo použití kódu
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge xserver-xorg-video-intel

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.